Balancování článků LIFePo4

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
cipis
Příspěvky: 4357
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od cipis »

Tam vždycky poteče nějaký proud, toho měření, měřák nemá nekonečný odpor. Otázka je, jestli ten úbytek stojí za to, a jestli není menší než blbě utáhlá propojka atd. Nebo viz. vedlejší vlákno, jak kybos vyměnil nerez za mosaz a šly úbytky hodně dolů.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
soami
Příspěvky: 551
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od soami »

Ano, díky. Nenapsal jsem to přesně. Šlo mi o potvrzení úbytku napětí při nebalancování, které bude, podle mě, minimálně zkreslené - tzn. že ty mA nebudou mít pro 40cm délky podstatný vliv.
Dagus
Příspěvky: 1950
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od Dagus »

To nebude mít žádný vliv, když provádí měření mimo balancování.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Cabys1
Příspěvky: 11
Registrován: úte úno 14, 2023 9:41 am
Lokalita: Ostrava

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od Cabys1 »

SOAMI - zkrácení kablíků k balancéru je bez problémů. Sám používám právě ten balancér, co popisuješ a nejenom že jsem každý vodič zkrátil podle vzdálenosti k článku, ale ty nepoužité jsem úplně odstřihnul. Všechno funguje, jak má.
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 43
Registrován: ned srp 13, 2023 4:21 pm
Lokalita: RK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od v600 »

glottis píše:cau, ano, bude to fungovat ikdyz proud nepobezi pres BMS. Nevim jakou BMS myslis ale treba u JK BMS se pak budes muset vyporadat s jejim zapnutim. Sama se takhle nezapne.
Mám baterii (14x Liion CALB 218Ah).
U ní mám BMS JBD 200A, která má k vypínání velké relé (stykač).
Relé má na boku dvoudrátovou zásuvku pro napájení jeho cívky.

Nestačilo by tu zásuvku odpojit ?
A nebo navíc její vodiče připojit na cívku stejných parametrů jako je v relé ? Nebo jen odpor ?
Nezkoušel jste to někdo ?
To by řešilo problém s nechtěným odpojením baterie (u mě od EPEVER Traceru).
Trochu jsem posílil... 15 panelů Solarmi, 7000W (východ+západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih), SITON, ohřev 160L Dražice.
Soban
Příspěvky: 3465
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od Soban »

Tak pokud ten stykač chceš vyřadit tak můžeš přece ty silové kabely propojit - odšroubovat a všechny kabely dát na jeden šroub.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 43
Registrován: ned srp 13, 2023 4:21 pm
Lokalita: RK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od v600 »

Hmm,
tím přijdu o měření, obejdu bočník který v BMS je.
Ale kdybych odpojil napájení stykače po jeho sepnutí (je to zřejmě "překlapávačka" bez trvalé spotřeby pro cívku), zachoval bych všechny funkce kromě fyzického odpojovače :-)
Trochu jsem posílil... 15 panelů Solarmi, 7000W (východ+západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih), SITON, ohřev 160L Dražice.
cipis
Příspěvky: 4357
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od cipis »

To neni bistabilni rele, ale jak to odpojis, tak to odpadne.
A bocnik neni na jeho kontaktech, to je jen rezistor pro zjisteni odberu. Tyhle bmsky totiz po 65000 (nastavuje se) sekundach bez odberu automaticky odpadnou, aby to prave nezralo.
Bocnik je az dal, ta velka placka na tistaku, jakoby dalsi plech.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 43
Registrován: ned srp 13, 2023 4:21 pm
Lokalita: RK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od v600 »

No, tak jsem si tu BMS uvnitř víc prohlédnul a asi by stačilo překlemovat svorky toho stykače. Prostě z pořádného měděného pásku udělat klemu ve tvaru omega (jako u omega příchytky FV panelu), odšroubovat matky, přidal jí tam a zase přišroubovat. Stykač by pak sice mohl vypnout ale nic by nevypnul.
Přílohy
SvorkyNaRele.jpg
SvorkyNaRele.jpg (76.88 KiB) Zobrazeno 481 x
Trochu jsem posílil... 15 panelů Solarmi, 7000W (východ+západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih), SITON, ohřev 160L Dražice.
cipis
Příspěvky: 4357
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od cipis »

Proč takové ptákoviny? Když to překlemuješ, tak se stejně neuplatní ten rezistor, kterým to detekuje, jestli něco teče nebo ne. Tak to rovnou můžeš celý ten stykač poslat do háje a připojit se přímo na ten šroub v desce, hned na bočník. Ale nechápu, k čemu to je ... Na měření proudu jsou přesnější hračky, byť třeba ty moje JBD měří +/- 0,5A jak klešťák.

Baterky jsou několikanásobně dražší než ten regulátor, tak je hovadina jim odpojovat záchranou brzdu. A zásadní věc je, mít nastavené dobře parametry nabíjení. Měniči se nic nestane, když mu pod zátěží odpojíš baterku, jen se prostě vypne. Možné nebezpečí hrozí regulátoru, když se odpojí baterka při plném nabíjení. No a to pořeší vytěžování, ovšem kdybys neměl extra ptákovinu na bojler ... Tak pak ještě z těch levnějších ptákovin je připojit pár starých Pb baterií.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 43
Registrován: ned srp 13, 2023 4:21 pm
Lokalita: RK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od v600 »

cipis píše:Proč takové ptákoviny?...
...Možné nebezpečí hrozí regulátoru, když se odpojí baterka při plném nabíjení.
A to je právě ten důvod. Ochrana regulátoru.
Nicméně chápu, že baterie je cca 3,5x dražší, než regulátor.

Nesnažím se vymýšlet ptákoviny. Ona ta BMS JBD má docela pěkné sledování baterie, balancuje ampérou (zatím se ukazuje, že to stačí) a funguje na první zapojení bez výzkumu (včetně SW pro mobil a BT spojení). Proto je mi líto jí nahradit jen prostým balancérem, přišel bych o možnost rychle zkouknout stav článků.

Co se týče hranic nabíjení/vybíjení celé baterie, to řeší Regulátor (zde je nastaven strop) a Střídač (zde je nastaveno dno). Obě hodnoty jsou navíc poněkud méně agresivní než 0-100% a to vytvoří správný rozsah SOC cca 20-90% kapacity.
Jediné, co by plně provozovaná BMS zachránila by bylo, že zjistí hooodně ujetý článek proto vypne.

Celá elektrárna je postavena co nejlevnější, tedy bez extra monitoringu. Výrobu si ukládá Regulátor vyčítám jí z něj do PC přes kabel. Spotřebu načítá a v sobě ukládá elektroměr (opíšu měsíčně) a taky ukazuje okamžitou spotřebu. BMS ukazuje ve svém SW aktuální prody do a z baterie, aktuální stav článků a balancování a jejich historii. Ty sem tam zkouknu ale nikam je neexportuji. Zbývající kapacitu baterie ukazuje externí displej Regulátoru. Je každému na očích (a ukazuje i další věci). Zatím nemám sil ani počítačových zalostí to nějak shromažďovat a "on-line" to zpřístupnit. Spíš řeším optimálně vyváženou ochranu komponent.
Trochu jsem posílil... 15 panelů Solarmi, 7000W (východ+západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih), SITON, ohřev 160L Dražice.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od kodl69 »

Na "malým victronu" na chalupě mám tuhle BMS (starší verzi) a už několikrát ten stykač vypnul na plným slunku. Krom výpadku napájení 230V a chybové hlášky v cerbu "low voltage battery" se vůbec nic nestalo. Ony ty kondenzátory v multiplusu celkem dobře suplují pro MPPT baterku. Spojit natvrdo blbost. Uvažovakl jsem o tom, že bych tam dal dvě diody dop série a druhou dvojici antiparalellně k nim. Tj když relé vypne, může nabíjecí napětí poskočit o cca 2V výš nebo při vybíjení o 2V níž, což jsou celkem v pohodě stavy. Ale nakonec lenost zvítězila. Lepší než řešit tohle, je zkomunikovat BMS se systémem - na to pořád nemám čas, moje nemá RS485, tak to bude muset být přes BT...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 43
Registrován: ned srp 13, 2023 4:21 pm
Lokalita: RK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od v600 »

No právě EPEVER Tracer se odpojit nesmí.
Napájí se totiž z baterie a když ztratí napájení, zastaví se mu mozek a usmaží se výkonové polovodiče...
Aspoň to říká výrobce.
A taky člověk, který dělá elektrizaci obytných vozů a Tracery používá. Taky už nějaký odpálil.

Ten nápad s diodami jsem už taky slyšel.
A nebo i s malou připojenou baterií navíc (třeba z oblíbených článků 18650, kde jich bude o 1-2 víc jak v hlavní bateii - tak nebude hrozit přebití) a budou připojeny napřímo. Jenže to zas neřeší dlouhý chod a ruční odpojení panelů - překlene to jen krátké odpojení.
Trochu jsem posílil... 15 panelů Solarmi, 7000W (východ+západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih), SITON, ohřev 160L Dražice.
Soban
Příspěvky: 3465
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od Soban »

Nějak to nechápu?????

Takže odstraníme ochranu na baterce za 20-50k kč a budeme chránit elektroniku za 10k kč???

To mi hlava nebere :wall:

Pokud BMS vypíná tak si ji musíš správně nastavit.......
k tomu správně nastavit mppt a i měniče aby vyply dříve než zareaguje BMS.

A když už ten epever je takový blbý tak nebude jednoduší při odpojení baterky odpojovat panely od toho mppt?
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od Mikel »

Kazdy den resime nejake takove blazny, co nechapou jak veci funguji, ze je potreba vse vhodne nastavit a baterie provozovat vyhradne s BMS.
Kazdy tyden se najde alespon jeden jedinec, ktery resi nafouknute clanky, protoze na internetu si precetl nebo dostal radu od kamarada, ze kdyz pouzije BMS znici MPPT regulator, tak provozuje vse bez BMS. Pak je jeste druha skupina lidi, kteri BMS nepotrebuji, protoze jsou to jen vyhozene penize a BMS jsou moc drahe a zbytecne.
Nejhorsi je, ze si to ti lide v 80% pripadu nenechaji ani vysvetlit a jedou si svoji pisnicku.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
cipis
Příspěvky: 4357
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od cipis »

Ten Epever není blbý, to bude rukama.
Jestli si kolega neplete s tím, že se při odpojení od baterky vyresetuje počítadlo. Ano, to epevery dělají.
Bez zátěže epeverům odpojení baterky vůbec nevadí, není důvod. Podařilo se mi to odpojit i pod zátěží a nic, v pohodě to přežil.
Výrobce nic takového neříká, výrobce jen stanovuje postup, jak to zapnout a jak to vypnout. Že to zdechne, tak rozhodně nepíše.

Jisté nebezpečí hrozí u všech regulátorů, když jedou na plné koule a odpojí se jim výstup na baterku. Tj. tam najednou není žádná zátěž. Tak může dojít k destrukci výstupních obvodů. Nicméně k tomu dojde leda tak, že se odpojí baterka a odpojí zátěž. Zaráz. Proto jsem psal, že je hovadina, mít další panely a další měnič na vodu, úplně extra.

A s tím ručním odpojením panelů to nechápu už vůbec. Když odpojím panely, tak nebude mít epever z čeho vyrábět. A ty pojistkové odpínače, ač odpínače (které se mohou odpojit pod zátěží), tak při zátěži jen tak nikdo odpojovat nechce, když není sakra důvod.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
glottis
Příspěvky: 2066
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od glottis »

Taky jsem epever, nějaký 40a model, xtra, odpojil od baterie. Několikrát. Většinou bez výroby ale i někdy že plného slunce a nic se nestalo. Ale asi na něm byli měniče a vlastně jsem ani nepoznal že jedu bez baterie.
glottis
Příspěvky: 2066
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od glottis »

A ještě ... Jbd bms i odpojovala jen na ten timeout nečinnosti v zimě. V ten čas epever určitě nezničis. Nebo to prodej a kup jj bms. Jinak základ je monitoring a pak objevís porodné problémy ještě před odpojením na něco, na co bms reaguje. Pokud ji nemáš blbé nastavenou
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od stano22 »

Ja som mal na skusku nejake olovo na epeveri cez krokosvorky (fuj), jednu som cez den nechtiac odkopol. Problém som zistil až podvečer, kedy monitoring začal posielať maily o častom pripájaní/odpájaní záťaže...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Balancování článků LIFePo4

Příspěvek od gupa »

Jen technická otázka, co se stane s regulátorem citlivým na odpojenou baterii, když odejde pojistka od baterie?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek