Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2kWp

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
honzajs
Příspěvky: 29
Registrován: sob srp 20, 2022 7:07 am
Lokalita: Česká Třebová
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 6,5

Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2kWp

Příspěvek od honzajs »

Zdravím všechny kolegy solárníky,
loni na jaře, pod vlivem situace na Ukrajině a růstu cen energií jsem se rozhodl že si na RD pořídím svépomocí malou FVE. Původně jsem vlastně chtěl jenom vyřešit nouzové napájení regulačních obvodů TČ pro případ delšího výpadku sítě aby mi v TČ nezamrzla voda..
Ačkoliv jsem elektrikář silnoproud, tak jsem byl problematikou FVE a stejnosměrných obvodů prakticky nepolíben a tudíž následovalo to co asi všichni znáte, totiž hodiny a hodiny strávené na internetu studiem této problematiky a hledání pro mne nejlepšího řešení.
V první fázi jsem se rozhodl, že si dám cca 6 panelů na rovnou střechu garáže a dílny. A protože to mám v životě a především v technice tak, že hledám tak trochu vlastní cestu, dospěl jsem k názoru, že by byl hřích kdyby se panely alespoň částečně nenatáčely okolo své vertikální osy za sluníčkem (každý samostatně). Tím jsem si přidělal poměrně dost problémů a práce protože vymyslet systém uložení a pohonu bylo poměrně náročné. Řešení již sice mám, dokonce i z větší části hotové ale dodnes není v provozu, protože jsem to prostě do podzimu všechno nestihl. S vyladěním bude spousta práce především z prostorových důvodů. Nemám moc rád přesné plány a výpočty takže všechno dělám tak trochu od oka, takže jsem na podzim zjistil že hlavní komplikace bude v malém prostoru ploché střechy. Na hrubo jsem to sice změřené měl ale když jsem na podzim zkušebně umístil první rámy tak jsem zjistil různé komplikace které mne zřejmě donutí udělat drobné změny. Postupně sem dodám nějaké fotky a další poznatky.
Přes zimu jsem pracoval na technické místnosti což byla bývalá uhelna takže práce na ní bylo poměrně hodně.
Jak už to bývá tak jsem ještě na podzim dospěl k dalšímu rozhodnutí a to že cca 2,4 kWp bude vlastně strašně málo a tudíž že další panely dám na šikmou střechu (JJV 33°) a tři do západního štítu domu. Na střechu se mi ještě před zimou podařilo umístit 9 panelů. Protože ale nemám úplně hotovou podlahu v technické místnosti, nemohl jsem tam zatím umístit baterie a nemám ani hotové zapojení rozvaděčů a přepojení odběrů v domě takže zatím jedu na 6 panelů a střídač Oplocký který mám zapojený natvrdo do akumulační nádrže na spirálu cca 2kW. vzhledem k tomu jak se zvyšuje výroba a ubývá potřeba topení tak to budu muset nějak sofistikovat abych to nepřetopil. Podlaha se už ale blíží do finiše takže brzy umístím baterie a začnu přepojovat odběry.
Přílohy
1679724141939.jpg
1679724141964.jpg
konstrukce pro panely
konstrukce pro panely
TM dnes
TM dnes
Technická  místnost na počátku
Technická místnost na počátku
zatím 12 panelů á 400Wp
Připraveno dalších 6 plochá střecha natáčecí.
2x MPPT Epever Tracer 8415AN
2x Epever IP5000-plus
LiFePo4 135Ah
Renault ZOE R240 2016
Migel
Příspěvky: 925
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od Migel »

Nooo to vyzera na zaujimavy projekt ;)
Ja som tiez zacinal s oplockym3kw. A pozeram ze mas tiez boeingy :D (menice) takze budes mat samostatne dve fazi ( skoda ze nejdu paralelne dat tie menice)
Ake budes mat aku? A este oztazocka aku velku si nahrieval tu akumulacku a na kolko stupnov?a s natacavou konstrukciou drzim palce clovek musi mat aj miesto na to bo to fakt zabera dost miesta..poznam jednu pod malymy karpatami a je fakt vymakana no zaberie na zahrade dost miesta..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Diablo1st
Příspěvky: 1616
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od Diablo1st »

Podľa mňa sa natáčanie neoplatí. Síce vyrobí viac, ale je s tým ďaleko viac starostí s údržbou. Navyše tá konštrukcia nie je zadarmo. Radšej zobrať viac panelov.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
honzajs
Příspěvky: 29
Registrován: sob srp 20, 2022 7:07 am
Lokalita: Česká Třebová
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 6,5

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od honzajs »

Asi jsem měl hned na začátku napsat, že to mám všechno asi tak trochu jinak. Opravdu mi je úplně jedno jestli se natáčecí panely vyplatí a jestli je s tím víc práce. Celou FVE beru jako experiment a zajímavého koníčka a to natáčení jsem bral jako zajímavou technickou výzvu. Samozřejmě že je to dražší a mnohem časově náročnější (s tou údržbou to tak hrozné nebude). Samozřejmě že vždycky bude existovat jiné a možná lepší řešení. Pokud bych se měl dívat jen na peníze a strávený čas tak bych se do FVE vůbec nepouštěl.
Úplně mně fascinuje, že když řeknu komukoliv ze svých známých, že stavím FVE tak úplně první otázka úplně každého je kdy se mi to vrátí. Zajímavé je že kdybych jim řekl že si kupuji třeba nové auto tak je taková otázka vůbec nenapadne. A přitom ta FVE se na rozdíl od toho auta jako jedna z mála věcí v domácnosti opravdu dříve nebo později zaplatí.
Já těch možná trochu nelogických věcí budu mít víc. Třeba ty měniče a regulátory Epever budou čistě pro dům bez TUV a pro TUV bude samostatných sedm panelů a OPL pokud bude bojler natopený tak při určité venkovní teplotě to bude topit do AN a žebříku v koupelně a jinak ať si to zůstane na střeše.
Akumulační nádrž není úplně akumulační je to spíš taková taktovací nádrž pro tepelné čerpadlo takže má jen 200L a na kolik ji ta jedna patrona natopí nevím, protože občas sepne oběhovka a vodu prožene topením takže se ochladí. Mám to jako provizorku opravdu natvrdo bez termostatu a v v TČ jsem vyčetl že nejteplejší voda v nádrži byla 75°C někdy tento ve středu když byl slunečný den. Nádrž bych chtěl vyměnit za větší ale asi jen 300 - 400L větší tam nedám z prostorových důvodů.
Baterky mám LiFePo4 135 Ah zatím 16 ks takže nějakých 6,5kWh a časem chci pořídit ještě jednu sadu abych měl odpovídajících 13kWh. Pro FVE jsem se rozhodl prakticky ze dne na den takže jsem na ni neměl našetřeno a pořizuji to tak nějak průběžně z výplat.
zatím 12 panelů á 400Wp
Připraveno dalších 6 plochá střecha natáčecí.
2x MPPT Epever Tracer 8415AN
2x Epever IP5000-plus
LiFePo4 135Ah
Renault ZOE R240 2016
Diablo1st
Příspěvky: 1616
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od Diablo1st »

FVE máme ako koníčka všetci, inak by do toho asi nikto nešiel :lol:

S tým natáčaním som to myslel tak, že za cenu toho natáčania a systému riadenia môžeš kúpiť kopec panelov navyše, ktoré ti vykompenzujú tie vyššie solárne zisky pri použití natáčania.
Ale rád si pozriem tvoje riešenie natáčacej konštrukcie ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
honzajs
Příspěvky: 29
Registrován: sob srp 20, 2022 7:07 am
Lokalita: Česká Třebová
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 6,5

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od honzajs »

Diablo1st píše:FVE máme ako koníčka všetci, inak by do toho asi nikto nešiel :lol:

S tým natáčaním som to myslel tak, že za cenu toho natáčania a systému riadenia môžeš kúpiť kopec panelov navyše, ktoré ti vykompenzujú tie vyššie solárne zisky pri použití natáčania.
Ale rád si pozriem tvoje riešenie natáčacej konštrukcie ;)
Jasně, chápu jak jsi to myslel a máš pravdu - pokud by bylo dost místa tak je podstatně jednodušší přidat pár panelů a výsledek bude téměř stejný. Já jsem ale na začátku vycházel z toho, že na šikmou střechu panely nechci a tudíž jsem byl omezený poměrně malým prostorem. Spočítal jsem si že se mi tam vejde max. 6 panelů a chtěl jsem z nich dostat co nejvíc. A také si pořád myslím (zatím nemám ověřené) že za pomoci natáčení se výroba "roztáhne" do delší části dne a panely by mohli vyrábět i pozdě odpoledne když už pevně orientované panely které teď mám na šikmé střeše (JJV) téměř nevyrábí.
Ta rovná střecha vůbec není ideální protože tam někdy od září do dubna budou odpoledne a ráno různé stíny tak uvidím jak to s tou výrobou nakonec bude.
Pohledal jsem nějaké fotky konstrukce natáčení tak je připojuji.
Pod každým panelem bude takové téčko na otočném čepu který bude uložen v ložiscích. To jsem "trochu" předimenzoval když jsem nejprve objednal ložiska s dírou 40mm. Když přišly zjistil jsem že je to zbytečně velký průměr a v pohodě by stačilo 30mm. Nicméně už jsem měl tak jsem je použil jako horní. dolů jsem pak dal ty menší (30mm). Čep má tedy průměr 50mm potom je stočený na 40 a nakonec na 30. Určitě by stačil čep 40 a obě ložiska 30. Na tom téčku budou sklopné rámy na kterých bude přidělaný panel takže u panelu by měl jít v určitém rozsahu upravovat i sklon - podle ročního období. To bude ale poměrně omezené z důvodu většího větru a taky pro to, že více postavené panely vrhají delší stín a mohly by si vzájemně stínit. Otáčení mám vymyšlené 12V motorkem který bude otáčet šroubovicí. Vždy tři panely v řadě budou spojeny táhlem. Prostřední panely v řadě budou spojeny táhlem na matku posunovanou po šroubovici.
Přílohy
téčka pod každý panel
téčka pod každý panel
uložení čepu
uložení čepu
detail pohonu
detail pohonu
pohon
pohon
zatím 12 panelů á 400Wp
Připraveno dalších 6 plochá střecha natáčecí.
2x MPPT Epever Tracer 8415AN
2x Epever IP5000-plus
LiFePo4 135Ah
Renault ZOE R240 2016
honzajs
Příspěvky: 29
Registrován: sob srp 20, 2022 7:07 am
Lokalita: Česká Třebová
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 6,5

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od honzajs »

Ještě připojuji schema jak by moje FVE měla snad vypadat letos v létě. I když zapojení bude nakonec trochu odlišné. Stringy ABC budou společně do jednoho regulátoru a DEF do druhého. Takže to bude 2x 3S3P
Přílohy
schema FVE var_0.png
zatím 12 panelů á 400Wp
Připraveno dalších 6 plochá střecha natáčecí.
2x MPPT Epever Tracer 8415AN
2x Epever IP5000-plus
LiFePo4 135Ah
Renault ZOE R240 2016
PF23
Příspěvky: 15
Registrován: pon bře 06, 2023 4:13 pm
Lokalita: Klimkovice

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od PF23 »

To se bude "natáčet" každý ten modul zvlášť? Nebo to bude jako tady https://www.youtube.com/watch?v=FPkajCvK2Mk ?
A nebylo by jednodušší si vytvořit spíše nějakou konstrukci nad tou plochou střechou, aby teda pokryl (předpokládám) i západ?
Jsem hodně zvědavý, jaké to nakonec bude. ;)
8kW Easun, 10kWp, 450Ah Lion
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od rottenkiwi »

Tracker ma vyznam, uz len z hladiska uspory miesta, ak clovek ma nevhodne podmienky.

Namiesto 5000 Wp na V, 5000 Wp na J a 5000 Wp na zapad s nejakym pevnym sklonom,
a ucinnostou 21 % a plochou 70 m2, moze pouzit panely s 26.6 % ucinnostou
a plochou 18 m2 na trackeroch.

Ak svieti v zime, da sa najst optimalny sklon.
V lete to bude fungovat od 4:30 do 21:30, zalezi na horizonte a prekazkach.

Jediny problem je, ze 5 kWp + 5 kWp + 5 kWp da v zime pri zamracenej
oblohe a sklone 0 *C voci horizontu 3x viac, ako 18 m2 na trackeroch tiez horizontalne.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
honzajs
Příspěvky: 29
Registrován: sob srp 20, 2022 7:07 am
Lokalita: Česká Třebová
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 6,5

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od honzajs »

PF23 píše:To se bude "natáčet" každý ten modul zvlášť? Nebo to bude jako tady https://www.youtube.com/watch?v=FPkajCvK2Mk ?
A nebylo by jednodušší si vytvořit spíše nějakou konstrukci nad tou plochou střechou, aby teda pokryl (předpokládám) i západ?
Jsem hodně zvědavý, jaké to nakonec bude. ;)
Ano bude každý panel samostatně, propojené budou táhly a budou mít jeden společný pohon. Je to takový experiment, sám jsem zvědavý jak se mi to podaří vyladit. Kvůli těm táhlům tam bude omezený rozsah pohybu na cca160° od východu k západu. Takhle jsem si to na začátku načmáral do sešitu. Panely jsem si tam nakreslil jakoby na stojato ale samozřejmě budou skloněné. Nevím ještě jak moc. Velkou roli bude hrát stín a vítr, navíc mi u jednoho krajního panelu bude vadit roh domu, prostě bojuju s místem ale jak jsem napsal jednomu kolegovi v nejhorším tam nastavím sklon 15°a zafixuji je pevně na jih :eek2:
Přílohy
1679826708851.jpg
zatím 12 panelů á 400Wp
Připraveno dalších 6 plochá střecha natáčecí.
2x MPPT Epever Tracer 8415AN
2x Epever IP5000-plus
LiFePo4 135Ah
Renault ZOE R240 2016
honzajs
Příspěvky: 29
Registrován: sob srp 20, 2022 7:07 am
Lokalita: Česká Třebová
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 6,5

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od honzajs »

Tak jsem v háji. Dnes jsem zapojil LiFepo baterii k jednomu regulátoru EPEVER Tracer AN a naplnily se mé obavy že podle návodu nebudu schopen nastavit regulátor pro LiFepo baterie. Na displeji se dostanu k nastavení USE ale nejsem schopen dostat se dál. Pokud zmáčknu SELECT tak se dostanu na jiný typ baterie a pokud zmáčknu enter tak to potvrdím a dostanu se do základního zobrazení. Jiná tlačítka regulátor nemá zkoušel jsem je i podržet déle ale bez výsledku. Nejsem schopen nastavit počet článků ani další nabíjecí parametry. Myslel jsem že to vyřeším připojením k počítači a nastavením v Solar station monitor ale dopadl jsem také neslavně. Po stažení programu a připojení CC-USB-RS485-150U se mi pro to USB ihned naistaloval nějaký ovladač. Nastavil jsem v programu správný port COM3 ale bohužel pokud zapnu v programu Start Monitoring tak mi ihned vyskočí hláška Odkaz na objekt není nastaven na instalaci objektu.
Nevíte prosím někdo kde by mohla být chyba????
Není možné že musí být připojené FV panely??? - to se mi ale moc nechce když nemám nastaveny parametry baterie a nabíjení.
zatím 12 panelů á 400Wp
Připraveno dalších 6 plochá střecha natáčecí.
2x MPPT Epever Tracer 8415AN
2x Epever IP5000-plus
LiFePo4 135Ah
Renault ZOE R240 2016
honzajs
Příspěvky: 29
Registrován: sob srp 20, 2022 7:07 am
Lokalita: Česká Třebová
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 6,5

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od honzajs »

honzajs píše:Tak jsem v háji. Dnes jsem zapojil LiFepo baterii k jednomu regulátoru EPEVER Tracer AN a naplnily se mé obavy že podle návodu nebudu schopen nastavit regulátor pro LiFepo baterie. Na displeji se dostanu k nastavení USE ale nejsem schopen dostat se dál. Pokud zmáčknu SELECT tak se dostanu na jiný typ baterie a pokud zmáčknu enter tak to potvrdím a dostanu se do základního zobrazení. Jiná tlačítka regulátor nemá zkoušel jsem je i podržet déle ale bez výsledku. Nejsem schopen nastavit počet článků ani další nabíjecí parametry. Myslel jsem že to vyřeším připojením k počítači a nastavením v Solar station monitor ale dopadl jsem také neslavně. Po stažení programu a připojení CC-USB-RS485-150U se mi pro to USB ihned naistaloval nějaký ovladač. Nastavil jsem v programu správný port COM3 ale bohužel pokud zapnu v programu Start Monitoring tak mi ihned vyskočí hláška Odkaz na objekt není nastaven na instalaci objektu.
Nevíte prosím někdo kde by mohla být chyba????
Není možné že musí být připojené FV panely??? - to se mi ale moc nechce když nemám nastaveny parametry baterie a nabíjení.
Tak vyřešeno, nakonec pomohlo přeinstalování programu. Jak se to ale nastavuje na tom displeji to fakt nechápu. Naštěstí to už nepotřebuji.
zatím 12 panelů á 400Wp
Připraveno dalších 6 plochá střecha natáčecí.
2x MPPT Epever Tracer 8415AN
2x Epever IP5000-plus
LiFePo4 135Ah
Renault ZOE R240 2016
Migel
Příspěvky: 925
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od Migel »

honzajs píše:
honzajs píše:Tak jsem v háji. Dnes jsem zapojil LiFepo baterii k jednomu regulátoru EPEVER Tracer AN a naplnily se mé obavy že podle návodu nebudu schopen nastavit regulátor pro LiFepo baterie. Na displeji se dostanu k nastavení USE ale nejsem schopen dostat se dál. Pokud zmáčknu SELECT tak se dostanu na jiný typ baterie a pokud zmáčknu enter tak to potvrdím a dostanu se do základního zobrazení. Jiná tlačítka regulátor nemá zkoušel jsem je i podržet déle ale bez výsledku. Nejsem schopen nastavit počet článků ani další nabíjecí parametry. Myslel jsem že to vyřeším připojením k počítači a nastavením v Solar station monitor ale dopadl jsem také neslavně. Po stažení programu a připojení CC-USB-RS485-150U se mi pro to USB ihned naistaloval nějaký ovladač. Nastavil jsem v programu správný port COM3 ale bohužel pokud zapnu v programu Start Monitoring tak mi ihned vyskočí hláška Odkaz na objekt není nastaven na instalaci objektu.
Nevíte prosím někdo kde by mohla být chyba????
Není možné že musí být připojené FV panely??? - to se mi ale moc nechce když nemám nastaveny parametry baterie a nabíjení.
Tak vyřešeno, nakonec pomohlo přeinstalování programu. Jak se to ale nastavuje na tom displeji to fakt nechápu. Naštěstí to už nepotřebuji.
Na displeji sa daju nastavit iba niektore polozky na nastavenie regulatora je potreba bud kabel a aplikacia alebo bluetooth modul a telefon.inak mam podobny problem s aplikaciou alebo kablom odkial si prosim stahoval apku?
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
honzajs
Příspěvky: 29
Registrován: sob srp 20, 2022 7:07 am
Lokalita: Česká Třebová
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 6,5

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od honzajs »

Migel píše:
Na displeji sa daju nastavit iba niektore polozky na nastavenie regulatora je potreba bud kabel a aplikacia alebo bluetooth modul a telefon.inak mam podobny problem s aplikaciou alebo kablom odkial si prosim stahoval apku?[/quote]
Stahoval jsem to na této stránce https://www.epever.com/support/softwares/
zatím 12 panelů á 400Wp
Připraveno dalších 6 plochá střecha natáčecí.
2x MPPT Epever Tracer 8415AN
2x Epever IP5000-plus
LiFePo4 135Ah
Renault ZOE R240 2016
honzajs
Příspěvky: 29
Registrován: sob srp 20, 2022 7:07 am
Lokalita: Česká Třebová
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 6,5

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od honzajs »

Tak práce na FVE přerušeny z důvodu operace menisků v koleni. Jsem docela nešťastný protože celá sezóna je v háji. Na žebřík nevylezu takže až odložím berle připadají v úvahu jen práce na zemi. Před operací jsem komplet předělal uspořádání přístrojů v technické místnosti. Měniče epever dělaly v horizontální poloze takový kravál že jsem to přes odvětrávání slyšel až venku na terase. Hlavně mne štvalo to spínání v desetiminutových intervalech i při nezatíženém měniči. Z toho důvodu jsem je otočil svisle a vyměnil jsem v nich ventilátory za pomalejší (3.000 ot.). Testoval jsem to při trvalém zatížení 3 kW a i po cca dvou hodinách je měnič teplotně úplně v pohodě.
Musel jsem upravit otvory pro displej, protože by mne štvalo natáčet hlavu, ale u jednoho měniče je to práce tak na 15 minut - když jsem ho měl stejně rozdělaný kvůli výměně ventilátorů.
Taky jsem dodělal batery pack. Zatím mám jen 6,5 kWh a mám s tím problém protože nemůžu sehnat dalších 16 stejných článků 135 Ah.
Zatím to nevadí protože nemám připojenou velkou spotřebu a je dost ☀️.
Do zimy to ale budu muset nějak vyřešit.
Přílohy
IMG_20230630_124033.jpg
IMG_20230630_124008.jpg
IMG_20230630_124156.jpg
zatím 12 panelů á 400Wp
Připraveno dalších 6 plochá střecha natáčecí.
2x MPPT Epever Tracer 8415AN
2x Epever IP5000-plus
LiFePo4 135Ah
Renault ZOE R240 2016
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od ACDC »

Pěkně. Natáčel jsem jeden panel, jenom na dobíjení AKU pro domácí sledování. Měl jsem to jednodušší, protože to bylo místo původního natáčecího satelitu. Servo to ale nějak nezvládlo, tak je teď panel na jih. Podle čeho se bude řídit náklon? Já to řešil časově, po asi půl hodině se to pootočilo.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
honzajs
Příspěvky: 29
Registrován: sob srp 20, 2022 7:07 am
Lokalita: Česká Třebová
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 6,5

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od honzajs »

ACDC píše:. Podle čeho se bude řídit náklon? Já to řešil časově, po asi půl hodině se to pootočilo.
Mám hotový a předběžně vyzkoušený sledovač slunce pomocí dvou fotoodporů. Jestli to bude fungovat nevím, konečné řešení bude předmětem zkoušek a pokusů.
Přílohy
IMG_20220915_163449.jpg
zatím 12 panelů á 400Wp
Připraveno dalších 6 plochá střecha natáčecí.
2x MPPT Epever Tracer 8415AN
2x Epever IP5000-plus
LiFePo4 135Ah
Renault ZOE R240 2016
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1259
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od TomHC »

A čo takto natáčať podľa známych modelov elevácie a azimutu pre konkrétnu geografickú polohu?
Přílohy
sun.PNG
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
honzajs
Příspěvky: 29
Registrován: sob srp 20, 2022 7:07 am
Lokalita: Česká Třebová
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 6,5

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od honzajs »

TomHC píše:A čo takto natáčať podľa známych modelov elevácie a azimutu pre konkrétnu geografickú polohu?
Já mám rád pokud možno jednoduchá řešení a rozhodně nechci nic programovat. Pokud to bude fungovat tak jak si představuji, budou se panely natáčet přibližně od východu k západu podle ☀️ pouze za pomoci toho snímače a tří relé a maximálně jednoduché elektroniky. Po setmění se vrátí do výchozí polohy pomocí soumrakového snímače.
Samozřejmě nevím jak se to bude chovat za určitých podmínek třeba při zatažené obloze apod.. pokud by s tím měly být zásadní problémy asi bych se spíše přiklonil k časovému spínači ale to se doufám nestane protože tam by byl docela opruz upravovat nastavení podle ročního období. V tu chvíli už by asi dával smysl nějaký počítačový systém řízení ale do toho by se mi opravdu nechtělo.
zatím 12 panelů á 400Wp
Připraveno dalších 6 plochá střecha natáčecí.
2x MPPT Epever Tracer 8415AN
2x Epever IP5000-plus
LiFePo4 135Ah
Renault ZOE R240 2016
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1259
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Částečně natáčecí ostrovní FVE českotřebovsko zatím 7,2k

Příspěvek od TomHC »

Chápem, ale verím že na to existuje nejaké hotové riešenie, ktoré bude aj dosť jednoduché. Na toto ozaj netreba počítač.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek