Fototermika Solareto

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Fototermika Solareto

Příspěvek od ACDC »

Koupil jsem před lety od jednoho staršího pána, který to dostal od dětí. Jasně, že levně.
Jenže je to systém pro teplé země. Voda se ohřívá přímo v nerezové 200l izolované nádobě na střeše. Dvacet čtyři hot pipe myslím. Mělo to i řídící jednotku a těleso k dohřevu. Takže jsme to dali na střechu a paráda, předehřívá to vodu pro dva bojlery. Ve slunném dni až 70st teplá voda. Sekund čerpadlo v potřebném čase - přes den a dostatečné teplotě dává cca až 50st teplou vodu až před bojler. Ze začátku jsme se báli a na zimu vypustili. Přitom se stala skoro fatální věc, slunce pálilo, v prázdné nádobě 120st. Horký vzduch odpustil pojišťovák. V noci zima a imploze. Koukali jsme smutně na ten zmačkaný váleček. Ale na jaře při opatrném napouštění se zase vše srovnalo. Z pr.... klika. Od té doby nevypouštíme. Teplota v nádobě nikdy neklesla pod asi 5st. Topné těleso jsme nikdy nepoužili (úplně shnilo). Přívod a vývody z nádoby jsou chráněny samoregulačním topným vodičem, spíná termostat pod -2st. Navíc při velké mrazu běží občas cirkulační čerpalo. Jednou jsme museli spravit místo vsunutí hot pipe do sběrače. Měděnná koncovka do mosazi, stejně problém. Asi jedna nebo dvě trubice trochu kapou, ale při výpočtu úspory za teplo vůči nákladům za vodu za stovku či dvě nás to nechává v klidu. Maká to asi 13-14 let.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek