Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Ostrovní FVE před rozšířením, většími úpravami, stěhováním, témata s nefunkčními odkazy, odstraněnými obrázky, atd.
JiříK
Příspěvky: 1025
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od JiříK »

...a stejný měnič jsem odpálil těmi zářivkami z autobusu :-)
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
JiříK
Příspěvky: 1025
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od JiříK »

°Jak tam máte na zdi to vybití baterk úsporkou přes noc-zdá se mi to nějaké divné. Dle schématu jsou to dvě úsporky po pěti wattech. Přijde mi divné, že 10W vybije 200Ah baterky za noc. Vždyť já při zkoušení kapacity 110Ah aku žárovkou H3 55W, což je zhruba 4,5A, vybíjím 24hodin. Buď ty jsou ty Vaše baterky dost poslabší, nebo nevím. I za předpokladu vybití na 50% by to mělo svítit ještě minimálně 60-70 hodin. Počítám vlastní spotřebu měniče 0,6A. Nežralo tam ještě něco?
A jak dopadly pokusy s kondenzátorem?
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od mypower.cz »

ona na tom nebyla jen ta zarovka osamote, ale dalsi asi 3 AC DC adaptery + 4 dalkovym ovladacem radiove spinane 220V zasuvky ve vypnutem stavu (zjistuju ze to je hrozny zrout energie taky a asi se toho zbavim) + ona 5W zarovka jeste k tomu navic. Oproti dnu predtim stejny stav, jen o tu zarovku navic. No a ta zarovka navic + to cele dohromady zpusobilo, ze ta elektrika dosla driv nez vyslo slunce. Kdyby bylo elektriky malo, tak bych na noc i stridac vypnul a vybijeni baterii by nebylo zadne a ta krivka do rana by byla uplne rovna, mozna jeste trosku by se i zvedla o nejaky ten milivolt.

Jinak v kuchyni mam ted operativne jen jednu 5W zarovku, ta druha umrela :/
JiříK
Příspěvky: 1025
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od JiříK »

Hmm. No, je fakt, že pokojová TV anténa se zesilovačem si vzala za noc taky 120W... Ten němec.....to je strašná svině!
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
JiříK
Příspěvky: 1025
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od JiříK »

Ještě jedna věc mi vrtá hlavou. Budiž, baterky byly zcela vybity. Ty panely umí cca. 11Ampér, takže dva dají 22A. Jak je možné, že v poledne byly nabité??? Uvažuju- moje panely dávají plný výkon (proud) zhruba od deseti dopoledne, u Vás to bude podobně. Takže 2 hodiny plného výkonu máme 44 ampérhodin. Čas od 6 do 10 dá, řekněme, dalších 30 ampérhodin. Jmenovitá kapacity baterií je 200Ah. Takže někde nám lítá 125Ah... A věřte mi, že při 10,8V, kdy vypnul měnič, byly opravdu úplně prázdné....
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od mypower.cz »

Ona je taky otazka co znamena plně dobito. Ja si porad nejsem uplne zcela jisty, jestli limitace napeti z panelu do baterii regulatorem a to udrzovani na nastavenem limitnim napeti == dobito. Ono muze prudce zasvitit, timpadem napeti vyleti nahoru i kdyz nemusi byt jeste uplne full dobito ale regulator tam proste vic nez limit nepusti. Nevim. Teorie. Nebo plati skutecne to, ze kdyz uz panely maji diky limitaci regulatoru vyssi napeti nez limit pro baterie, tak je full nabito? Otazka je jestli se baterie jeste nedobiji i kdyz regulator uz limituje. To by se asi poznalo na mereni proudu, ktery tece do baterie, ze? Pokud je baterie plna tak do ni uz asi proud moc nepujde nebo ne?

Zase na druhou stranu jeden den bylo videt po asi 4dennim zatazenu jak se ty 400Ah baterie jakoby "zhluboka a dloooouze nadechly" a limitace i pri plnem svetle nastala az nekdy odpoledne, pred limitaci byl pomaly a dlouhy narust napeti pri nabijeni, to by znamenalo ze limitace nastane az skutecne je nabito, nebo tesne pred plnym nabitim.

No, tohle by me taky zajimalo jak to vlastne ve skutecnosti je...
JiříK
Příspěvky: 1025
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od JiříK »

To je právě hezky vidět na ampérmetru. Můj regulátor pouští plný proud (při plném svitu 10A) z panelů do dosažení napětí 14,8V. Pak na tomto napětí udržuje 2 hodiny, za současného omezování proudu. Pak spadne napětí na 13,8V a úměrně tomu je nižší i proud. Takže při 13,8V mi to udržuje proud na hodnotě zhruba 4-5A. Potom většinou zapadne slunce :-) .Kapacita baterií (teoretická-štítková) je 255Ah, skutečná asi tak 150Ah. Každopádně v noci vše vypínám, jede jen měnič, maximálně se nabíjí mobil, nebo tužkovky. Snažím se, aby mi napětí baterií nešlo pod 11,8V - nesvědčí jim to. Hluboké vybíjení (=Váš případ) jim dost zkracuje životnost. Není problém, aby takto využívané baterky byly za dva roky v háji.
Ještě pohledám tu tabulku napětí bez zátěže vs. kapacita v %.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od mypower.cz »

jaaaj .. s hlubokym vybitim a likvidaci baterii nestrasit nebo zas zapnu centralu :) No ale pravda ze uz jsem je videl i na 10.6V chudaky, tak to uz jim nebudu delat. Ale co si tak pamatuju to delal stridac a jeste se mu nechtelo vypnout, tak sem tehda cekal az sam vypne a vyšťaví co se da s tim, ze jsem duveroval stridaci ze vi kdy má vypnout. To jsem jeste myslim v te dobe nemel ani mereni a experimentoval tehda s vhodnym stridacem a UPSkou, ktere by vyhovoval "sinus" ze stridace. UPSku uz nemam pac neni potreba, mission critical veci (wifi, ntb, switch) jedu na 12V rozvody.
JiříK
Příspěvky: 1025
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od JiříK »

Kontrolní odpověď na kontrolní otázku: V sedmém týdnu, čili v únoru! A teď má kontrolní otázka: Přepnul jste světla na druhou větev? řekl bych, že ano! :-)
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od mypower.cz »

Kontrolni odpoved na kontrolni otazku z odpovedi na kontrolni otazku :P svetla (stridac) jedou porad na 1. cervenou 200Ah vetev. Na tu druhou zelenou 400Ah prepnu az kdyz v te prvni neni nic a stridac vypne. Akorat ted 2 posledni dny jsem stridac na noc vypnul pac to vypadalo ze bude skarede ale nakonec bylo elektriky vecer hodne uplne na vsecko co jsem potreboval.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od mypower.cz »

Obrázek
jo.. pravda ... v utery (Tue) bylo nachvilku prepnuti. A to bylo zrovna jak nasvinu v pulce Noci na karlstejne, na ktery jsme se s pritelkyni divali na 22" LCD monitoru (Acer AL2206W), ktery mam prisrubovany na zdi nad posteli :)

Monitor zhasnul, film jel dal, NTB jede z 12V z druhe zelene vetve :) tak sem rekl sve klasicke "jaaaaaaaaj" a sel prepnout na druhou vetev, vratil filmek o minutu zpet a romantika pokracovala 8-)
JiříK
Příspěvky: 1025
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od JiříK »

Stejně by to chtělo přidat do červené aspoň 100Ah. Úplně nejlíp kapacity srovnat. Ty panely jsou dost nevyužité. Ideálně 400Ah v každé větvi.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od mypower.cz »

to kazdopadne.. finance me brzdi :/ Jinak by tam uz byly dalsi dve baterie a bylo by 400/400, klidne i 500/500. Puvodne to bylo v konfiguraci 3x100/3x100, tzn 300Ah a 300Ah. Premyslel jsem onehda nad tim a zkusil jsem prvni zimu spis jinou variantu a to prave tak jak je to ted, tedy 200/400 at muzu prepnout stridac "o 100Ah pozdeji", coz vychazelo vicekrat na celou noc (tehda jeste s UPSkou a vsim na 220). 300Ah by vydrzelo zkratka o neco kratsi dobu. Takova jakoze pokusna strategie, ale myslim ze se mi to tehda vyplatilo a dost noci to energeticky vykrylo, tech 300Ah by mohlo nestihat a po ranu by mi tutkala UPSka a o 2 patra niz piskal stridac jeste pred vychodem slunce. Ta 200Ah slouzila v podstate jako rezerva a pres slunecny den jsem ji dobijel zaroven se spotrebou aby se 400Ah nabilo bez spotreby do plnych pokud mozno a 200Ah se stihlo nabit drive i pri spotrebe behem nabijeni.

No a ted je ta strategie uplne jina s 12V rozvody + 220V osvetlenim a drobnostma.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od mypower.cz »

takzvana maximalizace efektivity FV to tehda byla :) a sel bych na to asi opet stejnou strategii nebyt 12V rozvodu, ale nemit DC rozvody s ostrovnim FV je proste nesmysl, coz uz ted samozrejme vim :).
JiříK
Příspěvky: 1025
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od JiříK »

Inu...co na to říct, mě to netrápí, když není v baterkách, jedu, ač nerad, ze sítě. Pokusně jsem 26.3. nahodil 150W měnič natrvalo v garáži a můžu říct, že to bez problému stíhá napájet osvětlení v baráku a NTB. Takže jej vypnu až na podzim. Pak jej přenesu na baterky v baráku. Tahat do baráku 12V je moc na daleko. To by byly ještě větší ztráty, než to honit přes měnič, který má vlastní spotřebu 86W za den, což je 7,2Ah.
Jen mě mrzí, že 800W měnič je v opravě. Dnes by sluníčko kráááásně upeklo kuře v remosce. (A baterky by si hodinku poplakaly při odběru 42A :-) Takhle jsem to ,,jen" přepouštěl do druhých baterek doma...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od mypower.cz »

me napada, nezalozit tady rubriku hlavne tedy pro nas samozrejme a potazmo nase drahe polovicky ;) , at je taky zamestname u fotovoltaiky, treba Ostrovní kuchařka? Remoska, kure ... 800W stridac ... 8-) :ugeek:
JiříK
Příspěvky: 1025
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od JiříK »

...a třeba taky rychlovarná konvice 850W.To se nepotí jen baterky, ale i měnič! Proud 71 Ampér a kabely solidně topí. Změřil jsem, že na hrnek kafe je třeba 40W :-) Dobrou noc.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od avatar »

chci se zeptat

co mas za skok na grafu u baterek kolem 2 hodiny v noci kazdy den ?
bSir
Příspěvky: 101
Registrován: sob bře 12, 2011 9:26 pm

Re: Napajedla: 800Wp hybridní ostrovní fotovoltaický systém

Příspěvek od bSir »

Hadam ze:

Vypina pocitac a jde spat :-)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek