Victron / Fronius Ac Coupling dotaz na chování

Měniče Victron
Uživatelský avatar
IvoFrank
Příspěvky: 2
Registrován: stř pro 21, 2022 10:10 pm
Lokalita: Žďár nad Sázavou

Victron / Fronius Ac Coupling dotaz na chování

Příspěvek od IvoFrank »

Dobrý večer pánové,

prosím mám dotaz na využívaní energie FVE s AC coupling, konkrétně Victron 3x3000MP2 a Fronius 10kW.

V případě venku svítí a do střídače jde dostatečné množstvo energie ale je překročeno zatížení Froniusu na fázy (ostatní 2 mají kapacitu), tak by Victron měl dodat chybějící výkon.

Můj dotaz zní:
Bere Victron dodatečný výkon z baterie, anebo je schopen si vzít výkon z ostatních fází? Jde to nastavit? VJe tam rozdíl pokud je baterie plná? Záleží jestli používám Victron Shunt a cerbo?

Předem děkuji za odpovědi.

S pozdravem,
Ivo
Diablo1st
Příspěvky: 1619
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Victron / Fronius Ac Coupling dotaz na chování

Příspěvek od Diablo1st »

Ak je dostatočne nabitá batéria tak potrebnú energiu berie MP2 z batérie.
Pri AC Coupling je Cerbo veľmi dobré mať, už len kvôli VRM a nastavovanie ESS.
Rovnako je to so smartshunt. Ak sú použité batérie s vlastným bočníkom Victron Smartshunt netreba, ale nie je to už taká položka a meria presnejšie ako bočník v bms.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
IvoFrank
Příspěvky: 2
Registrován: stř pro 21, 2022 10:10 pm
Lokalita: Žďár nad Sázavou

Re: Victron / Fronius Ac Coupling dotaz na chování

Příspěvek od IvoFrank »

Diablo1st píše:Ak je dostatočne nabitá batéria tak potrebnú energiu berie MP2 z batérie.
Pri AC Coupling je Cerbo veľmi dobré mať, už len kvôli VRM a nastavovanie ESS.
Rovnako je to so smartshunt. Ak sú použité batérie s vlastným bočníkom Victron Smartshunt netreba, ale nie je to už taká položka a meria presnejšie ako bočník v bms.
Moc děkuji, prosím ještě několik hloupějších dotazů na Fronius, nebo možná i ostatní symetrické měniče;

Pokud mi panely dávají 4,2kW a mám na jedné fázy odběr např. 2,5kW, dodá Fronius celého 2,5kW anebo pouze 1/3 z 4,2kW, tedy 1,4kW a zbytek půjde přes Victron? Fronius Symo 10 udělá max cca 3,2kW,ale to je jen při max zatížení nebo dle zátěže?

Ještě jednou moc děkuji.
Diablo1st
Příspěvky: 1619
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Victron / Fronius Ac Coupling dotaz na chování

Příspěvek od Diablo1st »

Fronius dodá vždy 1/3 výkonu panelov do jednej fázy. Ostatné je na nastaveniach. Zbytok potrebného výkonu môže dodať batéria alebo DS.
Ale v tomto prípade to nejako nevadí, lebo ostatné 2 meniče dobíjú batériu s ostatných fáz.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Victron / Fronius Ac Coupling dotaz na chování

Příspěvek od bereda20 »

Ahoj, také se přidám se svým dotazem, jakým střídačem nahradit nedostupný Fronius? Mám v plánu použít (polo)ostrov s MP2 5000 a k tomu na AC out Fronius Primo 3.6kW. Fronius bude jen jako posílení stávající FVE na vytěžování - k dispozici bude 8 panelů 450W. Bohužel v současné době je fronius nedostupný a nepředpokládám, že se to v blízké době změní. Existuje nějaká funkční alternativa pro ostrov?
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron / Fronius Ac Coupling dotaz na chování

Příspěvek od PavelR »

bereda20 píše:Ahoj, také se přidám se svým dotazem, jakým střídačem nahradit nedostupný Fronius? Mám v plánu použít (polo)ostrov s MP2 5000 a k tomu na AC out Fronius Primo 3.6kW. Fronius bude jen jako posílení stávající FVE na vytěžování - k dispozici bude 8 panelů 450W. Bohužel v současné době je fronius nedostupný a nepředpokládám, že se to v blízké době změní. Existuje nějaká funkční alternativa pro ostrov?
mám vyzkoušeno v ostrovu ale jen pod malými výkony zatím huawei sun2000 10ktl. Frekvenční řízení v ostrovu zdá se že funguje. Ale je to 3f. Jestli dělají aji 1f nevím. Bohužel pokud to je na síti a je to potřeba zaříznou na přetok potřebuješ i jejich meter a logger. Ale to taky funguje teda aspoň nějak. Držím teď jednu 60kwp fve v bezpřetokovým režimu plus k tomu MPI 3000. Tak nějak to chodí.
Mám takové neoveřené informace z froniusu že by syma v 3 kvartále zase mohly být.
Diablo1st
Příspěvky: 1619
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Victron / Fronius Ac Coupling dotaz na chování

Příspěvek od Diablo1st »

bereda20 píše:Ahoj, také se přidám se svým dotazem, jakým střídačem nahradit nedostupný Fronius? Mám v plánu použít (polo)ostrov s MP2 5000 a k tomu na AC out Fronius Primo 3.6kW. Fronius bude jen jako posílení stávající FVE na vytěžování - k dispozici bude 8 panelů 450W. Bohužel v současné době je fronius nedostupný a nepředpokládám, že se to v blízké době změní. Existuje nějaká funkční alternativa pro ostrov?
Prečo si pri ostrove takto komplikovať situáciu? Radšej zobrať normálny mppt napr. 250/60 a zapojiť panely do 4S2P. A ešte to bude o polovicu lacnejšie. A na vyťažovanie stačí aj hlúpy čínsky menič s remote on/off.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Victron / Fronius Ac Coupling dotaz na chování

Příspěvek od bereda20 »

Diablo1st píše:
Prečo si pri ostrove takto komplikovať situáciu? Radšej zobrať normálny mppt napr. 250/60 a zapojiť panely do 4S2P. A ešte to bude o polovicu lacnejšie. A na vyťažovanie stačí aj hlúpy čínsky menič s remote on/off.
Třeba z toho jednou za pár let udělám legální FVE a legalizovat ostrov s baterkama a automatizací bude složitější než jen jednoduchý měnič připojený do sítě. Vytěžování bude ovládané vzdáleně a nepředpokládám samostatný kabel měnič - bojler, takže by to musel být měnič co umí pracovat s MP v paralelu. Navíc při ceně MPPT + měnič se už blížím ceně froniusu, takže to také není levnější. Samozřejmě za předpokladu, že se nechá koupit :cry:. To už vychází lépe dát tam dva MP(mám jeden navíc) do paralelu a k tomu to MPPT. Pořád bych ale stále raději AC Coupling z již výše zmíněného důvodu. Co třeba GoodWe, to by údajně mělo mít nějaký micro grid mode?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Victron / Fronius Ac Coupling dotaz na chování

Příspěvek od tomas »

bereda20 píše:Ahoj, také se přidám se svým dotazem, jakým střídačem nahradit nedostupný Fronius? Mám v plánu použít (polo)ostrov s MP2 5000 a k tomu na AC out Fronius Primo 3.6kW. Fronius bude jen jako posílení stávající FVE na vytěžování - k dispozici bude 8 panelů 450W. Bohužel v současné době je fronius nedostupný a nepředpokládám, že se to v blízké době změní. Existuje nějaká funkční alternativa pro ostrov?
Mělo by to fungovat s jakýmkoliv střídačem co má funkci P(f) což už musí mít snad všechny. Někdo to tu provozoval i s on-grid Solaxem, ale už to nemůžu najít.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Diablo1st
Příspěvky: 1619
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Victron / Fronius Ac Coupling dotaz na chování

Příspěvek od Diablo1st »

Tú funkciu tie meniče majú, bohužiaľ občas je problém sa k týmto nastaveniam dostať a nastaviť ich tak, aby to korektne fungovalo.
A čo tak ten on-grid oficiálne prihlásiť a až potom riešit AC Coupling? Tak by sa dal dať on-grid na ACin a netreba riešiť žiadnu zmenu frekvencie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Victron / Fronius Ac Coupling dotaz na chování

Příspěvek od bereda20 »

A nebyla by škoda až jednou dojde k blackoutu aby část výroby přišla vniveč pouze kvůli tomu, že to bylo tenkrát jednodušší? Příhlásit on-grid mohu, záleží, zda je výhodné to dělat v současné době a schovat za něj hybrid nebo mít zatím jen ostrov.
Diablo1st
Příspěvky: 1619
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Victron / Fronius Ac Coupling dotaz na chování

Příspěvek od Diablo1st »

Koľko je tých výpadkov DS?
Osobne by som skôr riešil legálne pripojenie 3,6kWp on-gridu a zaň by som dal MP2 + batérie + ďalšie pole s mppt (btw. takýto systém prevádzkujem :D )
Ak by distribučka robila problémy s pretokmi, tak spraviť normálne ostrov, ale tam by som o AC Coupling neuvažoval a išiel klasicky s mppt. Bez DS je AC Coupling také polovičaté riešenie, lebo ide proti princípu fungovania on-grid meniča.
Ale moje peniaze to nie sú :lol:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek