Baterie pro Growatt SPF 5000-Mivvy-PylonTech-FNS-SEPLOS?

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Vencall
Příspěvky: 6
Registrován: stř bře 15, 2023 1:42 pm

Baterie pro Growatt SPF 5000-Mivvy-PylonTech-FNS-SEPLOS?

Příspěvek od Vencall »

Ahoj borci, měsíc řeším nové baterie pro můj ostrovní systém se zálohou ze sítě. Mám Growatt SPF5000ES, funguje parádně, od půl března do půlky listopadu jsem úplně soběstačný. Ale PB Carbon baterie od SolarFamu stojí za prd. Mám 8x 12V100Ah zapojených sério paralelně a tři odešli po roce.

Vybírám... vybírám a nemohu vybrat, narazil jsem na Mivvy a jejich aku AKUBOXY, konkrétně na LI-ION 51,1V 7,66KW. Značka ideál z pohledu kapacity, ceny a vybíjecích proudů. Ale letní teplota v technické místnosti vyleze i k 30°C. AKUBOX LiFePo4 51,2V 6,14KW už není tak moc výhodný, abych o něm moc uvažoval. Záruka 2 roky se mi zdá taky málo.

Na druhou stranu si říkám, že je škoda nevyužít komunikace měniče přes CAN a RS485 a neřídit se jen napětím baterie.
Je ta komunikace BMS s měničem tak suprová, že se vyplatí ta investice do 48V 100A a možnost využít občas i 95% kapacity PylonTechu, FNS nebo SEPLOS?. Záruku mají 5-10let, což není taky k zahození...

V nejbližší době bych koupil jednu 4,8KW a na podzim druhou, protože z olova jsem dokázal pár krát vycucat i 8KW a ještě by to chtělo.

Díky za nápady, tipy a zkušenosti.
Naposledy upravil(a) Vencall dne stř bře 22, 2023 4:17 pm, celkem upraveno 1 x.
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie pro Growatt SPF 5000-Mivvy-PylonTech-FNS-SEPLOS?

Příspěvek od PetrDubi »

Když mluvíš o záruce 8-10 let, tak se taky podívej co to znamená...
Pylontech po 8 letech proplatí asi 10 nebo 15% z původní pořizovací ceny. Po asi dvou letech (z hlavy ty čísla už nevím přesně) každý další rok snižuje částku kterou ti vyplatí, takže to není,, že by jsi po 5 letech dostal v případě reklamace novou nebo opravu zdarma.
Další věc je, že BMS ukládá do logu všechny provozní hodnoty (proudy, napětí, teploty) a když cokoliv z toho přeleze stanovené meze, tak záruka padá. A 2,5 kWh cihla má povolený proud asi 25A..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Baterie pro Growatt SPF 5000-Mivvy-PylonTech-FNS-SEPLOS?

Příspěvek od lzahradil »

Je to všude stejné. Lidi koukají jen na ty čísla. Je to jako s internetem. Každý prahne po gigabitech za co nejméně peněz. Ale už nekoukají na to, zda i protější server jejich rychlost tak rychle obslouží. Zda nebudou mít s vyšší rychlosti ořezané např počty spojení atd.. takže na oko dle čísel to bude vypadat super, ale ve výsledku to tak super zase není..

Podobné to je s baterkama. Ta chemie má nějakou danou životnost. Když výrobce stanoví že tam bude dle záruky nějaký max proud, oproti ostatním nižší, pak si může vytáhnout nahoru záruku. Protože méně vytěžované baterky vydrží logicky déle.
Zrovna pylon bych řekl že vychází celkem draho. Ale za každou krabicovku si člověk musí připlatit oproti stavebnici..
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Vencall
Příspěvky: 6
Registrován: stř bře 15, 2023 1:42 pm

Re: Baterie pro Growatt SPF 5000-Mivvy-PylonTech-FNS-SEPLOS?

Příspěvek od Vencall »

PetrDubi píše:Když mluvíš o záruce 8-10 let, tak se taky podívej co to znamená...
Pylontech po 8 letech proplatí asi 10 nebo 15% z původní pořizovací ceny. Po asi dvou letech (z hlavy ty čísla už nevím přesně) každý další rok snižuje částku kterou ti vyplatí, takže to není,, že by jsi po 5 letech dostal v případě reklamace novou nebo opravu zdarma.
Další věc je, že BMS ukládá do logu všechny provozní hodnoty (proudy, napětí, teploty) a když cokoliv z toho přeleze stanovené meze, tak záruka padá. A 2,5 kWh cihla má povolený proud asi 25A..
Díky za info, myslel jsem si, že to nějak podobně bude, jinak by to mohli za chvíli zavřít. Baterii pochopitelně takovou, která zvládne krmit měnič v případě potřeby, tedy minimálně odběr 100A.
Vencall
Příspěvky: 6
Registrován: stř bře 15, 2023 1:42 pm

Re: Baterie pro Growatt SPF 5000-Mivvy-PylonTech-FNS-SEPLOS?

Příspěvek od Vencall »

lzahradil píše:Je to všude stejné. Lidi koukají jen na ty čísla. Je to jako s internetem. Každý prahne po gigabitech za co nejméně peněz. Ale už nekoukají na to, zda i protější server jejich rychlost tak rychle obslouží. Zda nebudou mít s vyšší rychlosti ořezané např počty spojení atd.. takže na oko dle čísel to bude vypadat super, ale ve výsledku to tak super zase není..

Podobné to je s baterkama. Ta chemie má nějakou danou životnost. Když výrobce stanoví že tam bude dle záruky nějaký max proud, oproti ostatním nižší, pak si může vytáhnout nahoru záruku. Protože méně vytěžované baterky vydrží logicky déle.
Zrovna pylon bych řekl že vychází celkem draho. Ale za každou krabicovku si člověk musí připlatit oproti stavebnici..
Ono všechno je o číslech. Nedívám se jen na kapacitu a cenu, ale i na všechny proudy a zatížení baterie, ale to jsem psal v mém dotazu.
Všechno má svou životnost, a právě proto se dívám i na vybijecí proudy, aby baterie stíhala měniči a bylo to ještě v mezích.
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie pro Growatt SPF 5000-Mivvy-PylonTech-FNS-SEPLOS?

Příspěvek od PetrDubi »

Pokud chceš minimálně 100A, tak to jsou 2 krabice US5000C za cca 107 tisíc s kapacitou 9,6 kWh. Když si to poskládáš od Mivvy, tak tě vyjde na cca 87 tisíc baterie s kapacitou 14,3 kWh (bez obalu, tak už záleží co si tam dáš nebo seženeš). Na stejnou kapacitu by jsi musel mít u Pylontechu 3 bedny za 160 tisíc...
Pokud by jsi chtěl komunikaci jako má Pylontech, tak koupit místo BMS od Mivvy BMS Seplos, ale musíš mít správný typ s nahranou komunikací Pylontech po RS485. Nebo koupit mezi BMS a měnič krabičku, která zajistí komunikaci mezi BMS od Mivvy (JBD BMS) a měničem.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie pro Growatt SPF 5000-Mivvy-PylonTech-FNS-SEPLOS?

Příspěvek od mopadzi »

existují i jiné ověřené packy tuzemské výroby založené na Lifepo4 technologii. Komunikací RS485,CAN. paralelní provoz 15 packů.
Vencall
Příspěvky: 6
Registrován: stř bře 15, 2023 1:42 pm

Re: Baterie pro Growatt SPF 5000-Mivvy-PylonTech-FNS-SEPLOS?

Příspěvek od Vencall »

PetrDubi píše:Pokud chceš minimálně 100A, tak to jsou 2 krabice US5000C za cca 107 tisíc s kapacitou 9,6 kWh. Když si to poskládáš od Mivvy, tak tě vyjde na cca 87 tisíc baterie s kapacitou 14,3 kWh (bez obalu, tak už záleží co si tam dáš nebo seženeš). Na stejnou kapacitu by jsi musel mít u Pylontechu 3 bedny za 160 tisíc...
Pokud by jsi chtěl komunikaci jako má Pylontech, tak koupit místo BMS od Mivvy BMS Seplos, ale musíš mít správný typ s nahranou komunikací Pylontech po RS485. Nebo koupit mezi BMS a měnič krabičku, která zajistí komunikaci mezi BMS od Mivvy (JBD BMS) a měničem.
US5000 se pohybuje okolo 45K, a já bych to měl ještě bez DPH. US 5000 má trvale 100A vybijení, měnič má max 131A, maximálně mám zaznamenaný 80A. Ale jak jsem psal, nakonec by byli dvě baterie, takže ještě velká rezerva.
Baterie od Mivvy se mi fakt líbí, ale už jsem se rozhodl, že chci komunikaci s měničem. Pokud existuje nějaká krabička, která by zajistila komunikaci, šel bych do toho. Nemůžeš mi jsem na ni hodit odkaz, hledal jsem, ale nenašel, díky. Nejsem tak zručný, abych si teď v nebližší době postavil vlastní baterii.
A díky za adekvátní odpovědi.
Naposledy upravil(a) Vencall dne čtv bře 23, 2023 1:03 pm, celkem upraveno 1 x.
Vencall
Příspěvky: 6
Registrován: stř bře 15, 2023 1:42 pm

Re: Baterie pro Growatt SPF 5000-Mivvy-PylonTech-FNS-SEPLOS?

Příspěvek od Vencall »

mopadzi píše:existují i jiné ověřené packy tuzemské výroby založené na Lifepo4 technologii. Komunikací RS485,CAN. paralelní provoz 15 packů.
Pokud máš nějaký ověřený, rád si je prohlídnu. Prosím aspoň nějaký odkaz, kde jsi nakupovat třeba ty, nebo to máš ověřené, díky.
Soban
Příspěvky: 3448
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Baterie pro Growatt SPF 5000-Mivvy-PylonTech-FNS-SEPLOS?

Příspěvek od Soban »

Na komunikaci se vykašli, k ničemu není.
Pokud chceš vědět SOC kup smartshunt od victronu, přesnější není.
Naposledy upravil(a) Soban dne čtv bře 23, 2023 2:39 pm, celkem upraveno 2 x.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie pro Growatt SPF 5000-Mivvy-PylonTech-FNS-SEPLOS?

Příspěvek od PetrDubi »

Mopadzi měl na mysli třeba bateriové packy, které vyrábí on, je konkurencí Mivvy a má eshop , jehož název se tu nesmí zveřejňovat (systém ho automaticky smaže) :D
Pošli mu SZ a určitě ti poskytne informace.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
PavlikT
Příspěvky: 55
Registrován: pon lis 09, 2020 9:35 pm

Re: Baterie pro Growatt SPF 5000-Mivvy-PylonTech-FNS-SEPLOS?

Příspěvek od PavlikT »

PetrDubi píše: čtv bře 23, 2023 10:43 am ... Nebo koupit mezi BMS a měnič krabičku, která zajistí komunikaci mezi BMS od Mivvy (JBD BMS) a měničem.
Ahoj, to mě prosím zajímá. Taková krabička se prodává? Byl by prosím nějaký link?

Diky
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Baterie pro Growatt SPF 5000-Mivvy-PylonTech-FNS-SEPLOS?

Příspěvek od Mikel »

Koukni na shop. Mame tam ted ve sleve na cerny patek -20% vsechny baterie od Mustu, ktere maji komunikaci s menici.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie pro Growatt SPF 5000-Mivvy-PylonTech-FNS-SEPLOS?

Příspěvek od PetrDubi »

PavlikT:
Prý jo, psalo to tu pár lidí, ale bývá to krabička určená pro konkrétního výrobce BMS a výstup taky bývá nějaká konkrétní BMS (většínou PYLON). Ale blbě se to shání, pár lidí to mělo od nějakého soukromníka u nás a další to kupovali v cizině (často Asie a podobně). Počítej s cenou od 100€ výš a pokud to koupíš někde na Ali, tak asi nic moc podpora v případě problémů.. Na krabičku za pár stovek, která vyřeší tvoje problémy zapoměň - pokud si to neuděláš sám a nenaprogramuješ sám..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1259
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Baterie pro Growatt SPF 5000-Mivvy-PylonTech-FNS-SEPLOS?

Příspěvek od TomHC »

Taký prevodník medzi MUST PV18 a JBD BMS viem vyrobiť za pár euro, nie je to žiadna veda. V princípe na čokoľvek, na čo existuje verejne dostupný komunikačný protokol. Ideálne by ale bolo mať možnosť otestovať to :)
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek