GoodWe 10K-ET max vstupní proud a STC/NMOT data u panelů

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Uživatelský avatar
imtoo
Příspěvky: 2
Registrován: pon led 16, 2023 11:03 am

GoodWe 10K-ET max vstupní proud a STC/NMOT data u panelů

Příspěvek od imtoo »

Ahoj,

potřeboval bych poradit ohledně panelů AEG 460 a meniče GW 10K-ET. Musím zvolit tento typ panelů kvůli rozměrům. Nicméně, panely mají vstupní proud STC data 13.45A a NMOT data 10.67A. GW 10K-ET má na některých datasheetech max vstupní proud 11A a na některých má zase max vstupní proud 12.5A.

První dotaz:
Nevíte proč je někde uvedeno 11A a někde 12.5A? Můj tip je, že 12.5A mají asi aktuálně nově vyrobené kusy a 11A starší kusy, odhaduji, že verze firmwaru na to nebude mít vliv.

Druhý dotaz:
Nevíte jak často se může stat, že budou takové podmínky, že výroba z panelu překročí NMOT data a přiblíží se k laboratorním datum STC? V případě 11A MPPT by byl výkon oříznut o cca 19% oproti STC datům.

Díky moc za odpovědi.
pave69
Příspěvky: 47
Registrován: ned čer 26, 2022 9:27 pm

Re: GoodWe 10K-ET max vstupní proud a STC/NMOT data u panelů

Příspěvek od pave69 »

1) Tip je správný, ty ampéry jsou podle verze, 12,5 A je pro verzi Plus, vyráběná od 2022, dodávaná cca od půlky roku 2022.
2) Je potřeba počítat s ještě o něco většími ztrátami, hlavně v létě. Panely mají kladný teplotní koeficient proudu, takže s teplotou proud (trochu) roste (a napětí víc klesá), takže panely budou se vzrůstem teploty rychleji "vadnout". V podstatě může ke ztrátám docházet vždy, když slunce svítí a odchylka polohy slunce od kolmice k panelu je míň než 30°. (Třeba já mám panely naležato a asi by se mi to nestalo skoro nikdy:-)
Přijde mi to škoda - zkusil bych sehnat něco s menším proudem.
JirkaFM
Příspěvky: 44
Registrován: stř led 05, 2022 9:12 am

Re: GoodWe 10K-ET max vstupní proud a STC/NMOT data u panelů

Příspěvek od JirkaFM »

imtoo píše:Ahoj,

potřeboval bych poradit ohledně panelů AEG 460 a meniče GW 10K-ET. Musím zvolit tento typ panelů kvůli rozměrům. Nicméně, panely mají vstupní proud STC data 13.45A a NMOT data 10.67A. GW 10K-ET má na některých datasheetech max vstupní proud 11A a na některých má zase max vstupní proud 12.5A.

První dotaz:
Nevíte proč je někde uvedeno 11A a někde 12.5A? Můj tip je, že 12.5A mají asi aktuálně nově vyrobené kusy a 11A starší kusy, odhaduji, že verze firmwaru na to nebude mít vliv.

Druhý dotaz:
Nevíte jak často se může stat, že budou takové podmínky, že výroba z panelu překročí NMOT data a přiblíží se k laboratorním datum STC? V případě 11A MPPT by byl výkon oříznut o cca 19% oproti STC datům.

Díky moc za odpovědi.
Mám střídač z roku 2021 bez verze PLUS pracuje taky do 12,5A. Těch 11A je podle mne nějaká chyba v dokumentacích. Pokud panely mohou dát více tak stejně si víc nevezme a zůstane na těch 12,5-12,6A. Neviděl bych v tom problém. K maximálním hodnotám proudu se dostanou panely výjimečně tak bych se ani nebal zbytečné ztráty výkonu.
Uživatelský avatar
imtoo
Příspěvky: 2
Registrován: pon led 16, 2023 11:03 am

Re: GoodWe 10K-ET max vstupní proud a STC/NMOT data u panelů

Příspěvek od imtoo »

pave69 píše:1) Tip je správný, ty ampéry jsou podle verze, 12,5 A je pro verzi Plus, vyráběná od 2022, dodávaná cca od půlky roku 2022.
2) Je potřeba počítat s ještě o něco většími ztrátami, hlavně v létě. Panely mají kladný teplotní koeficient proudu, takže s teplotou proud (trochu) roste (a napětí víc klesá), takže panely budou se vzrůstem teploty rychleji "vadnout". V podstatě může ke ztrátám docházet vždy, když slunce svítí a odchylka polohy slunce od kolmice k panelu je míň než 30°. (Třeba já mám panely naležato a asi by se mi to nestalo skoro nikdy:-)
Přijde mi to škoda - zkusil bych sehnat něco s menším proudem.
1.) Já jsem právě koukal na ofiko stránky a tam mají 12,5A oba modely, jak normální tak i PLUS, takže jsem z toho trochu zmaten právě :)
2.) Jo jo, proud by měl být o něco vyšší a napětí nižší oproti NMOT datům. Akorát si právě nejsem jistý jak moc často by to překročilo těch 11A, když NMOT data mají max proud 10,67A. Zkusím ještě více prověřit ten měnič, kdyby to mělo těch 12,5A, tak bych asi byl celkem spokojený, protože nad 12,5A by se to asi nedostávalo tak často.
JirkaFM píše:
imtoo píše:Ahoj,

potřeboval bych poradit ohledně panelů AEG 460 a meniče GW 10K-ET. Musím zvolit tento typ panelů kvůli rozměrům. Nicméně, panely mají vstupní proud STC data 13.45A a NMOT data 10.67A. GW 10K-ET má na některých datasheetech max vstupní proud 11A a na některých má zase max vstupní proud 12.5A.

První dotaz:
Nevíte proč je někde uvedeno 11A a někde 12.5A? Můj tip je, že 12.5A mají asi aktuálně nově vyrobené kusy a 11A starší kusy, odhaduji, že verze firmwaru na to nebude mít vliv.

Druhý dotaz:
Nevíte jak často se může stat, že budou takové podmínky, že výroba z panelu překročí NMOT data a přiblíží se k laboratorním datum STC? V případě 11A MPPT by byl výkon oříznut o cca 19% oproti STC datům.

Díky moc za odpovědi.
Mám střídač z roku 2021 bez verze PLUS pracuje taky do 12,5A. Těch 11A je podle mne nějaká chyba v dokumentacích. Pokud panely mohou dát více tak stejně si víc nevezme a zůstane na těch 12,5-12,6A. Neviděl bych v tom problém. K maximálním hodnotám proudu se dostanou panely výjimečně tak bych se ani nebal zbytečné ztráty výkonu.
Já si právě říkám, že kdyby měnič zvládal 12,5A, tak bych asi sem tam mohl přijít o trochu výkonu, nicméně bych řekl, že by to nemělo být moc často. Prověřím přesné parametry měniče a uvidime.

Děkuji moc za obě odpovědi.
julis
Příspěvky: 7
Registrován: ned čer 07, 2020 7:25 pm

Re: GoodWe 10K-ET max vstupní proud a STC/NMOT data u panelů

Příspěvek od julis »

Ahoj, přidám se z dotazem, plánují rozšíření FVe s uvedeným měničem Goodwe, nyní jeden string 13 panelů canadian solár 420 w proud 10,63A 144 článků halfcut, chci dát na druhý string 10 panelů DAH SOLAR DHM-T60X10/FS 180 článku rozdělen na 1/3 proud 8,71A a napětí 62, 4 V. Díky vyššímu napětí na nových panelech, předpokládám dřívější ranní start. Mppt startuje na 180V. Jsou mé úvahy správně a mohou kombinovat uvedené panely? Dík

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek