Hlavice pro zvýšení tahu komína

Nezařaditelné
Odpovědět
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Hlavice pro zvýšení tahu komína

Příspěvek od vk_1 »

Je tady spousta zkušených lidí, co topí dřevem, tak se zeptám: máte někdo vyzkoušenou hlavici EKON pro zvýšení tahu komína?
Screenshot 2023-01-18 at 12.43.06.png
Screenshot 2023-01-18 at 12.43.06.png (235.71 KiB) Zobrazeno 1375 x
Je to placebo, nebo to opravdu funguje?
Aktuálně jsem zvýšil komín o metr, a funguje mi to dobře. Jenže to výrazně stíní na panely. Tak hledám způsob, jak trochu zlepšit tah při menší výšce komína.

Moje současná hlavice (Schiedel Permeter DN180)
Screenshot 2023-01-18 at 12.46.32.png
Screenshot 2023-01-18 at 12.46.32.png (68.01 KiB) Zobrazeno 1375 x
Ultimátní řešení je asi komínový ventilátor, ale to je drahé, složité na instalaci. Celkově tak nějak preferuju pasivní řešení.

Díky, Vojta
Soban
Příspěvky: 3351
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Hlavice pro zvýšení tahu komína

Příspěvek od Soban »

Nebude větší tah když tu hlavici sundáš?

Prostě na výstupu je pořád nějaký dekl, samozřejmě proud vzduchu může strhávat a nasávat okolní, ale že by to zvětšovalo tah bych moc neřekl.

Spíš se zeptat kominíků jaké jsou zkušenosti, mě řekly že jakékoliv stříšky jsou blbost, nemám je na žádném komínu.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
glottis
Příspěvky: 1912
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Hlavice pro zvýšení tahu komína

Příspěvek od glottis »

striska to asi opravdu zhorsi ale tyhle derave veci, pokud jsou udelane dobre a fouka vitr, opravdu muzou fungovat a delat vlastne podtlak a tahat vzduch. Teoreticky kdyz se to pak zahreje, nasava to vzduch tema kapsama dovnitr, ten stoupa, strhava vzduch a spaliny uvnitr a rychleji to vyzene ven. Podobne jak u u takovych tech vetraku bez vrtule.

Na to, co rikaj kominici bych byl taky opatrny :)

Co by melo pomoct urcite, je zvednout komin :)

Ale tolik teorie a dohadu :)
cipis
Příspěvky: 4211
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Hlavice pro zvýšení tahu komína

Příspěvek od cipis »

No on ho zvedl trubkou, ale stíní mu pak panely.
Asi je třeba vybrat, co způsobí větší ztráty.
Jestli po dobu 1/4 roku nižší tah komínu anebo po dobu 3/4 roku pokles FVE výkonu.

Zase se nabízí možnost to prostě 2x do roka nandat a sundat :D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hlavice pro zvýšení tahu komína

Příspěvek od mihlit »

Mám taky problém s komínem, tak jsem na něj pořídil toto:
https://www.topsi.cz/p/kominovy-ventila ... ina-200-mm

Původně byl do 200kového komínu napojen kotel ve sklepě. Nově tam jsou napojeny jen krbová kamna v přízemí. Komín mám efektivně 5.2 m. No v předpisech je, že komín má mít minimálně 5m nebo se musí ověřit výpočtem, že bude fungovat. Díky délce se tedy výpočet dělat nemusel, ale ze zvědavosti jsem si ho udělal a i výpočtem vyšlo, že je nevhodný. Je to ještě navíc silnostěnná keramika bez izolace, takže jen tak se neohřeje. Plus moderní eko kamna mají vysokou účinnost a tedy nízkou teplotu spalin, což moc nepomáhá zlepšit tah.

Hlavní problém byl u mě, když se zatopí a nějak se to nepovede a je potřeba znovuzapálit nebo zatopit znovu. To tam to dřevo extra kouří, tah je minimální a tak hned místnost plná kouře. I když se to stane třeba jen jednou za měsíc či méně, tak je to fakt udírna. Ale i při přikládání s již vlažným komínem (teplý není nikdy), tak tah byl problém. Pořídil jsem tedy tu hlavici výše. Hlavní důvod výběru této, tak je ten, že když neběží, nic nezhoršuje, nic není v cestě. Plus nijak nebrání čištění komína.

Aktuálně to používám tak, mám řízeno přes HA a na tlačítko. Při přikládání zmáčknu a pustí to ventilátor na 30 vteřin na plno, takže kouř do místnosti nejde. Při zapálení nebo rozhoření (až moc pozdě přikládáno), tak zmáčknu dvakrát a pustí to na 10 minut na 30 %.

Takže účel to splnilo a funguje to. Teď ty nevýhody... zaprvé, pokud nemáš hromosvod, tak si táhneš PE(N) drát na vrch komína, čímž si ten hromosvod vyrobíš a ne moc dobrý. Druhý, tak není to tiché. Mít vedle komína střešní okno a ložnici, to by vadilo hodně. Stejně tak tě nebude mít rád soused, pokud bys bydlel v řadovce a měl tam to okno on.

Kvůli oběma nedostatkům, tak kdyby to nebyly kamna, ale krb s obestavbou, kam se dá dostat něco schovat, pořídil bych ventilátor na kouřovod dolu.

Jinak jelikož mám rád hračky, tak mám ve sklepě místo ucpávky zapojený i regulátor tahu a dle jeho funkce, kdy i na minimum začne něco dělat, tak je to pouze větrné počasí. Ty různé hlavice, co mají pomáhat s tahem, tak jsou právě na vliv větru, takže bych řekl, že krom toho, že si myslím, že dělají prd, tak i to prd budou dělat jen když fouká a to je situace, kdy i bez té hlavice ten tah v komíně mít budeš.

Co přesně se snažíš vyřešit za problém? Nejde zatopit? Kouří při přikládání nebo to netáhne vůbec nikdy?
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: Hlavice pro zvýšení tahu komína

Příspěvek od vk_1 »

Díky pánové. Co řeším? Primárně kouř do místnosti při přikládání. Bez ohledu na počasí, je s tím problém furt.
Prodloužení komína o metr to vyřešilo. Nejen, že to nekouří do místnosti, ale i lépe se v tom zatápí, lépe to hoří, prostě radost topit.
Po prodloužení je účinná výška 4,6 m.

Dneska jsem experimentálně zkusil snížit komín na původní výšku (3.6m) a sundal jsem originál hlavici. To nepomohlo. Na základě toho si myslím, že ani jiná pěkná hlavice by to nevyřešila.

Na ten ventilátor B-K jsem se už dříve díval, byl by to asi favorit. Ale ty komplikace s tím, nevím. To ještě promyslím.

Každopádně děkuju všem za postřehy.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Hlavice pro zvýšení tahu komína

Příspěvek od redcrown »

U sestry byl taky problém a nakonec jsem zjistil že neumí topit. Když jsem zatopil pořádně, problém nebyl. Tím rozhodně nechci říct, že neumíš topit....
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: Hlavice pro zvýšení tahu komína

Příspěvek od vk_1 »

redcrown píše:U sestry byl taky problém a nakonec jsem zjistil že neumí topit. Když jsem zatopil pořádně, problém nebyl. Tím rozhodně nechci říct, že neumíš topit....
Tam snad problém nebude:
krb.gif
(3.73 MiB) Staženo 114 x
Vladimír Mahr
Příspěvky: 13
Registrován: pon úno 14, 2022 10:00 pm
Reputace: 0

Re: Hlavice pro zvýšení tahu komína

Příspěvek od Vladimír Mahr »

mihlit píše:
Kvůli oběma nedostatkům, tak kdyby to nebyly kamna, ale krb s obestavbou, kam se dá dostat něco schovat, pořídil bych ventilátor na kouřovod dolu.
Také mám problém s tahem komína u krbové vložky a tak jsem na vrch komína umístil komínový ventilátor exhausto. Tím jsem si vyřešil tak komína ale jako správný diletant jsem si neuvědomil, že když mám na komíně hromosvod 20 cm od ventilátoru tak úder blesku do hromosvodu přeskočí na ventilátor a el.rozvodem si ho přitáhnu do sítě. Mohl by jste mi blíže poradit jak to myslíte s tím ventilátorem na kouřovodu dole ?

Děkuji
glottis
Příspěvky: 1912
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Hlavice pro zvýšení tahu komína

Příspěvek od glottis »

Nebude jednodušší na komíně udělat oddálený hromosvod?
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hlavice pro zvýšení tahu komína

Příspěvek od mihlit »

něco na způsob tohoto:
https://www.izolace-topeni.cz/Kotleakam ... ventilator
zkrátka ventilátor, který se umísťuje do cesty kouřovodu, jsou různí výrobci
Vladimír Mahr
Příspěvky: 13
Registrován: pon úno 14, 2022 10:00 pm
Reputace: 0

Re: Hlavice pro zvýšení tahu komína

Příspěvek od Vladimír Mahr »

mihlit píše:něco na způsob tohoto:
https://www.izolace-topeni.cz/Kotleakam ... ventilator
zkrátka ventilátor, který se umísťuje do cesty kouřovodu, jsou různí výrobci
Na obrázku nejsou vid+t žádné lopatky a ani u toho Vašeho nejsou vidět. Co tam vyvolává proudění vzduchu ?
Vladimír Mahr
Příspěvky: 13
Registrován: pon úno 14, 2022 10:00 pm
Reputace: 0

Re: Hlavice pro zvýšení tahu komína

Příspěvek od Vladimír Mahr »

glottis píše:Nebude jednodušší na komíně udělat oddálený hromosvod?
Ano to je druhá ale nákladnější žáležitost. Alespoň si myslím. Na šamotovém omítnutém komíně jsou kovové objímky na hmoždinku a ty drží drát hromosvod. Posunutí hromosvodu do prostřed střechy si vyžádá pořídit jímací tyč a tu uchytit do hřebenáče (kanadský šindel) a tady nemám představu o jakou finanční částku se jedná za práci a materiál.
glottis
Příspěvky: 1912
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Hlavice pro zvýšení tahu komína

Příspěvek od glottis »

Mě to uchytili ke komínu před izolační tyč. Podle mě to bude za pár stokorun. Neznám teda tvůj detail a jak to tam máš. Já bych radši udělal to bez se hrabal v komínu. Zkusím najít fotky co tam mám já.
glottis
Příspěvky: 1912
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Hlavice pro zvýšení tahu komína

Příspěvek od glottis »

Tak nemám fotku shromosvodem. Takhle je to bez něj. Na hřebenu hromosvod, na to přidělaná jímací tyč co se opírá o tašku. Následně tyč uchycena na komín přes izolační tyč.

Opření o tašku není na sílu. Jen to tam tak stojí. Ta tyč není těžká a drží to hlavně přidělani na ten hřebenový svod a tyč na komín

IMG_20230129_122802_465.jpg
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: Hlavice pro zvýšení tahu komína

Příspěvek od vk_1 »

mihlit píše:Druhý, tak není to tiché. Mít vedle komína střešní okno a ložnici, to by vadilo hodně. Stejně tak tě nebude mít rád soused, pokud bys bydlel v řadovce a měl tam to okno on.
Prosím tě, dělá ten ventilátor hluk jen na 100%, nebo i když to pouštíš na těch 30% výkonu?

Díky
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hlavice pro zvýšení tahu komína

Příspěvek od mihlit »

Tak slyšet je vždy. Na těch 30 % to ještě jde, to je zhruba pak ekvivalent běžícího desktopu. I na střeše to bude ok. Já ho ale stejně nepoužívám nonostop. Ráno při zapálení dám těch 30 % na 10 minut. Plus pak při přikládání na 100 % na půl minuty. Jinak během samotného hoření je u mě vypnutý.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek