3 různé střechy panely na 1 MPPT

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
aivosh
Příspěvky: 62
Registrován: stř lis 17, 2021 8:08 pm

3 různé střechy panely na 1 MPPT

Příspěvek od aivosh »

Ahoj všem.

Dnes provozuju na 1 MPPT 9 panelů a mají různé orientace, navíc i ty střechy si různě navzájem stíní, tzn. je to relativně divočina. Byl jsem od toho zrazován, ale po přečtení nějakých studií jsem to risknul a je to OK. Stávající systém je na obrázku modře.
st-echa-orientace.jpg
A já teďka zvažuju rozšíření, že bych na to stejný mppt napojil další panely. MPPT je victron 250/85 TR VeCan.
A s tím se pojí 2 dotazy:

1) Myslím si, že se to bude chovat podobně, jako dnes, tzn nebude se to nijak hádat, když na některý panely bude smažit slunce a na některý nic. MPPT mi prostě vybere napětí při kterým jde nejvíc Amper. Neuniká mi nic?

2) Tohle bude vetší divočina :-) Bude problém sehnat další 3 stejný panely. Tak jsem si říkal - musí vůbec být stejný? Co kdybych prostě jen sháněl panely, který mají podobný napětí maximálního výkonu? a může tam klidně být 3x500 místo 3x375 když bude podobný V. Nebo nemusí být ani 3 ty panely, může být i jiný množství.

A prosím neradit přidat panely na tu střechu, kde už dneska jsou. Není tam žádné místo.

Děkuji všem za názory :-)

Ivo
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: 3 různé střechy panely na 1 MPPT

Příspěvek od rva »

Zajímaly by mě ty různé studie, na jejichž závěru se člověk rozhodne něco takového realizovat. Protože toto zapojení vede k tomu, že fv panely nepracují v optimálním (mppt) režimu, tedy část energie zůstane zbytečně nevyužita.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
aivosh
Příspěvky: 62
Registrován: stř lis 17, 2021 8:08 pm

Re: 3 různé střechy panely na 1 MPPT

Příspěvek od aivosh »

Odkaz jsem si bohužel neuložil. Klíčová slova do googlu už taky nevím, jaký jsem použil. Bylo to v Aj.
Vencall
Příspěvky: 6
Registrován: stř bře 15, 2023 1:42 pm

Re: 3 různé střechy panely na 1 MPPT

Příspěvek od Vencall »

Mám to taky tak, 3x3KW , východ x jih x západ. Běžně dosahuji 6KW , který je maximum pro můj Growatt SPF5000ES.
glottis
Příspěvky: 2042
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: 3 různé střechy panely na 1 MPPT

Příspěvek od glottis »

nebal bych se toho. Mam taky 2kw vychod, 2kw zapad a 1kw jih. Vykony mi to dosahuje v pohode podle predpovedi takze to beru por sebe ok. Kdyz bych to roztrhal asi by clovek dostal o kapicku vic ale tezke to kvantifikovat
Uživatelský avatar
hasanpb
Příspěvky: 2
Registrován: pon kvě 15, 2023 9:10 am
Lokalita: Praha

Re: 3 různé střechy panely na 1 MPPT

Příspěvek od hasanpb »

Ahoj, resim podobny problem a mel bych dotaz, ty panely mas na kazde strese zapojeny so serie a pak paralelne z ruznych orientaci do MPPT? Predem diky
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1259
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: 3 různé střechy panely na 1 MPPT

Příspěvek od TomHC »

Ja mám východ 2S2P, juh 2S4P, a tieto dva strigy sú zapojené paralelne do MPPT.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Uživatelský avatar
hasanpb
Příspěvky: 2
Registrován: pon kvě 15, 2023 9:10 am
Lokalita: Praha

Re: 3 různé střechy panely na 1 MPPT

Příspěvek od hasanpb »

TomHC píše:Ja mám východ 2S2P, juh 2S4P, a tieto dva strigy sú zapojené paralelne do MPPT.
Super. diky moc..

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek