DEYE 3f 10kW se dvěma druhy panelů

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Uživatelský avatar
haryk
Příspěvky: 2
Registrován: pon led 23, 2023 4:23 pm

DEYE 3f 10kW se dvěma druhy panelů

Příspěvek od haryk »

Ahoj, chtěl bych poprosit o radu ohledně možnosti zapojení 2 druhů panelů s odlišným napětím na vstupy PV1 / PV2 hybridního 3-fázového střídače DEYE 10kW.
Ten bych si chtěl pořídit místo současných 2 samostatných modrásků. Jeden běží s panely 32,5V/9A a druhý s panely 41,8V/11A, protože stejné už se mi tenkrát nepodařilo sehnat.
Když dám stejné panely do sérií, nikdy mi to nevyjde, aby měly obě větve PV1 a PV2 stejné napětí. Z návodu k DEYE mi bohužel není jasné, jestli to takto může být (třeba pokud je rozdíl napětí malý) nebo musí mít obě větve úplně stejné napětí, a nebo naopak může být napětí i výrazně odlišné i ničemu to nevadí.
Kostěj
Příspěvky: 584
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DEYE 3f 10kW se dvěma druhy panelů

Příspěvek od Kostěj »

haryk píše:...vstupy PV1 / PV2 hybridního 3-fázového střídače DEYE 10kW.
Podle manuálu má měnič dva nezávislé mppt vstupy, takže rozdíl napětí nevadí. Jen by napětí mělo být v rozmezí 350-650V a proud maximálně 34A v prvním stringu a 17A ve druhém stringu.
HonzaS
Příspěvky: 21
Registrován: pon srp 24, 2020 2:16 pm
Lokalita: Liberec a okolí

Re: DEYE 3f 10kW se dvěma druhy panelů

Příspěvek od HonzaS »

Mám 2 stringy, první cca 340V a 320V v létě, v zimě asi o 30V víc. Pozoruji chování SUN takto:
Spojením 2 stringů paralelně nebo do každého vstupu vzlášť nezískám navíc signifikantní zvýšení výkonu.

Prostě 2 samostatné MPPT regulátory potřebují k provozu nějakou energii, kterou je nutné dodat. Zapojením do jednoho vstupu "živím" jen jeden MPPT regulátor, který ale nepracuje v optimálním bodě. Bude to samozřejmě asi dost individuální, v mém případě rozdílu napětí stringů 20V to takto funguje.

Např. dnes, když byl jeden string téměř odkryt a druhý string asi z 1/5 pod sněhem (každý panel v dolní části), tak mi jedno pole dávalo 360V a druhé pole 170V. Výkonově to byl poměr asi 1:20. Tak by 2 vstupy mohly pracovat výhodněji.

Mám vypozorováno, že na slabém osvitu je výhodnější paralelní spojení a při jasném dnu zas je o kousek lepší rozdělené spojení.

U DEYE SUN jsou sice 2 MPPT regulátory, ale 3 fyzické vstupy. Takže pro paralelní provoz je to vstup 1 a 2, pro oddělený provoz pak vstup 1 a 3.

Potvrzuji minimální doporučené napětí pro MPPT (částečně zakrytý panel sněhem má menší napětí). Při 200V již pracuje MPPT naprosto spolehlivě. Je zde pouze výkonové omezení, které není třeba moc řešit. Vstup 1 a 2 má kapacitu 26A trvalého proudu, což pěkně vychází 2 jakékoli běžné stringy paralelně a 3. kanál má 13A, což je opět 1 string.

Takže při 200V a 26A je to max. 5200W, 300V a 26A je to max. 7800W atd...

Optimální by bylo naladit ty 2 stringy pro paralelní provoz na podobné napětí. Pokud to nejde, tak zapojit do 2 samostatě řízených vstupů, tedy 1 a 3. Případně udělat experiment dosaženého výkonu v režimu jasno a zataženo.
Uživatelský avatar
haryk
Příspěvky: 2
Registrován: pon led 23, 2023 4:23 pm

Re: DEYE 3f 10kW se dvěma druhy panelů

Příspěvek od haryk »

Moc děkuji.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek