Účinnost baterií Force H2

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
Odpovědět
Rudolf4
Příspěvky: 6
Registrován: pon úno 13, 2023 11:49 am
Reputace: 0
Lokalita: Třebíč

Účinnost baterií Force H2

Příspěvek od Rudolf4 »

Dobrý den, obracím se na zkušené uživatele fóra, kteří by mi poradili s problémem týkajícím se účinnosti ukládání energie do baterie Pylontech Foŕce H2 o celkové kapacitě 4x3,55kWh=14,2kWh. V product sheetu má výrobce uvedenou účinnost 96%. Když ale vezmu dva po sobě jdoucí dny, kdy baterie dosáhne SOC=100%, tak mi reporting FVE reportuje následující hodnoty Energy of Charge (EOC) a Energy of Discharge (EOD):
- Počátek cyklu: SOCpoč=100%, EOCpoč=816,9kWh, EODpoč=469,4kWh
- Vybíjení. Vybití proběhlo na cca 36% (36% z 14,2kWh je 5,1kWh)
- Nabíjení
- Konec cyklu: SOCkon=100%, EOCkon=827,2kWh, EODkon=476,3kWh
Z dat mi plyne, že jsem dal do baterie během jednoho cyklu 10,3kWh (EOCkon-EOCpoč), ale spotřeboval jsem pouze 6,9kWh (EODkon-EODpoč). Rozdíl je 3,4kWh, což by měla být režie na jeden cyklus vybití-nabití. Již pouhým odhadem je jasné, že celková účinnost není deklarovaných 96%. Máte někdo podobnou zkušenost? Nebo se to tady už někde řešilo? (Snažil jsem se to dohledat i na mezinárodních fórech, ale bezvýsledně). Nebo je moje úvaha chybná? Děkuji za radu.
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Účinnost baterií Force H2

Příspěvek od PetrDubi »

Problém s Force H2 na tomhle fóru je v tom, že je vysokonapěťová baterie a zkušení uživatelé na tomhle fóru používají téměř všichni nízkonapěťové baterie, takže tu moc asi informací nenajdeš.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Účinnost baterií Force H2

Příspěvek od rottenkiwi »

Problemov maju dost, ergo by som tym numeram neveril: / urcite aj u HV /

https://community.victronenergy.com/que ... -down.html
https://community.victronenergy.com/que ... erent.html

LFP baterky maju pri C4 - C5, pri 25 *C ucinnost / round trip efficiency / okolo 99 - 99.6 %
Cim su baterky chladnejsie a cim tam davam a odoberam vacsi prud, tym sa anoda
a katoda viac hreju, lebo interkalacia Li+ je medzi LiC6 + LiC6 vrstvy pomalsia.

Ale urcite do bude okolo 97 - 98 %, vynimocne, ked ja baterka s horsimi
prech. odpormi tak tych 96 %.

A relativne urcite bude ina ucinnsot u 144 V a u 336 V *batt*

SOC merat presne, to nevie nikto, je velmi zlozita problematika, treba si pozriet
co pise ako dojazd 50 BEVs , urcite su na YT videa, ako nesuhlasi dojaz a to co je na palubnej doske.

Nemozem chciet vsetky veci naraz:
1, vysoku ucinnost
2, dlhu cyklicku zivotnost
3, dlhu kalendarnu ziv.
4, hlboke vybijanie
5, a este aby to bolo lacne a eco

proste nejaka chemia, / LFP / ma nejake limity a casom sa to zhorsuje.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
glottis
Příspěvky: 1915
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Účinnost baterií Force H2

Příspěvek od glottis »

ono nejde brat baterii jen jako clanky ale jako celek i s kabelama.

Treba kdyz ja mam baterie za shuntem a mam to takto:
z baterie: 966kwh
do baterie: 1029 kwh

Je ucinost asi 94%

Neco do toho zanese chyba mereni shuntu ale zbytek se asi proste poztraci na kabelech, spojich, jisticich a BMS.

Nebo pocitam tu ucinost spatne?
Atman
Příspěvky: 298
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Reputace: 23
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Účinnost baterií Force H2

Příspěvek od Atman »

ja mám odkedy mám shunt z aku 1568 kWh a do aku 1606 kWh čo je 97,6%. Účinnosť sa ako píše kiwi hlavne zvyšuje nízkymi nabíjacími a vybíjacími prúdmi, keď tlačím 0,2C tak už sa aku zohrievajú a účinnosť klesá. Väčšinou ale neprekračujem 0,1C. Ale zase baterky v pivnici mám v zime temperované na 12 stupňov a v lete otvorené boxy okolo 19 stupňov, krátkodobo sa len niekedy ohrejú po väčšom / intenzívnejšom nabití o cca 6 až 8 stupňov.
Tvoj problém bude skôr kde sa merajú tie hodnoty, či v tom nie je aj účinnosť meniča, chyba energymetrov a podobne a podobne.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
Rudolf4
Příspěvky: 6
Registrován: pon úno 13, 2023 11:49 am
Reputace: 0
Lokalita: Třebíč

Re: Účinnost baterií Force H2

Příspěvek od Rudolf4 »

Hodnoty SOC/EOC/EOD mi reportuje měnič Goodwe gw10k-et
Rudolf4
Příspěvky: 6
Registrován: pon úno 13, 2023 11:49 am
Reputace: 0
Lokalita: Třebíč

Re: Účinnost baterií Force H2

Příspěvek od Rudolf4 »

Děkuji všem za názory. Souhlasím s tím, že se vycházet z údajů Energy of Charge a Energy of discharge (reportované střídačem) může být zavádějící, protože to jsou "hausnumera". Pokud dám do poměru své hodnoty Energy of Discharge/Energy of Charge, tak dostanu poměr (účinnost) pouhých 57%. Tedy na každou jednu ulořenou kWh potřebuji téměř dvě kWh nabít. Je tady na fóru někdo, kdo používá baterie Force H2 a byl by ochoten do fóra napsat své hodnoty Energy of Charge a Energy of discharge reportované střídačem? Velmi by mi pomohlo porovnání hodnot a jejich poměru s někým, kdo má stejný typ baterií. Děkuji za věcné odpovědi.
Arambajk
Příspěvky: 75
Registrován: pát zář 02, 2022 9:05 pm
Reputace: 15

Re: Účinnost baterií Force H2

Příspěvek od Arambajk »

To vypadá, že je v tom započtená spotřeba měniče, tedy 70W nonstop, což docela sedí.
Rudolf4
Příspěvky: 6
Registrován: pon úno 13, 2023 11:49 am
Reputace: 0
Lokalita: Třebíč

Re: Účinnost baterií Force H2

Příspěvek od Rudolf4 »

Arambajk píše:To vypadá, že je v tom započtená spotřeba měniče, tedy 70W nonstop, což docela sedí.
Tomu nerozumím? Mohl byste mi to , prosím, objasnit?
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Účinnost baterií Force H2

Příspěvek od cipis »

Účinnosti musíš násobit, chybí ti v celém propočtu účinnost měniče, jeho spotřeba.
Tedy když je baterka třeba 90 % a měnič také 90 %, tak je výsledná 81 %.

Měnič žere 70 W nonstop, to máš cca. 1,7 kWh do spotřeby.

Takže jsi nespotřeboval 6,9, ale 8,6 kWh, na 10,3 kWh vložených. Což je nějakých 83 %.

A abys zjistil, co je co, tak musíš měřit příkon a výkon (anebo v čase, tedy energii) na každém zařízení. Pak jsi schopen spočítat, co má jakou účinnost.
Měřit, ne odhadovat (SOC bych považoval za kvalifikovaný odhad, ne za změřenou hodnotu).
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Rudolf4
Příspěvky: 6
Registrován: pon úno 13, 2023 11:49 am
Reputace: 0
Lokalita: Třebíč

Re: Účinnost baterií Force H2

Příspěvek od Rudolf4 »

Děkuji za odpověď. Souhlasím s tím, že nejlepší by bylo vše nezávisle měřit (jako E v kWh).
Není mi ale příliš jasné, proč by měl střídač zahrnovat do reportovaného parametru Energy of Charge vlastní spotřebu?
Nemáte někdo tip/zkušenost s měřením energie na vysokonapěťových bateriích (432V) pomocí bočníku/shunt, který by reportoval E v kWh] Co jsem se díval, tak většina bočníků (reportujících E v kWh) je třeba do 100V.
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Účinnost baterií Force H2

Příspěvek od cipis »

Pochybuji, HV baterky tu provozuje jen par lidi, radsi se tu drzime bezpecneho napeti, byt nekteri maji HV stringy.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Účinnost baterií Force H2

Příspěvek od rottenkiwi »

H1 maju nap,: 144 - 336, max: 162 - 378 V.

H2 maju nap,: 192 - 384, max: 216 - 432 V.

Zoberme chybu merania V: 1.5 % ==> +- 6 V
a chybu merania prudu : 0.15 A,

A zoberme prud okolo 1 A.

POtom predpokladame vysledok : 1 x 432 V === 432 VA.
Ale meranie hovori: [ 1 - 0.15 ] x 426 === 362 VA
Alebo -----------------: [ 1 + 0.15 ] x 438 === 503 VA

A teraz aky je sampling a aky oversampling ?
Ako je riesene rusenie ?
A potom zapocitat prepoje, kablem, poistky, BMS, spotrebu menica, spotrebu baterky.

FLUKE co ma chybu merania 1.0 % stoji 520 €, ma ta baterka monitoring za 520 €.
Presnejsi stolny stoji:
https://www.tme.eu/sk/details/34450a/di ... hnologies/

Kazde meranie vyroby/spotreby driftuje, lebo driftuje meranie U a I a este to je zavisle
na teplote a este nelinearne v celom rozsahu U a I.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm
Reputace: 70

Re: Účinnost baterií Force H2

Příspěvek od Brbla »

Rudolf4 píše:Děkuji všem za názory. Souhlasím s tím, že se vycházet z údajů Energy of Charge a Energy of discharge (reportované střídačem) může být zavádějící, protože to jsou "hausnumera". Pokud dám do poměru své hodnoty Energy of Discharge/Energy of Charge, tak dostanu poměr (účinnost) pouhých 57%. Tedy na každou jednu ulořenou kWh potřebuji téměř dvě kWh nabít. Je tady na fóru někdo, kdo používá baterie Force H2 a byl by ochoten do fóra napsat své hodnoty Energy of Charge a Energy of discharge reportované střídačem? Velmi by mi pomohlo porovnání hodnot a jejich poměru s někým, kdo má stejný typ baterií. Děkuji za věcné odpovědi.
Mrkněte na todle vlákno
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=7995
uvádím tam svoje poznatky (mám starší typ bateriových modulů, ale rozdíl je nepodstatný).

Ještě k tomu dodám jednu věc - nezapomeňte, že bateriové moduly nejsou jen sady "lifepoček", ale je to zařízení včetně BMS a komunikačního modulu a to je třeba něčím nakrmit. Baterky se také ekvalizují (jak ? no vybíjením článků s vyšším napětím). Goodwečko také baterky přednostně používá pro své vlastní krmení v případě, že nemá energii z panelů a tudle spotřebovanou energii lehce zatajuje - dá se zjistit vlastním měřením.

Chápu, že Vás Vámi zjištěné hodnoty znervózňují, ale je třeba vzít v úvahu, že teď v zimě je energie z panelů málo a střídač s příslušenstvím holt na svůj provoz nějakou energii upotřebí a to v zimě v poměru k energii "nasosané" dělá hodně. Neřešte procenta, ale absolutní hodnoty. Brzo bude energie tolik, že nějaká kWh režije se stane bezvýznamnou *cloud*
Rudolf4
Příspěvky: 6
Registrován: pon úno 13, 2023 11:49 am
Reputace: 0
Lokalita: Třebíč

Re: Účinnost baterií Force H2

Příspěvek od Rudolf4 »

Díky za odkaz, obsahuje zajímavé informace.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek