Jak mám vyvážit třílistou vrtuli?

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
Myšodlak
Příspěvky: 4
Registrován: pon zář 14, 2020 8:02 pm

Jak mám vyvážit třílistou vrtuli?

Příspěvek od Myšodlak »

Dobrý den, chtěl bych znalé poprosit o radu. Předloni jsem pořídil z Čajny 400W větráček, nainstaloval jsem ho na chatě a při další návštěvě tento ležel na zemi. S největší pravděpodobností nebyla správně vyvážená vrtule, docházelo k vibracím, které přepraly i zajišťovací matici se silonem, přitom se povolily i matice na hlavní přírubě a všechno spadlo na zem. Kupodivu to tělo přežilo a vrtule má na jednom listu odštíplý malý kousek. Jde o třílistou vrtuli s průměrem cca 120 cm. Dá se v domácích podmínkách vrtule nějak vyvážit, nebo je potřeba se obrátit na nějaké odborníky? Díky moc za případné rady.
*CAR*
Příspěvky: 211
Registrován: pát srp 09, 2013 10:38 pm
Bydliště: Březinky-Nectava a pak Olomouc

Re: Jak mám vyvážit třílistou vrtuli?

Příspěvek od *CAR* »

Pokud jde opravdu o malé poškození , tak to nebude mít až tak zásadní vliv na její chod . spíše bude problém s prohnutím toho jednoho listu a může tak opisovat jinou dráhu a tak napomáhat kmitání za chodu .
Jinak stačí listy sundat a každý zvážit na váze a případně opravit/ doplnit chybějící materiál - třeba nějakým jiným nataveným plastem , lepením to bude fungovat .
Samostatné nové listy se dají také koupit za relativně malé peníze .
Když pošlete fotku toho poškození , tak bude lepší se domlouvat na nápravě vzniklého poškození a třeba Vám i někdo pomůže to opravit , když bude co opravovat - jinak nakoupit Nové listy .
FVE ostrov systém zatím 24V
FVE JihoZápad 2 500Wp Polykrystal
FVE JihoVýchod 2 500Wp Polykrystal
FVE JihoZápad 1 300Wp Amorfní panely
WTA 24V/400W
MVE 24V/ 250W
Gravitační Ebaterie 24V/250W
Baterie Ni-Cd 24V / 10 KW + Hybridní měnič EASun 24V/ 3 KW
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Jak mám vyvážit třílistou vrtuli?

Příspěvek od Martin P »

Případně lze přebytečnou hmotu opilovat, případně odebrat vyvrtáním dírek.
Ale pozor na dynamické vyvážení. Jinak bude při otáčení "tahat" za hřídel list těžký na konci a jinak těžký u kořene (odstředivá síla).
Byť budou mít všechny listy stejnou hmotnost, ale díky rozdílnému rozložení hmoty jinde umístěné těžiště.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Jak mám vyvážit třílistou vrtuli?

Příspěvek od solárník »

Někdy stačí i to, že je každý list jinak vykloněn. Kdysi jsem to řešil. V otáčkách to začalo vibrovat a i se to těmi vibracemi brzdilo a nedávalo kloudný výkon. Většinou se to dělá tak, že pomalu otáčíš vrtulí a kontroluješ, jestli jsou konce listů stejně daleko od stožáru (třeba nějakým klackem nebo čímkoli) pokud nejsou, dává se podložka pod různé šrouby toho listu na ten středový hub, aby se tohle vyrovnalo a špičky šly ve stejné vzdálenosti, pak to jede dobře.

Pro rady s vyvážením uštíplého listu bys sem měl poslat foto, jinak ti nikdo neporadí.
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Jak mám vyvážit třílistou vrtuli?

Příspěvek od Neo »

Myšodlak píše:Dobrý den, chtěl bych znalé poprosit o radu. Předloni jsem pořídil z Čajny 400W větráček, nainstaloval jsem ho na chatě a při další návštěvě tento ležel na zemi. S největší pravděpodobností nebyla správně vyvážená vrtule, docházelo k vibracím, které přepraly i zajišťovací matici se silonem, přitom se povolily i matice na hlavní přírubě a všechno spadlo na zem. Kupodivu to tělo přežilo a vrtule má na jednom listu odštíplý malý kousek. Jde o třílistou vrtuli s průměrem cca 120 cm. Dá se v domácích podmínkách vrtule nějak vyvážit, nebo je potřeba se obrátit na nějaké odborníky? Díky moc za případné rady.
Vrtule se vyvažují staticky a dynamicky. V domácích podmínkách nelze. Za podmínky že jsou vrtule aerodinamicky stejné, například z formy, je možnost je vyvážit celkem slušně i doma.
Hmotnost listů musí být stejná. Hmotnost u kořene všech listů musí být stejná a hmotnost na konci listů taky stejná.
Když zajistíš stejnou hmotnost u kořene listů a stejnou na konci listů s největší pravděpodobností bude hmotnost listů stejná.
Než bych ale vyvažoval třílistou vrtuli, tak navštívím modelářskou prodejnu a vrtuli si koupím vyváženou i s unašečem.
Stačí vědět výkon a přibližné otáčky.
++
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Jak mám vyvážit třílistou vrtuli?

Příspěvek od vla »

Ještě mě napadlo, pokud bys měl kontakty, jestli by nešla použít vyvažovačka na kola, ale to by asi musel být dobrý kontakt, aby si s tím hrál.
Nemám rád tenhle stát.
*CAR*
Příspěvky: 211
Registrován: pát srp 09, 2013 10:38 pm
Bydliště: Březinky-Nectava a pak Olomouc

Re: Jak mám vyvážit třílistou vrtuli?

Příspěvek od *CAR* »

Normálně by mu na to měla stačit kuchyňská digitální váha do 5 kg . sundá všechny listy a každý zvlášť zváží uprostřed . pak zváží každý zvlášť položením tečnou na váhu (pokládat ve stejné vzdálenosti od váhy) u špička a to samé obráceně u středu kde jsou šrouby . Porovnáš hodnoty a zjistíš jestli máš problém . a než to odmontuješ ze středu , tak to protoč a zjisti zda konce listů opisují stejnou dráhu a není list prohnutý podél tím nárazem .
FVE ostrov systém zatím 24V
FVE JihoZápad 2 500Wp Polykrystal
FVE JihoVýchod 2 500Wp Polykrystal
FVE JihoZápad 1 300Wp Amorfní panely
WTA 24V/400W
MVE 24V/ 250W
Gravitační Ebaterie 24V/250W
Baterie Ni-Cd 24V / 10 KW + Hybridní měnič EASun 24V/ 3 KW
Kostěj
Příspěvky: 583
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak mám vyvážit třílistou vrtuli?

Příspěvek od Kostěj »

Vyvažoval jsem vrtuli ventilátoru cca 40cm, takový ten v bílém krytu. Položil jsem do klece iPhone s akceleračním čidlem a nahrál 30 sec záznam. Pak na střed lopatky 1 přilípnul závažíčko a zopakoval. Pak na lopatku 2, poté na lopatku 3. Vyhodnotil. Pak totéž, ale na konec lopatky. Vyhodnotil. Pak totéž, ale s polovičním závažím a se dvojnásobným. Zábava na celý den, ale na konci to bylo podstatně lepší. Ale tohle by chtělo profi přístup, nebo alespoň:
http://www.proksik.cz/index.php?option= ... &Itemid=58
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak mám vyvážit třílistou vrtuli?

Příspěvek od miroc »

Príklad opravy krídla a statického vyvažovania vrtule: https://youtu.be/dNNMbasrumM
Samotné vyvažovanie od 7:58 min.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/