Bitcoin - měna nezávislého člověka

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od feliz navidad »

Dagus píše:Ano, hodnota diamantu je ale nastavena stejně. Přírodní diamant mi přijde bezcenný ještě víc a přitom lidi věří.
Omyl, hodnota diamantu je nastavena úplně jinak. Je daná historickou zkušeností, kdy diamanty stejně jako zlato po staletí, či spíše tisíciletí takřka ideálně sloužily k uchování hodnoty a to i přes všechny krize a války.
Tato dlouhodobá zkušenost dává předpoklady k tomu, že to bude i nadále. Obrovskou výhodou kromě fyzické nezničitelnosti (tím nemyslím extrémy jako např. rozbití diamantu kladivem) a poměrně vysoké "hustoty hodnoty" jsou i nulové prostředky nutné k udržení jeho hodnoty. Diamant či kousek zlata ponechaný v trezoru bude pořád stejný i za sto let. Na rozdíl od nich bitcoin spotřebovává stále větší a větší prostředky jenom k tomu, aby se systém vůbec udržel v chodu.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od mypower.cz »

Dagus píše:
mypower.cz píše:A kdopak to je, ten, co ovlada bitcoin?
No snadné, přece ten kdo jich má vice než hodně. Pokud by jsi vlastnil 80% objemu a začal prodavat btc za 3000usd a pak 500usd, tak cena nebude tam kde je. To je jasné, takže nakonec cenu bude určovat trh. Velryby samozdřejmě trhem se svím objemem manipulují protože můžou a protože je to pro ně výhodné.
Pokud by nekdo prodal 80% objemu BTC, pustil to na burzu jako "maker" limitni objednavkou, tak vytvori sellwall a zacne se vycerpavat stejne tak, jaky bude tlak z druhe strany na nakup. Nebo nekdo da cenu 2999.9 a v tuto chvili je dotycny v poradi pred tim, co prodava za 3000. Jeho 80% se rozplyne drive ci pozdeji a on se vycerpa. Pokud to bude banka co bude tisknout stale novou a novou likviditu, tak sellwall je neprekonatelny. Takto to ale nefunguje a BTC neni neomezene mnozstvi a nedaji se libovolne tisknout. Pokud by to prodal jako "taker", tedy okamzite vyzral orderbook na jedne burze, narazi na lidi, jako ja, kteri maji na burze nastavene nerealne objednavky uplne dole a taky uplne nahore a tito (ja) bych se v tom okamziku stal bzilionarem pac bych od neho koupil treba 50000BTC za 0.0001USD za BTC nekde uplne dole v orderbooku. Vytvorilo by to ostrou svici dolu, jak rychlovarka na chate na grafech na mych olovenych baterkach. Ihned pote by se cena vraila zpet, neb tento by se vycerpal a ti v orderbooku za nim by pokracovali v prodeji uplne standardne zpet na obvykle cene. Buy strana orderbooku by se velmi rychle opet doplnila likviditou. Ja bych v tu dobu kontaktoval 4 stavebni firmy a stavel 6 baraku. Taky ja nemusim kupovat BTC od velryby, ale od kohokoliv treba v hospode za uplne jinou cenu, kterou si mezi sebou dohodnem.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od ikovlabs »

Resite slozite.Vsechno ma takovou cenu jakou jsou lidi ochotni zaplatit.Dokud bude fungovat kapitalismus budou investice,spekulace - proste sazka na to ze to co koupim ted pozdeji prodam nekomu jinemu za vetsi cenu.Ale ta cena taky bude necim vyjadrena.Je to jen sofistikovanejsi vymenny obchod s meziclanky. Jinak pouziti zlata v prumyslu neni zas tak velke - ale je to samozrejme aspon nejake prakticke pouziti.Ovsem ta hlavni hodnota je vira lidi .
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od Dagus »

unicast píše:
Dagus píše:samozdřejmě trhem se svím objemem manipulují
Teď Tě možná naštvu, ale jsem toho názoru, že člověk by měl nejprve pochopit principy svého mateřského jazyka a teprve protom by se měl pokoušet chápat principy složitějších věcí, jako je třeba makroekonomie. Opačný postup mívá neveselé následky.
Kdybych vážně měl hodnotit jak kdo ovládá mateřský jazyk a podle toho dávat rady, tak nedělám nic jiného a rozhodně nejsem ten pravý. Chyby může dělat každý, ale ne každého podle nich soudím. Vážně mě to nenaštve a beru to konstruktivně a příště si ty moje názory pro posunutí diskuze alespoň přečtu. V českém jazyce jsem nikdy nevynikal a opravdu mě neživý. Kdybych se dle tvé rady měl nejprve soustředit na principy svého mateřského jazyka a bral to vážně, tak bych musel skončit minimálně s titulem mgr z daného oboru. Nejsem všeznalý a opravdu v našem mateřském jazyce nevynikám, takže pokud to někoho pobuřuje, tak se mu omlouvám a nechť moje příspěvky nečte.
Na druhou stranu je to jenom pravidlo a to že ty ho ctíš a já chybou ne neznamená, že to tak musí být do konce světů. Stejně tak mohu já tebe upozornit, že "protom" není potom a měl by jsi se na kontrolu zaměřit také. Stejně tak nemám potřebu, každého kdo píše na mobilu bez diakritiky opravovat, že snad není Čech. Ne neopravuji, protože jsem si vědom, že sám napíšu v rychlosti a i mimo ní spousty chyb. Ano v životě mě to zatím neomezuje a tak se zaměřuji na věci, které mě zajímají víc. Ty jsi názoru, že nejdřív mateřský jazyk a poté něco dalšího. Já zase že to je jen snůška pravidel a rozhodně nemají vliv na to jestli se dorozumím, nebo ne. Domnívám se, že pokud bych na tebe mluvil, tak by jsi mi rozuměl. Očekávám, že napíšeš něco o tom, jak to poukazuje na moji neschopnost. Beru to, ale dokážu s tím žít.

Osobně mám rád diskuze s lidmi. Rád se posouvám, rád vnímám názory jiných. Obecné diskuze posouvají rozhled a tahle diskuze mě velmi posouvá.
Příklad:
Změnil jsi mi pohled na produktivitu práce, admin mi změnil názor na ovládání trhu snadným příkladem.

Pro citlivé jedince na mateřský jazyk český se předem omlouvám za případné chyby. 8-)
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od rottenkiwi »

Pozrite čo sa stalo s XRP alebo s XMR. Budú delistované z búrz kvoli reguláciám.

Kde bola cena XRP a kde je teraz ?

Kamarát ma upozornil na BTC ešte v r. 2010, lebo vedel, že mám
niekoľko strojov on-line, lebo som zapojený so MilkyWay, Einstein,
Malaria, QMC, WCG, ClimatePrediction, FoldingHome .... etc

Mal som nakúpiť ďalšie GPU a ťaži|t BTC, ale nestalo sa, lebo som
neveril, že ĺudia majú vedomosti z cryptografie a chápu čo je to za technológiu.

Potom som sa snažil nakúpiť BTC a ETH, ale na SVK sa to dlho nedalo,
burzy neboli, takže tak.

Ale neskor som zarobil 6.5 násobok a mám CLio, práčku, umývačku,
mikrovlnku, indukciu, 2 x bojler, Klávesy Yamaha Motif XF8, repro 1000/2x100 W,
krovinorez, termokameru, niekoľko PC, niekoľko SSD, FVE s 25 kWh LIB,
2 x klímu Daikin Comfora 4.8 COP, ebike, svetlá 2x2200 + 1x11000 lm na ebike,
2 x LED monitor, Samsung 55 4k TV, množstvo veci pre Arduino a RPI,
receiver Onkyo, 2 x N8 ďalekohľad + 2 x 600D Canon foto + astro montáž.

Toto všetko by som zo 135 € dochodku od 2013 do 2018 a 166 € dochodku
od 2018 do teraz nikdyt nemal.

Nemal by som vedomosti o Kubernetes, Dockeri, VMWare, Ubuntu, Kali, RAsbiane ,

nenapísal by soom množstvo kódu pre monitoring a riedenie prebytkov pre FVE,
ergo to by znamenalo tažkú depresiu > pschychotické stavy > suicidovanie.

BTC mi zachránil život, podobne aj pár ľudi z tohoto fóra, ktorí mi pomáhali,
a ktorí vedia rozlíšiť čo som ja = chodenie do kostola, altruistické správanie,
a čo je moja choroba = obranná reakcia cez amygdalu na záchranu života,
ktoré ja neviem ani leiakmi ovlyvniť, ak to niekto zvonka stresom spustí.
Přílohy
xrp_03012021.png
Naposledy upravil(a) rottenkiwi dne ned led 03, 2021 1:25 pm, celkem upraveno 1 x.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od unicast »

Dagusi, nenapíši. Máš nějakou sebereflexi a to se cení.

Sice až tak úplně nesouhlasím s větou "že to je jen snůška pravidel a rozhodně nemají vliv na to jestli se dorozumím, nebo ne", protože každý jazyk je jen snůškou pravidel, už jen význam každého konkrétního slova je sám o sobě pravidlem a pokud si ten význam u alespoň dejme tomu 2000 různých slov někdo nezapamatuje, skutečně daný jazyk není schopen používat a domluvit se v něm :-) , ale to je teď vedlejší...
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od Dagus »

rottenkiwi píše:Pozrite čo sa stalo s XRP alebo s XMR. Budú delistované z búrz kvoli reguláciám.

Kde bola cena XRP a kde je teraz ?
Předpokládám že jim jde o nečitelnost těchto měn. Tady je vidět jak je to křehké a jak rychle to může skončit pokud chtějí. Pokud se nevytvoří sekundární trh, kde všichni budou obchodovat s krytem, tak to může potkat asi všechno. Taky by mě zajímalo jak moc velký vliv má odliv peněz z této měny na aktuální růsty ostatních měn. Četl jsem že monero bylo čtvrtou největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace a tedy jestli to chápu dobře, tak tam bylo mnoho peněz z různých zdrojů, které musí nyní odtéci do jiných coinů.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od rottenkiwi »

Ale ked holduješ XMR či XRP a klesne cena zo 160 na 120 resp. 0.7 na 0.2,
tak ako sa tie peniaze presunú inam, nijako.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od Dagus »

Ne myslel jsem, že ti co to měli, tak svůj obnos přesunuli do jiného coinu. Jako to vystoupil greyscale https://www.kurzy.cz/zpravy/572422-gray ... xrp-a-xlm/ ten objem se prostě někam převede a fiat to není.
Proč by někdo holdoval něco co půjde z burzy pryč? Kde to pak budou obchodovat? Taková měna je lro většinu bezcenná.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od jahodovák »

Všechny kryptoměny ovládá ten kdo napsal program a udělal si do něho zadní vrátka,pokud si někdo myslí,že to tak není je to jen jeho věc,zatím to tak je u všech programů,které na počítačí běží....pokud by tomu tak nebylo,nebylo by možné se nikam nabourat...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od mypower.cz »

jahodovák píše:Všechny kryptoměny ovládá ten kdo napsal program a udělal si do něho zadní vrátka,pokud si někdo myslí,že to tak není je to jen jeho věc,zatím to tak je u všech programů,které na počítačí běží....pokud by tomu tak nebylo,nebylo by možné se nikam nabourat...
V opensource by se na to prislo velmi rychle. Bitcoin je opensource a to nikterak slozity. Zadni vrata by tam moc dlouho nevydrzely.
Co by ty zadni vrata vlastne mely jako delat?
Protokol bitcoinu neumi urcovat kurz. To urcujou lidi tim, za kolik ho nabidnou a za kolik je jiny ochoten ho koupit.
Ten program bezi decentralizovane na milionech tezarskych masin. Ten program se zabyva overovanim a podepisovanim provedenych transakci, tak, aby se s nimi nedalo zpetne manipulovat. Zpetna zmena znamena neskutecne casove naroky na prepocitani naslednych bloku a jeste by tomu musely ostatni tezari zacit duverovat takto upravenym zfalsovanym blokum. Museli by se tedy hromadne vsichni dohodnout, coz je problem aby "vsichni". Tedy blockchain - retezec bloku. mezi aktualnim blokem a predchazejicim je matematicky vztah, takze predchozi bloky nejde zpetne menit ani falsovat. V blocich jsou ulozeny a podepsany provedene transakce mezi adresama. Jakykoliv zfalsovany blok transakci je ostatnimi odmitnut, nebot matematicky nesedi. Ktery z tech aktualnich behu tedy ovlada ten, kdo by zadni vratka mel k dispozici a co by konkretne ovladal?
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od rottenkiwi »

BTC stagnuje ale pozrite kde sa dostalo za par hod ETH.
Přílohy
btc_eth_03012021.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od dumi »

Musis jeste rozlisovat closed a open source. je velky rozdil propasovat backdoor do techto skupin.
Edit: admin.me predbehl. :-)

Btw XMR neorijme jen coinbase? Co ostatni? Zatim xmr obchoduji na hitbtc, tam.to chteji take zariznout?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od NOPARasito »

:lol: A jaka je to super mena kdyz poplatky maji vetsi jako treba VISA
https://www.kurzy.cz/zpravy/488514-kazd ... -stoji-45/
Klasicky o...b na ovce :lol:
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne ned led 03, 2021 3:43 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od rottenkiwi »

Pozor však na 51 % attack a ďalšie veci.
https://www.coindesk.com/ethereum-class ... -51-attack

To si uvedomuje aj Vitalic B. aj preto ETH ide z PoW na PoS.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od mypower.cz »

NOPARasito píše::lol: A jaka je to super mena kdyz poplatky maji vetsi jako treba VISA
https://www.kurzy.cz/zpravy/488514-kazd ... -stoji-45/
Klasicky o...b na ovce :lol:
Jen neznaly hlupak se kysele smeje rok starym zpravam :D Vzdyt ti bitcoin nikdo nenuti, pane. Pri prevodu vetsich castek te poplatek vubec netrapi, to zajednak, a na mikroplatby jsou tu jine kryptomeny.

"Další výhodou Litecoinu jsou menší poplatky za transakci. V únoru 2019 byl průměrný poplatek za transakci u Litecoinu 0.5 koruny, zatímco u Bitcoinu 3.66 korun. Je ovšem otázkou, nakolik nás budou v budoucnu poplatky za transakci trápit, když vezmeme v potaz přicházející technologické novinky, jako je například Lightning Network, které umožňují rychlé a levné platby."

"Předností Litecoinu je i relativně nízký transakční poplatek (v září 2019 se pohyboval okolo 0,035 dolaru). Díky tomu má platforma – hlavně v porovnání s Bitcoinem – vyšší šanci na masové rozšíření mezi běžné zákazníky. Částečně se už tak děje; jen v Česku koupíte litecoiny v bankomatech na desítkách různých míst."

Bud vklidu. Neznalku.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od NOPARasito »

Priznam se, ze mi je Bitcoin a jeho uzivatele .......
Ne, nezajimam se fanaticky o nej.
Ano stojim nohama pevne na zemi (momentalne jen jednou)
Jo preju vsem at jim to vyjde.
Ano, neni to mena urcena pro vsechny.
Bez el. energie a internetu ji nevyuzijes.
Priznavam se, jsem neznalek ::facepalm::
A nevadi mi to ::popcorn::
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od mypower.cz »

NOPARasito píše:Bez el. energie a internetu ji nevyuzijes.
Ano.. v bance si z bankomatu vyberes i pri svicce. Ze jo... No kde jsem neco podobneho jen slysel... :D Ze jo... :D Prevodem. Na fakturu. Kartou....
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od NOPARasito »

mypower.cz píše:
NOPARasito píše:Bez el. energie a internetu ji nevyuzijes.
Ano.. v bance si z bankomatu vyberes i pri svicce. Ze jo... No kde jsem neco podobneho jen slysel... :D Ze jo... :D Prevodem. Na fakturu. Kartou....
Vis, existuji tak trochu i "fyzicke penize" co mas v penezence v kapsi.
Takze zaplatis i na ostrove bez internetu a pc.
To ja uz v zivote delal.
Tohle je o kontaktu.
Nejen Facebook, Bitcoin, internet, atd.

Dame tomu cas a uvidime :handshake:

Filipe: Jo, vlastne na druhou stranu, vsechny fyzicke meny se chteji pomalu a jiste stat digitalnimi, ale to se zatim deje dlouho a doufam jeste dlouho menit bude.
Pak by Bitcoin, resp. jakakoliv mena v podobe "creditu" davala smysl, ale pri jakemkoli vypadku (el.energie atd.) to zase bude passe.
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne ned led 03, 2021 5:03 pm, celkem upraveno 2 x.
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od rva »

Koukám na název vlákna. Bitcoin - měna nezávislého člověka. A vidím, že to tak není. Možná to tak někdy bude, ale zatím bitcoin neplní úlohu měny, ale spíš se jedná o něco jako umělecké dílo. Ceny vyjádřené v BC by totiž neskutečně skákaly - obdobně jako kdyby se ceny vyjadřovaly v obrazech, sochách. A majitelé BC rovněž spíš spoléhají na jeho růst, než na to, že si za něj budou něco běžně kupovat. Jeho hodnota je velmi křehká, protože například na rozdíl od zlata, které se dá použít jako šperk nebo v elektrotechnice, nemá žádnou jinou hodnotu. A vlastně nemá hodnotu ani jako umělecké dílo.
A z toho vyplývají i jeho uživatelé, kteří si ho pořizují.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS