Hybridní střídač a starý rozvod s PEN

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
JRC
Příspěvky: 32
Registrován: pon úno 18, 2013 4:59 pm

Hybridní střídač a starý rozvod s PEN

Příspěvek od JRC »

Zdar, potřeboval bych poradit, jestli někdo neprovozujete hybridní střídač se sítí a provozem do starých rozvodů pouze s PEN vodičem - tj. výstup spojený se vstupem přes PENko. Jsem těsně před nákupem střídače cca 3kW a z pochopitelných důvodů se bojím tvrdého propojení vstupu a výstupu. Rád bych např. Victron Multiplus 24/3000/16. Díky Petr
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Hybridní střídač a starý rozvod s PEN

Příspěvek od matej »

Nic na tom není, v rozvaděči se pro účely měniče rozdělí PEN na PE a N, a to se přivede do měniče, třeba 4-žilovým kabelem CYKY 4x6 (černý - vstup měniče od elektroměru, hnědý - výstup z měniče do domovních rozvodů, modrý (přeznačený druhý černý)- pracovní nulák - rozdělí se např. v krabici u měniče na dva modré a to se připojí na Studer (Victron) a žluto-zelený to samé.
Naposledy upravil(a) matej dne pát bře 01, 2013 5:39 pm, celkem upraveno 2 x.
Pravda a Láska zvítězí!.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Hybridní střídač a starý rozvod s PEN

Příspěvek od matej »

Jinak ten měnič má jenom 2500W trvale, 6000W špičkově (není jasné na jakou dobu) a ze sítě může brát max. 16A
Studer XTM 4000-48 má 3500W trvale, 4000W na 30 min., 10,5 kW na 5 sekund a kromě toho ze sítě si může brát 50A.
Záruka na Studer je 5 let, záruka na Victron je jaká?
Přitom rozdíl v ceně je minimální.
Pravda a Láska zvítězí!.
JRC
Příspěvky: 32
Registrován: pon úno 18, 2013 4:59 pm

Re: Hybridní střídač a starý rozvod s PEN

Příspěvek od JRC »

Díky moc za odpověď. Ohledně zapojení - rozdělení PŘED měničem problém není, ale ZA měničem mám staré rozvody s PEN a L- tudíž dvouvodič. Ten samozřejmě bez rekonstrukce elinstalace rozdělit nemůžu. A pokud to připojím tak, že na výstupu měniče propojím výstupní svorku označenou N na vodič PEN, tak vlastně spojím natvrdo vstupní a výstupní svorku N na měniči. A toho se právě obávám.
Co se týká výběru měničů, nemusím mít zrovna Victron, ale dokážu si ho sehnat za cenu poloviny Studeru. A navíc potřebuji 24V, ne 48V a ze sítě mi těch 16A stačí bohatě. Cena zde na E-shopu - Victron Multiplus 24/3000/70-50 58000,-Kč (což je ze sítě 50A) a Studer TM 3500-24 - 24 V 73000,-Kč. Bohužel je to tedy dost podstatný rozdíl.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Hybridní střídač a starý rozvod s PEN

Příspěvek od matej »

Ničeho se nebojte, napsal jsem Vám to tak jak to má být, je tam vše i spojení za měničem.
Spojit Nin a Nout není problém, dokonce Studer v menu má možnost je nechat přepojeny natvrdo pořád (uvnitř relátka přepínají osobitně L a N)

Asi jste přehlédl moji nabídku zde.
XTM 3500-24 by byl ještě o 500Kč levnější.
Pravda a Láska zvítězí!.
JRC
Příspěvky: 32
Registrován: pon úno 18, 2013 4:59 pm

Re: Hybridní střídač a starý rozvod s PEN

Příspěvek od JRC »

Tak nabídku jsem opravdu neviděl, je zajímavá, ale Multiplus mám za 42000 s DPH.
sipj
Příspěvky: 77
Registrován: pon zář 03, 2012 7:12 pm

Re: Hybridní střídač a starý rozvod s PEN

Příspěvek od sipj »

JRC píše:Tak nabídku jsem opravdu neviděl, je zajímavá, ale Multiplus mám za 42000 s DPH.
Muzete prozradit zdroj kde se da koupit za tuto cenu?
JRC
Příspěvky: 32
Registrován: pon úno 18, 2013 4:59 pm

Re: Hybridní střídač a starý rozvod s PEN

Příspěvek od JRC »

Zdroj prozradit nemůžu, protože byste se tam stejně nedostal, ale mohu případně pomoci se sehnáním, až budu brát pro sebe.
Zbyněk Mulač
Příspěvky: 26
Registrován: pát bře 02, 2012 5:23 pm

Re: Hybridní střídač a starý rozvod s PEN

Příspěvek od Zbyněk Mulač »

Skoro si myslím, že jsem s JRC o tom mluvil telefonicky, resp. byla by náhoda, kdyby ten samý měnič a ten samý problém řešili dva lidé.
Pak už se mi neozval. Každopádně jsem nákres poslal do Victronu....vstup L na L, PEN na PE a pak na N. Výstup L na L, zase PEN do baráku nejprve na PE a pak N. A prý No problem it will work.

No obrázek kdyžtak pošlu :)
JRC
Příspěvky: 32
Registrován: pon úno 18, 2013 4:59 pm

Re: Hybridní střídač a starý rozvod s PEN

Příspěvek od JRC »

Neozval jsem se proto, protože jsem mezitím dostal odpověď ve smyslu, že pokud dojde k propojení obou N svorek ( což přes PEN klidně může být), tak může dojít k vnitřní poruše měniče. Tudíž pro mě tudy cesta nevede... Ale i tak Vám mockrát děkuji za ochotu.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Hybridní střídač a starý rozvod s PEN

Příspěvek od matej »

To byla odpověď od koho?
Takhle provozuji již několik měsíců na 2 instalacích Studer XTM 4000-48 bez jakýchkoli problémů ..
Pravda a Láska zvítězí!.
JRC
Příspěvky: 32
Registrován: pon úno 18, 2013 4:59 pm

Re: Hybridní střídač a starý rozvod s PEN

Příspěvek od JRC »

Odpověď přímo z Victronu, doporučují použít před měničem oddělovací trafo.
Zbyněk Mulač
Příspěvky: 26
Registrován: pát bře 02, 2012 5:23 pm

Re: Hybridní střídač a starý rozvod s PEN

Příspěvek od Zbyněk Mulač »

Znova jsem tu otázku otevřel odeslal jsem do Victronu malůvky a verdikt je jednoduchý (probráno head directorem). Jde to provozovat jak jsem napsal. Nesmí však nikde dojít k záměně L za PEN, čehož se samozřejmě jinde než ve Francii a u nás obávají oprávněně, protože mají Shuko zásuvky a nebo jiný hrůzy, kde se prostě zástrčka nechá zapojit tak nebo onak. To "onak" znamená, že na zařízení pak je fáze na kostře a na pracovní nule (v případě našem kde je PE a N propojeno). Tedy dojde ke zkratu.

Býval k vidění i jiný problém u měničů s funkcí UPS. Napájecí kabel (klasický PC kabel) měl prohozenou fázi s nulou, tyto kabely se relativně běžně vyskytovaly na čekém trhu. Pak tedy při chodu ze sítě byla fáze na výstupu na nuláku, stačilo to dovézt do zásuvky, s propojeným PE a N a byl konec, popřípadě klasicky jen dva dráty na čerpadlo, či jinak, kde bylo PE a N propojeno.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Hybridní střídač a starý rozvod s PEN

Příspěvek od abrams »

JRC píše:Odpověď přímo z Victronu, doporučují použít před měničem oddělovací trafo.
Zdravím ,

oddělovací trafo PŘED měničem ? Když už tak ZA měničem , né ?

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Hybridní střídač a starý rozvod s PEN

Příspěvek od bert »

JRC píše:...dostal odpověď ve smyslu, že pokud dojde k propojení obou N svorek ( což přes PEN klidně může být), tak může dojít k vnitřní poruše měniče. Tudíž pro mě tudy cesta nevede...
JRC píše:Odpověď přímo z Victronu, doporučují použít před měničem oddělovací trafo.
:eek2:

U hybridného meniča s trafom?

Skúste si pre inšpiráciu naštudovať manuál Studeru:
http://www.studer-inno.com/?cat=download_center
Pod názvom Xtender series User manual + Appendix - 4863 ko nájdete inštalačný manuál, kde získate prehľad o možnosti rôznych pripojení meniča - meničov a aj rôznych prepojeniach N.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek