Wattrouter, Greenbono a další

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Odpovědět
sikec
Příspěvky: 131
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm
Reputace: -4

Wattrouter, Greenbono a další

Příspěvek od sikec »

Je nějaká alternativa třeba z Číny? Představuji si to prostě jako nějaké jednoduché relé, komunikující s RS485. Ze střídače se dá vyčíst informace, že baterie je třeba nabitá na 95%. Takže v tu chvíli bych chtěl, aby se sepl nějaký kontakt v nějakém zařízení, to seplo stykač a začala se posílat energie ze sluníčka přes střídač třeba do bojleru. A pak třeba při poklesu baterie na 90% (kvůli hysterezi) se to zase vyplo.
Anebo něco ještě jednoduššího, bez RS485, jen přes cívku proudu...

Jak se vlastně řekne anglicky "wattrouter", "vytěžovač"? Zkouším termíny "smart PV realay", "solar relay boiler" atd a nic :-)
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Wattrouter, Greenbono a další

Příspěvek od Kostěj »

sikec píše:...Takže v tu chvíli bych chtěl, aby se sepl nějaký kontakt v nějakém zařízení, to seplo stykač a začala se posílat energie ze sluníčka přes střídač třeba do bojleru.
Já k tomu zatím využívám přímo vestavěné relé v Epever Traceru (řada Tracer8415AN). Funguje to dobře, jen je blbý, že na traceru v podstatě pořád bliká červená LED (relé je předurčeno k zapnutí měniče a když je relé rozeplé, varuje, že měnič je vypnutý, protože napětí baterie je nízké). No a k pálení přebytků je nastavené napětí hodně vysoko.
Diablo1st
Příspěvky: 1565
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Reputace: 103
Bydliště: SR MY

Re: Wattrouter, Greenbono a další

Příspěvek od Diablo1st »

Niekto používa vyťažovač o Kybosa alebo tento čínsky merač s relé.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
sikec
Příspěvky: 131
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm
Reputace: -4

Re: Wattrouter, Greenbono a další

Příspěvek od sikec »

Tak já tam žádný relé nemám...jinak bych ho samozřejmě použil.

Ten čínský měřič teda netuším k čemu by mi byl, a značku Kybos google nevyhodí...


I tak děkuji.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Wattrouter, Greenbono a další

Příspěvek od youda »

1)
sikec píše: Ten čínský měřič teda netuším k čemu by mi byl
Ten čínský měřič má na sobě dva výstupy, kterými můžeš ovládat stykač bojleru na základě napětí baterie nebo na základě SOC:
https://www.aliexpress.com/item/32690913859.html
meric s rele.PNG
2)
sikec píše: Jak se vlastně řekne anglicky "wattrouter", "vytěžovač"? Zkouším termíny "smart PV realay", "solar relay boiler" atd a nic :-)
PV Diverter
Solar Diverter
Power Diverter
Ovšem pozor, většina těch zahraničních systémů je dělaná na ongridové FVE bez baterií a reagují na základě přetoků do DS. Tudíž pro ostrovní systémy nepoužitelné.

3)
sikec píše:a značku Kybos google nevyhodí...
Návod na stavbu Kybosova vytěžovač je zde na fóru, přímo od pana Ing. Kybose. Takže pájku do ruky, lupu na voko a můžeš bastlit:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=62607#p62607

Co tam máš dál?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
sikec
Příspěvky: 131
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm
Reputace: -4

Re: Wattrouter, Greenbono a další

Příspěvek od sikec »

Super, díky :-)

No baterie má přes 500V, takže řešení 1) nepůjde
řešení 2) zkusím - budu hledat hybrid nebo off-grid PV
řešení 3) prozkoumám

ideálně ale jako hotové řešení, co umí vyčítat tu 485...to by byla bomba...
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Wattrouter, Greenbono a další

Příspěvek od youda »

Jednoduché řešení pro RS485 neexistuje, protože každý střídač má nad RS485 implementovaný jiný protokol, často proprietární. Ikdyž by to byl třeba modbus RTU, tak zase narazíš na problém, že každý střídač ukládá provozní hodnoty do jiných modbus registrů.

Pokud máš hybrida s povolenými přetoky, pak ti bude chodit jakýkoliv "diverter", který pracuje na principu přetoků. Wattrouter, GreenBono, Solar iBoost nebo cokoliv dalšího, co má měřící cívky určené k montáži na hlavní přívod do domu.

Pokud máš sice hybridní měnič, ale bez povolených přetoků a zároveň s HV baterií, tak je nejlepší najít si nějaký hotový projekt na Rasberry, který umí s měničem komunikovat, vyčítat jeho provozní hodnoty a podle toho třeba vyrábět grafy v Grafaně, spínat mechanické stykače či SSR relé, atd.

Například pro hojně rozšířené měniče GoodWe se často používá právě kombinace RPi + software Home Assistant(Hass.IO), protože tenhle software rovnou umí příslušný komunikační protokol GW.

Pomocí Hass.IO se dají vyčítat i další měniče třeba SolarEdge atd. Takže pokud máš nějaký trochu rozšířený model, tak je docela šance, že na něj bude existovat plugin do Hass.IO.

Dělat se stím dá hromada věcí a vypadat to pak může třeba takto, jak píše kolega Brbla zde:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=145031#p145031
Grafana_202103_.jpg
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Wattrouter, Greenbono a další

Příspěvek od cipis »

sikec, nechceš udělat vlákno o své elektrárně, kde to také popíšeš? Už je v tom nějak zmatek, tuhleva jsi řešil 5kW offgrid se 48V baterkou, do toho BEL, a teď najednou baterie 500+V ?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
sikec
Příspěvky: 131
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm
Reputace: -4

Re: Wattrouter, Greenbono a další

Příspěvek od sikec »

No ono je to složitější. Doma amatérsky budu budovat BEL. Nakonec jen teplou vodu.3,25 kWp bez baterií. Ale v zaměstnání máme 9,72 kWp na střeše, 18,7 kWh v baterkách LiFePo4. A nemůžeme sehnat wattrouter. Jako asi by se někde kus sehnal, ale ten střídač má asi 4 výstupy RS485, tak když už to tam je, tak proč ho nevyužít?
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Wattrouter, Greenbono a další

Příspěvek od cipis »

Myslím, že tvůj čas v zaměstnání je mnohem dražší, než těch deset táců za hotový výrobek ...
A ty rs485, tak kde je problém zavolat si dodavatele stávajícího řešení? Je to na firmě, je to oficiálně, možná v záruce, tak ať si nechají doplit, co potřebují.
Případně ten shunt, ale 500+V bude asi problém ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Migel
Příspěvky: 889
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Reputace: 67
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Wattrouter, Greenbono a další

Příspěvek od Migel »

Kostěj píše:
sikec píše:...Takže v tu chvíli bych chtěl, aby se sepl nějaký kontakt v nějakém zařízení, to seplo stykač a začala se posílat energie ze sluníčka přes střídač třeba do bojleru.
Já k tomu zatím využívám přímo vestavěné relé v Epever Traceru (řada Tracer8415AN). Funguje to dobře, jen je blbý, že na traceru v podstatě pořád bliká červená LED (relé je předurčeno k zapnutí měniče a když je relé rozeplé, varuje, že měnič je vypnutý, protože napětí baterie je nízké). No a k pálení přebytků je nastavené napětí hodně vysoko.
Ahoj..mohol by si mi prosim poslat do sz ako to mas spravene stoho vystupu?..mam ten osty regulator.
Dakujem
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Wattrouter, Greenbono a další

Příspěvek od Kostěj »

Migel píše:Ahoj..mohol by si mi prosim poslat do sz ako to mas spravene stoho vystupu?..mam ten osty regulator.
Dakujem
Třeba se to bude hodit i někomu jinému. V portu RS485 (v CZ manuálu číslo 9) mám ethernet kabel, hned u konektoru je rozpáraný. Piny 3+4+5+6 vedu do převodníku RS485/USB (tudy Epever Tracer na noťasu nastavuji). Ale na pinech 1 a 2 portu RS485 je +5V (200mA max), ty vedu společně do jednoho pinu svorky 12 (v manuálu se jmenuje Řízená prodleva zatížení - to je ten kontakt relé). Výstup kontaktu relé - druhý pin svorky 12 a piny 7+8 z RS485 (spojené, tam je 0V) vedu na vstup optočlenu MOC3043 - do SSR relé (to jsem už sem někam dával, stavěl jsem si SSR relé sám).
Migel
Příspěvky: 889
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Reputace: 67
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Wattrouter, Greenbono a další

Příspěvek od Migel »

:) Diki skusim to a ozvem sa ci som to dobre pochopil :handshake:
Takze ty napajas bojler priamo z regulatora?to ked ti vypne nabijanie?
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Wattrouter, Greenbono a další

Příspěvek od Kostěj »

Migel píše: Takze ty napajas bojler priamo z regulatora?to ked ti vypne nabijanie?
Ne, tak to není. Spínání SSR relé je z Epever regulátoru (když už tam ten kontakt je, proč ho nevyužít?). Ale ta SSR relé zapínají pět topných spirál 230Vx250W, napájené je to přes Kinga 5kW (ostrov). A tolik spirál - to je pozůstatek předchozí verze FVE. A ta napětí v regulátoru mají překryv: Když má baterka cca 70%, sepne se vytěžování. Nabíjení Epever vypíná/omezuje až kolem 90%.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek