FVE terase s nabíjením EV v garáži

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
icewind
Příspěvky: 8
Registrován: ned led 15, 2023 11:20 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: ...

FVE terase s nabíjením EV v garáži

Příspěvek od icewind »

Plánuji FVE na terase, s panely na jiho-západ 7x400W a severo-východ 7x400W. Je to v 5. patře.
Spotřeba samotného bytu je 1,7 Mwh ročně +/-. Zároveň mám hned za elektroměrem odbočku, z které napájím zásuvku pro nabíjení EV. Samotné EV má pak další 1-1,5 Mwh ročně +/-

Problém je, že musím využít stávající 3f rozvody od Elektroměru až do hlavního rozvodu v bytě, protože jsou zazděné. Měnič bych chtěl mít buď přímo na jedné z teras, nebo ve sklepě na chodbě v patře, kde by byly umístěné i baterie.

Zajímá mě jak vyřešit posílání proudu zpět k EL do odbočky k EV zásuvce - musel by to být přetok který ale odchytím ještě před elektroměrem. Existuje nějaké zařízení které by to dokázalo?

Např. mít přepínáč sítí, ale zapojený naopak, tak aby proud do zásuvky v garáži od elektroměru šel prioritně při zpětném toku z měniče a pokud by přetok nebyl tak od elektroměru? Na druhou stranu nevím jak bych vyřešil situaci, kdy přetok mám ale EV není doma, takže přetok bych pak neměl kam jít než do sítě.
Blank diagram.png
Trochu nevhodně a narychlo jsem koupil měnič 3f Goodwe gw10k-et plus+ a až následně zjistil, že high voltage baterie do něj jsou nechutně drahé. Na druhou stranu pokud bych mohl využít LAN kabel pro komunikaci mezi měničem a dát si nějaký další smart meter těsně za elektroměr, abych pak mohl měniči snížit výkon v případě že není odběr ani bytu, ani EV, tak bych s ním byl naprosto spokojený navzdory vyšší ceně meniče i baterií.

Také mě hodně láká dát tam prasácký GridTie/Gridfree měnič (na terasách už mám zásuvky, takže bych to měl jednoduché) a jen dát limitery v rozvodě bytu a EV nabíjet normálně dál ze sítě a zároveň by mi to vychytalo i nějaký případný mikro přetok. Alternativně to postavit jako 1f a používat jednu ze tří fází čistě jako "solární" a přehodit na ni co nejvíc spotřebičů v bytě a případně i nabíjení auta (ale asi bych tu 1f měl hodně přetíženou).
cipis
Příspěvky: 4318
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE terase s nabíjením EV v garáži

Příspěvek od cipis »

To s tím, že se chceš nechat dotovat a prodávat jako doopravdy? Nebo jsi podmínky nečetl a jen to odklikal?

Tak měnič vrať, máš na to 14 dní od prodeje ... S ním se nic vymyslet nedá, když je navíc 3f ...

Máš indukci? Jaký máš přívodní jistič?
Mít 3f v bytě, se spotřebou 1M7, je celkem zbytečné, tak by se ten stávající kabel dal "rozdělit" na 1f přívod a napájení zásuvky pro EV.
Máš bojler?
Přetoky žádné nebudou, když uděláš ostrov/poloostrov, co nespotřebuješ v domácnosti, EV, bojlerem, tak prostě neodebereš z panelů.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
icewind
Příspěvky: 8
Registrován: ned led 15, 2023 11:20 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: ...

Re: FVE terase s nabíjením EV v garáži

Příspěvek od icewind »

Ad 1) Jen jsem to odklikl a nevím jak to teď změnit.
Ad 2) Už ho mám delší dobu, tak ho nevrátím, ale můžu ho prodat na bazaru.
Ad 3) Ta 3f tady asi je kvůli klimatizacím (5 jednotek) dohromady 18 kwh ale jako nepoužívám je. Pak tu původní majitelé ještě měli parní saunu apod. žrouty.

Teplá voda i topení je centrální, takže tudy cesta nevede.

Takže optimální cesta je udělat poloostrov s tím, že z 3f udělám 2f? (použít jeden až dva dráty jako přívod, třetí jako napájení EV?).
cipis
Příspěvky: 4318
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE terase s nabíjením EV v garáži

Příspěvek od cipis »

Vlez si do nastavení profilu.

Klimatizace ti ale běží, jen když je vedro, a vedro je, když svítí. A když svítí, tak je elektřina. Tj. klimatizace si v bytu potaháš nově, z měniče, a pojede ti "zadarmo". Čistě teoreticky v přechodném období, pokud teda nepovalí vše do auta, tak můžeš rvát i do klim, pokud to umí topit. Tedy pokud to není jedna velká jednotka venku a vevnitř jen těch 5 vnitřních - jsou to samostatné dvojice nebo je to centrální?
Krmit EV ze zásuvky z DS by byla škoda, když bude FVE. Do stupačky se opravdu nevleze kabel? Bylo by to jednodušší, ale i bez toho je to řešitelné, pokud se to "rozdělí".
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
icewind
Příspěvky: 8
Registrován: ned led 15, 2023 11:20 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: ...

Re: FVE terase s nabíjením EV v garáži

Příspěvek od icewind »

Ad 1) V nastavení jsem to právě nenašel, kde to změnit, to jsem se snažil hned po prvním příspěvku, protože jsem si toho všiml.

Ad 2) Klimatizace jsou 2 venkovní (jedna menší a jedna větší) a 5 vnitřních.

Ad 3) A jaký měnič zvolit? Celkem se mi líbí jak to má vyřešený tady kolega - https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=10324 ale určitě nechci aby mi blikali světla při přepínání z ostrova na síť apod. omezení. A bojím se i dimenzování měniče, přece jen když bych jednou za rok v letním dni sepnul klimatizace, do toho indukce a trouba a pračka, tak aby to měnič utáhl příp nevyletěl jistič, když budu mít všechno navěšené na jedné až dvou fázích.

Ad 4) Ten Gridtie měnič je teda cesta do pekel?

Kdybych na ten GoodWe připojil jen dvě fáze a třetí drát si nechal pro posílání energie zpět pro zásuvku na EV do garáže, tak ten GoodWe mít výstup té 3.fáze na Backup větvi nebo to vůbec nebude fungovat? Něco takového:
FVE 2f.png
Ještě podotýkám, že nemám problém se domluvit s distributorem, distribuci tu vlastní lokální firma, která mi povolí mikrozdroj bez přetoků.
cipis
Příspěvky: 4318
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE terase s nabíjením EV v garáži

Příspěvek od cipis »

1) Uživatelský panel nahoře, pak lístek Profil
2) Ty klimy jsou 3f nebo 1f? Kolik mají příkony?
3) Nemůžeš to zapnout všechno zaráz, dimenzovat to na souběh všeho, tak se nedoplatíš. Pračka a myčka se dá nastavit přes časovač, tj. nemusí běžet okamžitě. A spuštění vytěžování do klimatizace dáš třeba přes proudové relé, aby se to nepřetížilo. A jestli nutně musíš uprostřed pařáku, kvůli kterému pouštíš klimu, vařit a péct dohromady, no, tak trochu přitlač na panelech, baterkách a měničích.

4) nevím, asi to bude pomalu už i mimo rámec tohoto fóra
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
icewind
Příspěvky: 8
Registrován: ned led 15, 2023 11:20 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: ...

Re: FVE terase s nabíjením EV v garáži

Příspěvek od icewind »

Ad 1)
2023-01-19 23_58_13-Podrobnosti • Fórum _ MyPower.CZ • Uživatelský panel.png
nenašel jsem

Ad 2) Jsou to 2x 1F 8,0 kW a spotřebu udávají 2kwh
Ad 3) No když si tam dám hybridní měnič nebo gridfree tak nejsem výkonově moc omezen, ale chápu.

Když si dám 2f vstup na ten Goodwe a ktomu 1 fází na backup a 2 na on-grid tak by to snad mohlo fungovat, pošlu dotaz výrobci.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek