Plánovaný ostrov - letní provoz

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
makozob
Příspěvky: 13
Registrován: pon dub 08, 2019 1:40 pm

Plánovaný ostrov - letní provoz

Příspěvek od makozob »

Zdravím,
čím více pročítám toto fórum tím mám více otázek. Prosím o radu jak to poskládat. Mám 10x panel 250W (Vmp 30V, VOC 37V, 8.1A) a chtěl bych napájet zahradní ostrov (lednice, světla, chlazení pípa, apod., případný přetok do spirály na vodu přes wattrouter) s tí, že bych vše v případě potřeby přepl na DS např. přepínačem fází. Vím, že je to začátek a postupem času zřejmě dozraju k pořádné instalaci, ale každý nějak začínal.
Otázky:
1. Jak poskládat/zapojit 10x panel a jaký MPPT regulátor do baterek na 24V. (zřejmě 80-100A, ale jaký proud).
2. Není lepší použít 2x MPPP regl např po 40A.
3. Měnič na baterky zřejmě cca 3000W.
4. Jakou zvolit kapacitu baterek (články LiFePO4)
5. ??
Děkujem za odpověď
Uživatelský avatar
oldakzz
Příspěvky: 37
Registrován: stř úno 19, 2020 11:15 pm

Re: Plánovaný ostrov - letní provoz

Příspěvek od oldakzz »

Hodně obecně
1. 2Serii x 5Paralelně = Laboratorně dostaneš cca 80A-100A (spíše se budeš pohybovat pod 80A díky ztrátám) / Napětí stringu 43V-81V dle teploty, ubytkům, sklonu atd..
2. Ano lze, raději bych dal jeden vetší a výkonější (budeš rozšiřovat tak at ho neposíláš dál)
3.Co dovolí pěněženka 3000W je asi minimum, mám na chatě čínu lednice /míchačka/ ok
4. Co největší:) Dva faktory : Spotřeba když nesvítí vs kolik budeš do baterky z Reglu ládovat(pokud nebudeš mít regl kterej to umí omezit) LIFE něco snese ale držel bych se dle datasheetu .Max 1C nabíjec proudu = minimum 80Ah/24V akupack, raději vetší kapacitu at to netrápíš. Zaleží hlavně jak dlouho potřebuješ na baterku vydržet/jaká bude spotřeba To si spočítej ze spotřebičů. PS:jdi rovnou do 48V

V příloze starší kalkulátor od Victronu, zadej si tam hodnoty tvého panelu a regulátoru. Zkoušel jsem hodnotově na podobném 225Wp panelu a 8420AN reglu
Přílohy
3_MPPT-Calc-1_9old.xlsx
(68.67 KiB) Staženo 90 x
7,8kWp Křemíkové krásy: 325Wp Wianco 12ks J + 12ks Z, Uložiště :32xLiFePO 280Ah , Epsolar železo: 2x5kW Ipower , 2x 8420AN
makozob
Příspěvky: 13
Registrován: pon dub 08, 2019 1:40 pm

Re: Plánovaný ostrov - letní provoz

Příspěvek od makozob »

Děkuji za odpověď, prokousávám se internetem a snažím se postoupit na další level.
Vidím to dle předchozí rady a pročtených příspěvků fóra na následující položky:
1. zapojení panelů 2S5P kabelem 4mm2 a Y konektory, poslední úsek dám v 6mm2 kabelu do rozvaděče, vzdálenost reglu od posledního panelu cca 4metry,
Tady je otázka zda nespojit jednotlivé stringy až v rozvaděči kvůli velikosti ampérů a Y spojek?
2. odpínač DC 100A,
3. svodič přepětí SPD 500V,
4. Epsolar 10420AN,
5. baterie 24V, články 8X LiFePo 120Ah pro začátek,
6. BMS 8S, 100A,
7. měnič 3000W a více, kabel 16mm2 od baterie,
8. spotřebiče přes den filtrace, světla, lednice, popř. TUV., v noci pouze lednice (další spotřebiče dle kapacity baterií)
Pokud jsem udělal někde chybu v kalkulaci, tak mě opravte nebo naveďte na lepší cestu.
rva
Příspěvky: 3511
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Plánovaný ostrov - letní provoz

Příspěvek od rva »

Každý string přes pojistku spojit až v rozvaděči.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
cipis
Příspěvky: 4318
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Plánovaný ostrov - letní provoz

Příspěvek od cipis »

Nemůžeš udělat něco s tím počtem panelů? +2? Lepší by bylo třeba 4s3p ...

Jinak každý string přes dvojitý odpínač (proud dle panelu), na přepěťovku, z ní na odpínač (počet stringů krát panel) anebo DC jistič (s vyrážečem), a pak do epeveru.

Ten svodič je na moc vysoké napětí, epever vydrží jen 200 V, takže to chce třeba DS240S-130. Tedy T2. Pokud musíš použít i T1, tak budou u panelů, a u epeveru ten T2.

Wattrouter ne, ten jede jen s ongrid, když už tak GBO-AKU, ale myslím, že postačí obyčejný vytěžovač s triakem či SSR.

Zvaž opravdu tu 48V variantu, měnič stojí stejně, všechno ostatní stejné, jediné, v čem musíš přitlačit, tak počet článků baterie. Tam bych po všech zkušenost šel radši i do menších kapacit, než to udělat na 24 Voltech.

A
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Kostěj
Příspěvky: 583
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plánovaný ostrov - letní provoz

Příspěvek od Kostěj »

makozob píše:Děkuji za odpověď, prokousávám se internetem a snažím se postoupit na další level.
Vidím to dle předchozí rady a pročtených příspěvků fóra na následující položky:
1. zapojení panelů 2S5P kabelem 4mm2 a Y konektory, poslední úsek dám v 6mm2 kabelu do rozvaděče, vzdálenost reglu od posledního panelu cca 4metry,
Tady je otázka zda nespojit jednotlivé stringy až v rozvaděči kvůli velikosti ampérů a Y spojek?
4. Epsolar 10420AN,
1. 4 metry? Spojil bych to až v rozvaděči. Mám to tak a díky tomu mohu kdykoliv přeměřit proud každého stringu: Na šrouby "Zásuvky válcové pojistky" (kus 60Kč) dám ampérmetr a vypnu pojistku (opatrně a člověk se nesmí bát).
4. Stačí Epsolar 10415AN, stejný proud, jen 150V, ale -2000Kč.
makozob
Příspěvky: 13
Registrován: pon dub 08, 2019 1:40 pm

Re: Plánovaný ostrov - letní provoz

Příspěvek od makozob »

Děkuji za rady. Zřejmě půjdu cestou 48V. 10 panelů je to co mám. Pokud mě to chytne abych kupoval další tak už půjdu do něčeho modernějšího Tady se zase nabízí otazka zda nepoužit allinone např. prvni ci jsem našel Voltronic 5K 5000W s MPPT. Cena Epever + měnič je podobná.
makozob
Příspěvky: 13
Registrován: pon dub 08, 2019 1:40 pm

Re: Plánovaný ostrov - letní provoz

Příspěvek od makozob »

Prosím ještě o kontrolu mých propočtů, jsem úplný začátečník. Mám 10x panel 250W (Vmp 30V, VOC 37V, 8.1A). Zapojím to 2S5P dle předešlích rad. Pokud správně počítám tak to bude cca 2500W, Vmp 60V, VOC 74V a 40,5A. To znamená 40-50 ampérový MPPT regulátor. Nevím kde jsem vzal Epsolar 10415AN, který má 100A. Jsou moje základní propočty správné.
cipis
Příspěvky: 4318
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Plánovaný ostrov - letní provoz

Příspěvek od cipis »

To se počítá dle baterky, kolik Ampér do ní potřebuješ natlačit.
Tedy 48x100, regl zvládne cca. 5kWp panely. Není dobré to zatěžovat na 100% kvůli delší životnosti. Tedy z panelů dostaneš 2500/48= 52 A, takže to chce minimálně 60A verzi, s rezervou 80A.
Mrkni, co je za kolik dostupné, také zauvažuj, jestli při té výměně nedáš výkonnější, pak ti ta 60 nebude stačit, resp. bude jen na 3 kWp. Klidně ale i tu stovku, to bude na 5kWp.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
makozob
Příspěvky: 13
Registrován: pon dub 08, 2019 1:40 pm

Re: Plánovaný ostrov - letní provoz

Příspěvek od makozob »

Tak elektrálna již pár měsíců jede a nanstal problém. Nevím co dělat z nadbytečnou energií. Složení systému: Panel 10x235W, Epever 10420, baterie 16x105Ah. měnič 5000W. Napájím zahradu (sem tam něco), 1x lednice, 1x filtrace , kotel+ čerpadla, když se topí na vodu. O víkendu natáhnu prodlužku na pračku a sušišku. Napojovat to narozvod v RD zatím nechci, je to moc složité.
Otázka pro zkušené potřebuji "spálit" el. v letních měsících. Uvažuji o ohřevu vody buď v bojleru nebo v akumulační nádobě abych to nemusel hlídat když svítí nebo nesvítí a nežralo to baterie. Cipis zmiňoval GBO-AKU nebo obyčejný vytěžovač s triakem či SSR. Ale tady trochu tápu jak to udělat. Je nějaké kloudné řešení?
Dusan mi
Příspěvky: 12
Registrován: stř bře 11, 2020 7:38 am
Lokalita: Michalovce SK
Systémové napětí: 24V
Bydliště: Michalovce SK

Re: Plánovaný ostrov - letní provoz

Příspěvek od Dusan mi »

zdravim bojler je dobrej napad ale muzu se zeptat k čemu by bylo dobre natapet akumulacni nadrz mimo topnou sezonu kdyz uz jsou teple noci ? to mi prijde zbytecne takhle marit elektrinu jen aby nezustala na strese
1kwp, axpert vp 3kw 24v, pb 24v 440ah
makozob
Příspěvky: 13
Registrován: pon dub 08, 2019 1:40 pm

Re: Plánovaný ostrov - letní provoz

Příspěvek od makozob »

Akumulační nádrž ohřívá vodou dva bojlery v baráku. Vím, budou tam ztráty, ale mám to 5 metrů od FVE. K bojlerům bych musel táhnout dráty dost daleko. Ale již jsem se začetl do Kybosova vyťěžovače a snad by tady byla cesta.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek