povolenia do DS

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Laci2022
Příspěvky: 13
Registrován: stř pro 28, 2022 10:37 am
Lokalita: Nitra

povolenia do DS

Příspěvek od Laci2022 »

Zdravím Vás.
Mal by som jednu otázku.

Chcem si zabezpečiť fotovoltiku po svojej osi.
To znamená že si dám namontovať fotovoltiku a chcem použiť hybridný menič s tým že nepustím prietoky do siete. Nechcem žiadnu batériu v dome a ani virtuálnu batériu. Chcem proste čo najviac vyťažiť z fotovoltiky u seba doma. A čo nespotrebujem tak aby to nešlo ani do siete. Keďže tam budú malé prietoky a chcem sa vyhnúť nejakým pokutám z distribučky je treba nejaké ohlásenie alebo schválenie od distribučky?

Čo je potrebné k tomu aby som to mohol oficiálne pripojiť k sieti...projekt a revízia?

Ďakujem Vám veľmi pekne za každú odpoveď
Diablo1st
Příspěvky: 1616
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: povolenia do DS

Příspěvek od Diablo1st »

Každá inštalácia spojená s DS podlieha schváleniu danej distribučky, v tvojom prípade predpokladám ZSDis. Všetko, čo je treba doložiť ku žiadosti je napísané na webe danej distribučky.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: povolenia do DS

Příspěvek od mgx »

Mierne si protirecis = tým že nepustím prietoky do siete = budu male pretoky.

Mas v zasade dve moznosti, bud tie pretoky budu ( a to budu, lebo ZIADNY hybridny menic bez baterie bez pretokov nie je) a budes mat povolenie ZSdis (projekt, schvalenie, 1polova schema, revizia) ALEBO
bude mat galvanicky a mechanicky oddeleny ostrov (s bateriou) a tam povolenie ZSDis netreba.

Ak budes mat pretoky a nebudes mat papierove schvalenie ZSdis=pokuta (vid cennik).

vyber si.
Laci2022
Příspěvky: 13
Registrován: stř pro 28, 2022 10:37 am
Lokalita: Nitra

Re: povolenia do DS

Příspěvek od Laci2022 »

Ide mi skôr o to že nechcem investovať do bateriek... myslím si že sa to nikdy nevráti.
Takže projekt, revízia a schválenie ZSDIS.
Ďakujem za info
Migel
Příspěvky: 925
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: povolenia do DS

Příspěvek od Migel »

Osobne si myslym ze projekt,firma ktora zoberie nekrestanske peniaze za realizaciu,komponenty okolo, zmena tarif, zmluva do buducna co sa moze menit.., a este dacoho vsetkeho oklo ta cakomprask vyjdu viacej ako normalna baterka a byt nezavisly od vykoristovatelov tejto doby.
Ale ak sa na to necitis to robit sam tak samozrejme nemas inu moznost ako sa obratit na firmu a mas to bez problemov ale musis si byt vedomi ze dalsie rozsirenie elektrarne alebo uprava nebudu mozne tak jednoducho (ak vobec) lebo budes mat zmluvu o danom vykone s urcitymy pretokmy(alebo tak nejako..)teraz to riesil kamos od nas tak viem cim setkym prechadza.
Treba si to dobre rozmysliet a prepocitat si to hlavne ak ti ide aj o navratnost
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Laci2022
Příspěvky: 13
Registrován: stř pro 28, 2022 10:37 am
Lokalita: Nitra

Re: povolenia do DS

Příspěvek od Laci2022 »

Mám kamoša, ktorý je projektant a myslím si že s týmto by asi nemal problém. Ďalší kámoš je revizák a sused oproti by mi to vedel zapojiť a nahodiť panely. pretože už sebe spravil že panely nahodil a pozapájal si to všetko sám. Len horšie že to práskol do zásuvky... čo si myslím že mu príde pokuta kôli prietokom. Len sa mi zdá že nemá ten 4Q elektromer...a spomínal mi že doteraz mu ešte nič neprišlo. Žiadna pokuta.
Ináč ako píšeš tak to asi tak jednoduché nie je.
Môžno pouvažujem aj nad tou baterkou...
Migel
Příspěvky: 925
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: povolenia do DS

Příspěvek od Migel »

Laci2022 píše:Mám kamoša, ktorý je projektant a myslím si že s týmto by asi nemal problém. Ďalší kámoš je revizák a sused oproti by mi to vedel zapojiť a nahodiť panely. pretože už sebe spravil že panely nahodil a pozapájal si to všetko sám. Len horšie že to práskol do zásuvky... čo si myslím že mu príde pokuta kôli prietokom. Len sa mi zdá že nemá ten 4Q elektromer...a spomínal mi že doteraz mu ešte nič neprišlo. Žiadna pokuta.
Ináč ako píšeš tak to asi tak jednoduché nie je.
Môžno pouvažujem aj nad tou baterkou...
Vies ako sa hovori...dotial sa chodi z dzbanom po vodu kym sa nerozbije!
Ten sused by ti musel dat stempel ze ti to montoval..dalsia vec je ako to ma zapojene on ze ci ma na to len polku domu alebo len nieco alebo cely dom na cierno do siete.tazko povedat..kazdopadne si to musis sam zvazit ale urcite by ta to menej vyslo s tou baterkou ked ti stym ma kto pomoct ako pises..a do buducna mozno budes chciet rozsirit daco zmenit a mozes to urobit bez problemov bez toho aby si to niekde musel nahlasovat ,s nikym nebudes ma nic .. a samozrejme vsade hraju rolu peniaze taakze tak..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Diablo1st
Příspěvky: 1616
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: povolenia do DS

Příspěvek od Diablo1st »

Laci2022 píše:Ide mi skôr o to že nechcem investovať do bateriek... myslím si že sa to nikdy nevráti.
Takže projekt, revízia a schválenie ZSDIS.
Ďakujem za info
Pre podanie žiadosti, resp. posúdenie možnosti pripojenia stačí len jednopólová schéma a typové listy od všetkých častí FVE.
Potom príde zmluva, kde budú špecifikované podmienky, ktoré musíš splniť.
Po splnení podmienok a namontovaní FVE príde na rad revízna správa, ktorú spolu s ďalšími papiermi (potvrdenie o prevzatí odchýlok, technickú správu a projekt skutočného stavu a vyhlásenie o zhode) pošleš do ZSD.
Potom príde k výmene elektromera a dostaneš oznámenie, ku ktorému dátumu môžeš oficiálne spustiť fve.

Treba si rozmyslieť podľa spotreby aká FVE by bola vhodná. V SR zatiaľ vyhráva FVE bez batérie, ale pripomínam VB je len služba, ktorá môže zmeniť podmienky resp. sa môže zrušiť úplne, tak aby si potom nebol prekvapený.

Ja odporúčam 1F a Victron, napr. taký AC Coupling s 3,6kW on-grid meničom + Victron MP2 5kVA + 280Ah baterkami vôbec nevychádza cenovo najhoršie a vie pokryť cca. 80% spotreby bežnej domácnosti. Samozrejme každá domácnosť je špecifická a treba FVE tomuto prispôsobiť. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS