plán s možným riešením

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1259
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od TomHC »

Ja mám kúrenie plynom a kotol má zároveň prietokový ohrev TUV - samozrejme ak zohrieva TÚV tak nekúri, ale pri podlahovke to je jedno. Chcem do garáže pridať nejaký 180+ litrový čisto elektrobojler na prebytky a dva solenoidy ktoré budú prepínať bojler a plynový kotol. Riadenie buď diskrétne, alebo aj cez HomeAssistant.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od DanoP »

Ak je v pláne TČ, a použitie aj na ohrev TUV, tak treba dať pozor na veľkosť výmennej plochy hadu v boileri, má byť čo najväčšia, a boiler minimálne 200l pre 4 čl. rodinu. Výmenná plocha býva cca 2 násobná oproti boileru pre plynový kotol.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Laci23
Příspěvky: 4
Registrován: úte led 11, 2022 10:33 am

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od Laci23 »

Zdravím páni…

Existuje hybridný menič ktorý neposiela prietoky do siete? Proste nechcem posielať vyrobenú elektrinu do siete… koli pokute.
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od rva »

U hybridního by to mělo jít nastavit. Ale proč hybrid a ne ofgrid (ten do sítě nedodává nikdy)? A občas ani prodejce neví, jestli prodává hybrid nebo ofgrid.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Laci23
Příspěvky: 4
Registrován: úte led 11, 2022 10:33 am

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od Laci23 »

To bola len otázka.
Asi pôjdem do off gridu len netuším akú batériu zvoliť na začiatok.
Zase aby to bol pomer výkon cena.
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od cipis »

Tak baterku podle toho, co chceš, aby to dělalo. Většinou se dimenzuje 3x pole ve Wp = baterka kWh. A pole zase v kWp jako spotřeba roční v MWh.
Plus samozřejmě, jestli chceš, aby ti to vydrželo týden nebo jen noc a další škaredý den.
Nemůžeš dáš zase slabou baterku na velké pole, kvůli nabíjecím proudům.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od Martin P »

Baterii dimenzuji tak, aby maximální proud do baterie jdoucí či z ní vycházející vynáseben třemi byl kapacitou baterie v ampérhodinách.
Je totiž třeba uvažovat jak se solárními poli umístěnými na různé světové strany (maximální proud bude nižší než nominální výkon panelů), tak i s odběrem měniců. Hodnotu proudu, která mi vyjde vyšší použiji za základ pro výpočet.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Laci2022
Příspěvky: 13
Registrován: stř pro 28, 2022 10:37 am
Lokalita: Nitra

Re: plán s možným riešením

Příspěvek od Laci2022 »

cipis píše:Tak baterku podle toho, co chceš, aby to dělalo. Většinou se dimenzuje 3x pole ve Wp = baterka kWh. A pole zase v kWp jako spotřeba roční v MWh.
Plus samozřejmě, jestli chceš, aby ti to vydrželo týden nebo jen noc a další škaredý den.
Nemůžeš dáš zase slabou baterku na velké pole, kvůli nabíjecím proudům.
Všimol som si že v popise máš ako batérie napísané staré olovo. Ako je to s tým olovom...pohoda?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek