DC istic pre pripojenie baterie

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: DC istic pre pripojenie baterie

Příspěvek od bublich »

Pokud Vám stačí 160A a hledíte na cenu doporučuji tenhle odpojovač.
https://www.elektrotechmat.cz/horizonta ... UtEALw_wcB
Jestli není jeden z polů baterie zemněn musíte jistit obě polarity.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1259
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: DC istic pre pripojenie baterie

Příspěvek od TomHC »

dusanmsk píše:Nie je u istica problem smer toku prudu?
To by aj mňa zaujímalo - samozrejme sa bavíme o DC ističi. Potrebujem dať prívod zdola...
TOMZNTOB1Z-125.jpg
TOMZNTOB1Z-125.jpg (23.35 KiB) Zobrazeno 655 x
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: DC istic pre pripojenie baterie

Příspěvek od rva »

Pokud přes jistič mohou téct proudy oběma směry, tak je asi potřeba zhodnotit kdy může nastat nadproud a při jakém směru proudu to bude. Pokud to může nastat jen při jednom směru, tak jistič orientovat dle toho, ale pak si dávat pozor na to, aby ho člověk nepoužil jako vypínač když poteče proud opačným směrem.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1259
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: DC istic pre pripojenie baterie

Příspěvek od TomHC »

rva píše:Pokud přes jistič mohou téct proudy oběma směry, tak je asi potřeba zhodnotit kdy může nastat nadproud a při jakém směru proudu to bude. Pokud to může nastat jen při jednom směru, tak jistič orientovat dle toho, ale pak si dávat pozor na to, aby ho člověk nepoužil jako vypínač když poteče proud opačným směrem.
Plánujem ho dať na batériu, 16x280Ah LFP, menič 5.5kW, takže max trvalý prúd smerom z baterky 105A, peak pri rozbehu motorov by to nemal zostreliť keďže to je typ C. Nabíjanie max 100A. Malo by to byť hlavne ako odpájač, ale ani ďalšia ochrana nie je od veci :)
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: DC istic pre pripojenie baterie

Příspěvek od rva »

Plus baterie bych dal na 1 (nebo 4).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DC istic pre pripojenie baterie

Příspěvek od mihlit »

To je ale s prominutím blbá rada. Ten jistič je polarizovaný. Takže není vůbec otázka "jak" ho tam zapojit. Tohle je vedení, kde tečou velké proudy oběma směry. Tam musí přijít něco jiného.
https://youtu.be/Oaq2cvoPBRk?t=185
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: DC istic pre pripojenie baterie

Příspěvek od rva »

Pokud jedním směrem nemohou téct proudy, které povedou k jeho vyvolání, tak snad zapojit tak, aby proudy, které k vyvolání zkratu mohou vést, tekly ve správném směru. Ta polarizace snad nespočívá v ničem jiném než v tom, že je tam zhášecí komora s magnetem, který oblouk navede do ní.
Ale rád se dozvím něco nového spolu s vysvětlením.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1259
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: DC istic pre pripojenie baterie

Příspěvek od TomHC »

mihlit píše:To je ale s prominutím blbá rada. Ten jistič je polarizovaný. Takže není vůbec otázka "jak" ho tam zapojit. Tohle je vedení, kde tečou velké proudy oběma směry. Tam musí přijít něco jiného.
https://youtu.be/Oaq2cvoPBRk?t=185
Super video, takže to dám pekne pod strechu na odpájanie jedného z dvoch stringov a istenie batérie nechám len na nožovej poistke.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
glottis
Příspěvky: 2040
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: DC istic pre pripojenie baterie

Příspěvek od glottis »

Ono na baterii je mensi napeti a natahnotu tam ten oblouk nepujde tak lehce a na takovou vzdalenost. Kazdopadne dat tam pojistku je spravna cesta. Jistic si tam muzes dat na rucni odpojeni bez zateze.

Taky bude zalezet kde presne jistic bude a proti cemu bude jistit. Proti nadproudu pri nabijeni to vetsinou nebyva. A psal jsi ze jistit u menice? Pak tam je jen jeden smer proudu. Pokud bys jistil dole u baterie tak zalezi jestli pred mistem napojeni mppt nebo za.
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DC istic pre pripojenie baterie

Příspěvek od mihlit »

Jo, pro těch max 55 V by to ještě mělo snad fungovat, ale zrovna u bezpečnostního prvku řešit "mělo by snad" není úplně správná cesta. Prostě to tam nepatří.

Jinak DC jističe (polarizované) se ve skutečnosti do FVE na moc míst nehodí. Díky malému napětí baterie tak jsou často lepší AC jističe, které dovolují rozpínat DC do určitého napětí. V hodně místech je totiž možnost, aby proud tekl oběma směry. Ať již pracovní či při poruše. Baterie se nabíjí i vybíjí. Měnič (některé, např multiplus) spotřebovávají, ale má v sobě i nabíječku,...

Je třeba nezapomínat, že jističe a pojistky primárně chrání protí přetížení vodičů, pak je i jasnější, kam je dát. Třeba vedení MPPT - baterie (sběrnice). MPPT 150/85 nedá víc jak 85 A, což je zároveň provozní hodnota. Takže ve směru MPPT -> baterie funguje jako opdínač. Jako jistič funguje ve směru baterie -> MPPT, protože baterie na rozdíl od MPPT dokáže dát výrazně větší proud,než těch 85 A (při zkratu na vedenní či v MPPT). Opět je to tedy vedení, kde může téct proud oběma směry, jeden je provozní, druhý při poruše.

Podobně pozor na použití toho jističe na odjištění stringů. Pokud je víc stringů paralelně, tak se jistí každý zvlášť. Jenže opět jak v příkladu výše, tak při provozu teče proud jedním směrem a ten je daný, takže pojistku/jistič nikdy nevybaví. Při zkratu na stringu ostatní stringy dávají proud do něj a to je ten případ, kdy vybabí pojistka/jistič. Jenže v tom okamžiku opět teče proud opačným směrem. Jeden směr pracovní (důležité pro odpínání) a opačný směr při poruše. Takže ani k odjištění stringu se ten polarizovaný jistič nehodí a zároveň, jelikož napětí na stringu bude větší, než u baterie, tak je to spíš ještě horší varianta.

Kam může být tento jistič umístěn, tak buď před čisté spotřebiče (např. měnič 48V -> 12 V, domácí DC okruh 48 V na světla, pokud někdo používá,...) a třeba jako odpínač před MPPT po sloučení stringů, tam už při zkratu stringu neteče proud opačně. Tedy na střeše panely, pod střechou combiner box (odjištění jednotlivých stringů, přepěťovka,...) a pak hlavní vedení k MPPT, tak může být tam.

To je taky důvod, proč většina asi používá pojistkové odpínače než jističe, protože u pojistek je to jednodušší. U jističe je potřeba lépe vědět co proč, co taky zdůvodní vyšší cenu vhodných jističů (např, když chci central stop tlačítko a vyrážecí cívky).
glottis
Příspěvky: 2040
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: DC istic pre pripojenie baterie

Příspěvek od glottis »

nemuzu nesouhlasit a je potreba vzdy premyslet. S pojistkama taky nesmi byt clovek vul a nevyklopit to pod zatezi.

ale zajima me tohle:
Díky malému napětí baterie tak jsou často lepší AC jističe, které dovolují rozpínat DC do určitého napětí. V hodně místech je totiž možnost, aby proud tekl oběma směry. Ať již pracovní či při poruše. Baterie se nabíjí i vybíjí. Měnič (některé, např multiplus) spotřebovávají, ale má v sobě i nabíječku,...
Ja jistice nezkoumal, ale cekal bych (mozna naivne?) ze DC jistic je vlastne AC jistic obohaceny o magnet, co nazene oblouk do zhaseci komory. Proc by pro nizke napeti mel byt lepsi AC jistic? Jako napada me cena :) A nebo tam je jeste neco dalsiho? ja to citil tak, ze AC jistic proste dokaze rozepnout i pro DC urciteho max napeti. Jako se to pise u rele treba.
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DC istic pre pripojenie baterie

Příspěvek od mihlit »

Moc jističů jsem zas nerozebíral a netuším přesně proč. Jen beru dle toho, co zaručuje výrobce. Můj odhad je ten, že zatímco ve správném směru magnet tlačí oblouk do zhášecí komory a urychluje zhasnutí oblouku, tak v opačném směru ten magnet naopak tlačí oblouk od zhášecí komory pryč, čímž tedy zhasnutí oblouku zabrání (pokud nestačí samotná vzdálenost kontaktů).

Jinak kvalitně navržený DC jistič není jen AC s magnetem, je tam např. jiný povrch kontaktů a větší důraz na to, aby se při spojení ty kontakty po sobě lehce posunuly (obrušování případných kráterů). Pak asi i další změny. Takže dobrý DC jistič bude lepší než AC jistič, ale ta cena je tam někde úplně jinde.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: DC istic pre pripojenie baterie

Příspěvek od rottenkiwi »

Su nejake finty, napr. 3x AC vypinac alebo 3x AC istic za sebou.

Ak chcem odpojit DC za chodu a je tam prud jednym aj druhym smerom,
tak dam dva DC, ale kazdy opacne, ergo jednym vypnem jednym smerom a vice versa.

POzeram nejake parametre DC isticov, ale ti programatori web pages maju asi
za ulohu od sefa urobit stranku max. necitatelnu, lebo ja toto na sovjom monitore neprecitam.

.
unreadeble.png
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DC istic pre pripojenie baterie

Příspěvek od mihlit »

Když narazíš na takovouto stránku a nejde to přečíst, tak je občas jedna pomoc - pokud je to text a ne obrázek, tak označ text myší nebo dej ctrl-a (vybrat vše). Označený text se pak obvykle již dá přečíst
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: DC istic pre pripojenie baterie

Příspěvek od rottenkiwi »

Preco neurobia tie komory, co vtahuju k sebe ten obluk dve ?

https://www.youtube.com/watch?v=jDsIhecJ8lc
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DC istic pre pripojenie baterie

Příspěvek od mihlit »

Nevím, jestli mají dvě ty komory nebo jak přesně to řeší (asi by se tam dvě vešly blbě), ale jsou i nepolarizované DC jističe. Jen se shánějí hůř a mají vyšší cenu. Plus, co jsem našel, tak v miniaturním provedení (na din lištu) obvykle končí při 125 A, často ani to ne. Jo, druhá nevýhoda je, že obvykle se neseženou rychlejší než Cčko. Pak jsou větší jističě = dražší (200A 7tisíc).

Z těch levnějších a slabších, tak noark má do 63A a do 150V na pól. http://www.noark.eu/en/products/Photovo ... _%28New%29
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DC istic pre pripojenie baterie

Příspěvek od Dagus »

Já vykuchal z HUAWEI bts zdrojů Nader a mají i 125A takové ty silnější 1.5 pozice na DIN. Na ebayi v Německu koupitelné a bylo to na jištění aku a zdrojů. Olovo směry taky oba a na jističi polarizace nemalujou, jen kde má být load, ale to u aku smysl nedává. Třeba tady https://1url.cz/ArgGb 50A jsem s tím již vypínal na 57V a nic se nedělo. Jestli si to pamatuju správně, tak max bylo 60V.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
ladik
Příspěvky: 113
Registrován: stř bře 25, 2015 4:13 pm

Re: DC istic pre pripojenie baterie

Příspěvek od ladik »

To video s tim DC jisticem je dost poucne - prekvapilo, jak rychle se muze stat nehoda a shori pulka baraku. Skoda ze tam nepredvedl i spravne zapojeni, pri kterem je to OK. U tech DC jisticu kolikrat nejde poznat, kde je vstup a kde vystup a v tech datashhetech je milion informaci okolo, ale pekne vyrazne schema aby clovek hledal lupou.
EDIT: toto je video, kde to maji spravne i spatne a i pri pretizeni co to udela: https://www.youtube.com/watch?v=Cup5fMG ... el=bhanan1

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek