Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
cipis
Příspěvky: 4331
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od cipis »

On tu někdo pájí bezolovnatým? :) Všichni přece nakoupili tunu špulek v Hadexu, pro profesionální použití :)

Já bych se SMD nebál, ale přijde mi to celkem zbytečné. Nicméně nějaká část by měla smysl, právě v těch velikostech 1206/0805. Tedy asi rezistory, ta LEDka apod.
Když to bude z výroby, tak nebude muset nikdo řešit minimální množství na nákup, on je stejně i na klasické součástky, třeba v TME, takže je to asi jedno.

Jak jsem už někde psal, chce to pamatovat lépe na připevňovací šrouby, na připevnění chladiče, na větší svorky (aby se tam dala v pohodě narvat 2,5), dále by to chtělo najít nějaký rozumný filtr za rozumnou cenu. Externí řešení na lankách, fastonech a válečku vedle, není moc dobré. Ta původní krabička stála už tehdy přes 500 Kč, je to defacto nejdražší část celého vytěžovače.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
glottis
Příspěvky: 2042
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od glottis »

cipis píše:On tu někdo pájí bezolovnatým? :) Všichni přece nakoupili tunu špulek v Hadexu, pro profesionální použití :)
Doma asi nikdo :) Ale kdyz chces neco opravit z fabriky tak je to peklo. Vyndat zapecene rele z desky APC UPS to bys rozslapal :)
cipis
Příspěvky: 4331
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od cipis »

Jo, to je fakt, že když jsem bufetil součástky ze starých desek, tak to byl porod, to z toho dostat, hrubá síla, totiž hrubé přidání olovnatého cínu, nakonec zvítězila.
Jestlipak se dá objednat olovnatá pájka, u těch předchystaných tišťáků? Jestli ne, tak bych se asi na to předosazení SMD součástkama vyprdnul ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
glottis
Příspěvky: 2042
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od glottis »

tim ze treba jlcpcb nabizi i cinovani pcb olovnatou pajkou si myslim ze to tim pak i zapaji :) V cine se s tim neserou. U nas bys to uz asi nedostal, pokud bys nehctel nejakej kritical tovar.

Ale v zasade u smd je to jedno, jestli olovo nebo ne. Odpajet to jde radove jednoduseji nez dratove ikdyz to je bezolova. Nechte si to osadit. je to usetrena tuna prace, vypada to supr a dokonc ei soucastky jsou levnejsi. V tme to semozrejme sezenes ale musis to vzit po 100 kusech treba. Pokud proto nemas vyuziti je to k nicemu. Museli by jste si to pak nejak delit, posilat. To se nevyplati
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Bydliště: SK pri Presove

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

Příspěvek od MareC3k »

Ahoj, bol by si ochotny poskytnut viac informacii k tomu vytazovacu? Schemu, pripadne aj data na vyrobu dps v jlcpcb? Hladam po fore uz druhy den a nikde sa mi to nepodarilo najst. Vdaka.

UTima píše:Mě tu nikdo nečte .-( ach jo.-)
Hele, má teď takový nápad, nabízím malou spolupráci. Jsem takový kutil Amatér, páječkou se umím ohánět, rozeznám rezistor od kondenzátoru, vím, že dioda má plus mínus...
Protože, mám MPP Solar 5048MK (king) zaujal, mě tento vytěžovač:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 8D#p194228
mám už doma DPS a moje spolupráce?
Mám dvě bolení hlavy:
1. Měnič je od zamýšleného vytěžovaného bojleru 25 metrů daleko, co bude lepší?
Vytěžovač dát k baterkám a tahat 230V k bojleru a nebo dát vytěžovač k bojleru a tahat řídící napětí baterky k bojleru? Tu druhou variantu mám skoro hotovou, mám natažených plno sdělovacích kabelů (telefonní co se tahají po sloupech, je tam asi třicet 0,5mm vodičů.
2. potřebuji přesný rozpis součástek na DPS, jen hledání vhodného trafa mi zabralo večer, a stejně jen bůhví jestli by tam pasovalo, jsem z toho úplně zmatený... ke všemu ještě někdo má něco a zase nemá něco jiného. Třeba někdo schopný si to chce postavit také a radou pomůže.
Samozřejmě všechno riziko jde na mě!

A co nabízím, kdo mi pomůže - stačí rada na dálku, tomu přivezu v mém akčním dosahu Hlinsko - Boskovice - Přerov a dolu k jihu nebo pošlu na své náklady jednu desku tohoto vytěžovače. Zítra jedu směr Zlín...

Tim
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
cipis
Příspěvky: 4331
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: UTima - návrh malé FV do příštího roku.

Příspěvek od cipis »

Vše bude tady:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=37&t=10717

Ale u starších příspěvků čekám na UTima, až mi pošle jejich seznam, kde to je.
Je to asi rozházené po 3-5 vláknech a nemám čas to všude prohledávat. Nejvíc toho je v Markově vlákně.

Edit: co jsem zatím našel, tak jsem sem přetahal ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Keraj
Příspěvky: 181
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od Keraj »

No právě proto bych dal přednost již osazené desce, nebo možnost koupit desku a správné součástky na jednom místě.
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
2* 135Ah LiFePo na 48V
Roura
Příspěvky: 35
Registrován: ned bře 06, 2022 12:49 pm

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od Roura »

cipis píše:Pěkné :)
Jednostranný tišťák, máš tam posílené cesty? Kusem drátu nebo aspoň vrstvou cínu?
Koukám, že také "externí" filtr, proč je ten originální tak drahý?
Přesně tak jednostranný tišťák těch pár propojek není problém.Výkonové cesty jsem posílil 2,5mm měděným drátem a propájel je po celé délce.Filtr jsem koupil na Aliexpress caa 600.- kč .https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 66Objednal jsem 2 různé (efekt je stejný fungují dobře zkouknul jsem to osciloskopem).
Arthas
Příspěvky: 3
Registrován: úte lis 23, 2021 7:21 pm
Lokalita: F-M
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14000
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od Arthas »

Zdravím všechny, byl jsem na tom stějně jako Utima, a byl jsem nucený přeměřovat vývody na papírově vytisknuté DPS :) Všechno hledat datasheetech , ale nakonec to funguje. Filtr jsem vybrakoval myslím, z nefunkční myčky nebo pračkym, to už nevím přesně.
IMG_20221026_130745_1.jpg
Přílohy
IMG_20221026_141139_6.jpg
cipis
Příspěvky: 4331
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od cipis »

Vezmi stahovací pásky a ty kabely, co jdou skrz průchodky, trochu zasuň dovnitř a stáhni tou stahovačkou, pak se ti ten kabel při manipulaci nemůže vyrvat ven. Teda, za předpokladu dostatečně velké stahovačky :)

Chladič není přes izolační podložku, stejně tak šroubek přes izolační průchodku?

To má třeba GME tady:
https://www.gme.cz/v/1511604/uni-home-i ... i-podlozka
https://www.gme.cz/v/1512468/fischertec ... -pruchodka
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
Juras66
Příspěvky: 46
Registrován: stř srp 18, 2021 8:31 am
Bydliště: Západné Slovensko (SE, TT)

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od Juras66 »

Aký je rozdiel, výhody Marekovho vyťažovača voči zariadeniu spomínanému v tomto vlákne?
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=115&t=8812
FVE pod Karpatami v skusobnej prevadzke, asi tam aj ostane :) JZ 3330 Wp + JV 3330 Wp Viessmann Vitovolt 300 M370 AG (9Sx2P), Axpert King II 5kW, 16 x 280Ah LiFePo4 bateria s JK BMS. Vzdialeny dohlad cez Solar Asistent na Orange Pi LTS. Vytazovanie do bojlera 250l + klimatizacia.
cipis
Příspěvky: 4331
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od cipis »

Podstatný, tu krabičku reguluješ potenciometrem manuálně, tenhle vytěžovač jede automaticky podle napětí baterie. Což je ta hlavní funkce.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Arthas
Příspěvky: 3
Registrován: úte lis 23, 2021 7:21 pm
Lokalita: F-M
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14000
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od Arthas »

cipis píše:Vezmi stahovací pásky a ty kabely, co jdou skrz průchodky, trochu zasuň dovnitř a stáhni tou stahovačkou, pak se ti ten kabel při manipulaci nemůže vyrvat ven. Teda, za předpokladu dostatečně velké stahovačky :)

Chladič není přes izolační podložku, stejně tak šroubek přes izolační průchodku?

To má třeba GME tady:
https://www.gme.cz/v/1511604/uni-home-i ... i-podlozka
https://www.gme.cz/v/1512468/fischertec ... -pruchodka
Díky za odkaz na ty podložky pod TO220. Já tušil, že něco takového existuje, ale byl jsem rád, že jsem vůbec dokázal vyspecifikovat ty součástky, takže toto mi uniklo. Určitě to dodělám, není úplně v pohodě, že ten chladič kope. Jinak matice na těch vývodkách jsou dorvané, takže vytrhnutí kabelu hrozí jedině i z krabičkou :D
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od kodl69 »

Mám 5ks desek navíc, tak se přihlaste. Deska 60Kč + dopravné a balné, zásilkovna tuším zdražila na 85kč tak to zaokrouhlím na 100Kč, hrozně nerad ty věci balím... Rozdám s deskama i trafa 230/9V co přesně pasují do desky, a 9V oproti 12V by neměl být žádný problém, tl494 jede od 7V a tady je po usměrnění nějakejch 12-14V...
Trochu mi přijde "odrbaný" buzení triaku, podle datasheetu a následně dle AN to má být drobek složitější, ozvlášť v instalacích s rušením, viz https://www.st.com/resource/en/applicat ... ronics.pdf na straně 8 obrázek 8. A to určitě nějakej výstup z axperta zarušenej bude až hrůza... Triak bude chtít pořádnej kus chladiče, čímž to pádem nehrozí, aby byl filtr přímo na desce, tam kde má místo. Podle datasheetu bude potřeba vyzářit 12W pro 2.2kW topné těleso... A ještě otázka ke schématu: M47 kondenzátor ve zpětné vazbě je "haluz" nebo je tahle hodnota nějak kritická ohledně stability? Jinak jsem na svůj kus skoro všechno vyšuplíkoval...
Vidím chladič z procesoru... Asi to udělám taky tak, samozřejmě izolovaný. Pokud se zaplácne např. silikonem tyristor a buzení, tak zbytek obvodu je na bezpečném napětí (teda ještě filtr) takže pokud to je někde v rozvaděči, kterej se otvírá nástrojem, nebo navíc pod maskou, není tak krabička, co stojí skoro stejně jako celý zapojení, nutná, navíc krabička znemožní chlazení. Pokud budu dělat novou desku, udělám ji v šířce na standartní držák na DIN lištu, musím si jej změřit, má tuším 75mm, a na prázdné části držáku by mohl být upevněný filtr. Cvičně jsem si naházel jenom tak nazdařbůh součástky na desku, a vychází mi, že SMD stejně nepřinese výrazný zmenšení, protože je tam spousta velikejch THT součástek tak jako tak, a musí se dodržet izolační mezery...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od kodl69 »

Tak už nemám nic navíc... To jsem nečekal, takovouhle smršť. Když jsem inzeroval diybms, tak to trvalo měsíce...
teď je otázka co dál. Můžu zveřejnit data pro objednání v jlcpcb, nebo začít dělat na SMD verzi, kde stejně bude dost součástek na ruční osazení. Tuhle desku nedokážu upravit, protože nemám Eagle, v kterým byla udělaná. Odpoledne víc, možná dám diskuzi, co by kdo rád.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4331
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od cipis »

Jak jsem psal, chtělo by to lepší ty konstrukční věci, než elektrické.
Tj. uchycení celé desky a uchycení vhodně dimenzovaného chladiče.
To, co tam mám já, tak při 2 kW dost topí.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Stanley
Příspěvky: 54
Registrován: pát srp 05, 2022 7:41 am
Lokalita: Králíky

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od Stanley »

Kdyby jste měl někdo PCB desku tak bych měl zájem. Díky.
Ostrov 4,2 kWp měnič MUST PV1800 VHM 48V 5000W, baterka LiFePo4 EVE 280Ah 48V, BMS JK SMART 8-24s 200A balancer 2A
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od kodl69 »

díval jsem se na nějaký chladiče na TME, a těch 12W , co se má vykamnovat podle datasheetu, je chladič cca 6x6cm s 2.5cm žebry. Moje představa je taková, že by to celý mělo zapadnout do tohoto: https://www.aliexpress.com/item/32625699921.html tj. deska šířky 72mm, a vedle desky kousek místa na filtr, aby to bylo kompaktní. Rozmístění na desce: dole svorky 230V, vlevo chladič a svorky k filtru, nahoře přívod 48V a zbytek elektroniky. A udělal bych tu desku i na alternativní osazení toho spínání triaku podle toho AN, mělo by to produkovat míň bordelu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1259
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od TomHC »

kodl69 píše:Trochu mi přijde "odrbaný" buzení triaku, podle datasheetu a následně dle AN to má být drobek složitější, ozvlášť v instalacích s rušením, viz https://www.st.com/resource/en/applicat ... ronics.pdf na straně 8 obrázek 8.
Použil som priamo iba MOC3063 na ovládanie elmag. ventilov na vodu (https://www.aliexpress.com/item/1005003214000529.html), má to odber asi 7W pri otváraní/zatváraní, a tiež na ovládanie cievky stykača na bojler. Tam by to malo byť v pohode, nie?
Přílohy
moc3063.PNG
phototriac.png
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fázově řízený vytěžovač alá Marek

Příspěvek od kodl69 »

mělo, to je úplně jinej případ, spínání v nule oproti fázopvýmu řízení. Ale i tak, RC člen ani varistor přes ten optotriak nic nepokazí.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek