Náhlé odpojení baterie/Jištění

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Odpovědět
remykczech
Příspěvky: 51
Registrován: úte čer 07, 2022 2:41 pm
Reputace: 0
Lokalita: okolí Brna

Náhlé odpojení baterie/Jištění

Příspěvek od remykczech »

Ahojte,

Nevím zda téma patří úplně sem, nebo do subfóra o jištění.

Rád bych se zeptal, zda nějak řešíte “náhlé odpojení baterie”, předpokládám že to může odrovnat MPPT pokud dodává do baterek. Měnič by měl zůstat v pohodě sám o sobě když “jen” bere z baterek a zmizne mu zdroj?

Bavíme se například o situaci kdy pojistka zareaguje nečekaně, nebo holt dojde “nekvalitní” šarže a odpojí baterii, jak toto řešíte/neřešíte? Bavím se o věcech z ČR, né Číny

Budu z baterek tahat v peaku 120A/48V, většinu času ale okolo 20-30A.

Díky
Tabulka LiFePO4 nkon.nl

MUST 5kW/48v PV1800 VHM
6,4kWh LiFePO4
3,4kWp 3s3p
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Náhlé odpojení baterie/Jištění

Příspěvek od rva »

Aby mi čínská BMS neodpojila čínské baterie od čínských regulátorů, tak mám regulátory k baterii napojeny přímo (přes čínskou žehličku a dvoucívkové čínské DC relé). BMS pouze balancuje a sleduje napětí na článcích. Detekuji pokud vypne nabíjení nebo vybíjení a následně řízeně elektrárnu vypnu (opět za pomoci čínských komponent).
České řešení je právě to, že přes BMS netečou pracovní proudy a proto nemůže baterii nečekaně odpojit.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Franta2776
Příspěvky: 2246
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace: 138

Re: Náhlé odpojení baterie/Jištění

Příspěvek od Franta2776 »

K lifepo mám pararelně olověné baterie,které se nikdy neodpojují.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
eman
Příspěvky: 820
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Reputace: 80
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Náhlé odpojení baterie/Jištění

Příspěvek od eman »

Zajímavé téma. Chápu správně, že když připojím MPPT "natvrdo" k baterii, tak BMS bude sama balancovat články, ikdyž nebude přímo napájená?
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Náhlé odpojení baterie/Jištění

Příspěvek od rva »

Záleží od typu BMS. Např. JK-BMS balancuje jak při dobíjení, tak vybíjení, takže ta je v pořádku.
Daly smart BMS (a řada dalších) tuším balancuje jen při dobíjení, ta vhodná není, protože pokud výstup z BMS není zapojen, BMS si myslí, že do/z baterie nic neteče.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Soban
Příspěvky: 3354
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Náhlé odpojení baterie/Jištění

Příspěvek od Soban »

BMS je napájená - je připojená k baterce.

Já mám taky olovo, ovšem pouze proto že zůstalo z prvních pokusů.

Jinak měnič by to měl ustát, na 12V měniči jsem odpálil pojistku a bez problémů přežil, mppt od victronu by to měl taktéž přežít.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
remykczech
Příspěvky: 51
Registrován: úte čer 07, 2022 2:41 pm
Reputace: 0
Lokalita: okolí Brna

Re: Náhlé odpojení baterie/Jištění

Příspěvek od remykczech »

rva píše:Aby mi čínská BMS neodpojila čínské baterie od čínských regulátorů, tak mám regulátory k baterii napojeny přímo (přes čínskou žehličku a dvoucívkové čínské DC relé). BMS pouze balancuje a sleduje napětí na článcích. Detekuji pokud vypne nabíjení nebo vybíjení a následně řízeně elektrárnu vypnu (opět za pomoci čínských komponent).
České řešení je právě to, že přes BMS netečou pracovní proudy a proto nemůže baterii nečekaně odpojit.
Ahoj, nevím zda jsme se pochopili, to nebylo házení špíny na Čínu.

Řešil jsem hlavně např. Pojistky v odpojovačích, pokud by byla nějaká nekvalitní - rozumět s výrobní vadou (ať čínská nebo z EU), aby neodpojila baterii v moment, kdy by neměla. Toť vše.

Baterky a měnič mám taky z číny, ale na jištění a ochrany odvahu nemám, to je ale věc názoru a postoje..

Že je měnič a baterka z Číny neznamená, že si nezaslouží nebýt odpálená amatérem, jako jsem já, proto se tomu snažím předejít než někam zapojím každej kabel…

Každopádně díky za info, toto řešení taky nezní špatně.
Tabulka LiFePO4 nkon.nl

MUST 5kW/48v PV1800 VHM
6,4kWh LiFePO4
3,4kWp 3s3p
sisdale
Příspěvky: 266
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Reputace: 71
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Náhlé odpojení baterie/Jištění

Příspěvek od sisdale »

remykczech píše:Ahojte,

Rád bych se zeptal, zda nějak řešíte “náhlé odpojení baterie”, předpokládám že to může odrovnat MPPT pokud dodává do baterek. Měnič by měl zůstat v pohodě sám o sobě když “jen” bere z baterek a zmizne mu zdroj?
Pouzivas samostatny MPPT regulator nebo hybridni krabice? Pokud hybridni krabice, jakeho typu?

Ja mam hybridy s PV stranou na vyssim napeti (150-450V DC) a tam odpojeni baterie i pri velkem dobijecim proudu nijak nevadi. MPPT pouziva boost convertor s vystupem na BUS sbernici. Jadro BUS sbernice je tvoreno velkymi kapacitami. Boost convertor na MPPT boardu pracuje na pomerne vysoke frekvenci. Mnozstvi akumulovane energie v boost civce v jednom cyklu je schopen bez problemu akumulovat do velkych kapacitoru na BUS sbernici i pri skokovem odpojeni baterie. Pak pri nadbytku PV energie regulator na MPPT boardu okamzite zmeni duty cycle MOSFETu v boost convertoru na stale prime propojeni PV vstupu na vystup tedy na BUS sbernici. Kapacitory na BUS sbernici jsou na 500V. Pri nejakem odberu na AC vystupu menice reguluje duty cycle MPPT regulator tak, aby drzel 470V DC na BUS sbernici. Z teto BUS sbernice je primo napajen vystupni mustek generujici vystupni AC sinusovku.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek