Ostrovní FVE/domovní rozvody/DS

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
sokrates
Příspěvky: 10
Registrován: úte črc 19, 2022 2:51 pm

Ostrovní FVE/domovní rozvody/DS

Příspěvek od sokrates »

Zdravím všechny nadšence ostrovů a znalce i mimoostrovů,
záměr je vytvořit ostrovní FVE systém 5kW jednofázový. Tento systém napojit na domovní rozvody (předpokládejme, že jsou rozovdy uzpůsobeny pro jednofázový provoz tohoto výkonu). Zároveň je dům připojen do distribuční sítě (DS) a domovní rozvody tak budou společné. Dům je v distribuční síti společnosti EGD. Stokrát řešené téma a mantra galvanického oddělení FVE od DS (buď jede FVE nebo DS) a tím je splněna podmínka pro provoz ostrovní FVE na stejných domovních rozvodech jako využívá DS.
Mé dotazy zní - platí a dostačuje tato podmínka pro distribuci EGD či pro Energetický regulační úřad (ERÚ)? Kde přesně lze nalézt tento požadavek - odkaz na citaci z podmínek distribuce EGD/ERÚ? Jak vnímáte budoucnost - nenapadne distribuci/ERÚ upravit tuto podmínku v náš neprospěch a budeme nahraní?
rva
Příspěvky: 3512
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrovní FVE/domovní rozvody/DS

Příspěvek od rva »

Když se nechcete trápit, tak jedete jenom na fv. DS slouží jedině k tomu, aby jste mohl nabíječkou dobít baterie. Nic jiného k ds připojené není.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
sokrates
Příspěvky: 10
Registrován: úte črc 19, 2022 2:51 pm

Re: Ostrovní FVE/domovní rozvody/DS

Příspěvek od sokrates »

rva píše:Když se nechcete trápit, tak jedete jenom na fv. DS slouží jedině k tomu, aby jste mohl nabíječkou dobít baterie. Nic jiného k ds připojené není.
Zde jsem slyšel, že se to distribuci a ERÚ také nezdá a není tento systém plně oddělen od distribuční soustavy a tedy je to považováno stále za věc, kdy je potřeba získávat od distribuce povolení a splnit veškeré požadavky distribuce. Je to tak?
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Ostrovní FVE/domovní rozvody/DS

Příspěvek od Majkl »

Povolení na co? Na to že si k distribuční soustavě připojíš nabíječku?
Takhle čistě to ale samozřejmě (skoro) nikdo oddělené nemá, takže nastupují přepínače sítí a tím už se blížíš do šedé zóny. Podle mě ale stále naprosto legální... Distributorův majetek končí hodinama, zbytek je tvůj. Jen musíš zajistit, abys ze svého negeneroval nepovolené efekty. Nejčastěji jsou zmiňované přetoky, ale jsou i další věci, které je potřeba ošetřit.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
ElektroEzs
Příspěvky: 1109
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní FVE/domovní rozvody/DS

Příspěvek od ElektroEzs »

Pouzivam prepinac siti od ABB, kdy prehazuji rozvod domu 3f na 1f, Multiplus 2 ma bypass rele ktere prepne na DS pri vybite baterii nebo pretizeni, podle me je timto splnena podminka oddeleni nikdy nebezi oboje soucasne a tudiz u elektromeru nemaji co namerit. Multiplus funguje jako UPS a ta zakazana neni. Nemam povinnost nikoho poustet domu a pro CEZ to konci u elektromeru. Navic teoreticky muzu shodit jistic co napaji Multiplus a tim nemam pripojenou DS vubec. Tohle je muj nazor:)
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
sasy
Příspěvky: 51
Registrován: sob čer 26, 2021 11:33 am

Re: Ostrovní FVE/domovní rozvody/DS

Příspěvek od sasy »

No já jsem vedl na téma nabíječky a Axperta v módu UPS s jednou paní z E-ONu dlouhou mailovou komunikaci.Pořád tvrdila,že na nabíječku a UPSku musím mít od nich povolení.Nakonec mi napsala,že to konzultovala s kolegyněmi,že musím mít od nich povolení (tak rozhodl slepičí tribunál) a pokud se mi to nelíbí tak si mám stěžovat na ERU.To jsem tedy uděl a vznesl dotaz a zaslal naší komunikaci na ERU.Odpověď zněla,že nemusím nic nahlašet.To bych musel mít povolení asi i na pračku,myčku a možná i na lustr.
ElektroEzs
Příspěvky: 1109
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní FVE/domovní rozvody/DS

Příspěvek od ElektroEzs »

Taky nevidim duvod proc nahlasovat UPS. Z principu nepoustim nikoho domu, kdyz nenameri nic u elektromeru nevim proc bych jim mel neco ukazovat.
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
cipis
Příspěvky: 4318
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ostrovní FVE/domovní rozvody/DS

Příspěvek od cipis »

Ukazovat jim nic nemusíš, ale pokud ses k nim připojil, a v podmínkách je, že máš nahlásit zdroj/ups, tak jsou to platné podmínky, platná smlouva, a měl bys dodržet svoji část. To o pouštění někoho domů a ukazování opravdu není.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ElektroEzs
Příspěvky: 1109
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní FVE/domovní rozvody/DS

Příspěvek od ElektroEzs »

Jasny to chapu. Ale na druhou stranu kdyz je clovek nepusti domu jak zjisti ze tam je UPS? V pripade kdy by se udelali v baraku vidlice DS, MENIC a prehazoval tak se hlasit nic nemusi ne?:)
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
eman
Příspěvky: 935
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní FVE/domovní rozvody/DS

Příspěvek od eman »

Nemá ta parta od ČEZu status veřejného činitele?
Vím že lezli lidem do bytů a domů, při "podezření" na černý odběr.
soami
Příspěvky: 545
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Bydliště: Posázaví

Re: Ostrovní FVE/domovní rozvody/DS

Příspěvek od soami »

Nemá. A pravidla platí i pro policii, hasiče apod. - pokud nejde o ohrožení života.
ElektroEzs
Příspěvky: 1109
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní FVE/domovní rozvody/DS

Příspěvek od ElektroEzs »

Kdyby ČEZ nepředváděl co předvádí nebylo by ani tolik FVE. Chápu že kdyby naměřily přetok do DS že je tam člověk pustí ale pokud nic nenaměří nevidím důvod jim něco ukazovat, elektroměr mají venku ve sloupku. Ale tohle je jen můj názor. Jinak přesně jak píšeš ani policie nesmí domu jen tak natož někdo od ČEZ.

Policista je oprávněn vstoupit bez souhlasu uživatele do obydlí, jiného prostoru nebo na pozemek a provést tam potřebné úkony nebo jiná opatření jen tehdy, jestliže věc nesnese odkladu a vstup tam je nezbytný pro ochranu života nebo zdraví osob anebo pro odvrácení závažného ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti.
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Ostrovní FVE/domovní rozvody/DS

Příspěvek od xmasin »

ElektroEzs píše:Taky nevidim duvod proc nahlasovat UPS. Z principu nepoustim nikoho domu, kdyz nenameri nic u elektromeru nevim proc bych jim mel neco ukazovat.
Pokud UPS je většího výkonu, tak může ovlivňovat DS harmonickými proudy (obzvláště online UPS, z Axpertů se tak chová King a jeho klony). V PPDS příloze 6 je v sekci 6 je napsáno od jakých mezí je ntuný souhlas provozovatele DS s připojením takovéhoto spotřebiče. Sám mám Kinga a vyřešil jsem to tak, že jsem požádal o změnu připojení, kde jsem uvedl, že připojuji 5 kW UPS a tím to skončilo.
sokrates
Příspěvky: 10
Registrován: úte črc 19, 2022 2:51 pm

Re: Ostrovní FVE/domovní rozvody/DS

Příspěvek od sokrates »

ElektroEzs píše:Pouzivam prepinac siti od ABB, kdy prehazuji rozvod domu 3f na 1f, Multiplus 2 ma bypass rele ktere prepne na DS pri vybite baterii nebo pretizeni, podle me je timto splnena podminka oddeleni nikdy nebezi oboje soucasne a tudiz u elektromeru nemaji co namerit. Multiplus funguje jako UPS a ta zakazana neni. Nemam povinnost nikoho poustet domu a pro CEZ to konci u elektromeru. Navic teoreticky muzu shodit jistic co napaji Multiplus a tim nemam pripojenou DS vubec. Tohle je muj nazor:)
Prosim o jasnejsi vysvetleni principu. Mate doma 3f rozvody a jste napojen na DS. Nejake udelatko od ABB vam prepne rozvod domu z 3f na 1f - jestli tomu rozumim, tak tim rikate, ze odpoji DS a zapoji FVE. Jak konkretne, hardwarove, to je reseno? Prepinac siti je siroky pojem. Galvanicky? Protoze ne vsechny prepinace z hlediska principu prepnuti jsou ERÚem považovány za povolené. Ten Multiplus, pokud Vám rozumím, je udelatko, ktere zvysuje komfort, ze pri nizkem stavu baterie zada povel udelatku od ABB - prehod na DS at nemusim vstavat a voda v konvici porad muze vrit, ze? Jinak já mám povinnost poustet do domu, nebot elmer je v dome.
sokrates
Příspěvky: 10
Registrován: úte črc 19, 2022 2:51 pm

Re: Ostrovní FVE/domovní rozvody/DS

Příspěvek od sokrates »

ElektroEzs píše:Kdyby ČEZ nepředváděl co předvádí nebylo by ani tolik FVE. Chápu že kdyby naměřily přetok do DS že je tam člověk pustí ale pokud nic nenaměří nevidím důvod jim něco ukazovat, elektroměr mají venku ve sloupku. Ale tohle je jen můj názor. Jinak přesně jak píšeš ani policie nesmí domu jen tak natož někdo od ČEZ.
Mějte na paměti, že elměr nemusí být venku ve sloupku ale je mnoho domácností, kde je elmer stale uvnitr a zdaleka nemusi jit o starou elektroinstalaci. Ostatne proto je take jeden z argumentu pro ostrovni FVE fakt, ze v jinem pripade musi elmer do sloupku ven a rozkopat cely barak.
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní FVE/domovní rozvody/DS

Příspěvek od jahodovák »

Stačí jen přerušit kabel a dát měření ven,kvůli tomu není třeba přestavět celý barák...je pravda,že někdy je to pěkná pakárna,mnohdy ale lepší pokud něco nevyhovuje v dnešní době jsou i metody lepší než dříve a pokud člověk nemá obě ruce levé,zvládne to skoro vše sám,samozřejmě mimo připojení,pokud na to nemá kvalifikaci
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
ElektroEzs
Příspěvky: 1109
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní FVE/domovní rozvody/DS

Příspěvek od ElektroEzs »

Mám novostavbu připojenou na DS 3f. Do rozvaděče jsem dal tento přepínač https://www.emas.cz/ot25f4c-prepinac?gc ... gIFKvD_BwE v 80A verzi jelikož přepínám i N(zpožděný kontakt). 3f spotřebiče mám natvrdo na DS(indukce,štípačka) zbytek domu přepnu na 1f přes měnič Victron Multiplus2 který obsahuje bypass relé a jsou na něm nastaveny napětí,výkony kdy ma přepnout na DS a kdy jet z měniče, přijde mi zbytečné dávat tam nějaké další přepínání když toto vše měnič umí. Jsem buď na DS nebo na měniči nepoužívám žádný režim přisávání ze sítě. Zatím se mi nepodařilo přetížit jednu fázi při provozu celého domu ale v plánu jsou prudové relé na velké žrouty.
sokrates píše:
ElektroEzs píše:Pouzivam prepinac siti od ABB, kdy prehazuji rozvod domu 3f na 1f, Multiplus 2 ma bypass rele ktere prepne na DS pri vybite baterii nebo pretizeni, podle me je timto splnena podminka oddeleni nikdy nebezi oboje soucasne a tudiz u elektromeru nemaji co namerit. Multiplus funguje jako UPS a ta zakazana neni. Nemam povinnost nikoho poustet domu a pro CEZ to konci u elektromeru. Navic teoreticky muzu shodit jistic co napaji Multiplus a tim nemam pripojenou DS vubec. Tohle je muj nazor:)
Prosim o jasnejsi vysvetleni principu. Mate doma 3f rozvody a jste napojen na DS. Nejake udelatko od ABB vam prepne rozvod domu z 3f na 1f - jestli tomu rozumim, tak tim rikate, ze odpoji DS a zapoji FVE. Jak konkretne, hardwarove, to je reseno? Prepinac siti je siroky pojem. Galvanicky? Protoze ne vsechny prepinace z hlediska principu prepnuti jsou ERÚem považovány za povolené. Ten Multiplus, pokud Vám rozumím, je udelatko, ktere zvysuje komfort, ze pri nizkem stavu baterie zada povel udelatku od ABB - prehod na DS at nemusim vstavat a voda v konvici porad muze vrit, ze? Jinak já mám povinnost poustet do domu, nebot elmer je v dome.
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
ElektroEzs
Příspěvky: 1109
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní FVE/domovní rozvody/DS

Příspěvek od ElektroEzs »

Vím že jde a měla by se UPS nahlásit ale nemám to v plánu vždy jsem přes relé odpojený, dokud nic nenaměří nemám důvod hlásit. Nahlásit to můžu kdykoliv. U mě výhoda že mám elektroměr venku a tudíž vstup do baráku si jen tak neobhájí :D
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
sasy
Příspěvky: 51
Registrován: sob čer 26, 2021 11:33 am

Re: Ostrovní FVE/domovní rozvody/DS

Příspěvek od sasy »

Stačí si přečíst standarty připojení k distribuční síti čl.6 od ERÚ.Tam je vše do podrobna popsané,včetně nabíječek pro elektromobily.Pokud to splňuješ tak jak je v tom článku č.6 psáno nemusíš nic nahlašovat.Jde na to napasovat i hybridní měnič v případě dodržení parametrů dle tohoto čl.6.
sokrates
Příspěvky: 10
Registrován: úte črc 19, 2022 2:51 pm

Re: Ostrovní FVE/domovní rozvody/DS

Příspěvek od sokrates »

sasy píše:Stačí si přečíst standarty připojení k distribuční síti čl.6 od ERÚ.Tam je vše do podrobna popsané,včetně nabíječek pro elektromobily.Pokud to splňuješ tak jak je v tom článku č.6 psáno nemusíš nic nahlašovat.Jde na to napasovat i hybridní měnič v případě dodržení parametrů dle tohoto čl.6.
To je přesně to, co hledám, můžete sem dát odkaz? protože mně se podařilo najít jakýsi dokument z roku 2016 a netuším, zda jsou to aktuální věci.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek