Produktivita fotovoltaické elektrárny

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
rva
Příspěvky: 3509
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Produktivita fotovoltaické elektrárny

Příspěvek od rva »

Všude slyšíme, že budoucnost patří OZE. Proto je zajímavé zkusit si porovnat produktivitu fotovoltaiky s produktivitou jiné energetiky, například jaderné. Vycházím z podmínek v USA, kde vychází každoročně energetická ročenka https://www.usenergyjobs.org, ta poslední je za rok 2020 a v ní jsou následující údaje, ze kterých jsem dopočítal, kolik elektřiny "vyrobí" zaměstnanec v oblasti fotovoltaiky a kolik ten v jaderné energetice:

Kód: Vybrat vše

Produktivita jaderné a FV elektrárny					
Dle U.S. ENERGY AND EMPLOYMENT REPORT 2020	https://www.usenergyjobs.org/	
NÁZEV                          ÚDAJ    STRÁNKA_ROČENKY
Jaderná energetika					
pracovníci elektráren		44366,0	16		
profesionální služby		14757,0	16		
výstavba		4979,0	16		
celkem		60916,0	60		
Výroba 	MWh	811551000	https://www.iea.org/countries/united-states		
Roční výroba na pracovníka	MWh/prac	13322,5			
FV energetika					
plnoúvazková místa		248000,0	11		
poloúvazková místa		97400,0	11		
celkem		248034,0	60		
Výroba 	MWh	146249000,0	https://www.iea.org/countries/united-states		
Roční výroba na pracovníka	MWh/prac	589,6			
Prac FV/JE		4,1			
Výroba JE/FV		5,5			
V tabulce jsou i údaje o výrobě elektřiny v USA z dat organizace IEA https://www.iea.org/countries/united-states, protože v ročence tyto hodnoty přestali uvádět a namísto toho se zaměřili na to, kolik v kterém odvětví pracuje žen, kolik černochů a hispánců a jak náročné činnosti vykonávají.
A co ta data ukazují?
Pracovník ve fotovoltaice vyrobí ročně 589.6 MWh, což je 22 x méně, než pracovník v jaderné energetice. Pokud budeme produktivitu posuzovat podle množství vyrobené elektřiny na pracovníka, tak fotovoltaika je na tom 22 x hůře.
Jestli toto má být naše budoucnost, tak to nevypadá moc dobře.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
jahodovák
Příspěvky: 1923
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Produktivita fotovoltaické elektrárny

Příspěvek od jahodovák »

Tak to je pravda,je tu ale jedno menší omezení,ten kdo může omést panel možná nebude ani náhodou schopen obsluhovat tan reaktor...pokud by to náhodou zkusil,mohla by místo něho na jeho místě být trošku větší jáma..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
misif
Příspěvky: 31
Registrován: čtv říj 06, 2022 10:22 am

Re: Produktivita fotovoltaické elektrárny

Příspěvek od misif »

Hm, tak to je dobrá blbost srovnávat smyslupnost FVE výhradně na základě spotřeby zaměstnanců. Můžeš to úplně otočit a říct druhou hovadinu, že je FVE super, protože zvyšuje zaměstnanost lidí, kteří nedokážou obsluhovat jadernou elektrárnu :-)
Když už jsme u těch hovadin, včera jsem koukal na autosalon (možná ze záznamu) a tam zaznělo, že diesel je 3x efektivnější než EV, protože dojede 3x tak dál, no co dodat :-)
rva
Příspěvky: 3509
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Produktivita fotovoltaické elektrárny

Příspěvek od rva »

Různé způsoby výroby se právě nejčastěji srovnávají podle produktivity práce - tedy kolik pracovníků je na jeden výrobek potřeba. No a takové výrobní postupy, kde je těch pracovníků potřeba hodně, zkrachují, protože jejich výrobek je drahý - v jeho ceně jsou i náklady na mzdy.
Proto nam boty nešijí ševci, proto nám hřebíky nevyrábějí kováři. A proto se elektřina nevyrábí šlapáním na rotopédech - i když tak bychom zajistili stoprocentní zaměstnanost a pořád by elektřiny bylo málo.
Proto má fotovoltaika smysl jako koníček a ne jako významná součást energetiky.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
microlan
Příspěvky: 39
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:47 am
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: 14
Bydliště: Měnín

Re: Produktivita fotovoltaické elektrárny

Příspěvek od microlan »

Využiju toto téma na získání informace. Slyšel jsem názor, že spousta domácích FE co dodávají do sítě jede naprázdno, protože je v síti při slunečných dnech dosaženo maximální přípustné napětí a regulátor nepustí výkon do sítě, aby nedošlo k přepětí. Má někdo takovou zkušenost?
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Produktivita fotovoltaické elektrárny

Příspěvek od PetrDubi »

Slyšel jsi spávně, stává se to (v určitých místech) a bude se to stávat stále častěji, jak budou přibývat další FV elektrárny dodávající do sítě elektřinu.
Moc zkušeností s tím lidé na tomhle fóru asi mít nebudou, protože tady se řeší elektrárny, které elektřinu do sítě nedodávají a tím pádem se jich to netýká.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
microlan
Příspěvky: 39
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:47 am
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: 14
Bydliště: Měnín

Re: Produktivita fotovoltaické elektrárny

Příspěvek od microlan »

Mám to stejně, jen mě vždy mrzelo, že nedokážu panely vytěžit na 100% a tiše jsem záviděl těm, co dodávají do sítě.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Produktivita fotovoltaické elektrárny

Příspěvek od kodl69 »

Ještě k úvodnímu článku: i v JE jsou uklizečky a pomocnej personál, techniků primárního okruhu je jenom hrstka... Takže nepřekrucovat. NA druhou stranu v JE si hodně věcí zadávají externě, a údržbu FV taky leckdy dělají externí firmy, jestlipak tam tohle mají nějak zakomponovaný...
To microlan: Je to jednoduchý, na dědině, kde je u kapličky jedno trafo a pak na každou stranu 1km alfe 35mm2 bývá nastavená odpbočka tak, aby i na konci bylo 230V když se smaží nedělní řízky, případně jedou všechny tepelný čerpadla a přímotopy. tj nejčastějse napětí trafa blíží 230V+10% tj. nějakejch 245V naměříš u trafa když se tzv "nic neděje" Impedance smyčky bude někde na hranici toho, aby ti povolili připojení, běžně se to tomu 0.5 ohmu blíží, a pak najednou stačí , aby na výstupu FVE bylo 230V+10% a musí se do 3s vypnout. 8V/0.5Ohm=16A. tj FVE10kWp na dvou sousedních domech a je vymalováno. A že v průběhu dopoledne bude někde v té ulici nějaká spotřeba? tak tohle je fakt scifi, jedna maminka vařící dětem oběd to nevytrhne, krom zimy, kdy se topí, ale to zas fve nedává skoro nic. Že by distributor snížil napětí z trafa? Proč by to dělal, prodal by míň elektriky, a ještě by mu chodily stížnosti, že se lidem vypínají televize kvůli podpětí (kdysi jsem to řešil, přečerpávací stanice na sračky při rozbehu shodila napětí v dané větvi na 190V)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Produktivita fotovoltaické elektrárny

Příspěvek od mopadzi »

zase šetříme měniče.....
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
microlan
Příspěvky: 39
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:47 am
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: 14
Bydliště: Měnín

Re: Produktivita fotovoltaické elektrárny

Příspěvek od microlan »

kodl69: Takže ani blízká fabrička se svým vlastním trafem těm foto-domkařům nic neřeší.
48V DC rozvody a spotřebiče.
Se něco takovýho vyrábí a prodává?
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Produktivita fotovoltaické elektrárny

Příspěvek od kodl69 »

co se ti zdá divnýho na 48V DC? Led žárovky 12-85V AC/DC aliexpres, nějaký stepdown měniče z aliexpresu, a spousta adaptérů 85-240V AC který v pohodě na těch 50V jedou... nulová vlastní spotřeba měniče, tj i v zimě tohle jede z FV, v podstatě spotřebovávám energii, kterou by měnič zbytečně proměnil v teplo
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Raww
Příspěvky: 118
Registrován: sob bře 18, 2023 12:50 pm
Lokalita: Jihlava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 13,6

Re: Produktivita fotovoltaické elektrárny

Příspěvek od Raww »

microlan píše:Mám to stejně, jen mě vždy mrzelo, že nedokážu panely vytěžit na 100% a tiše jsem záviděl těm, co dodávají do sítě.
Možná všeho do času... až se začne rozšiřovat politicky tlačená e-mobilita, půjde poptávka po levné polední elektřině zase nahoru ... nebo taky ne, kdo ví?
9,84kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4,
ESS v síti E.On
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Produktivita fotovoltaické elektrárny

Příspěvek od Neo »

kodl69 píše:...Že by distributor snížil napětí z trafa? Proč by to dělal, prodal by míň elektriky
Tak to mě tedy vysvětli jak s nižším napětí v síti distributor prodá míň elektriky. :)
++
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Produktivita fotovoltaické elektrárny

Příspěvek od mihlit »

Ne všechny spotřebiče mají vlastní spínaný zdroj a regulaci.
Pak tu máme P=U*I a I=U/R, tedy dohromady P=U^2/R
glottis
Příspěvky: 2000
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Produktivita fotovoltaické elektrárny

Příspěvek od glottis »

mihlit píše:Ne všechny spotřebiče mají vlastní spínaný zdroj a regulaci.
Pak tu máme P=U*I a I=U/R, tedy dohromady P=U^2/R
Jenze kdyz chci ohrat vodu nebo udelat jinou praci tak potrebuju energii takze do toho vstupuje jeste cas. A kdyz budu mit nizsi vykon/prikon budu hrat delsi dobu a z distribuce odeberu stejne. V horsi pripade jeste vic, abych pokryl ztraty protoze hreju delsi dobu. Za co dostal minus bod neo netusim.
microlan
Příspěvky: 39
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:47 am
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: 14
Bydliště: Měnín

Re: Produktivita fotovoltaické elektrárny

Příspěvek od microlan »

Jenže je spousta spotřebičů které běží zbytečně na vyšší výkon. Nějaký ventilátor běží od zapnutí do vypnutí, bez ohledu na to kolik kubíků vzduchu přemístil.

// On i ten bojler, pokud se nahřeje rychleji, tak vykáže větší ztráty. Asi to spousta lidí nepochopí, ale vždy je potřeba si představit krajní meze. 2 bojlery, ze kterých se odebere večer ve 20 hodin všechna teplá voda a zbyde v nich voda 10°C

1) Bojler s obrovským příkonem a s malu hysterezí termostatu bude udržovat de facto stále nastavenou teplotu, např 60°C
2) Bojler, který bude mít příkon právě takový, kterým dohřeje vodu na 60°C až za 24 hodin

Průměrná teplota v 1. bojleru bude rovna nastavené teplotě na termostatu (pro rýpaly bude o něco málo nižší), kdežto v 2. bojleru bude průměrná teplota cca 35°C

Který z bojlerů bude mít větší ztráty?
Naposledy upravil(a) microlan dne čtv kvě 25, 2023 8:54 am, celkem upraveno 1 x.
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Produktivita fotovoltaické elektrárny

Příspěvek od mihlit »

Proto jsem tam psal "ne všechny". Zrovna třeba bojler, rychlovarná konvice,... tak ty zvětšení výkonu zvládnou a skončí v kratším čase, protože je tam zpětnovazební regulace "hotovo". Pak tu jsou ale spotřebiče, co nemají regulaci. Klasická žárovka, co už skoro nikdo nemá v lustru, ale třeba ještě v mikrovlnce, troubě, lednici. Nejvíc to asi ovlivní motory. Vysavač třeba bude mít o trochu větší výkon, ale nezkrátí se tím úměrně doba vysávání. Dále motory kontrolované jen časem, například motor točící talířem v mikrovlnce, čerpadlo v myčce nádobí, různé ventilátory (v troubě, stolní, stropní...). U některých strojů dostaneš větší výkon, ale při nižší účinnosti, takže udělají práci dřív, ale zvětšení spotřeby je větší než zkrácení času. Tam bych si tipl kompresor v ledničce (bezinvertorový) a čerpadlo ve studni. No a pak jsou ještě stroje, kde dostaneš větší výkon, ale většinu času ho nepotřebují, tak plýtváš (např. elektrická sekačka na trávu když jedeš s plným košem zpátky, cirkulárka, bruska).
glottis
Příspěvky: 2000
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Produktivita fotovoltaické elektrárny

Příspěvek od glottis »

microlan píše:Jenže je spousta spotřebičů které běží zbytečně na vyšší výkon. Nějaký ventilátor běží od zapnutí do vypnutí, bez ohledu na to kolik kubíků vzduchu přemístil.
U ac vetraku bych cekal otacky navazane na frekvenci site. Stejne otacky znamenaji stejne mnozstvi vzduchu a stejne mnozstvi vzduchu bude stejny prikon bez ohledu na to, jestli je to 220V nebo 240V. Pravdepodobne tam nejaka zavislost na napeti bude ale nebude to nic, kvuli cemu by si mel distributor mnout ruce. Kolik takovych vetraku doma mas? Ja dva v koupelnach a jeden v digestori. A ten ma jeste elektronicke rizeni.

Jestli am nekdo doma regulacni transformator muze to s nejakym vetrakem zkusit. Dost by me to zajimalo.

U tech motoru fakt pozor. Cirkule bez zateze taky nemusi brat o tolik vic a motor bude mit halvne vetsi silu pri zatezi. Coz znamena ze zase driv preriznes.
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Produktivita fotovoltaické elektrárny

Příspěvek od mihlit »

Však nikdo netvrdí, že všechny a za všech okolností. Jenže halíře dělají talíře a vem si, jak dlouho je nějaký výrobce ochoten ladit o kolik tenčí plech na výrobek dát nebo kde ještě vynechat šroubek aby na věci za pět tisíc ušetřil korunu. Přitom náklady na zapojení trafa z odbočky s větším napětím je nula, zisk je větši než nula, motivace tedy je
microlan
Příspěvky: 39
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:47 am
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: 14
Bydliště: Měnín

Re: Produktivita fotovoltaické elektrárny

Příspěvek od microlan »

Větrák je asynchronní motor a jeho otáčky jsou sníženy o tzv. skluz, který je závislý na zatížení. S vyšším napětím se zmenší skluz a tím pádem víc fouká. Co takhle hvězda trojúhelník, říká nám něco?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek