Jisteni FVE pro ohrev vody

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od Pavel66 »

Soban píše:Výměna elektroměru je v cajku, protože to odpovídalo předešlým normám tak elektroměry mění bez problémů, ale jak do toho šáhneš tak to musíš udělat dle právě platných norem.

Musel jsem nechat tu skříň předělat protože se kousnul ten hlavní starý bakelitový jistič, nato se do starého rozvaděče nechal udělat nový vnitřek (rozvaděč byl kovový) a do bytu se dal nový na jističe.....

Protože dnes u elektroměru nesmí být nic co s tím nesouvisí.

Jinak ty odpínače, přepěťovky, jističe nikam nepřišroubuješ jsou dělané na DIN lištu a než kupovat din lištu a tu šroubovat na dřevo, není jednoduší koupit malý rozvaděč a ten přišroubovat na stěnu a nacvakat to dovnitř.....
vsak ja vubec neuvazuji ze muj FVE pro ohrev vody bude prochazet rozvadecem.Nevidim zaden duvod.Protahovat o dalsi metry po baraku.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od Pavel66 »

cipis píše:Jim je to přece u prdele, co je za elektroměrem. Hlavě, když se "točí". A při takových instalacích je větší šance, že se bude točit, ikdyž to odběratel ani nebude vědět.
Odkazovat se, že při výměně elektroměru není "žádný problém", je takový, no, prostě alibismus ...
to si jako predstavujes ze seniori na domcich z 60 - 70 lebudou delat kompletni rekonstrukci elektra aby nebili alibiste :wall:
Jsem rad ze veskere vedomosti ktere jsem zde dostal.Ale tedkom vidim ze nekterym uz z tech norem ...
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od kodl69 »

Kdo chce kam... Zkus se aspoň nezatvrdit a zamyslet se nad tím, že třeba proudovej chránič má nějakej význam pro bezpečnost, podobně jako výměna jističe, protože ty starý černý mají zkratovou odolnost 1.2kA, tj při impedanci sítě menší než 0.2 ohm už při zkratu shoří tenhle jistič, navíc nemusí vypnout v rozumným čase (nehledě na požadavky normy).
Zkusím to odjinud: Máš auto? a je to Felicia se shnilejma podběhama a prahama? pokud jo, tak to odpovídá těm instalacím ze sedmdesátejch let. Pokud cokoliv novějšího (neřešme emise, ale bezpečnost) kde je nějakej airbag a slušně řešený deformační zóny (fabia, O1 a cokoliv ze západu z téhle doby) tak se zamysli nad tím, proč si vědomě přivozovat doma riziko požáru/úrazu, když na cestě tě chrání "moderni" technika.
Ano, všechny ty starý instalace je potřeba předělat. Že se v poslední době baráky olepují barevnejma fasádama, a na rozvody (nejen elektriky) se sere, je taková rumunská móda -"ať soused vidí, že na to máme" tj navrch huj, vespod fuj...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od Pavel66 »

kodl69 píše:Kdo chce kam... Zkus se aspoň nezatvrdit a zamyslet se nad tím, že třeba proudovej chránič má nějakej význam pro bezpečnost, podobně jako výměna jističe, protože ty starý černý mají zkratovou odolnost 1.2kA, tj při impedanci sítě menší než 0.2 ohm už při zkratu shoří tenhle jistič, navíc nemusí vypnout v rozumným čase (nehledě na požadavky normy).
Zkusím to odjinud: Máš auto? a je to Felicia se shnilejma podběhama a prahama? pokud jo, tak to odpovídá těm instalacím ze sedmdesátejch let. Pokud cokoliv novějšího (neřešme emise, ale bezpečnost) kde je nějakej airbag a slušně řešený deformační zóny (fabia, O1 a cokoliv ze západu z téhle doby) tak se zamysli nad tím, proč si vědomě přivozovat doma riziko požáru/úrazu, když na cestě tě chrání "moderni" technika.
Ano, všechny ty starý instalace je potřeba předělat. Že se v poslední době baráky olepují barevnejma fasádama, a na rozvody (nejen elektriky) se sere, je taková rumunská móda -"ať soused vidí, že na to máme" tj navrch huj, vespod fuj...
ja netvrdim ze nemas pravdu.Ten rozvadec o kterem se vede debata neni muj pripad,mam dle norem z 1993.Kovovy,ty plastove desky pro ten ucel,ale sroubovaci pojistky.Dle vas take na vyhozeni.
O prepetovce k me FVE jsem nebul uplne rozhodnuty.Nekteri zde ji zavrhli,kdyz do toho uderi tak ze i tak nepomuze.
Tys ji doporucoval .Uz jsem se castecne smiril ze ji pouziji.Ale ani za krista nejde z nikoho dostat jake parametry by mela mit.No kdyz je to tak slozite tak sam ji nevyberu a projekt si na to delat nebudu.
uz jsem nasel na prodej hotove sestavy na ohrev vody a maji pouze odpojovac.Pak si ma clovek vybrat.
Rozvadece ve dreve ,strare jistice to jsou stare baraky.stari majitele.Predstava ze ni budou trhat elektrinu a vse predelavat je scifi.
cipis
Příspěvky: 4357
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od cipis »

Trochu se kroť. Není to o normách, je to o bezpečnosti.
Pavel66 píše:Ale tedkom vidim ze nekterym uz z tech norem ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1350
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od PetrDubi »

Ono to není zase tak jednoduchý..
Normy se vyvíjejí podle toho, jak se mění informace ohledně funkčnosti a bezpečnosti stávajících instalací a podle toho, jak se objevují nové problémy nebo změny v používání.
Senioři v domcích s instalací ze 70 let mají instalaci stavěnou na nějaký osvětlení a v zásuvkách spotřebiče s malým odběrem (remoska, stará trouba s odběrem třeba 1500W, žehlička 600W, fén 500W a podobně). Třeba v kuchyni bylo normální, že všechny zásuvky byly na jeden jistič, žasto tam byla u linky třeba jenom jedna dvojzásuvka a podobně. Rozvody v hliníku, jakej se zrovna sehnal, ostatní vybavení taky. Zásuvky napojené na jeden kabel se světlama a podobně.
Když do takový domácnosti připojíš stávající spotřebiče, tak se stane co? To máš rychlovarná konvice 2 kW, trouba klidně 3 kW, myčka 2,2 kW, napařovací žehlička 2,4 kW, fén taky přes 2 kW.. Když takový spotřebiče zapojíš do té staré domácnosti, tak je velká pravděpodobnost, že tam někde něco vyhoří - nejde o to jestli, ale kdy.
Takže chápu, že ti lidé nechtějí nic předělávat (protože je z toho bordel, stojí to plno peněz a do teď to fungovalo), mají revizi (50 let starou), žádnou údržbu nedělají (u rozvodu v hliníku by měli nechat každý rok dotáhnout všechny šroubky na svorkách v zásuvkách, na jističích, v krabičkách, ve vypínačích - a přestože to bylo v normě už v době vzniku té instalace, tak to nikdo nedělá), do teď jim to fungovalo a pokud by používali jenom ty spotřebiče, který měli před těma 50 lety, tak by to tak asi i stačilo. Ale pokud tam připojují nové spotřebiče s mnohem větším příkonem, tak je v jejich vlastním zájmu to dát do pořádku. Místo toho se dávají pojistky na větší proud a pro jistotu pomalé, protože ty původní najednou často odcházely, takže teď už neshoří pojistky, ale hoří instalace.

Osobně jsem dřív dělal rekonstrukce elektřiny ve starých domech a vím jak to tam vypadá a jak je to udělané a udržované v provozu (a taky že tam je často x vypálených kabelů, tak se to zapojí provizorně jinak a už to tak zůstane trvale, když to funguje).
Paní máma má v baráku to samé a než se předělala elektřina alespoň v kuchyni (když se tam dávala nová kuchyňská linka), tak například při pečení v troubě sporáku podle termostatu neblikala jenom kontrolka na sporáku, ale taky světla v půlce baráku. A pár vypálených zásuvek už se tam taky měnilo..

Taková prlična na závěr, ségra kdysi chodila s Vietnancem a on jí vzal k nim domu do Vietnamu. V Hanoji koupili jeho mámě napařovací žehličku jako dárek. Když přijeli k nim domu, seběhla se půlka vesnice a všichni obdivovali tu úžasnou novou žehličku. Potom maminka zapojila žehličku, žehlička se začala nahřívat, potom ucítili smrad a přestala jít elektřina v půlce baráku - vypálené rozvody. Když jsem viděl fotky jak to měli udělané, tak jsem chápal, že to nevydrželo tu novou žehličku i když s tou 30 let starou to fungovalo v pohodě.

A jak se tu mluvilo o pojišťovně, tak rozvody v domě jsou sice staré, ale ten ohřev bojleru z FV bude nový, takže by měl odpovídat novým normám. Pokud se tam náhodou něco stane (ne že bych ti to přál) a vznikne například požár, tak až to prozkoumají a uvidí, že nové věci nebyly zapojené podle normy, tak pojišťovna bude automaticky krátit plnění -je to v jejím zájmu.
To samé jsou neaktualizované pojistky, kdy lidi platí starou pojistku za pár korun, protože nová by byla moc drahá a potom se diví, že při pojistné události přišli o celý dům a vyplacené plnění jim zaplatí maximálně nový okna.

Ps: kolik z Vás si nechalo po instalaci FV aktualizovat pojistku?
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
jahodovák
Příspěvky: 1927
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od jahodovák »

O aktualizaci pojistky se mě snaží dohnat pojištováci už mnoho let a stále nechápou,že jim na to kašlu,proč,protože nová pojistka by mě přišla mnohem dráž a přibylo by mě mnoho starostí navíc a víc bych od nich stejně nedostal,ono to nové pojištění je nastaveno tak,aby to vhovovalo pojištovnám a ne pojištěncům,moje původní pojištění totiž má psáno do původního stavu....takže není třeba nic měnit,jen pojištovna občas zvedne cenu,a já nejsem podpojištěn.Ztoho plyne jen jediné,pojištovny neslouží lidem ale opačně,proto je tam spousta výluk a dalších věcí,které se dozvíte teprve až při pojistné události,sám pokud nemáte právní vzdělání nejste pomalu ani schopni pochopit,protože smlouva je napsána tak,že to svádí k jinému výkladu.Na řádné prostudování smlouvy by si jeden mohl vzít dovolenou a na to spoléhají,když jsem chtěl po jednom pojištovákovi aby to co mi nakecal napsal do pojistné smlouvy a nic jiného neobsahovala,tak mi řekl,že to tak nejde,že smlouvu mám podepsat hned a že písemné znění mi předá potom,dříve prý ne,že bych to nepochopil,samozřejmě odešel s prázdnou....ono je to stejné jako s návody ,nikdo je skoro nečte a pak se diví proč to nejde,nebo je to zcela opačne,než to někdo tvrdil ústně.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
PetrDubi
Příspěvky: 1350
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od PetrDubi »

jahodovák:
To jo, ale ty alespoň aktualizuješ tu cenu, ale většina starších lidí platí pojistku na celý barák třeba 200 Kč ročně a zvedat to nechtějí ani když jim pojišťovna nabídne aktualizaci ceny a potom se diví, že když k nečemu dojde, tak za totálku dostanou přiznaných třeba 200 tisíc a z toho jim občas ještě něco strhnou, pokud to bylo jejich vinou a pokud přijdou třeba jenom o část baráku, tak dostanou třeba jenom 50 tisíc. Plno lidí totiž žije v představě, že když mají ve smlouvě pojistnou částku 200 tisíc, tak dostanou při pojistné události těch 200 tisíc a nechápou, že 200 tisíc dostanou jenom když přijdou o celý dům..

Jinak pojišťovny jsou různý, mě třeba pojišťovák napsal tu FV normálně do smlouvy a cena se zvednula jenom o cenu té FV a garáže s dílnou, které jsem tam přidával. Kdybych přidal jenom FV, tak byl rozdíl kolem dvou stovek. To samé v pojištění obytky mám napsáno, že je to obytný vůz, aby se nemohl někdo točit na tom, že je to něco jiného při odtahu nebo vyčíslení škody (škoda na obytňáku bude samozřejmě násobně vyšší než na dodávce a odtah je taky složitější a dražší).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
jansol
Příspěvky: 39
Registrován: stř led 19, 2022 9:41 pm
Lokalita: Mirovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13650
Kapacita baterie [kWh]: 28
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Mirovice

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od jansol »

Zdravím,rád bych se přidal něco ohledně mé zkušenosti s pojištěním.Chtěl jsem v říjnu pojistit stodolu kde mám svoji
doma dělanou FVE.Bylo mně řečeno,že to pojistí,ale,,,při pojistné události budu muset doložit revize.Tak mě nezbývá
než si sehnat projekt a zařídit revize.To ještě nevím co na to hasiči.Nedejbože,aby to blaflo od FVE tak zaplatím i výjezd hasičů.Byrokracie jen kvete.
Měnič Deye 12KW,MPPT1 10S MPPT2 10S a MPPT3 10S longi panely 455W.Baterie EELBattery
2x14KW.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od Pavel66 »

PetrDubi píše:Ono to není zase tak jednoduchý..
Normy se vyvíjejí podle toho, jak se mění informace ohledně funkčnosti a bezpečnosti stávajících instalací a podle toho, jak se objevují nové problémy nebo změny v používání.
Senioři v domcích s instalací ze 70 let mají instalaci stavěnou na nějaký osvětlení a v zásuvkách spotřebiče s malým odběrem (remoska, stará trouba s odběrem třeba 1500W, žehlička 600W, fén 500W a podobně). Třeba v kuchyni bylo normální, že všechny zásuvky byly na jeden jistič, žasto tam byla u linky třeba jenom jedna dvojzásuvka a podobně. Rozvody v hliníku, jakej se zrovna sehnal, ostatní vybavení taky. Zásuvky napojené na jeden kabel se světlama a podobně.
Když do takový domácnosti připojíš stávající spotřebiče, tak se stane co? To máš rychlovarná konvice 2 kW, trouba klidně 3 kW, myčka 2,2 kW, napařovací žehlička 2,4 kW, fén taky přes 2 kW.. Když takový spotřebiče zapojíš do té staré domácnosti, tak je velká pravděpodobnost, že tam někde něco vyhoří - nejde o to jestli, ale kdy.
Takže chápu, že ti lidé nechtějí nic předělávat (protože je z toho bordel, stojí to plno peněz a do teď to fungovalo), mají revizi (50 let starou), žádnou údržbu nedělají (u rozvodu v hliníku by měli nechat každý rok dotáhnout všechny šroubky na svorkách v zásuvkách, na jističích, v krabičkách, ve vypínačích - a přestože to bylo v normě už v době vzniku té instalace, tak to nikdo nedělá), do teď jim to fungovalo a pokud by používali jenom ty spotřebiče, který měli před těma 50 lety, tak by to tak asi i stačilo. Ale pokud tam připojují nové spotřebiče s mnohem větším příkonem, tak je v jejich vlastním zájmu to dát do pořádku. Místo toho se dávají pojistky na větší proud a pro jistotu pomalé, protože ty původní najednou často odcházely, takže teď už neshoří pojistky, ale hoří instalace.

Osobně jsem dřív dělal rekonstrukce elektřiny ve starých domech a vím jak to tam vypadá a jak je to udělané a udržované v provozu (a taky že tam je často x vypálených kabelů, tak se to zapojí provizorně jinak a už to tak zůstane trvale, když to funguje).
Paní máma má v baráku to samé a než se předělala elektřina alespoň v kuchyni (když se tam dávala nová kuchyňská linka), tak například při pečení v troubě sporáku podle termostatu neblikala jenom kontrolka na sporáku, ale taky světla v půlce baráku. A pár vypálených zásuvek už se tam taky měnilo..

Taková prlična na závěr, ségra kdysi chodila s Vietnancem a on jí vzal k nim domu do Vietnamu. V Hanoji koupili jeho mámě napařovací žehličku jako dárek. Když přijeli k nim domu, seběhla se půlka vesnice a všichni obdivovali tu úžasnou novou žehličku. Potom maminka zapojila žehličku, žehlička se začala nahřívat, potom ucítili smrad a přestala jít elektřina v půlce baráku - vypálené rozvody. Když jsem viděl fotky jak to měli udělané, tak jsem chápal, že to nevydrželo tu novou žehličku i když s tou 30 let starou to fungovalo v pohodě.

A jak se tu mluvilo o pojišťovně, tak rozvody v domě jsou sice staré, ale ten ohřev bojleru z FV bude nový, takže by měl odpovídat novým normám. Pokud se tam náhodou něco stane (ne že bych ti to přál) a vznikne například požár, tak až to prozkoumají a uvidí, že nové věci nebyly zapojené podle normy, tak pojišťovna bude automaticky krátit plnění -je to v jejím zájmu.
To samé jsou neaktualizované pojistky, kdy lidi platí starou pojistku za pár korun, protože nová by byla moc drahá a potom se diví, že při pojistné události přišli o celý dům a vyplacené plnění jim zaplatí maximálně nový okna.

Ps: kolik z Vás si nechalo po instalaci FV aktualizovat pojistku?
p.Dubi jsem rad ze jsme si vysvetlili domy nasich rodicu,tak to tam funguje 50 let a snimi uz to vydrzi,pres to vlak nejed :D
Ja uz jsem presvetcen ze tak klidne tu prepetovku dam,i to uzemeni udela, nevim zda staci 2 pozink trubky 2" po 2 metrech pasovina taky se najde.
mouna ze nakonec z toho sejde protoze nikdo neni ochoten napsat parametry prepetove ochrany.Jakou koupit?
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od Pavel66 »

cipis píše:Trochu se kroť. Není to o normách, je to o bezpečnosti.
Pavel66 píše:Ale tedkom vidim ze nekterym uz z tech norem ...
porad se vsichni ohaneji o bezpecnosti.Kdyz jsi takovy pedant taky na aute menis vsechno v predepsanych intervalech.Vsechny kapaliny ,atd.A toho by se naslo v beznem zivote.Jeste nakonec prijde rada pro bezpecnost v nasich domech vytrhat vsechny vodice protoze mi stava beha v dvou dratech,to uz memi IN dneska frci tri a vic.
Kdy si jak jsem pracoval na na podniku bylo plno eletrikaru ale dostat s nich kloudnou radu to bylo o zivot.Vetsinou se pohadali mezi sebou ,kazdy mel pravdu :wall: Jeste ze mezi nemi byl jeden chalupar,tem mi ruzna zapojeni popsal po lopate ,a hlavne z toho nedelej vedu.
PetrDubi
Příspěvky: 1350
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od PetrDubi »

Ahoj,
přepěťová ochrana by měla být na DC napětí a to napětí by mělo odpovídat Voc napětí celého stringu v zimě (to znamená dát údaje třeba do kalkulačky Voc - je tu ve fóru už x odkazů) a až budeš vědět, jaké napětí může být na těch panelech v zimě (například 180V), tak si vybereš vhodnou DC přepěťovku (případně AC přepěťovku, která vydrží to DC napětí). Druhá možnost je, že nebudeš počítat napětí panelů a vezmeš jí podle toho, co vydrží použitý střídač. Pokud je napětí panelů o dost nižší než to, co vydrží střídač, tak je první metoda bezpečnější pro střídač. Dělají se dva typy, jedna by měla chránit i před úderem blesku a druhá před přepětím, které se naindukuje když blesk uděří někde poblíž. Rozdíl je v tom, jaký proud je schopná svést do země a hlavně v ceně. Chráněné by měly být oba svody od panelů.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Tomáš F
Příspěvky: 9
Registrován: čtv kvě 14, 2020 10:03 am

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od Tomáš F »

JJ všichni elektrikáři se pohádají, ale pravdu má ten, který je zodpovědný za bezpečnost daného zařízení.
V příloze pro inspiraci
Přílohy
DEHN.pdf
(6.19 MiB) Staženo 123 x
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od Pavel66 »

PetrDubi píše:Ahoj,
přepěťová ochrana by měla být na DC napětí a to napětí by mělo odpovídat Voc napětí celého stringu v zimě (to znamená dát údaje třeba do kalkulačky Voc - je tu ve fóru už x odkazů) a až budeš vědět, jaké napětí může být na těch panelech v zimě (například 180V), tak si vybereš vhodnou DC přepěťovku (případně AC přepěťovku, která vydrží to DC napětí). Druhá možnost je, že nebudeš počítat napětí panelů a vezmeš jí podle toho, co vydrží použitý střídač. Pokud je napětí panelů o dost nižší než to, co vydrží střídač, tak je první metoda bezpečnější pro střídač. Dělají se dva typy, jedna by měla chránit i před úderem blesku a druhá před přepětím, které se naindukuje když blesk uděří někde poblíž. Rozdíl je v tom, jaký proud je schopná svést do země a hlavně v ceně. Chráněné by měly být oba svody od panelů.
prosimte mohl bys to spocitat,ty to budes met levou zadni
.https://argos.cz/pobocka-karvina/produk ... 2-mh-550wp
ty panely jsou 4 . A regulator bude Bel (je objednan) spirala je take objednana 160V/2000W
Dik
MartinF
Příspěvky: 48
Registrován: stř úno 16, 2022 7:25 pm

Re: Jisteni FVE pro ohrev vody

Příspěvek od MartinF »

Pri 4S budes mit napeti pri 25*C 199,2V , pri -10*C 218,72V , pri - 20*C 224,3V na prazdno !
6,5kWp (V - 1,6kWp, J - 1,5kWp, Z - 3,3kWp), Victron MP2 5000VA, 2 * (Victron MPPT 250/85), 2 * ( LiFePo4 16x 280Ah Eve), Victron Smartshunte + BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek