Instalace FVE - plechova strecha bez hromosvodu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace FVE - plechova strecha bez hromosvodu

Příspěvek od eman »

No já udělal tu blbost, že mám střechu z falcovaného plechu také bez bleskosvodu a panely mám přizemněné do domovního rozvaděče. Sice mi to připadalo jako blbost, ale veřejnost se shodla, že přizemněné být musí. Na bleskovod mám udělanu přípravu už od stavby před 15 lety, takže uvažuji, že bych na ty vývody chytil to uzemění panelů. Případně si chci dodělat bleskosvod sám, bez revize, protože jsem naněj předloni dostal neuvěřitelné nabídky..(50tis+ za dva svody). Jenom pro klid. Soused nedaleko dostal předloni přímý zásah a i se svodičema mu shořelo všechno mimo odporových spotřebičů, takže je to spíš o pojištění, než o uzemění. :)
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Instalace FVE - plechova strecha bez hromosvodu

Příspěvek od cipis »

To jsi ale řekl dobře, s tím pojištěním. On dostal, protože měl všechno, kdežto ty bys nedostal nic, protože nic nemáš. A ještě dostaneš ceres za to, že tam máš něco bez revize. Takže plnění nula a pojistka navýšená nebo vypovězená.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace FVE - plechova strecha bez hromosvodu

Příspěvek od eman »

cipis: No já blesko nemusím mít, protože mám kolaudováno ještě v době, kdy nebyl povinný a pojištění s tím počítá. Akorát při případném úderu, to půjde do země přes rozvody, takže následuje komplet reko elektriky a to se mi moc nechce. A pokud bych měl blesko bez revize, tak by musela pojištovna prokázat, že byl blesko nefunkční a byl příčinou požáru. Papír nedělá svod. To bych se s nimi soudil do konce civilizace. :D
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Instalace FVE - plechova strecha bez hromosvodu

Příspěvek od tomas »

cipis píše:To jsi ale řekl dobře, s tím pojištěním. On dostal, protože měl všechno, kdežto ty bys nedostal nic, protože nic nemáš. A ještě dostaneš ceres za to, že tam máš něco bez revize. Takže plnění nula a pojistka navýšená nebo vypovězená.
Pokud na rodinném domě není oficiálně nic čemu se říká hromosvod, tak pojišťovna nemůže krátit plnění za chybějící revizi hromosvodu který neexistuje a v době podpisu pojistné smlouvy ani neexistoval. To už je riziko pojišťovny. Nikdo ji nenutí pojišťovat domy bez hromosvodu. Že to dělají od stolu je jejich problém.
Já znám zas případ domu z novým hromosvodem, revizí a vším a stejně škodu nikdo neuhradil, ani pojišťovna ani nikdo z hromosvodné loby která nesmyslnou instalaci nového hromosvodu majiteli domu vnutila.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
ElektroEzs
Příspěvky: 1114
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace FVE - plechova strecha bez hromosvodu

Příspěvek od ElektroEzs »

Kdyz do ted je dum bez hromosvodu a pridaji se panely o co je vetsi riziko nez bez panelu? Vedeni je vzduchem a bez prepetovky takze tak jako tak by se to do rozvodu asi dostalo pri uderu. Casem se maji delat zemni pripojky a zaroven i dlazba tak by byla moznost dodelat hromosvod ale zatim je to vyhledove. Nebo udelat zemni tyc a vytahnout na strechu drat a spojit konstrukci, otazka jestli by to pri uderu pomohlo, pak by se muselo jeste vyresit dotazeni vodice prepetovky z pudy az k zemnici tyci coz je trasa 20-25 pres cely dum. Diky
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Instalace FVE - plechova strecha bez hromosvodu

Příspěvek od Soban »

Když ty panely uzemníš nepřitáhneš spíš ten blesk než když budou neuzeměné?

Normálně bych panely neuzemnil, ale dát přepěťovky na přívod z DS když to máš na stožáru a pak dle toho jak vysoko máš panely dát přepěťovky na přívody od panelů....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Instalace FVE - plechova strecha bez hromosvodu

Příspěvek od sitra »

Zda mít či nemít hromosvod je dáno vyhláškou č. 268/2009 Sb., je zde sice formulace "objekty pro bydlení", která není blíže specifikována a navádí k různým výkladům.
Zda podlehnout riziku ztráty osob, zvířat a majetku je na každém z nás, ale lze si nechat zpracovat Analýzu rizika, kde se tak nějak dozvíme zda tedy ten hromosvod potřebujeme nebo ne.
Pospojování patří mezi nejdůležitější opatření, které můžete udělat a ne náhodou se zřizovalo již v minulém století...
Otázka do pranice, co se stane v případě přerušení PEN vodiče v přívodním kabelu, kdy není zřízená MET...
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Instalace FVE - plechova strecha bez hromosvodu

Příspěvek od soami »

sitra píše: Otázka do pranice, co se stane v případě přerušení PEN vodiče v přívodním kabelu, kdy není zřízená MET...
To vím naprosto přesně i bez blesku, když jsem po předělávce rozvaděče zapomněl vrátit PE propojku na N můstek (TN-C-S). Veškerá standby elektronika shořela - MW, trouba, varná deska, digestoř. Lednice, která mě zvukem kompresoru na průser upozornila, kupodivu přežila.
ElektroEzs
Příspěvky: 1114
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace FVE - plechova strecha bez hromosvodu

Příspěvek od ElektroEzs »

Tohle jsem zazil u kolegy kdyz si odpojil omylem N k chranici a vsiml si az kdyz vse smrdelo spalenym:)
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
ElektroEzs
Příspěvky: 1114
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace FVE - plechova strecha bez hromosvodu

Příspěvek od ElektroEzs »

Je jasny kdyz se PEN prerusi ze je pruser. Ale rozvadec v mezipatre prizemenny neni to jsme koukal. Jeste me napadlo zda neni prizemeny mustek u hodin. U bojleru je pripojena CY4 na kostru ale nenasel jsem kam je zapojena na druhe strane. Jeste zkusim sundat desku s hodinama venku na baraku a podivat se pod ni. Kazdopadne na CY4 nebudu pripojovat prepetovku, spis by se dala pouzit na uzemeni menice a batery(aby bylo vse na stejne potencialu). Je to instalace z roku 96 v medi. Nejlepsi by bylo udelat nove rozvody ale vysekat celej barak je neralny.

Kdyz ted neni na plechove strese hromosvod a pridaji se panely zhorsi to situaci? Spatne je to uz ted bez panelu to vim.
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Instalace FVE - plechova strecha bez hromosvodu

Příspěvek od sitra »

tady třeba píšou o uzemnění jako nejčastější závadě ;)
https://www.drevostavitel.cz/clanek/nej ... .sznhp.box
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Instalace FVE - plechova strecha bez hromosvodu

Příspěvek od cipis »

Ale no tak, to jsi uvedl nepřesnou, neúplnou informaci ...

Přesně tam píšou toto:
"Fotovoltaika a požár. Riziko je téměř nulové, hrozby zde však jsou
Dle dostupných informací představují požáry fotovoltaiky na území České republiky pouze 0,054 % všech požárů vůbec. V průměru se jedná o 13–14 požárů za rok (data 2017–2021). Pro srovnání například s požáry komínů, kterých bylo v roce 2021 registrováno celkem 1340 za rok (v průměru 3 denně), je riziko vzniku požáru fotovoltaiky minimální.
Nejčastější příčinou požáru u fotovoltaiky je oblouková porucha nebo závada uzemnění. Součástí fotovoltaických elektráren jsou moduly, které vedou vysoké stejnosměrné napětí. V případě jejich poruchy mohou vzniknout nesamozhášecí oblouky. Tímto vlivem může nastat k rozpájení kontaktů v modulech nebo elektroinstalaci. Jak ale statistika z předchozích let naznačuje, jsou požáry fotovoltaiky ojedinělé.!

Zdroj: https://www.drevostavitel.cz/clanek/nej ... .sznhp.box

Dokonce je ta oblouková porucha uvedená na prvním místě.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Instalace FVE - plechova strecha bez hromosvodu

Příspěvek od sitra »

ElektroEzs píše:Je jasny kdyz se PEN prerusi ze je pruser. Ale rozvadec v mezipatre prizemenny neni to jsme koukal. Jeste me napadlo zda neni prizemeny mustek u hodin. U bojleru je pripojena CY4 na kostru ale nenasel jsem kam je zapojena na druhe strane. Jeste zkusim sundat desku s hodinama venku na baraku a podivat se pod ni. Kazdopadne na CY4 nebudu pripojovat prepetovku, spis by se dala pouzit na uzemeni menice a batery(aby bylo vse na stejne potencialu). Je to instalace z roku 96 v medi. Nejlepsi by bylo udelat nove rozvody ale vysekat celej barak je neralny.

Kdyz ted neni na plechove strese hromosvod a pridaji se panely zhorsi to situaci? Spatne je to uz ted bez panelu to vim.
-Boiler CY4 tady se jedná o doplňkové pospojování, dříve se připojovalo v koupelnách atd. na kolík zásuvky. Nyní v době PCH se to nevyžaduje.
-Pospojený podružný rozvadeč v patře bude asi vzácnost, kdy by někdo táhnul zvlášť PEN vodič.
-Na SPD by se hodila 16mm2
-chápu, že ze zemniče nelze vytáhnout drát FeZn 8mm2 a dovést ho na vhodné místo a zřídit MET, poté na něj připojit PEN, SPD, konstrukci panelů - vše CYA 16mm2, neživé části komponentů FVE stačí 6mm2.
-sekat není jednoduché
-panely na plechové střeše bych připojil tak i tak přes SDP 1, u měniče SDP 1+2 nebo 2.

Komplikace nastává, že plechová střecha lze použít jako Farad.klec, ale musí splňovat nějaké podmínky. Tloušku plechu, šíři ok, kvalitní spojení, co se nachází pod ní apod.
Cesta by byla pomocí HVI vodičů, ale to je svod za min 25tis.

A teď babo raď, viď ;)
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Instalace FVE - plechova strecha bez hromosvodu

Příspěvek od sitra »

cipis píše:Ale no tak, to jsi uvedl nepřesnou, neúplnou informaci ...

Přesně tam píšou toto:
"Fotovoltaika a požár. Riziko je téměř nulové, hrozby zde však jsou
Dle dostupných informací představují požáry fotovoltaiky na území České republiky pouze 0,054 % všech požárů vůbec. V průměru se jedná o 13–14 požárů za rok (data 2017–2021). Pro srovnání například s požáry komínů, kterých bylo v roce 2021 registrováno celkem 1340 za rok (v průměru 3 denně), je riziko vzniku požáru fotovoltaiky minimální.
Nejčastější příčinou požáru u fotovoltaiky je oblouková porucha nebo závada uzemnění. Součástí fotovoltaických elektráren jsou moduly, které vedou vysoké stejnosměrné napětí. V případě jejich poruchy mohou vzniknout nesamozhášecí oblouky. Tímto vlivem může nastat k rozpájení kontaktů v modulech nebo elektroinstalaci. Jak ale statistika z předchozích let naznačuje, jsou požáry fotovoltaiky ojedinělé.!

Zdroj: https://www.drevostavitel.cz/clanek/nej ... .sznhp.box

Dokonce je ta oblouková porucha uvedená na prvním místě.
jjo, to se omlouvám.
Jen mi přibliž, co si představuješ pod pojmem oblouková porucha a jak se proti ní bráníš ;)
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
ElektroEzs
Příspěvky: 1114
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace FVE - plechova strecha bez hromosvodu

Příspěvek od ElektroEzs »

Jsem rad za kazdy nazor v tomhle je to forum opravdu super:)

U sebe na novostavbe mam MET v technicke mistnosti a druhou na pude propojene mezi sebou CYA 50 a zbytek instalace propojen na tyto MET CYA16 topeni CY10.

Ovsem v starem dome toto je problem. Kdyz dam zemnici tyce bude problem od nich dostat CYA 16 z nove MET az na pudu. Ale schvalne zavolam na cez a zkusim sundat desku s elektromerem jestli tam nejake prizemeni je ale myslim ze ne. Neni problem tam prepetovky dat spis je neni kam uzemnit.

Letos nebo pristi rok maji delat zemni pripojky tak by se dal hodit do vykopu zemni pasek popripade zemnici tyce(zmerit odpor) a vytahnout prizemeni k elektromeru.

Myslim ze ted kdyz do te plechove strechy uhodi blesk bude stejne vse mrtvy at uz tam jsou panely a nebo ne:)
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Instalace FVE - plechova strecha bez hromosvodu

Příspěvek od cipis »

Klasika, čínské MC4 konektory, pro jistotu cvaklé kombinačkama, pro jistotu x spojů po cestě, tahání kabelů za konektory a podobně. A samozřejmě napětí co největší, 120+ minimálně.
Když tu lidi zapomínají v rozváděči dát zpátky propojky, tak nějaká nedotažená svorka bude asi pohodička. Plus skříplá izolace do domečku svorky. A další takové špeky.

sitra píše:
jjo, to se omlouvám.
Jen mi přibliž, co si představuješ pod pojmem oblouková porucha a jak se proti ní bráníš ;)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Instalace FVE - plechova strecha bez hromosvodu

Příspěvek od sitra »

cipis píše:Klasika, čínské MC4 konektory, pro jistotu cvaklé kombinačkama, pro jistotu x spojů po cestě, tahání kabelů za konektory a podobně. A samozřejmě napětí co největší, 120+ minimálně.
Když tu lidi zapomínají v rozváděči dát zpátky propojky, tak nějaká nedotažená svorka bude asi pohodička. Plus skříplá izolace do domečku svorky. A další takové špeky.

sitra píše:
jjo, to se omlouvám.
Jen mi přibliž, co si představuješ pod pojmem oblouková porucha a jak se proti ní bráníš ;)
Přesně, ale tohle by přeci instalační firma neměla dopustit ;)
Takže toto ofiltrujeme, a jsme u toho kvalitního pospojování na které instalační firmy, víme co... zbytečně to navyšuje cenu ;)
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
ElektroEzs
Příspěvky: 1114
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace FVE - plechova strecha bez hromosvodu

Příspěvek od ElektroEzs »

Saltek ma v pripade kdy neni hromosvod svodic T2 a neuzemnovat panely ale nedelaji svodice na 150V lze pouzit misto Saltek svodice Citel DS240-110DC pro MPPT 150/70? V lete budu zakopavat zemni tyce, lze vytahnou na pudu kde jsou svodice FeZn 10mm nebo radeji CU 50mm? Diky
Přílohy
173ED746-F4EE-42F8-83DF-385A6DFE09B3.jpeg
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Instalace FVE - plechova strecha bez hromosvodu

Příspěvek od glottis »

Klidne muzes citel kombinovat s jinou ochranou. Dal bych nahoru ten 170V saltek, dolu klidne taky a jeste vedle nej citel :) Nebo jen citel.

https://www.saltek.eu/produkty/slp-pv170-vu

Ono v reglu bych doufal, ze bude taky nejaky varistor. A ikdyz das 110V citel tak ten pisou max napeti nez zacne reagovat 150V. A to je kdy jeste nic neudela. Je skoda, ze nedavaj charakteristiky do datasheetu. Varistor to nema zase tak skokem takze kdo vi na jake napeti by to vystoupalo. Je to zavysle na proudu.

Mozna to tak moc neresit a dat dva salteky na 170. Sam to ted trosku resim protoze budu mit string asi 180V, mppt na 250V ale saltek to dela jen 170 a 500 :)
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace FVE - plechova strecha bez hromosvodu

Příspěvek od PetrDubi »

Případně pokud použiješ u Salteku zapojení 1/2, tak má napětí 340V, ale potom zase potřebuješ dvakrát tolik přepěťovek.. Tohle sériové zapojení lze použít u jakéhokoliv výrobce a zdvojnásobí se tím provozní napětí.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek