balancování 2x280Ah akumulátorů

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
ZdZ
Příspěvky: 804
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

balancování 2x280Ah akumulátorů

Příspěvek od ZdZ »

Jsou 2 baterie po 16 článcích 280Ah spojené paralelně, celkem 560Ah.
Každá baterka 280Ah má vlastní bms ochranu - daly 150/75. Tam je balancér o ničem.
Do baterek teče maximálně 150A zatím ze dvou mppt zařízení.
Až dodělám zbytek, tak tam poteče maximálně 250A. Přidám dvě další mppt nabíječky.
Mppt měniče se s BMS propojit nedají, takže spolupráce se nekoná.

A jde mi o to, jaký balancér koupit, aby to mělo smysl. Stačí 5A balancér na jednu baterku, nebo by to chtělo víc ?
A co doporučujete koupit, protože aktivní s kondenzátory nemá smysl jak jsem pochopil z diskuzí, protože se celkem brzy opotřebují. Chtělo by to něco se superkondenzátorem, nebo jak se to jmenuje, který jde případně vyměnit.
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
sisdale
Příspěvky: 272
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: balancování 2x280Ah akumulátorů

Příspěvek od sisdale »

Ja mám u každé 280 Ah baterie JK BMS s 2A aktivním balancérem a stačí to. Max dobíjecí proud jsem zaregistroval dosud 200A do baterií dohromady. Na začátku jsem baterie top balancnul a nyní při jednotlivých cyklech (tedy 100 procentním dobití) se srovná rozdíl mezi články pod 10mV do pár minut. Aktivní balancér mám zapnutý jen pro články jež mají více než 3.4V. U nižších napětí je nebalancuji, protože by to naopak top balancing rozhodilo. Bulk nabíjecí napětí mám 3.5V na článek. K vypnutí nabíjení by došlo, kdyby nějaký článek uletěl na 3.65V, ale od této hranice jsem dostatečně daleko. Moje 280Ah články mají zatím natočeno 40 cyklů. Rychlost dokončení balancování závisí na době od posledního plného dobití. Když to bylo před jedním dnem, je to do minuty. Když je to po měsíci, trvá balancing 15 minut. Možná stářím a vyšším množstvím cyklů se rozhození baterií zvýši, ale zatím tam problém vůbec nevidím. Očekávám, že i když některý článek bude degradovat rychleji než ostatní, jeho top balancováním při každém dobití je stejně udržím spolu v pracovním rozsahu i s 2A balancérem.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek