Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Diablo1st
Příspěvky: 1616
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od Diablo1st »

beethowen píše:4-32V znamená, že to relé můžeš sepnout takovým napětím. Napětím pod 4V se asi nesepne, přes 32V se může vstup relé poškodit. Že používají 12V znamená, že jsou v pohodě v tomto rozpětí a to napětí asi mají k dispozici.
To řízení u Wattrouteru pracuje tak, že vždy nějaké půlvlny v sinusovce vynechá, dle potřebné zátěže. A to je zdroj toho flickeringu.
Ja mám wattrouter a SSR Carlo Gavazzi pre bojler a žiadny flickering nepozorujem. Ale asi je to tým, že to mám pre on-grid, čiže sieť je stále k dispozícii.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od beethowen »

Diablo1st píše:
beethowen píše:4-32V znamená, že to relé můžeš sepnout takovým napětím. Napětím pod 4V se asi nesepne, přes 32V se může vstup relé poškodit. Že používají 12V znamená, že jsou v pohodě v tomto rozpětí a to napětí asi mají k dispozici.
To řízení u Wattrouteru pracuje tak, že vždy nějaké půlvlny v sinusovce vynechá, dle potřebné zátěže. A to je zdroj toho flickeringu.
Ja mám wattrouter a SSR Carlo Gavazzi pre bojler a žiadny flickering nepozorujem. Ale asi je to tým, že to mám pre on-grid, čiže sieť je stále k dispozícii.
Ono zálaží na více faktorech (Příkon zátěže, impedance sítě, % vytěžování, typ svítidla, atd.) Ne vždy to musí být pozorovatelné.
Jurka
Příspěvky: 36
Registrován: úte lis 16, 2021 6:52 pm

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od Jurka »

Diablo1st píše:
beethowen píše:4-32V znamená, že to relé můžeš sepnout takovým napětím. Napětím pod 4V se asi nesepne, přes 32V se může vstup relé poškodit. Že používají 12V znamená, že jsou v pohodě v tomto rozpětí a to napětí asi mají k dispozici.
To řízení u Wattrouteru pracuje tak, že vždy nějaké půlvlny v sinusovce vynechá, dle potřebné zátěže. A to je zdroj toho flickeringu.
Ja mám wattrouter a SSR Carlo Gavazzi pre bojler a žiadny flickering nepozorujem. Ale asi je to tým, že to mám pre on-grid, čiže sieť je stále k dispozícii.
Můžeš pls uvést přesný typ těch relé?
janekx
Příspěvky: 13
Registrován: úte říj 11, 2022 4:48 pm

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od janekx »

Zdravim, pokrocil jsem v realizaci vyhrivani vody a mam dotaz na rizeni SSR resp frekvenci. Mam controler co umi 50Hz - 100kHz (tinycontrol) a spiname 12V pro SSR relatka. Poradite prosim jake frekvence priblizne vyzkouset pro SSR rele spinane v 0?
Spinam 2.2kW spiraly.
Diky
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od ACDC »

2,2kW a SSR, to musí hrozně topit. Já právě z toho důvodu od tohoto nápadu ustoupil.
A ještě se zeptám, když budu řídit výkon vynecháním period, z toho střídač nemůže mít radost. Není lepší obyčejné fázové řízení, ale zas rušení i když u těhle solár. aplikací je to asi jedno.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
skybor
Příspěvky: 711
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od skybor »

Dneska jsem zkoušel svůj první vytěžovák. Jen počasí moc nepřálo. Zatím jen s SSR se spínáním v nule (fázové je objednané). A jeden měnič (ten jakoby lepší) se z toho mohl zblázit a nějaký číňan za pár kaček jel úplně v pohodě :) . Ta frekvence PWM by mne taky zajímala. Začal jsem na periodě 1s a pak zkusil zkrátit (0,5 - 0,2 -0,1s) a při kratší periodě se mi to zdálo takové plynulejší a klidnější. Až mne napadlo jestli by nemělo nějaký smysl při regulaci měnit i délku periody (frekvenci) PWM.
BTW: Mám ten vytěžovák postavený na Siemens LOGO! (má blok PI regulátoru i PWM).
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 32s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
janekx
Příspěvky: 13
Registrován: úte říj 11, 2022 4:48 pm

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od janekx »

No muj stridac Victron s vinutym trafem nebude mit zas takovy problem.
SSR rele jsou na 20A takze 10A je sice zahreje ale maji pasiv a mam tam vetrak spinany podle teploty.

Zlusil jsem umelou iteligenci a ta me navrhla rozsah 500Hz az 5kHz by melo reprezentovat 20% az 90% vykon.

Je to dost rychle 5kHz
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od ACDC »

Já zkoušel 40A a topilo moc. Kdyby to teplo šlo aspoň nějak využít, hlavně v létě.
Neví někdo, jak se zachová střídač, pokud ho zatížím DC, tj snížením výkonu diodou. U větších výkonů se mu to asi moc líbit nebude. Odborníci mohou vysvětlit co budou dělat spínací tranzistory. Zakázáno v návodu to není, ale nevím o nějakém velkém takovém spotřebiči. Sice to používám, ale jen u malého podlahového topení.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od ACDC »

Ještě se zeptám. Jak snáší střídač takový pořádný zkrat na výstupu? Odejde? Protože nějaká selektivita jištění...Včera jsem testoval PC zdroj pro jiné využití. Zdaleka ne plný výkon a prásk, vypadla podružná hlavní pětadvacítka (odešel jeden tranzistor a už se chová normálně, 5V dává).Přitom pojistka-trubičková originál ve zdroji vydržela. A teoreticky pro jištění polovodičů se mají používat pojistky.
Naštěstí jsem byl na jiné fázi, poněvadž deštivo, výkon pár desítek Watů.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
skybor
Příspěvky: 711
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od skybor »

vata píše:... Řídím to programem v SDS, který přebytky detekuje jako pokles napětí baterie z absorpce na float a k regulaci dochází tak, aby se napětí drželo těsně pod floatem. SDS makro má pro tento typ řízení vhodné výstupy s mosfety (jak PWM tak stavový pin). Regulační okno jsem nastavila hodně úzké - pár desítek mV, sice mi tak uteče pár W, ale zato se baterie necykluje.
Pro plynulou regulaci je potřeba regulační ssr, pwm výstup a pwm/dc převodník pro buzení relé... Float mám na 13,6, absorpci na 14,00....
Tak takhle nějak si to předdstavuju taky. Řídit fázové SSR (už je na stole) bude Siemens Logo. Nějaký náznak toho algoritmu "detekuje jako pokles napětí baterie z absorpce na float" by nebyl ?
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 32s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek