FVE 17,22-33,6kW

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 17,22-33,6kW

Příspěvek od kodl69 »

Dnes jsem měřil v okolí Letovic uzemnění z 25m pásoviny cca 80cm v zemi, 2.9 Ohm. Podle mě celkem dobrý, na to že už to je začátek vysočiny, kde už je dost kamenitá hlína.
Spojení přes beton - aspoň na kraji udělat flexou drážku a propojit to 10mm kulatinou, pokud to má být krásný "nadycky" tak nerezovou, a jenom zamazat lepidlem na kachličky a pod. A nebo to obejít až do místa, kde je třeba zámkovka, kterou není problém rozdělat a složit. Krokové napětí: to norma řeší taky, kolem svodů má být buď vrstva štěrku nebo asfalt, tloušťky z hlavy nevysypu. další věc je, že pokud je svod na ulici a pod, tak by měl být v polyethylénové trubce se stěnou min 3mm do výšky tuším 2m, a nebo víc než 11 svodů. Kdo má víc než 11 svodů? třeba řadovka, kde lidi nejsou blbci, a mají ty hromosvody pospojovaný navzájem, nebo velká bytovka...
Tohle v poslední době řeší hodně lidí: Mám nový dlažby kolem baráku, a mám kopat uzemnění? Odpověď je prostá: když spravuješ koupelnu, dáš napřed trubky a dráty do zdi, a nebo napřed nalepíš kachličky?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE 17,22-33,6kW

Příspěvek od Martin P »

Hromosvod na baráku řeším také.
Vloni nás k tomu dokopala pojišťovna, tudíž jsem ještě na podzim dělal uzemnění. Vykopal jsem šlic půl metru do hloubky, zatloukl 11 zemních tyčí jeden a půl metru dlouhých a spojil jsem je uzemňovací pásovinou. Znamenalo to probít cca 15 metrů betonového chodníku, kde byly 2-3 vrstvy betonu (bývalý majitel udělal betonové chodníky a když se beton začal drolit přidal cca 5 centimetrů písku a další vrstvu betonu) a dvoje betonové schody (ty jsem musel flexou prořezat a palicí probít).
Letos nám firma dodělá "vršek" a mne čeká dobourat zbytek schodů, vybetonovat nové a dobourat zbytky vrchních betonů a položit zámkovku.

Jelikož jsme krajní řadovka a soused hromosvod nemá (má ho až třetí barák) má uzemnění tvar písmene C. Svody budou 4 (v každém rohu) l, plus vývod k okapu a k uzemnění rozvaděče.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
tari
Příspěvky: 1
Registrován: pon úno 13, 2023 12:33 pm
Lokalita: Liptov

Re: FVE 17,22-33,6kW

Příspěvek od tari »

Ja budu resit podobny problem s bleskosvodem a nejschodnejsi reseni mi prijde 2 stozary jeden vedle domu, druhy na komin a spojit.
Mam plechovou strechu a musel bych taky obhanet cely dum a svod do kazdeho rohu specialnim koaxem. To bude drahy spas.
ChlapeczDediny
Příspěvky: 229
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 17,22-33,6kW

Příspěvek od ChlapeczDediny »

ladik píše:Muzes postnout foto, jak to v tom vykopu budes mit zatlucene?
Dnes jsem provrtával 70 cm kamennou zeď 115 letého baráku, tak tyče jsou na řadě zítra a o víkendu. Dostal jsem 2,5 dlouhé, dnes jsem to k večeru jen zkoušel.
Má to být zaraženo na úroveň toho výkopu (-60 cm) s tím že po napojení drátu na dvojici svorek se zatlučou níž, kam až svorky dovolí.

Protože po přechodu do baráku je problémové místo a u elektrárny taky, dostal jsem asi 5 m vysokonapěťového drátu, kterým to překleneme. To by možná mohlo být řešením i u toho tvého betonu.

Moje znalosti DC končí u 24V pro modely letadel a u AC 230V u zapojení štekru k lampičce nebo výměně vypínače, tak se musím hodně učit, a vybral jsem si bývalého kolegu a později podřízeného ze stavební firmy.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
ladik
Příspěvky: 113
Registrován: stř bře 25, 2015 4:13 pm

Re: FVE 17,22-33,6kW

Příspěvek od ladik »

Myslite, ze tyto nerez zemnici podlozky budou stacit? Na kazdem panelu budou vlastne 4ks.
https://www.fve-mp.cz/eshop/p/zemnici-podlozka-0-231
Přílohy
zemnici-podlozka-mezi-panel-a-profil.jpg
zemnici-podlozka-mezi-panel-a-profil.jpg (28.59 KiB) Zobrazeno 585 x
dusanmsk
Příspěvky: 313
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 17,22-33,6kW

Příspěvek od dusanmsk »

Mam ich v plane pouzit tiez, akurat teda len 1 ks na panel :)
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
ladik
Příspěvky: 113
Registrován: stř bře 25, 2015 4:13 pm

Re: FVE 17,22-33,6kW

Příspěvek od ladik »

Ahoj, rad zeptal, zda spojujete stringy pod panely (myslim tim 2P, 3P) nebo az pod strechou. Chci eleminovat mnozstvi konektoru na minimum, takze budu tahat kazdy string dovnitr domu. Co vy na to?
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: FVE 17,22-33,6kW

Příspěvek od proasnet »

ladik píše:Ahoj, rad zeptal, zda spojujete stringy pod panely (myslim tim 2P, 3P) nebo az pod strechou. Chci eleminovat mnozstvi konektoru na minimum, takze budu tahat kazdy string dovnitr domu. Co vy na to?
Panely mám pospojeované nad střechou, krytinou mi jde až celý společný výstup ze stringů.
Mám plechovou falcovou střechu, tak jsem použil kovové kabelové průchodky, co se používají na rozvaděče
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
Kostěj
Příspěvky: 583
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 17,22-33,6kW

Příspěvek od Kostěj »

ladik píše:Ahoj, rad zeptal, zda spojujete stringy pod panely (myslim tim 2P, 3P) nebo az pod strechou. Chci eleminovat mnozstvi konektoru na minimum, takze budu tahat kazdy string dovnitr domu. Co vy na to?
Nemám to spojené ani pod panely ani pod střechou, ale až ve sklepě, těsně před měničem.
rva
Příspěvky: 3513
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE 17,22-33,6kW

Příspěvek od rva »

Většina stringů končí pod střechou v kombi boxu a jsou v takové výšce, abych ze země mohl třeba panely odpojit. Něco jako https://www.aliexpress.com/item/1005005242816624.html.
Mohu panely odpojit ještě hned u elektrárny, ale je dobré myslet i na to, že v případě nouze se člověk k elektrárně nedostane (stačí vnitřní zkrat na některém LiFePO4 článku a hustý dým to pěkně zkomplikuje).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS