Výkon meniča k čerpadlu

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Výkon meniča k čerpadlu

Příspěvek od stano22 »

Prosím o radu. Aký výkon meniča uvažovať k 400W čerpadlu vo vrte? Vzhľadom na prúd plánujem 24V systém, olovo a nejaky EPsolar k tomu... výdatnosť studne je malá, čerpadlo v skúšobnej prevádzke išlo tak 4 minúty raz za hodinu (prečerpávanie do nádrže na polievanie samospádom).
Pepin
Příspěvky: 108
Registrován: čtv srp 03, 2017 9:28 pm
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3,1kWp
Kapacita baterie [kWh]: 35kWh

Re: Výkon meniča k čerpadlu

Příspěvek od Pepin »

stano22 píše:Prosím o radu. Aký výkon meniča uvažovať k 400W čerpadlu vo vrte? Vzhľadom na prúd plánujem 24V systém, olovo a nejaky EPsolar k tomu... výdatnosť studne je malá, čerpadlo v skúšobnej prevádzke išlo tak 4 minúty raz za hodinu (prečerpávanie do nádrže na polievanie samospádom).
Můžeš ještě upřesnit o jaké čerpadlo se jedná? Hloupé nebo se soft startem, 1 nebo 3 fáze (spíš 1f)?

400W čerpadlo jsem rozběhl kvalitním 750W měničem, jistota by měla být někde kolem 1kW. Čerpadlo nemá většinou takový rozběhový proud, jako například kompresor lednice.

Pokud má studna malou vydatnost, nevyplatilo by se sehnat malé čerpadlo na 12/24V s nízkým výkonem a vyhnout se měniči? Záleží samozřejmě na výtlaku a ponoru čerpadla.

Třeba: https://www.vseprokaravan.cz/cerpadla-p ... et--19-5l/
Mám doma tohle https://www.vseprokaravan.cz/cerpadla-p ... 9l--comet/ a na čerpání vody mezi nádržemi a sudy super!


Pavel
4x IBC 260Wp J + 4x BYD 270Wp V + 3x Canadian 370Wp JZ - 3x MPPT EPSolar 24V/40A, baterie AGM 24V/1400Ah, měnič EP Ipower plus 3kW
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Výkon meniča k čerpadlu

Příspěvek od stano22 »

Niečo takéto
https://www.prodoshop.sk/ponorne-cerpad ... -sqibo-037

Nenašiel som DC čerpadlo s porovnateľnými parametrami do vrtu (120mm), resp. ak aj áno, tak to boli len membránové. Ten menič zároveň beriem aj ako univerzálnu vec - na nabíjanie náradia na záhrade, prípadne nejaké AC náradie. Samozrejme uvažujem LF menič.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Výkon meniča k čerpadlu

Příspěvek od stano22 »

Pepin píše: Třeba: https://www.vseprokaravan.cz/cerpadla-p ... et--19-5l/
Mám doma tohle https://www.vseprokaravan.cz/cerpadla-p ... 9l--comet/ a na čerpání vody mezi nádržemi a sudy super!
To je pre moje potreby slabé, nádrž na zbieranie vody je podzemný zásobník vzdialený 50m (+10m výškových). Je to vlastne starý rezervoár s vyschnutým prítokom, 4m3.
Pepin
Příspěvky: 108
Registrován: čtv srp 03, 2017 9:28 pm
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3,1kWp
Kapacita baterie [kWh]: 35kWh

Re: Výkon meniča k čerpadlu

Příspěvek od Pepin »

Samozřejmě se dělají i vřetenová na 24V o výkonu třeba 250W, ale cena není úplně lidová a pokud už čerpadlo máš, nemá smysl ho nahrazovat.

Že uvažuješ o LF měniči je nová informace. 750W LF měnič čerpadlo o výkonu 400W určitě rozjede, u HF jsme asi na hraně. Kamarád vodař tvrdí, že vřetenová čerpadla mají větší rozběhový proud než odstředivá a proto bych vybral něco kolem 1kW. Pro použití s dalším běžným nářadím dostatečné a nebude mít ještě tak vysokou spotřebu naprázdno (když čerpadlo jede tak krátce). Některé měniče mají i režim spánku a pokud z nich není odběr, nemají téměř žádnou spotřebu. Po sepnutí čerpadla naběhnou.

P.
4x IBC 260Wp J + 4x BYD 270Wp V + 3x Canadian 370Wp JZ - 3x MPPT EPSolar 24V/40A, baterie AGM 24V/1400Ah, měnič EP Ipower plus 3kW
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Výkon meniča k čerpadlu

Příspěvek od stano22 »

Pepin píše:Samozřejmě se dělají i vřetenová na 24V o výkonu třeba 250W, ale cena není úplně lidová a pokud už čerpadlo máš, nemá smysl ho nahrazovat.
Nejaky odkaz? Ja som tomu venoval vela casu a nenasiel som. Cerpadlo praveze kupene este nemam, ale aj keby som mal, tak ma tato tema zaujima.

Inak vlastna spotreba menica ma prilis netrapi, v letnych mesiacoch aj s bazarovym panelom 200-250Wp bude energie prebytok, kedze chody cerpadla budu relativne kratke. Je aj moznost vyriesit to nejakym Victronom s dialkovym startom a ten ovladat casovacom, cize spinat cerpadlo aj s menicom naraz, s bypass prepinacom v pripade pouzitia menica aj na ine ucely. Ale zasa ci ten victron nieje na takyto ucel predsalen trosku overkill...
luky
Příspěvky: 853
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Výkon meniča k čerpadlu

Příspěvek od luky »

Koupil jsem z číny čerpadlo na 12V (do vrtu, vřetenové). Zatím jsem ho zkoušel jen v kýblu. Ostrá zkouška bude až se oteplí. Třeba by to bylo taky řešení....
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Pepin
Příspěvky: 108
Registrován: čtv srp 03, 2017 9:28 pm
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3,1kWp
Kapacita baterie [kWh]: 35kWh

Re: Výkon meniča k čerpadlu

Příspěvek od Pepin »

Moc jsem nehledal, ale vypadlo na mě třeba tohle:
https://www.homesolar.cz/p/solarni-pono ... -vdc-180w/

P.
4x IBC 260Wp J + 4x BYD 270Wp V + 3x Canadian 370Wp JZ - 3x MPPT EPSolar 24V/40A, baterie AGM 24V/1400Ah, měnič EP Ipower plus 3kW

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek