Ohřev bazénu pomocí tepelného čerpadla

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
rva
Příspěvky: 3517
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Ohřev bazénu pomocí tepelného čerpadla

Příspěvek od rva »

Od března očekávám přebytky elektřiny tak zvažuji jestli má smysl doplnit malý venkovní bazén (skládací, cca 10 m3) vytápěním pomocí tepelného čerpadla. Odhaduji, že bych mohl obětovat tak 1 kW příkonu (cca 5 kW tepla) přes den (cca 12 hodin). Má s tím někdo zkušenosti, má to nějaký vliv na teplotu vody? Jako referenci mohu hodit "Azuro 5kW" od Mountfield https://www.mountfield.cz/tepelne-cerpa ... w-3bte0540
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3517
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ohřev bazénu pomocí tepelného čerpadla

Příspěvek od rva »

Vypadá to, že se nikdo nekoupe, tak jsem pohledal, jak takový ohřev funguje a našel odkaz s orientačním výpočtem https://www.bazenonline.cz/vypocet-ohrevu-vody-v-bazenu. Ztráty jsou hlavně z hladiny a protože uvažuji ohřev zjara, kdy je chladněji, uvažuji z daného rozpětí 150-350 W/m2 tu maximální hodnotu. Pak mě vychází, že by tepelné čerpadlo s dodávkou tepla 4 kW muselo běžet vlastně pořád, protože únik z hladiny by byl 3465 W. Předpokládám použití kryci plachty pro omezení ztrát odparem.

Kód: Vybrat vše

Ohřev bazénu 4.5 x 2.2 x 0.84 m  tepelným čerpadlem			
délka	m	4,5	
šířka	m	2,2	
hloubka	m	0,8	
Příkon čerpadla	kW	1,0	
Tepelný výkon čerpadla	kW	4,0	
Objem bazénu	l	8316,0	
Doba běhu čerpadla denně	h	12,0	
Izolovaná voda se za den ohřeje o delta	st.C	5,0	
Provozní temperování bazénu  - dle odkazu	https://www.bazenonline.cz/vypocet-ohrevu-vody-v-bazenu		
Ztráty 150-350 W/m2, 90% z vodní hladiny			
plocha hladiny	m2	9,9	
uvažovaná ztráta tepla z m2	W/m2	350,0	
Celková ztráta 	W	3465,0	
Potřebný tepelný tok při běhu čerpadla 12h/den	W	6930,0	
Potřebný tepelný tok při kontinuálním běhu čerpadla	W	3465,0	
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
TomTomPB
Příspěvky: 18
Registrován: ned led 08, 2023 11:07 am
Lokalita: Příbram

Re: Ohřev bazénu pomocí tepelného čerpadla

Příspěvek od TomTomPB »

Mám bazén INTEX Ultra Frame XTR 4,88 x 1,22m cca 18m3 vody. Vytápím TČ Norm 565NR30 10kW (příkon 1,9kW). Voda v bazénu stoupne každé dvě hodiny o cca 1,5°C (4h = 3°C). V létě přes noc klesne teplota o cca 3°C. Na hladině nemám bublinku. Topíme cca 8h denně - takže první půlka vrátí vodu na večerní teplotu a druhá půlka ji zvedne o další 3°C. Toto jsou hodnoty, kdy děti už chtějí do bazénu - tedy cca 24-25°C okolní teploty. To jsou mé zkušenosti po 4 letech provozu.
rva
Příspěvky: 3517
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ohřev bazénu pomocí tepelného čerpadla

Příspěvek od rva »

No vida. Já mám vody polovinu a odhadoval jsem tak poloviční příkon. A od kdy se v bazénu koupete? Těch 8 hodin je tak od května? Já bych měl mít dostatek přebytků, tak by mohlo běžet déle.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
TomTomPB
Příspěvky: 18
Registrován: ned led 08, 2023 11:07 am
Lokalita: Příbram

Re: Ohřev bazénu pomocí tepelného čerpadla

Příspěvek od TomTomPB »

To záleží na teplotách, v roce 2021 už to byl duben pokud se nepletu. Jakmile je předpověď týden kolem 25°C, tak už nahřívám. Filtraci pouštím od 10°C a vypínám když teploty zase začnou padat k 10°C abych neměl vodu zelenou. Netopím denně - většinou podle počasí - tento typ bazénu je hrozný žrout energie.
dusanmsk
Příspěvky: 313
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev bazénu pomocí tepelného čerpadla

Příspěvek od dusanmsk »

Bazen je jeden z dovodov preco montujem fve. Nie hlavny, ale mam v plane hned ako to zacne davat zmysel pustat tc do bazenu prakticky nonstop co bude svietit slnko. Mam nadzemny vario v7, najviac tepla unika hladinou (na noc natahujem bublinkovu plachtu) ale nezanedbatelne mnozstvo aj bokmi.

Posledne 2 roky bezalo tepelne cerpadlo 8 hodin denne od aprila do juna a cely september. Toto odmietam platit v cenach sucasnej ee, takze tu fve potrebujem rozchodit idealne do aprila... Mam co robit.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
rva
Příspěvky: 3517
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ohřev bazénu pomocí tepelného čerpadla

Příspěvek od rva »

Z hlediska tepelných úniků je nejlepší zapuštěný bazén už do izolované vany + zastřešení. Tam, kde to mají, se koupu, zatímco u nás jen otužilci.
Ale chce to místo + finance.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
ringo
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 27, 2020 7:38 am

Re: Ohřev bazénu pomocí tepelného čerpadla

Příspěvek od ringo »

Bazén Hawai od Relaxu cca 28 m3 vody, zapuštění a zastřešený. Přesto je téměř nutností zakrývat plachtou aby se zabránilo ochlazování odparem. Vytápění 10kW čerpadlem Azuro z Mountfieldu – začátek sezóny už asi 5 let vždy na velikonoce s teplotou 22-24°C. Teplené čerpadlo začíná mít „rozumnou“ účinnost teprve od 15°C – nepouštím když je venkovní teplota nižší. Nezapomenout že velkou spotřebu (několik stovek W) má i čerpadlo filtrace, které prohání vodu tím tepelným (často nastavuji jen režim cirkulace bez filtrace). Při stavbě bazénu jsem dal bohužel na „zkušenosti dlouholetých praktiků“ – použité trubky mají velmi velký hydraulický odpor, zvažuji že dokonce odkopu část odbetonování a předělám protiproud, kde většina výkonu 3f motoru se ztratí v trubkách.
Finační náklady - i když většina svépomocí, tak za tu cenu by rodina mohla vegetit rok v maďarských termálech s plnou penzí.
4,4kWp, GoodWe 10K-ET, Pylontech Force H2 10.65kWh
TČ Fujitsu + vlastní řízení pomocí PWM + RS232 na SDS micro
SmartHome na Domoticz/Synology + SDS + ESPEasy/ ESP8266 (bazén, žaluzie,...)
postupný přechod na Home Assistant/Rpi4 -> NUC
dusanmsk
Příspěvky: 313
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev bazénu pomocí tepelného čerpadla

Příspěvek od dusanmsk »

Tie prachy su zasadne. Ja nadzemka, plachta + tepelne cerpadlo - 50 tisic Kc. Sused podzemka, zastresenie, tepelne cerpadlo, protiprud - 500 tisic Kc. V momente ked budem krmit TC z fve si myslim ze start a koniec sezony bude mat sused posunuty o max tyzden-dva do oboch smerov. Za tie prachy mi to nestalo.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
rva
Příspěvky: 3517
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ohřev bazénu pomocí tepelného čerpadla

Příspěvek od rva »

Myslel jsem, že zastřešení omezí odpařování a tedy hlavní příčinu ochlazování.
Já jsem kdysi zakrýval na noc nějakou levnou bublinkovou plachtou, ale myslím, že to bylo celé nějak špatně vymyšlené. Ta plachta byla věčně mokrá i z horní strany a nemohla teda ztrátám tepla odparem moc zabránit. Tak nevím, jestli není lepší nějaká krycí plachta přetažená přes okraje. Nebo jestli je nějaká lepší bublinková, která není mokrá.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
jahodovák
Příspěvky: 1926
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev bazénu pomocí tepelného čerpadla

Příspěvek od jahodovák »

Naopak,zastřešení zvýší odpar,protože stoupne teplota vzduchu,hlavně zabrání padání nečistot do vody,já používám plachtu černé barvy přez okraje a zakrývá se ihned po opuštění bazénu,je blízko lesa a stromů,takže to brání proti znečištení vody a působí současně jako termické ohřívání pokud svítí sluníčko,jediná nevýhoda je při dešti,je potom třeba napršenou vodu odpustit...na ohřev navíc používam termiku,je to levnější,blbuvzdorné a pokud je voda teplá,stačí jen otevřít ventil obchvatu.l
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
eman
Příspěvky: 986
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev bazénu pomocí tepelného čerpadla

Příspěvek od eman »

Zajímavé zkušenosti. Tchán má zastřešený, zapuštěný a jenom to zastřešení to od Jara do Podzima vyhřeje. My nadzemní, přikrytý plachtou a loni jsem ho ani nevytahoval, protože musí být týden vedro, aby se vyhřál, pak stačí jedna chladnější noc a zase čekáme týden. Jestli TČ fakt pomůže, tak to stojí za úvahu.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
rva
Příspěvky: 3517
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ohřev bazénu pomocí tepelného čerpadla

Příspěvek od rva »

Já už jsem vyzkoušel nadzemní bazén na "trávě", zakopaný bazén a teď poslední roky bazén na terase. Je to lepší, ale stále to není ono. Nejdřív šlo o odvahu (a kontrolní výpočet), jestli terasa těch 9 t unese. V původních plánech místnosti s plochou střechou (terasou) totiž byly stropní traverzy nesmyslně ukotveny nad oknem. Naštěstí zedníci, co to tehdy dělali, měli rozum a ty traverzy otočili o 90 stupňů, takže jsou zakotvené do zdí bez nějakých otvorů pod nimi. Ale když někde vidím dobře udělaný bazén se zastřešením, tak se to nedá srovnávat. Ani pokud jde o tepelné ztráty. To chce plochu otevřenou slunci, těch 1000 W/m2 je od slunce je nenahraditelných.
U zastřešení si myslím, že díky němu stoupne nad bazénem vlhkost na 100% a pak už se další voda neodpařuje.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
jahodovák
Příspěvky: 1926
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev bazénu pomocí tepelného čerpadla

Příspěvek od jahodovák »

eman píše:Zajímavé zkušenosti. Tchán má zastřešený, zapuštěný a jenom to zastřešení to od Jara do Podzima vyhřeje. My nadzemní, přikrytý plachtou a loni jsem ho ani nevytahoval, protože musí být týden vedro, aby se vyhřál, pak stačí jedna chladnější noc a zase čekáme týden. Jestli TČ fakt pomůže, tak to stojí za úvahu.
Nadzemní rychleji vychladne hlavně pokud je chladno,mě to vyřešilo toto https://www.mountfield.cz/solarny-ohrev ... 2-3bte0219 občas musím vyřadit z provozu,to když teplota stoupne přez 30 stupnů,to potom neosvěží,stojí to méně než to čerpadlo,není s tím tolik starostí a z fotovoltaiky napájím jen čerpadlo filtrace,chtělo by to ještě zastřešení,jen jsem zatím žádné vhodné nenašel...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: Ohřev bazénu pomocí tepelného čerpadla

Příspěvek od Tomanjan »

Já jsem měl u starého domu zapuštěný bazén Azuro včetně zastřešení. Ten nejmenší 10000l. U nového domu mám ten stejný ale mám ho na povrchu a od jihu trochu zastineny garáži. Mám tedy celkem dobré porovnání. Máme rádi teplou vodu, pokud je pod 28 stupňů tak tam nikdo nevleze. První rok jsem ho neohrival, pouze na noc zakryl bublinkovou plachtou. Pokud nebylo alespoň týden v kuse horko, tak to byla bída. Ona pokud v noci klesne teplota pod 20 stupňů, tak není šance aby se voda přes den stihla ohřát o víc než v noci vychladla. V loni jsem koupil na bazaru TČ 5kW a je to super. Na těch 10000l je to akorát. Ovládám ho jednoduchým časovým spinanacem aby jelo cca od 9:00 do 18:00 z FVE. V podstatě celé prázdniny to udrželo teplou vodu nad 28 stupňů.
Atman
Příspěvky: 304
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Ohřev bazénu pomocí tepelného čerpadla

Příspěvek od Atman »

To sa máte ak vám žena a deti vlezú do 28 stupňovej vody. Ja mám 12 kubíkový plechový nadzemný a musím ho zohrievať na 32 stupňov aby tam vliezli, deti a žena to majú ako jakuzzu. Ohrievam to kombinovane fototermika 4m2 + 3kW elektroohrev z FVE. Za komplet slnečného dňa to zdvihne teplotu o 8 stupňov, klesne za noc asi o 5 ak je v noci do 18 stupňov a stále dokola. Navrch v noci samozrejme bublinková fólia. Tepelko by bolo lepšie ale bazén mi už za tú jednoúčelovú investíciu nestojí. Radšej ešte rozšírim FVE.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
dusanmsk
Příspěvky: 313
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev bazénu pomocí tepelného čerpadla

Příspěvek od dusanmsk »

Ten termicky ohrev v podobe velkej plastovej plachty hore v odkaze som zvazoval, ale vela ludi ma od toho odhovaralo, ze to vela nevydrzi. Tak som zvolil TC, 8kW, skusenost rovnaka ako Tomanjan a Atman - pri 18 stupnovych veceroch, ktorych bolo toto leto neurekom, to presne takto kolise - vecer vychladne, cez cen sa dohreje. Ked som chcel setrit elektrinou a cakal som na nejake dlhsie teple obdobie, tak sme potom boli nastvani, ze medzi par chladnymi dnami bol pekny horuci vikend, ale bazen bol studeny a nedalo sa v nom kupat.

Hned ako bude ozivena FVE, tak bude bazenove TC bezat ako vytazovac - svieti, mam nabite - sup s tym do bazenu, bez ohladu na to, ze to vecer zase vychladne a ze to mozno bude 2 tyzdne bez uzitku.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek