Malá 1f FVE s Victron Multiplus II

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Raww
Příspěvky: 113
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Reputace: 17
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Malá 1f FVE s Victron Multiplus II

Příspěvek od Raww »

Zdravíčko!
Rád bych se s Vámi poradil o záměru svépomocně zbudovat jednofázovou FVE.

Aktuální situace:
- samostatně stojící RD se sedlovou střechou s orientací JJV a sklonem cca 40°
- šikmá střecha nad garáží připlácnutá k RD, orientace ZJZ, sklon 23°
- na JJV střeše instalován fototermický panel 10m2 (10kW)
- tepelné čerpadlo 9kW (příkon 2,5kW)
- z výše uvedeného vyplývá, že nepotřebuji nijak řešit ohřev TV ani vytápění fotovoltaikou
- spotřeba domu 10MWh s několikanásobnou spotřebou v měsících listopad až únor
- hlavní jistič 3x32A a sazba D35d
- jakákoli nabídka od firmy na FVE vůbec nereflektuje již instalovanou fototermiku a TČ a cpou mi 10kWp FVE jako každému jinému :sm1:

Každopádně i tak by se mi líbilo snížit si spotřebu elektřiny o dalších pár MWh tím, že 1f spotřebičům nechám vyrobit elektřinu ve FVE. O prodej přebytků neuvažuji, na druhou stranu třeba nám bude vnucena povinná elektromobilita a systém bych se mohl třeba rozrůst o nabíjení EV (doufám, že to nebude brzy).

Plánuji si to takto: :idea:
- 1 string na JJV střechu 3ks panelu Canadian Solar 410 Wp CS6R-410MS BW, zapojení do série
- 1 string na ZJZ střechu 3ks panelu Canadian Solar 410 Wp CS6R-410MS BW, zapojení do série
- do garáže (trasa od panelů do 10m) umístit zařízení od Victronu
- 2x MPPT solární regulátor Victron Energy BlueSolar 150/35
- 1x Měnič/nabíječ Victron Energy MultiPlus-II 48V/5000VA/70A-50A nebo Měnič/nabíječ Victron Energy MultiPlus-II 48V/3000VA/35A-32A :dontknow:
- baterie Pylontech US3000C 48 V 3,6 kWh
- Victron Energy Color Control GX - jestli to chápu správně - lokální ovládátko s možností nadřízené komunikace

Měl bych pár dotazů k záměru:
- není to navržené blbě nebo v systému něco chybí?
- Je správně, že když použiji Color Control GX nemusí být již další komponenta GX, aby to celé správně komunikovalo a bylo plně nastavitelné.
- Nebo je nutné pro nadřazenou komunikaci Modbus použít Venus GX? + lokálně třeba Victron Energy GX Touch 70?
- Existuje jiný méně značkový systém, který bude kvalitativně obdobný, ale levnější? Dobře nastavitelný a s kounikací Modbus?

Díky moc.
StrechaJJV.jpg
StrechaZJZ.jpg
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Malá 1f FVE s Victron Multiplus II

Příspěvek od rva »

Victron je zajisté dobrá volba, řada to tady má.
Ale jde to klidně udělat i z neznačkových komponent a celé zastřešit spolu s domácí automatizací třeba pomocí Home Assistant - vyjde to levněji a člověk to má více pod kontrolou.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Diablo1st
Příspěvky: 1565
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Reputace: 103
Bydliště: SR MY

Re: Malá 1f FVE s Victron Multiplus II

Příspěvek od Diablo1st »

Raww píše:Zdravíčko!
Plánuji si to takto: :idea:
- 1 string na JJV střechu 3ks panelu Canadian Solar 410 Wp CS6R-410MS BW, zapojení do série
- 1 string na ZJZ střechu 3ks panelu Canadian Solar 410 Wp CS6R-410MS BW, zapojení do série
- do garáže (trasa od panelů do 10m) umístit zařízení od Victronu
- 2x MPPT solární regulátor Victron Energy BlueSolar 150/35
- 1x Měnič/nabíječ Victron Energy MultiPlus-II 48V/5000VA/70A-50A nebo Měnič/nabíječ Victron Energy MultiPlus-II 48V/3000VA/35A-32A :dontknow:
- baterie Pylontech US3000C 48 V 3,6 kWh
- Victron Energy Color Control GX - jestli to chápu správně - lokální ovládátko s možností nadřízené komunikace

Měl bych pár dotazů k záměru:
- není to navržené blbě nebo v systému něco chybí?
- Je správně, že když použiji Color Control GX nemusí být již další komponenta GX, aby to celé správně komunikovalo a bylo plně nastavitelné.
- Nebo je nutné pro nadřazenou komunikaci Modbus použít Venus GX? + lokálně třeba Victron Energy GX Touch 70?
- Existuje jiný méně značkový systém, který bude kvalitativně obdobný, ale levnější? Dobře nastavitelný a s kounikací Modbus?
- Tie stringy sa dajú napojiť paralelne na 1ks mppt, odporúčam zobrať s BT, je to ďaleko ľahšie na nastavenie.
- určite zobrať aj Cerbo GX, resp. Cerbo-S GX a používať VRM.
- ak to má byť poloostrov (čo predpokladám) o 3kVA verzii ani neuvažovať a rovno zobrať 5kVA
- miesto pylontech si radšej batériu vyskladať sám, za podobný peniaz človek dostane 2x takú kapacitu.
- v tom LCD osobne nevidí moc zmysel, pretože sa dá do VRM pripojiť s PC, mobilu alebo tabletu.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
vlk_m
Příspěvky: 25
Registrován: pon zář 19, 2022 7:24 pm
Reputace: 5

Re: Malá 1f FVE s Victron Multiplus II

Příspěvek od vlk_m »

Jak je na tom garaz se stinem? Na fotkach jsou videt stromy, tak aby nestinily.
Baterku bych si poskladal sam a na strechu JJV bych ty stringy dal 3s3p, nebo i vic, co se vejde napravo od tech teplovodnich panelu. Ale ja jsem maximalista.

Cim bych ale urcite zacal, koupil bych si nejaky chytry elektromer a pripojil ho na tu fazi, kterou bude napajet solarni elektrarna. Z mereni se dozvis jestli 3kW, nebo 5kW stridac, jestli vystaci baterie pres noc, jak moc se pak budou muset dobijet a ti padem jestli budou stacit panely.
15x550Wp JVV, 25x550Wp SZZ, 4x SmartSolar250V 85A, 3x MPII 5kVA, 4x135Ah/48V LiFepo4, 1x160Ah/48V olovo-uhlik
Raww
Příspěvky: 113
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Reputace: 17
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Re: Malá 1f FVE s Victron Multiplus II

Příspěvek od Raww »

rva píše:Victron je zajisté dobrá volba, řada to tady má.
Ale jde to klidně udělat i z neznačkových komponent a celé zastřešit spolu s domácí automatizací třeba pomocí Home Assistant - vyjde to levněji a člověk to má více pod kontrolou.
Preferuji komunikaci protokolem Modbus - celý systém bych chtěl integrovat do již fungujícího systému běžícího nad průmyslovým PLC.
U jiných systémů jsem nevypátral, že by systém komunikoval se všemi svými komponentami a jako celek plně fungoval a navíc ještě komunikoval po Modbuse s jiným nezávislým PLC.
Diablo1st píše: - Tie stringy sa dajú napojiť paralelne na 1ks mppt, odporúčam zobrať s BT, je to ďaleko ľahšie na nastavenie.
- určite zobrať aj Cerbo GX, resp. Cerbo-S GX a používať VRM.
- ak to má byť poloostrov (čo predpokladám) o 3kVA verzii ani neuvažovať a rovno zobrať 5kVA
- miesto pylontech si radšej batériu vyskladať sám, za podobný peniaz človek dostane 2x takú kapacitu.
- v tom LCD osobne nevidí moc zmysel, pretože sa dá do VRM pripojiť s PC, mobilu alebo tabletu.
Stringy mám navržené 2, protože panely bych rozložil na obě střechy půl na půl. Kdy na jednu svítí od cca 8 do 17. Zatímco na druhou později, ale až do západu slunce.
Předpokládal jsem (možná mylně - kdyžtak mě opravte), že pokud MPPT propojím pomocí VE.Can do systému, tak půjdou nakonfigurovat v celku a tudíž nemusím přistupovat ke každému zvlášť.
Volba výkonu měniče je podmíněna jeho cenou kdy 5kVA stojí o 50% víc než 3kVA. Samozřejmě se najdou okamžiky, kdy se pere, vaří... ale těch je v průběhu dne několik málo minut a systém by si to dososnul ze sítě. Toto dost ovlivňuje návratnost.
V lokálním displeji vidím smysl v tom, že když selže komunikace s PC nebo když se budou muset kouknout nezaškolení (žena/pubescenti) tak to bude uživatelsky přívětivější. Navíc i na letmý pohled snadno zkontrolovatelný.
vlk_m píše:Jak je na tom garaz se stinem? Na fotkach jsou videt stromy, tak aby nestinily.
Baterku bych si poskladal sam a na strechu JJV bych ty stringy dal 3s3p, nebo i vic, co se vejde napravo od tech teplovodnich panelu. Ale ja jsem maximalista.

Cim bych ale urcite zacal, koupil bych si nejaky chytry elektromer a pripojil ho na tu fazi, kterou bude napajet solarni elektrarna. Z mereni se dozvis jestli 3kW, nebo 5kW stridac, jestli vystaci baterie pres noc, jak moc se pak budou muset dobijet a ti padem jestli budou stacit panely.
Stromy nejsou problém, jejich výška nestíní a pokud by snad, tak jsou moje a mám motorovku. :twisted:
Chytrý měřák mám a mám několik let zpětně minutové logy odběrů v jednotlivých fázích, hodinové spotřeby a spoustu dalších dat. Z těch je zřejmé, že běžný noční odběr je do 300W, denní se zvedne na cca 500W + v létě oběhové čerpadlo bazénu 380W + náhodně chvilkově větší spotřebiče jako varná konvice, pračka apod. Z toho je jasné, že při plánované kapacitě baterky 3,6kWh a odběru 300W je to hravě na 10 hodin.
Průměrná denní spotřeba je 11kWh.
Proto i plánovaný instalovaný výkon 2460Wp by měl být naprosto dostačující, tedy doufám.

A co se týká baterie - tak to je pro mě velká neznámá. U zamýšleného Pylontechu se mi líbí, že je včetně BMS a plně komunikuje s VE. A případně se dá rozšiřovat. A takovou baterii bych bez pomoci asi nedal :(
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
Uživatelský avatar
Skrat
Příspěvky: 587
Registrován: sob zář 24, 2016 10:39 pm
Reputace: 21
Lokalita: Veselí nad lužnicí
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7,38kWp
Kapacita baterie [kWh]: 900Ah
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Malá 1f FVE s Victron Multiplus II

Příspěvek od Skrat »

nejsem sice žádný odborník,ale panelů co se vejde!!! Měnič minimálně 5Kw a baterky si poskládat sám.2460Wp je málo.Baterku větší! Ale já jsem hamoun ,pořád je málo
24V systém. V=1760Wp,Z= 3520Wp.J= 720Wp.Baterky Lion 600Ah celkem.Regulátor 2x6415AN+Must 80A/3000W+1x4415N na jižní stranu.Měnič victron 1200W+350W.Jako záloha olovo šrot. Axpert VP 24/3000W na přebytky.Vše stále ve výstavbě.Začínám stavět 48V systém pro RD.Zatím 7,38kWp jih,Lion 900Ah.Epever 48/2000W na přebytky ,Victron 500W,Epever 5kW
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm
Reputace: 23

Re: Malá 1f FVE s Victron Multiplus II

Příspěvek od Quickyprd »

Nevím jestli jsem přehlédl, ale bude systém legálně připojen k síti, či to bude ostrov?
Pokud Ostrov tak 5kVa a panelů co se vejde, ale taky nutně velkou baterku (15-20kWh), ať to má smysl.
Pokud připojeno legálně (ať ji standart či zjednodušeně) ta je limit 3,6kW na fázi. Čili když 5kVa, tak panelů max. 3,6kWp s rezervou na studené a jasné dny. Pokud 3kVa, tak panelů neomezeně...do sítě totiž prostě nepoteče více jak těch 2,3kW u 3kVa
GX Touch je jen hezké ovládání, které je napojené na Gerbo/Venus. Já to mám hned na chodbě, kde každý obyvatel domu (manželka) vidí, co si může dovolit opustit. Ale fakt je to jen takové hezké zbytné udělátko. V práci na výkon koukám přes VRM portál na PC či mobilu, jde to přes to i krásně nastavovat.
Pokud vyhodíš ze spotřeby ono čerpadlo, tak se z 3,6kW dá krásně vyžít. Jak píšeš, spotřeba je největší v zimě, kdy to stejně dává prd...a topení FVE je taková blbost až to bolí...sám mám 90% spotřebičů a zásuvek na 1F kde je právě 5kVa MP II a 3,6kWp pole...od jara do podzimu soběstačnost mezi 70-90%....a to topím i malým TČ do bazénu. Heslo domu zní: ČEZu ani korunu !
Diablo1st
Příspěvky: 1565
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Reputace: 103
Bydliště: SR MY

Re: Malá 1f FVE s Victron Multiplus II

Příspěvek od Diablo1st »

Raww píše: Stringy mám navržené 2, protože panely bych rozložil na obě střechy půl na půl. Kdy na jednu svítí od cca 8 do 17. Zatímco na druhou později, ale až do západu slunce.
Předpokládal jsem (možná mylně - kdyžtak mě opravte), že pokud MPPT propojím pomocí VE.Can do systému, tak půjdou nakonfigurovat v celku a tudíž nemusím přistupovat ke každému zvlášť.
Volba výkonu měniče je podmíněna jeho cenou kdy 5kVA stojí o 50% víc než 3kVA. Samozřejmě se najdou okamžiky, kdy se pere, vaří... ale těch je v průběhu dne několik málo minut a systém by si to dososnul ze sítě. Toto dost ovlivňuje návratnost.
A co se týká baterie - tak to je pro mě velká neznámá. U zamýšleného Pylontechu se mi líbí, že je včetně BMS a plně komunikuje s VE. A případně se dá rozšiřovat. A takovou baterii bych bez pomoci asi nedal :(
Ak nemá mppt BT, musí sa nastaviť cez kábel, ale nejde nastaviť cez VRM, takže treba kúpiť prevodník VE.direct/USB, príp. ak má VE.can tak MK3 prevodník.
Práveže ak je BT k dispozícii je možné zmeniť všetkým mppt nastavenia naraz.

Ale treba si najprv ujasniť, či FVE bude oficiálne pripojená alebo to bude ostrov s prepínaním.

Pri 48V batériách nie je nutná komunikácia s Victronom. Treba len dať do systému Smartshunt.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Raww
Příspěvky: 113
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Reputace: 17
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Re: Malá 1f FVE s Victron Multiplus II

Příspěvek od Raww »

Quickyprd píše:Nevím jestli jsem přehlédl, ale bude systém legálně připojen k síti, či to bude ostrov?
Pokud Ostrov tak 5kVa a panelů co se vejde, ale taky nutně velkou baterku (15-20kWh), ať to má smysl.
Pokud připojeno legálně (ať ji standart či zjednodušeně) ta je limit 3,6kW na fázi. Čili když 5kVa, tak panelů max. 3,6kWp s rezervou na studené a jasné dny. Pokud 3kVa, tak panelů neomezeně...do sítě totiž prostě nepoteče více jak těch 2,3kW u 3kVa
GX Touch je jen hezké ovládání, které je napojené na Gerbo/Venus. Já to mám hned na chodbě, kde každý obyvatel domu (manželka) vidí, co si může dovolit opustit. Ale fakt je to jen takové hezké zbytné udělátko. V práci na výkon koukám přes VRM portál na PC či mobilu, jde to přes to i krásně nastavovat.
Pokud vyhodíš ze spotřeby ono čerpadlo, tak se z 3,6kW dá krásně vyžít. Jak píšeš, spotřeba je největší v zimě, kdy to stejně dává prd...a topení FVE je taková blbost až to bolí...sám mám 90% spotřebičů a zásuvek na 1F kde je právě 5kVa MP II a 3,6kWp pole...od jara do podzimu soběstačnost mezi 70-90%....a to topím i malým TČ do bazénu. Heslo domu zní: ČEZu ani korunu !
FVE bude standardně připojená. Nepředpokládám žádnou dodávku, ikdyž by mohla být, jak píšeš, až 3,7kW ve fázi.
Pokud je displej jen zjednodušené koukátko, tak na něj prdím. Pořídím Cerbo GX a data sosnu přes Modbus TCP a nakreslím si to do svýho 10" displeje, kde už mám zbytek technologií a bude to na jedno místě a nebudu mít předisplejováno. Použití VRM do PC/mobilu pro kompletní nastavení bude bezva v ceně :yes:
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
Raww
Příspěvky: 113
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Reputace: 17
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Re: Malá 1f FVE s Victron Multiplus II

Příspěvek od Raww »

Diablo1st píše: Ak nemá mppt BT, musí sa nastaviť cez kábel, ale nejde nastaviť cez VRM, takže treba kúpiť prevodník VE.direct/USB, príp. ak má VE.can tak MK3 prevodník.
Práveže ak je BT k dispozícii je možné zmeniť všetkým mppt nastavenia naraz.
Takže MPP není možné mít v systému a jsou zcela autonomní a tak se musí i sólo nastavit? :sm1:
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: Malá 1f FVE s Victron Multiplus II

Příspěvek od vk_1 »

Jestli už máš tepelné čerpadlo, tak bych tu termiku sundal, prodal, a dal panely na celou tu JJV střechu. Ta termika ti totiž bude ubírat místo na střeše a navíc stínit odpoledne. TČ+FVE zvládne nahradit všechno, co ta termika umí. Záleží pochopitelně i na zapojení topení, do toho u tebe nevidím. A taky člověk nerad bourá, co funguje....
A nezapomeň, že legální připojení na 1f můžeš jen max 3600 Wp na střechu. Když uvidí více panelů, tak legální připojení není možné. 3600Wp je dost málo.
Soban
Příspěvky: 3351
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Malá 1f FVE s Victron Multiplus II

Příspěvek od Soban »

Takhle, osobně bych dal víc panelů, dle mě je to málo.

Já mám 3.6kWp a kdyby šlo víc dal bych.
Pokud na tu garáž padá stín je to na houby.
Pokud svítí na jeden string potom na druhý tak to fakt chce víc.

Optimálně podle mě je vhodné tak 4-5kWp panelů, baterka 3* panely takže kolem 12-15kWh..

Baterku bych se domluvil s mikelem a koupil zde: buď jednotlivé články a seskládáš si to sám https://shop.mypower.cz/prizmaticke-clanky-9 nebo sestavené a dané do folie - jenom připojíš k měniči https://shop.mypower.cz/sestavy-lithiovych-clanku-9 a nebo v pevné krabici https://shop.mypower.cz/lithiove-akumulatory-9

Pylontechy fakt nejsou potřeba, pro integraci s victronama koupíš akorát smartshunt (měří proudy, napětí a SOC baterky)

Mppt se můžou chovat jako jeden kus, ale musí se to v tom venus OS sprovoznit - pak to funguje jako celek.

K měniči fakt ber 5kW výkon a větší, protože u mě i blbá žehlička má 2300W rychlovarka 2000W mikrovlnka 1200W a to sice 3kW utáhne, ale už nemůžeš zapnout nic jiného, vím o čem mluvím - koukni do mého vlákna (odkaz v podpisu).

Pokud chceš šetřit tak můžeš pořídit must, ten přes modbus komunikuje a je to vše v jednom viz: https://shop.mypower.cz/menic-kombinova ... 500w-11539 k tomu připojíš maximum 4kWp panelů a baterku a funguješ....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Diablo1st
Příspěvky: 1565
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Reputace: 103
Bydliště: SR MY

Re: Malá 1f FVE s Victron Multiplus II

Příspěvek od Diablo1st »

Raww píše:
Diablo1st píše: Ak nemá mppt BT, musí sa nastaviť cez kábel, ale nejde nastaviť cez VRM, takže treba kúpiť prevodník VE.direct/USB, príp. ak má VE.can tak MK3 prevodník.
Práveže ak je BT k dispozícii je možné zmeniť všetkým mppt nastavenia naraz.
Takže MPP není možné mít v systému a jsou zcela autonomní a tak se musí i sólo nastavit? :sm1:
Prečo by nebolo možné mať mppt v systéme? Len ich musíš nastaviť a to sa dá cez kábel alebo cez BT, ale nedá sa to cez VRM.
Preto je lepšie si kúpiť verziu Smartsolar a nastaviť všetko cez BT. Tuto by som fakt nešetril.

Čo sa týka oficiálneho pripojenia, neviem či ti dovolia pripojiť 5kVA Victron. Možno s 3,6kWp poľom hej, ale radšej by som si to zistil u Distribučky.
Ďalšia možnosť je použiť 3kVA verziu a po pripojení prípadne pridať druhý 3kVA menič do paralelu.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Raww
Příspěvky: 113
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Reputace: 17
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Re: Malá 1f FVE s Victron Multiplus II

Příspěvek od Raww »

vk_1 píše:Jestli už máš tepelné čerpadlo, tak bych tu termiku sundal, prodal, a dal panely na celou tu JJV střechu. Ta termika ti totiž bude ubírat místo na střeše a navíc stínit odpoledne. TČ+FVE zvládne nahradit všechno, co ta termika umí. Záleží pochopitelně i na zapojení topení, do toho u tebe nevidím. A taky člověk nerad bourá, co funguje....
A nezapomeň, že legální připojení na 1f můžeš jen max 3600 Wp na střechu. Když uvidí více panelů, tak legální připojení není možné. 3600Wp je dost málo.
No, tak v tomto s tebou nemůžu souhlasit. Účinnost fototermiky je kolem 95%. Účinnost fotovoltaiky možná 25%. Takže na získání stejného množství tepla bych potřeboval 4-5 takovou plochu.
Když to tedy vztáhnu k mé konkrétní realizaci, tak pokud se netopí a svítí sluníčko, tak potřebuji pokrýt 11kWh/den. Pokud chci přitápět tak fototermika je 4-5krát účinnější a fotovoltaika pouze dodá elektřinu pro solární oběhové čerpadlo o výkonu pár desítek wattů.
Pokud fototermika nezvládne přitápět, tak už nesvítí sluníčko a tudíž ani FVE nepomůže. A k vytápění se použije TČ, které stejně musí jet z DS. Kdybych měl uvažovat, že použiji nabité baterie, tak TČ má spotřebu 2,5kWh a tudíž by baterie musela být hodně velká a řádově větší by taky musela být plocha fotovoltaických panelů k jejímu nabití... prostě to vede k megalomanskému projektu za stovky tisíc...
V principu každý znalý ví, že se reálně FVE topit nedá.
Moje plánovaná realizace ani tyto ambice nemá, chci "jen" pokrýt vlastní spotřebu elektřiny bez prodeje přebytků a bez ohřevu kapky vody.
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
Raww
Příspěvky: 113
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Reputace: 17
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Re: Malá 1f FVE s Victron Multiplus II

Příspěvek od Raww »

Diablo1st píše:
Raww píše:
Diablo1st píše: Ak nemá mppt BT, musí sa nastaviť cez kábel, ale nejde nastaviť cez VRM, takže treba kúpiť prevodník VE.direct/USB, príp. ak má VE.can tak MK3 prevodník.
Práveže ak je BT k dispozícii je možné zmeniť všetkým mppt nastavenia naraz.
Takže MPP není možné mít v systému a jsou zcela autonomní a tak se musí i sólo nastavit? :sm1:
Prečo by nebolo možné mať mppt v systéme? Len ich musíš nastaviť a to sa dá cez kábel alebo cez BT, ale nedá sa to cez VRM.
Preto je lepšie si kúpiť verziu Smartsolar a nastaviť všetko cez BT. Tuto by som fakt nešetril.

Čo sa týka oficiálneho pripojenia, neviem či ti dovolia pripojiť 5kVA Victron. Možno s 3,6kWp poľom hej, ale radšej by som si to zistil u Distribučky.
Ďalšia možnosť je použiť 3kVA verziu a po pripojení prípadne pridať druhý 3kVA menič do paralelu.
Omlouvám se za zkratku - myšleno nedá se do nich (MPPT) dostat z VRM.
Každopádně díky za upozornění a tedy použiji MPPT 150/35 SmartSolar, které má modrej zub.
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
Raww
Příspěvky: 113
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Reputace: 17
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Re: Malá 1f FVE s Victron Multiplus II

Příspěvek od Raww »

Soban píše:Takhle, osobně bych dal víc panelů, dle mě je to málo.

Já mám 3.6kWp a kdyby šlo víc dal bych.
Pokud na tu garáž padá stín je to na houby.
Pokud svítí na jeden string potom na druhý tak to fakt chce víc.

Optimálně podle mě je vhodné tak 4-5kWp panelů, baterka 3* panely takže kolem 12-15kWh..

Baterku bych se domluvil s mikelem a koupil zde: buď jednotlivé články a seskládáš si to sám https://shop.mypower.cz/prizmaticke-clanky-9 nebo sestavené a dané do folie - jenom připojíš k měniči https://shop.mypower.cz/sestavy-lithiovych-clanku-9 a nebo v pevné krabici https://shop.mypower.cz/lithiove-akumulatory-9

Pylontechy fakt nejsou potřeba, pro integraci s victronama koupíš akorát smartshunt (měří proudy, napětí a SOC baterky)

Mppt se můžou chovat jako jeden kus, ale musí se to v tom venus OS sprovoznit - pak to funguje jako celek.

K měniči fakt ber 5kW výkon a větší, protože u mě i blbá žehlička má 2300W rychlovarka 2000W mikrovlnka 1200W a to sice 3kW utáhne, ale už nemůžeš zapnout nic jiného, vím o čem mluvím - koukni do mého vlákna (odkaz v podpisu).

Pokud chceš šetřit tak můžeš pořídit must, ten přes modbus komunikuje a je to vše v jednom viz: https://shop.mypower.cz/menic-kombinova ... 500w-11539 k tomu připojíš maximum 4kWp panelů a baterku a funguješ....
Díky za tip k bateriím.
Mnou zmiňovaný Pylontech 3,6kWh je za cca 32.000,-Kč s DPH. Je to komplet včetně BMS i rozhraní pro VE.
Na tvých odkazech jsem se pokusil najít bateriovou sestavu co nejblíž kapacitě 3,6kWh, je tam i BMS a cena je 25.200,-Kč s DPH. Akumulátor je ještě dražší 26.900,-Kč s DPH. Ale ještě musím připočíst smartshunt (bez VE.can nebo VE.bus) za zhruba 3000,-Kč. Nebo použít lynx shunt a ten je již za 10.000,-Kč s DPH a to ještě musít pořídit na každou stranu distributory... :(
Takže mě to zas až tak výrazně výhodnější nepřipadá - nebo jsem jantar a koukám se blbě.  :dontknow:
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: Malá 1f FVE s Victron Multiplus II

Příspěvek od vk_1 »

Raww píše:
vk_1 píše:Účinnost fototermiky je kolem 95%. Účinnost fotovoltaiky možná 25%. Takže na získání stejného množství tepla bych potřeboval 4-5 takovou plochu.
Vtip je v tom, že většina lidí tady na tom fóru nakonec dopadne tak, že takovou plochu FVE opravdu nainstaluje. Protože když už máš doma baterky a střídače, tak přidávat panely moc nebolí, a každý se snaží prodloužit soběstačnost na jaře a na podzim.

Já takový systém mám, a proto to píšu. V březnu jsem měl teď několik dní výrobu 50 kWh z 10 kWp za den. To znamená, že ti zbyde třeba 40 kWh, které můžeš poslat do TČ, získáš cca 120-150 kWh tepla. Tím se dá v březnu topit úplně v pohodě.
Pokud máš v plánu instalovat jen cca 3 kWp, pak ano, termiku bych zachoval.
Jestli nainstaluješ 5 kWp nebo více, tak v létě vůbec nebudeš vědět, co s tím dělat. V 10 dopoledne budeš mít plné baterky, budeš mít spousty energie navíc. A termika bude tou dobou v podstatě duplicitní systém navíc.

Ale to je jedno, to uvidíš, až to nainstaluješ a budeš nějakou dobu provozovat :)
Naposledy upravil(a) vk_1 dne pon bře 20, 2023 4:10 pm, celkem upraveno 1 x.
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: Malá 1f FVE s Victron Multiplus II

Příspěvek od vk_1 »

Raww píše: Mnou zmiňovaný Pylontech 3,6kWh je za cca 32.000,-Kč s DPH.
Když už Pylontech, není levnější vzít 5 kWh verzi?
Raww
Příspěvky: 113
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Reputace: 17
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Re: Malá 1f FVE s Victron Multiplus II

Příspěvek od Raww »

vk_1 píše: Vtip je v tom, že většina lidí tady na tom fóru nakonec dopadne tak, že takovou plochu FVE opravdu nainstaluje. Protože když už máš doma baterky a střídače, tak přidávat panely moc nebolí, a každý se snaží prodloužit soběstačnost na jaře a na podzim.

Já takový systém mám, a proto to píšu. V březnu jsem měl teď několik dní výrobu 50 kWh z 10 kWp za den. To znamená, že ti zbyde třeba 40 kWh, které můžeš poslat do TČ, získáš cca 120-150 kWh tepla. Tím se dá v březnu topit úplně v pohodě.
Pokud máš v plánu instalovat jen cca 3 kWp, pak ano, termiku bych zachoval.
Jestli nainstaluješ 5 kWp nebo více, tak v létě vůbec nebudeš vědět, co s tím dělat. V 10 dopoledne budeš mít plné baterky, budeš mít spousty energie navíc. A termika bude tou dobou v podstatě duplicitní systém navíc.

Ale to je jedno, to uvidíš, až to nainstaluješ a budeš nějakou dobu provozovat :)
Souhlasím s tebou. Jenže pokud TČ udělá 120-150kWh tepla (možná s topným faktorem 4) a elektřinu na to získá s FVE s celkovou účinností 4 krát menší než fototermika, tak fototermika toto teplo udělá napřímo také.
A proto je vize instalovat něco málo přes 2kWp, protože by to mělo vycházet pěkně :idea:
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: Malá 1f FVE s Victron Multiplus II

Příspěvek od vk_1 »

Raww píše:A proto je vize instalovat něco málo přes 2kWp, protože by to mělo vycházet pěkně :idea:
Já se vsadím, že do dvou let po první instalaci budeš přes 5 kWp :)
Jedinej, kdo na tomhle fóru vydržel u 2 kWp, jsou lidi, co to mají na balkóně a už to fakt nemají kam dávat :)

Když máš FVE, tak dejme tomu, že potřebuješ 4x větší plochu na odporové topné těleso, abys nahradil fototermiku.
Jenže TČ má COP dejme tomu 3. Takže tu plochu zase můžeš vydělit třemi a už to takový rozdíl není.

Negativum FVE+TČ může být, že nedosáhneš v aku nádrži tak vysoké teploty jako fototermika. A to může být ve finále i dvounásobek energie uložený do stejného objemu. Dá se to dohnat odporovým tělesem, ale tam už není ta účinnost.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek