Zahradka 4.0

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Atman
Příspěvky: 298
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Reputace: 23
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od Atman »

Ja zatiaľ len papriky, tie rastú pomalšie, rajčiny o týždeň. Keďže je už dosť elektriny, tak samozrejme prisvecujem.
IMG_1538.jpg
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
ChlapeczDediny
Příspěvky: 220
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Reputace: 40
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od ChlapeczDediny »

rottenkiwi píše:MOje su uz von, len slnka je malo.
]
Oblož ich zo zadu alobalom, bude odrážať svetlo.
Čím menej svetla tým menej tepla treba.

Papriky už aj u nás sú vonku zo substrátu.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
ChlapeczDediny
Příspěvky: 220
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Reputace: 40
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od ChlapeczDediny »

shuty píše:Ja by som chcel tento rok skusit spravit zahon ROZUMA. tiez mame ilovu podu a nie je to bohvie co.
Po mulčovaných zemných aj vyvýšených sa u nás tiež jeden taký chystá.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od rottenkiwi »

Tak nejake zemiaky mi tu rastu:

.
zemaky_19_05_23.jpg
Nejake paradajky uz kvitnu:

.
tornado_19_05-23.jpg


A z toho si mozem urobit gulas, ci bude moj posledny ??? :)

.
huby_19_05_23.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm
Reputace: 52

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od shuty »

nam uz tiez nieco rastie ale bojujeme so slimakmi - slizniakmi. vsetko ozieraju, je ich tu strasne vela...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
ChlapeczDediny
Příspěvky: 220
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Reputace: 40
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Slizniakov je toho roku strašně veľa hádám všade. Celkom vážne uvažujeme k dvom kurínom pridať aj kačinec pre troch indických bežcov, len vy sme predtým radi naživo videli nejakú záhradu s nimi.
Zemiaky v sene skontrolujeme zajtra v druhej záhrade, idem tam na druhú kosbu a priateľka odobrať zo stromov zakorenené konáre.
Máme dva rôzne fóliovníky-experiment, začínajú sa gulatieť reďkovky a kaleráby. Hokaido už vyšli, prvé rajčiny aj papriky sú v záhonoch.
Nové sliepky už začali znášať, dozreli prvé zemolezy a onedlho budú zrelé aj prvé muchovniky. A jahody sa tiež ukazujú.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od kodl69 »

Kedlubny už máme dřevnatý, ředkvičky jsme letos neměli - a to jsme v podobnejch podmínkách. Akorát že skleníček má dvojskla (starý střešní okna) a nebo dutinkovej polykarbonát, od země to mám udělaný z 5cm PUR panelu, kterej je cca 20cm hluboko, aby nešla dovniř zima z okolní zeminy. Pur panely byly původně jakýsi vrata ve fabrice. Dnes ženská vytrhávala poslední salát ze skleníčku, už bude všecko doroswtlý i venku, tj začne být potřeba jahody zpracovávat a chystat se na další zimu :) Co nemám vyřešený, tak je pohon pro otevírání oken ve skleníku, co jsou origo pohony na světlíky, tak stojí okolo 5kKč, což se mi za tohle nechce dávat, na druhou stranu něco bastlit se mi taky nechce...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jannecz
Příspěvky: 52
Registrován: pát lis 26, 2021 7:54 am
Reputace: 7

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od jannecz »

kodl69 píše:Kedlubny už máme dřevnatý, ředkvičky jsme letos neměli - a to jsme v podobnejch podmínkách. Akorát že skleníček má dvojskla (starý střešní okna) a nebo dutinkovej polykarbonát, od země to mám udělaný z 5cm PUR panelu, kterej je cca 20cm hluboko, aby nešla dovniř zima z okolní zeminy. Pur panely byly původně jakýsi vrata ve fabrice. Dnes ženská vytrhávala poslední salát ze skleníčku, už bude všecko doroswtlý i venku, tj začne být potřeba jahody zpracovávat a chystat se na další zimu :) Co nemám vyřešený, tak je pohon pro otevírání oken ve skleníku, co jsou origo pohony na světlíky, tak stojí okolo 5kKč, což se mi za tohle nechce dávat, na druhou stranu něco bastlit se mi taky nechce...
Takovej bastlíř a nechce...

Jedna trapézová tyč s matkou, krokáč s driverem, díly co to drží pohromadě z 3D tisku, arduino s čidlem to uřídí...
Ještě mě napadá použít mechanizmus ze stěračů z auta, ale ten motor je žravej.

Jinak vám to všem určitě roste pěkně, já co měl 3 roky po sobě na rajčatech hnědý fleky z plíšně, jsem to vzdal... já vím jsem závislej na kauflandu...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od kodl69 »

rajčata stříkám proti plísni, to se bio u nás snad ani vypěstovat nedá. Samozřejmě dodržuju ochrannou lhůtu, a raděj ještě nějakej den přidám...
Přesně tohle nechci řešit. už mám objednanej hotovej pohon na 24V, pak už jenom 24V zdroj a relé, víc to nepotřebuje.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
ChlapeczDediny
Příspěvky: 220
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Reputace: 40
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Ale dají.
Začít je třeba vhodnou odrůdou, žádné F1. U nás jsou to keříčková rajčata z rodiny, desítka let semenařená doma, tedy adaptované na místní podmínky, vysoká přes půl metru, ve vyvýšeném záhonu půl metru nad zemí. Tedy spodek keřů provetráván, plus otrhat spodní a pak i podezřelé listy. Nedávat je nahusto, máme je ve dvou řadách cikcak delší stranou záhonů proti převládajícímu směru větru.
A pak každou sobotu před východem slunce (zpoza kopce) postřik roztokem obyčejného mléka a vody 1:10.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
jannecz
Příspěvky: 52
Registrován: pát lis 26, 2021 7:54 am
Reputace: 7

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od jannecz »

Právě, že stříkat jsem nechtěl. Dcera, když byla malá (ona je malá, takže měnší) ráda přišla, snědla rajče, okurky ve velkým jako housenka... nemusel jsem říkat nesmíš, až za týden...

Ano, většinou semínka F1 Tornado, ve vyvýšeným záhoně jsem to měl taky. Slyšel jsem, že by se to mělo pravidelně okopávat, hlavně po dešti, listy suchý od spodu otrhat... plody jsem měl pěkný, nechal jsem vždy max. 5 vijanů, aby to stihlo dozrát.

Ale deště, nižší teplota a pak vlkhost způsobila zkázu.

A v sobotu? Ráno? Před východem slunce? Když můžu pěkně chrnět? Z mléka ráno kakaíčko... :D
ChlapeczDediny
Příspěvky: 220
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Reputace: 40
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Když chce někdo šaškovat kolem F1 a s motykou v ruce, já mu to přeji. Osmou sezónu jsme na tomhle pozemku a ještě jsme neokopávali, není to naše volba. Záhony včetně vyvýšených jsou mulčované slámou. Keříčková rajčata jsme v životě nevylamovali ani jiné tanečky neprovozovali. Předloni skoro všem v srpnu rajčata zčernala, kupované sazenice. Semínka zřejmě ty z Mikulova, co jsou z Holandska, pocházející z Číny. Naše z našich semen nic, akorát pak v říjnu ta plíseň. Tak loni dostávali ten mléčný postřik. Nemohu posoudit absolutní přínos, když sousedi 15. září zlikvidovali všechnu zeleninu protože "jsme to vždy takhle dělali".

Nám dává keříček od pěti do devíti kilo, tahám z něj rajčata jako mates. Nelikvidujeme plody ani listy, prej aby měli plody slunce... Fitosyntéza probíhá v listech.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
jannecz
Příspěvky: 52
Registrován: pát lis 26, 2021 7:54 am
Reputace: 7

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od jannecz »

Tak to ti tiše závidím... rajčata mám rád a pokud jich je hodně dá se to pěkně zpracovat i na zimu.
Ze začátku se dařilo taky, to jsem i rozdával ale to poslední období katastrofa.

Letos už to nestihnu, na příští rok tedy nachystám jinou odrůdu a opět zkusím.
Chyba je, že se moc neptám, jsem ve všem trochu samouk a to je asi špatně... pak dělám chyby... :roll:
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm
Reputace: 52

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od shuty »

nam minuly rok krasne rastli paradajky zasadene zo semiacok ktore pochadzali z paradajok kupenych v obchode. proste mi ta kupena paradajka chutila tak som si z nej odlozil semiacka a tie potom zasadil.
nepostrekovali sme nicim a nemali ziadne choroby.
tento rok sme nakupili zopar sadenic a zopar je vypestovanych z kupenych semien, tak som zvedavy...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
ChlapeczDediny
Příspěvky: 220
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Reputace: 40
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Jannecz, pokud zkoušíš, zkus zkoušet víc věcí najednou dříve se dobereš správného výsledků a současně je větší šance, že bude nějaká úroda.
Ďusi
Pokud pokaždé koupíš sazenice, nemáš záruku původu semen. Fakt se vyplatí nechávat si semena nejhezčích plodů ne prvních ne posledních a selektivním výběrem docílit svou odrůdu. Za pár let máš vlastní osivo i odolnou a přizpůsobenou odrůdu, aktuální ceny osiva tě pak nebudou trápit, ani jeho případný nedostatek či omezený výběr ;)
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Zahradka 4.0

Příspěvek od rottenkiwi »

Uz su vonku male paradajky, mozno niektori uz mate aj zlte alebo oranzove,
co ste skor sadili.

FVE dava teplu vodu, tak sa zber posuva o par dni, ale chce to aj SLnko.

.
parad_28_05_2023.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

Odpovědět