Zapojení střídače do bojleru

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Odpovědět
yogee
Příspěvky: 5
Registrován: sob pro 31, 2022 10:21 pm
Reputace: 0
Lokalita: Přerov

Zapojení střídače do bojleru

Příspěvek od yogee »

Zdravím chystám se nasadit panely a zapojit střídač OPL do bojleru nakreslil jsem plánek zapojení viz. příloha rád bych poprosil o zhlédnutí jestli je to dobře nebo případně jak to udělat jinak. Hlavně mi vrtá hlavou to uzemnění které jsem nucen propojit s DS čez TNC kde je to propojeno s N vodičem. Nemůže to udělat nějaký problém např. přetoky do sítě atd.
Děkuji.
Přílohy
zapojeni bojleru.jpg
bobik600
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 23, 2021 4:38 pm
Reputace: 3
Lokalita: Klatovy
Výkon panelů [Wp]: 1600Wp 1995Wp 1100Wp
Kapacita baterie [kWh]: 7,2kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Klatovsko

Re: Zapojení střídače do bojleru

Příspěvek od bobik600 »

No je škoda, že zdejší machři mají nejspíš už vyčerpanou odpovídající kapacitu. Já nejsem elektrikář, tak to ber ode mě s rezervou. DC chránič by měl bejt co nejblíže u panelů, AC chránič u bojleru mě už přijde zbytečný. Spojovat N a zem nejspíš není dobrý nápad. A zem pro panely a měnič by měla být oddělená od země od Čezu. Prostě pár propojených zemnících tyčí nebo zakopat 20m zemnící páskoviny 50cm hluboko pár mětrů od stávajícího uzemění.
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zapojení střídače do bojleru

Příspěvek od cipis »

Jujky, to víš, všichni žerou popkorn u jiného tématu :)

Na výstupu měniče rozhodně chránič, a to dokonce minimálně typ A, spíše typ B (z toho měniče leze i DC složka), bohužel jsou drahé, ale je to u vody a asi nikdo nechce úraz v koupelně, kde jsou všichni nahatí a mokří.

Zem rozhodně spojit na hlavní PE můstek nebo jak se tomu říká. ČEZ nemá žádné absolutní právo vlastnictví země, ikdyž se to tak někdy tváří. Všechny žlutozelené musí být spojené, tj. od toho měniče jde na hlavní můstek 6 mm žz, stejně tak ale jde z kostry toho bojleru (to už by ale mělo být teďka).

Když se použijí jističe na oba pracovní vodiče (či kombinovaný přístroj jističochránič), tak netřeba spojovat jeden se zemí, protože se s tím už dál nepracuje.

Na straně DC, pokud se chce udělat pořádné řešení, tak dvojitý pojistkový odpínač, svodič přepětí a dvojitý jistič.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
yogee
Příspěvky: 5
Registrován: sob pro 31, 2022 10:21 pm
Reputace: 0
Lokalita: Přerov

Re: Zapojení střídače do bojleru

Příspěvek od yogee »

Ok díky mám kotel na dřevoplyn do kterého jde čez který je spojen železnou trubkou k bojleru vše je propojené
zelenožlutým plus N takže si myslím že zelenožlutý od střídače musím napojit na bojler a bude to spojené jiná možnost asi není.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek