Malý ostrov na pokračování

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
cipis
Příspěvky: 4350
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od cipis »

To teda nedáš pod jednu svorku ani omylem!
Pokud máš víc jak dva stringy paralelně, což při 2s4p máš, tak musíš každý string jistit zvlášť!
Dvakrát 2s2p jsou 4 stringy, ne dva, musíš jistit každou sériovou dvojici panelů zvlášť.

Takže každou dvojičku stáhneš samostatně dolů (šestkou), na pojistkové odpínače (vždy dva, plus a mínus, z jednoho stringu).
A až za nimi to spojíš dohromady a do regulátoru táhneš třeba tou 16/25, co seženeš ...
A pro lepší pocit to z těch jednotlivých odpínačů přivedeš na přepěťovku, a z ní na jistič, co bude jistit výstup do regulátoru, třeba i s vyrážečem, aby se to dalo na dálku odpojit.

Zapomeň na Y kusy, slučovače atd. Udělej to pořádně. Ony ty pojistkové odpínače nejsou až tak drahé.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4350
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od cipis »

Tady jsem našel a šlohl nějaký obrázek, sice na šest stringů, ale princip je naprosto jasný:
Pojistky samozřejmě použiješ podle použitých panelů.
Ty vstupy vlevo dole ze stringů přímo odutinkovaný kabel do těch odpínačů, žádné další konektorové spoje, za a) ti to prodraží a za b) sníží spolehlivost, přidá úbytek.
voltacon--6-way-combiner-pv-box-up-to-1000v.jpg
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Debustr
Příspěvky: 11
Registrován: úte lis 22, 2022 2:15 pm
Lokalita: Praha vychod

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od Debustr »

Moc děkuji za odpověď,
tak jsem zase chvilku studoval a čím dál tím víc si myslím, že půjdu cestou toho vysokonapěťového MPPT. Samozřejmě místo problémů s proudem dostanu problémy s napětím, ale já budu mít jen několik metrů vedení, všechno na jednom fleku, tak to nebude tak strašný.
Budu to mít na garáži a přímo v garáži bude invertor. Vakže veškerá dlouhá kabeláž bude standardních 230V a veškerý DCčko mi bude končit v tý garáži.
Koukal jsem, že nové invertory Voltronic TWIN řeší i můj druhý problém s druhým programovatelným výstupem.
To mi přijde jako super. Doufám, že se to busde dát sehnat. Zatím to není . . .
kodl69
Příspěvky: 7402
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od kodl69 »

Ano, vzniknou ti problémy nové a větší.
1.) Voltronic a jiný varianty Aksperta nemají hlídání izolačního stavu na DC, tj v podstatě se u nás nemůžou legálně používat, neměl by ti na to nikdo napsat revizi a potom ti pojišťovna nic nedá, i když ti barák zapálí dopravní letadlo. Samozřejmě "vn" MPPT od victronu a studeru, stejně jako hybridy a síťový střídače tuhle věc obsahjí.
2.) S tím souvisí nutnost chráničů tybu B , tj citlivých i na DC složku, která přes měnič bez trafa může projít. Při ceně jednoho chrániče ke 20kKč a v instalaci jich je obvykle víc, je najednou měnič od studeru nebo od Victronu levnej...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Debustr
Příspěvky: 11
Registrován: úte lis 22, 2022 2:15 pm
Lokalita: Praha vychod

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od Debustr »

Rozumím, předpokládám, že máš pravdu, ale nebuď tak ukrutný. Já jsem hobík a dělám to pro sebe a žádná revize na to nebude. Taky nepředpokládám, že je to tak strašný, když je tady těch Axpertů půl republiky. Chápu, že ti dražší výrobci jsou lepší, ale to vychází na troj i čtyřnásobek, notabene většinou nenajdu pro mne vhodný rozsah vstupního napětí.
Děkuji za radu, ale tak jako u všeho, je to potřeba posuzovat tyhle věci i podle povahy.
vanilka
Příspěvky: 259
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Malý ostrov na pokračování

Příspěvek od vanilka »

kodl69 píše:..neměl by ti na to nikdo napsat revizi a potom ti pojišťovna nic nedá, i když ti barák zapálí dopravní letadlo..
Dle mé kamarádky právničky z advokátní kanceláře to není pravda ;) . Zrovna nedávno jsem s ní vedl na tohle téma diskuzi, mimojiné i na téma dopravní nehoda s vozidlem bez platné STK popř.s letními pneu v zimním období. Aby pojišťovna mohla chtít krátit škodní plnění, musí být příčinná souvislost mezi závadným stavem a vznikem škodní událostí. Samozřejmě může nastat situace (a prý i často nastává), že přičinná souvislost není a pojišťovna přesto plnění krátí. Potom si ale stačí najmout průměrného právníka a často se případ k soudu ani nedostane ;-) .
4512kg VRLA GEL / 20kWp+

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek