Epever Tracer 2210A + LiFePo 100 Ah Ultimatron + WiFi modul

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Odpovědět
marconius
Příspěvky: 3
Registrován: sob led 14, 2023 2:35 pm
Reputace: 0
Lokalita: Praha

Epever Tracer 2210A + LiFePo 100 Ah Ultimatron + WiFi modul

Příspěvek od marconius »

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu, proč regulátor Epever Tracer A nezobrazuje ca 100% stav akumulátorů, když dle BMS je baterie nabitá téměř na 100%? Jedná se o novou instalaci baterie Ultimatron 100 Ah (předchozí aku. gel Pb goowei). Regulátor jsem přenastavil na hodnoty dle přiloženého obrázku v režimu User. Data z regulátoru mám v cloudu viz hodnoty dle obrázku. Bojím se, aby se regulátor nesnažil "nastrkat" tolik energie do baterie, aby dosáhla 100% a nedošlo tak k jejímu zničení. Parametry jsem nastavil dle zde publikovaných diskuzí a dle manuálu k baterii. Zajímá mě tedy na základě jakých parametrů vypočítává regulátor stávající kapacitu baterie? A ještě mám dotaz, lze v regulátoru nastavit, aby při poklesu teploty pod 0 st. C aby přestal dobíjet...našel jsem pouze kompenzaci napětí dle teploty. Nebo toto nechat pouze na BMS baterie? Mockrát děkuji.
Přílohy
Nastavení hodnot na regulatoru
Nastavení hodnot na regulatoru
Epever cloud
Epever cloud
BMS
BMS
Pepin
Příspěvky: 106
Registrován: čtv srp 03, 2017 9:28 pm
Reputace: 7
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3,1kWp
Kapacita baterie [kWh]: 35kWh

Re: Epever Tracer 2210A + LiFePo 100 Ah Ultimatron + WiFi mo

Příspěvek od Pepin »

Regulátor zobrazuje běžně nesmyslnou hodnotu, vypočítanou z napětí. Nemá totiž žádnou informaci o tom, kolik do baterie přiteklo a kolik odteklo. Zbývající kapacita v LiFePo z napětí vypočítat dost dobře nejde. BMS o tom přehled má a proto SOC ukazuje určitě přesněji, než regulátor (předpokládám, že s ní nijak nekomunikuje).

Regulátor určit nastavení pro teplotu a nabíjení nemá.

Pavel
4x IBC 260Wp J + 4x BYD 270Wp V + 3x Canadian 370Wp JZ - 3x MPPT EPSolar 24V/40A, baterie AGM 24V/1400Ah, měnič EP Ipower plus 3kW
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Epever Tracer 2210A + LiFePo 100 Ah Ultimatron + WiFi mo

Příspěvek od Matess »

ale na teplotní kompenzaci pozor. V mrazu to je schopno zvedat napětí na baterii. Co se týká odpojení BMSkou v mrazu tak to podle mě není dobrý nápad a nevím jestli to regulátor přežije. První se musí odpojit solár a potom teprve baterie (připojovaní v opačném pořadí). V momentě kdy tomu BMS vezme baterku mohou se dít divné věci. Lepší je zabezpečit baterii tak aby k tomu nedošlo (umístěním v nemrznoucím prostředí)
alextccz
Příspěvky: 66
Registrován: úte led 16, 2018 2:28 pm
Reputace: 5
Lokalita: okr. Tachov
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: okr.Tachov

Re: Epever Tracer 2210A + LiFePo 100 Ah Ultimatron + WiFi mo

Příspěvek od alextccz »

Sice to je v návodu k baterii, ale není to napětí absorpce 3,6V a floatu 3,4V moc velký?
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Epever Tracer 2210A + LiFePo 100 Ah Ultimatron + WiFi mo

Příspěvek od rottenkiwi »

Ono to majitel skoro zisti podla hrubky a materialu stien tej baterky.
Ak ta BMS nebude robit robotu dobre, tak tie clanky sa zmenia na balony
a nevydrzia 3000 cyklov alebo 5 r.
Ale ked je ta BMS OK, a aj vyrobca je seriozny, tak by sa asi nemuselo nic stat.

Akoze neviem co tie nove MPPT vedia, ale ja meram +- 0.01 A v mojom MPPT
a napatie 16-bit prevodnikom, ergo viem pomerne presne., kolko som do baterky
natlacil a ak toto cislo je v nejakom pomere k tomu, co mera moja BMS,
tak viem potom urcit, po urcitom case, parametre baterky.

Len neviem ci sudruhovia z vychodu maju cas take nieco do MPPT dat.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Epever Tracer 2210A + LiFePo 100 Ah Ultimatron + WiFi mo

Příspěvek od cipis »

Nemaj, honí každý cent ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
marconius
Příspěvky: 3
Registrován: sob led 14, 2023 2:35 pm
Reputace: 0
Lokalita: Praha

Re: Epever Tracer 2210A + LiFePo 100 Ah Ultimatron + WiFi mo

Příspěvek od marconius »

alextccz píše:Sice to je v návodu k baterii, ale není to napětí absorpce 3,6V a floatu 3,4V moc velký?
Ahoj, děkuji za podnět...kolik by tam mělo být, aby to dělalo "dobře" akumulátoru? Moc děkuji za reakci. Marek.
marconius
Příspěvky: 3
Registrován: sob led 14, 2023 2:35 pm
Reputace: 0
Lokalita: Praha

Re: Epever Tracer 2210A + LiFePo 100 Ah Ultimatron + WiFi mo

Příspěvek od marconius »

Mooc děkuji všem za reakce. Z odpovědí si beru zcela zásadní informaci a to je "odpojení FV panelů" od regulátoru, když dojde k poklesu teploty baterie na 0°C a méně....a to je problém. Mini solární elektrárna je provozovaná jako gridoff na chatě, která není trvale obydlená, což je problém. Nejsem schopen zajistit, že chata v zimním období nepromrzne vč. akumulátorů. (mimochodem prodejce akumulátorů mě ujistil, že akumulátor je chráněn BMS...ale na to, že může odejít regulátor mě neupozornil a mě to nenapadlo). Na chatě mám 4x250W panely, kdy 2 panely jsou zapojeny paralerně vždy do jednoho regulátoru, takže tam jsou dva regulátory a dvě baterie 100 Ah (nezávisle napájí různé okruhy - jeden 12V okruh z regulátoru a druhá baterie je zapojená do měniče DC12V/AC 220V). Po 7 letech odešly trakční Pb baterie, teplotu jsem nijak neřešil. Takže nyní k mému dotazu, neboť epever neumí odpojit FV panely 1) existuje nějaký automatický odpojovač, který to udělá elektronicky? Řešení s dopojovačem FV panelů se mi líbí asi nejvíce. Hledal jsem i na zahraničních webech, ale ani tam jsem nenašel žádné takové zařízení. Prý existují regulátory, které umí odpojit nabíjení při poklesu teploty baterie...2) Dosud jsem neřešil žádnou izolaci akumulátorů...máte prosím nějakou doporučenou konstrukci...tloušťka materiálu...poystyren, vata...? A prodává se v Čechách nějaká vyhřívací 12V podložka s termostatem pro vyhřívání mezi 5-20°C...a ještě ke všemu, aby "žrala co nejméně":-) něco jako: https://www.youtube.com/watch?v=m1T7S1J-Zxs . Napadá mě, že vyhřívací podložka by mohla být připojená k regulátoru, který na sobě nemá žádný 12V spotřebič (pouze nabíjí baterii pro měnič), sepne ve dne automaticky a v případě, že teplota akumulátoru bude pod °C, kdy BMS odpojí baterii od nabíjení, začne hřát a ve chvíli, kdy BMS pustí nabíjení, začne i nabíjet, tzn. přebytečný proud vezme regulátoru podložka. Takže má filosofie je, že v noci nebude podložka hřát, neboť regulátor bez tak negeneruje proud pro nabíjení a ve dne, kdy BMS vezme regulátoru baterku, tak regulátor to pustí do vyhřívací podložky...Mohlo by to takto fungovat? 3) a nebo do třetice, 3) napadlo mě vybudovat podzemní úložiště v nezámrzné hloubce a tam umístit akumulátory :lol: ...dělá se to, nebo je to zcela "debilní" nápad? A ještě můj poslední dotaz, rozumím tomu správně, že odbírat proud z LiFePo baterie, která má nižší teplotu než 0°C není problém?. Moc předem děkuji za případné komentáře.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Epever Tracer 2210A + LiFePo 100 Ah Ultimatron + WiFi mo

Příspěvek od rottenkiwi »

A kolko dni bolo tej zimy pod 0 *C von ?
Su tu vlakna, kde sa riesi vyhrievanie, ale kto to otestuje, ze to bude 100 % funkcne
a neznici to baterku vybitim ? Lebo potom prave vtedy nastane ten pripad, ze to bud bude
pod nejakym limitom MPPT alebo BMS uplne odpoji baterku, kde zoberie potom
podlozka potrebne napatie na start regulatora ?

Ak ako vyrobca MPPT startujem MPPT menicom z baterky, tak mam blzbuvzdorne
riesenie, aby uzivatel nepripojil najprv ::pv:: a potom *batt* .
A potom, ked si za rele alebo FET-mi otestujem, ze je napatie ::pv::
v rozsahu ako ma byt, potom pomaly nabijem kondy na PV strane BUKC-ku
a pomaly spustim MPPT a prejdem celu IV curve,

Vykaslat sa na LFP a dat tam stare dobre olovo a je pokoj na dalsie 4 zimy.
A LFP pouzivat od marca do oktobra. Potom ich vybit na 35 - 45 % a nechat doma pri 15 - 18 *C.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Epever Tracer 2210A + LiFePo 100 Ah Ultimatron + WiFi mo

Příspěvek od Matess »

to máte uvnitř chaty mráz? to je nějaká dřevěná bouda? Namáte tam sklep? ten bývá nemrznoucí.

Postavit baterku někam kde nemrzne je suveréně nejjednodušší řešení... Některé BMS mají připojení na vyhřívání a dokud se baterie neohřeje nedovolí nabíjet. Co to ale udělá s regulátorem nevím.

Pokud se ale bavíme o dřevěné boudě bez sklepa která promrzá bude nejlepší baterii v této době vzít domů, nebo ji nabitou prostě odpojit.... do jara se jí nic nestane.

LiFePO4 se vybíjet v mrazu může, ale je třeba počítat s tím že má v mrazu nižší napětí a tak se zdá že se vybije rychleji (ale když budete prase a budete baterii ždímat někam ke 2,3V na článek tak překvapivě ty AH ze sebe vydá)

Pokud tam budete mít dost svitu můžete zkusit baterii umístit do nějakého zaizolovaného boxu s vyhříváním, ale vyhřívání zapojit na výstup regulátoru tak aby to baterku nevytlouklo úplně. Budete si ale musit zkusit otestovat kolik energie to spotřebuje na udržení teploty třeba na +5 a jesti je schopné to přežít měsíc bez svitu (což se v zimě klidně může stát)

Jak říkám všechno je komplikovanější než baterku strčit do sklepa / vzít domů / odpojit a nepoužívat.
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Epever Tracer 2210A + LiFePo 100 Ah Ultimatron + WiFi mo

Příspěvek od Kostěj »

marconius píše:Takže nyní k mému dotazu, neboť epever neumí odpojit FV panely (při mrazu)...
Snad jen poznámka k Epever tracer řady AN: V originál návodu je zmínka o této ochraně (str.19 dole):
Lithium battery low temperature protection: When the temperature detected by the optional temperature sensor is lower than the Low Temperature Protection Threshold (LTPT), the controller stops charging and discharging automatically. When the detected temperature exceeds the LTPT, the controller resumes work automatically. (The LTPT is 0 °C by default and can be set within 10 ~ -40 °C. Detail settings refer to the LTPT V1.0.)
V mém českém návodu tato pasáž není.
alextccz
Příspěvky: 66
Registrován: úte led 16, 2018 2:28 pm
Reputace: 5
Lokalita: okr. Tachov
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: okr.Tachov

Re: Epever Tracer 2210A + LiFePo 100 Ah Ultimatron + WiFi mo

Příspěvek od alextccz »

Napětí absorpce 3,45V. Float 3,35-3,37V. Co se týče toho vypnutí při nízké teplotě, jak je uvedeno nade mnou, tak v tom regulátoru bude muset být možnost nastavit baterii na LiFePo. A pokud tam bude, tak myslím že je to bez možnosti měnit nastavené hodnoty. A ty jsou zase o něco vyšší než je zdrávo.
leoshavla
Příspěvky: 77
Registrován: stř bře 23, 2022 7:43 am
Reputace: 3

Re: Epever Tracer 2210A + LiFePo 100 Ah Ultimatron + WiFi mo

Příspěvek od leoshavla »

Můžu se zeptat, dá se do toho WiFi modulu dostat i z venku, nebo jen v domácí síti. Díky
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Epever Tracer 2210A + LiFePo 100 Ah Ultimatron + WiFi mo

Příspěvek od Matess »

to je otázka na konfiguraci domácí sítě a routeru. Na všechno se lze dostat z venku...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek