FVE na malý domek

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
Palmik777
Příspěvky: 1
Registrován: čtv bře 09, 2023 4:27 am

FVE na malý domek

Příspěvek od Palmik777 »

přiznávám, pravidla jsem poprvé nečetl. Informaci zda chci nebo nechci využít dotace - nejsem rozhodnutý, stejně jako tak, zda budu prodávat nebo ne - tímto doufám pravidla neporušuji.

Zkusím můj dotaz přeformulovat - firmy nabízí většinou model 200 tis + 200tis dotace -příkladem je první vyplněný kalkulátor co jsem našel https://www.woltair.cz/fotovoltaika/nab ... e3218b1fe9

Dotaz zní - dokáži bez dotace za cca 200 tis postavit to stejné? Stejné myslím tím, že mi to za rok ušetří obdobné peníze jako ta s dotacemi. Jen bych rád zdůraznil, že o tom vím kompletní kulové, montáž, zapojení a vše okolo bych tedy chtěl od firmy.

jedná se o menší RD po rekonstrukci, cca 130m2 podlahovka, 3 osoby /2 byt. jednotky, zateplený, topení na plyn kotel a nemám moc místa na umístění interiérových instalací (max na nevytápěné půdě). Moc nešetřím, takže roční spotřeba elektřiny je 5 MWh a plynu 9,2 MWh (ano, mám dvě klimatizace a RTX 3080 TI, prosím bez komentáře, předpokládám, že existují i horší případy)

Díky

Do budoucna budu asi potřebovat vyměnit plyn kotel, ale možnost pouze elektrokotlu mě neláká (drahé řešení, místo na případné další věci, bourací práce....)
Migel
Příspěvky: 925
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: FVE na malý domek

Příspěvek od Migel »

No tak takto..
,,Dotaz zní - dokáži bez dotace za cca 200 tis postavit to stejné? Stejné myslím tím, že mi to za rok ušetří obdobné peníze jako ta s dotacemi. Jen bych rád zdůraznil, že o tom vím kompletní kulové, montáž, zapojení a vše okolo bych tedy chtěl od firmy."
Je uplne jedno ci to mas s dotaciou alebo bez dotacie abo neviem scim este ale ked sa tomu nerozumies tak radsej do toho nechod lebo to nieje len ze tuto spojim par kablo, zapojim a vyraba mito a usetrim za rok peniaze...ale treba sa o elektraren zaujimat co to robi,kontrolovat to pravidelne,zo zaciatku je vela nastavovania ,vyladovania aby to fungovalo co najefektivnejsie.
V tvojom pripade by som sa obratil radsej na firmu ako ist do toho sam!ale vec ze tych 200tis budes mat pri firme malo..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
vanilka
Příspěvky: 259
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: FVE na malý domek

Příspěvek od vanilka »

Hele, chlape, unika mi smysl tvyho dotazu polozenyho na foru komunity lidi co FVE vybudovali svepomoci zda ti firma postavi FVE za polovicni cenu? Proc se nezeptas te firmy?
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
Soban
Příspěvky: 3448
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: FVE na malý domek

Příspěvek od Soban »

Shrnu to takto:

S dotací:

Musí to dělat firma, vnutí ti většinou neekonomickou verzi 3fázovou, nemůžeš do toho šahat.
Má to jedinou výhodu vše je oficiálně s papírama.

Bez dotace:

Firma ti to asi žádná neudělá protože si mastí kapsy na dotacích.
Ale uděláš si to podle potřeb, pokud zvolíš ostrovní systém nic nemusíš nikam hlásit a řešit, jediná nevýhoda, nemůžeš bez oficiálního papíru nic prodávat, samozřejmě jde to oficiálně připojit, ale jsou to navíc náklady.
Můžeš si to rozšiřovat jak chceš, dělat co chceš.

Na penězích +- budeš stejně.

Prostě když si nechceš vše stavět sám můžeš koupit třeba toto: https://shop.mypower.cz/all-in-one-life ... 1800-11545 k tomu připojíš akorát panely a připojíš to do rozvaděče v domě.....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: FVE na malý domek

Příspěvek od bublich »

To co tam mají (pdf.optimum) zaškrtané,že není v ceně je tak za min 50k od levné firmy.
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE na malý domek

Příspěvek od rva »

Palmik777 píše: "Jen bych rád zdůraznil, že o tom vím kompletní kulové
... ale přesto chci (nejraději dotovanou) drůbežárnu abych měl dostatek vajec a mohl je i prodávat".

No buď se naučíš slepice chovat, nebo se ti o ně bude muset starat někdo jiný. Ale pokud nemáš ke slepicím vztah, je lepší si peníze na vajíčka vydělat tím, co umíš a co tě baví, protože slepice smrdí, občas jsou nemocné a nevydrží navěky.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek