balkonovka (na ohřev vody?)

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
tomsth
Příspěvky: 2
Registrován: pát črc 28, 2023 2:42 pm
Lokalita: Dobříš

balkonovka (na ohřev vody?)

Příspěvek od tomsth »

Dobrý den,

coby fotovoltaický neználek prosím zkušenější o radu s mým miniprojektem využívajícím zábradlí balkonu bytového domu orientované přesně na jih. Rozměry pro instalaci panelů 105 x 315cm, ani o chlup víc. Na uvedenou plochu se dají smysluplně vyskládat 4 panely 1040x760mm po 160Wp (18,2V/8,8A), vhodnější jsem nenašel,
v úvahu připadá z estetických důvodů pouze svislá instalace (i tak budu muset SVJ trochu přemlouvat),
což roční výtěžnost sníží na něco málo přes 400kWh.
Naše domácnost spotřebuje ročně necelé 3MWh, vše je na elektřinu, včetně ohřevu TUV (boiler).
Otázka zní - jak nejlépe využít vyrobenou energii?

1) mikroměnič a snižovat spotřebu domácnosti - velmi lákavé vzhledem k faktu, že nějaký trvalejší odběr je přes den (žena na mateřské + já na home office) a velmi jednoduchá instalace, neb na balkoně mám zásuvku.
Nevýhody - možné přetoky, čemuž bych se rád vyhnul, aby na mne nenaběhlo ČEZtapo. Sice dosud máme elektroměr systému Ferraris, leč není všem dnům konec a dříve či později se ČEZDi probudí a elektroměr bude vyměněn za nový.

2) postavit plnohodnotnou elektrárnu - v tomto měřítku podle mne neekonomické.

3) "utopit" vyrobenou energii do ohřevu TUV - což se mi líbí nejvíce

Nástin projektu: panely (640Wp, 72V/8,8A) -> pojistkový odpínač -> kabel 6mm2 (délka do 15m) -> BEL -> kabel max. 1m -> termostat -> havarijní termostat -> topné těleso boileru (na zakázku vyrobené).
Stávající boiler (Dražice OKCE 125) bych adaptoval na dvě topná tělesa výměnou spodní příruby za jinou s dvěma jímkami pro topná tělesa + přidáním dalšího termostatu + havarijního termostatu.
Přepěťovku bych nedával, na balkoně myslím nemá význam.

Otázky k bodu 3):

- BEL, nebo existuje pro uvedené napětí / výkon vhodnější střídač? BEL startuje od 60V, kromě toho se mi na něm líbí fakt, že nepotřebuje vnější zdroj energie a postavil bych si jej sám, resp. objednal jako stavebnici,
neb bylo v mém životě období, kdy jsem se páječkou uměl zdatně oháněl a snad bych si ještě vzpomněl..

- poslední článek řetězce, tj. topné těleso, bude vyrobeno na zakázku; otázka - na jaký výkon jej dimenzovat? Dle dokumentace k BELu by napájecí napětí (72V) mělo být 100 až 115% jmenovitého napětí zátěže,
tedy těleso bych nechal navinout na 65V, ale tápu ohledně jeho výkonu - panely sice mají 640Wp, ale budou instalovány svisle, tedy těleso dimenzovat na nějakých 450W?

- jak moc je takový BEL (bez aktivního chlazení) hlučný? Je jeho 122Hz regulačního kmitočtu hodně slyšitelných / nepříjemných? BEL by byl instalován v chodbě na zdi u boileru, tedy ne v obytné místnosti, ale raději se ptám.

- doporučíte mi prosím nějaký vhodný wattmetr s pamětí? Rád bych měl přehled, kolik energie za den / měsíc / rok přišlo do boileru z panelů.

Prosím o vaše postřehy / odpovědi / pokud možno podložené argumenty či osobní zkušeností.
cipis
Příspěvky: 4378
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: balkonovka (na ohřev vody?)

Příspěvek od cipis »

Na BEL, a cokoliv dalšího bez papírů, zapomeň. Balkon není tvůj.
Jediné možné řešení je koupit celou sadu, tady u nás/v Německu/EU, abys k tomu měl papíry.
A před zapojením nahlásit na distribuci, že tam budeš mít balkónovku (zdroj do 800 W), aby vyměnili elektroměr.
Se stávajícím by se ti přetok počítal do spotřeby.
Tedy bez výměny elektroměru zapojit až za termostat bojleru, jestli to ale má smysl, záleží, za jak dlouho ti to vymění.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Soban
Příspěvky: 3479
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: balkonovka (na ohřev vody?)

Příspěvek od Soban »

Bel je blbost.....

Jak píše předemnou koupit hotovou balkonovku, takže budeš mít papíry a nahlásit a připojit.

Předtím než vymění elektroměr provizorně zapojit bojler do obyčejné zásuvky přes spínací hodiny kde nastavíš čas 9:00 až 16:00 (zrušit spínání přes HDO) a balkonovku připojit za termostat bojleru.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
tomsth
Příspěvky: 2
Registrován: pát črc 28, 2023 2:42 pm
Lokalita: Dobříš

Re: balkonovka (na ohřev vody?)

Příspěvek od tomsth »

Hezký den všem, omlouvám se, že reaguji až nyní - musel jsem řešit důležitější věci, než nějaké hračky. Díky za názory, leč projekt z různých důvodů uložen k ledu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek