Nastavení iSolar SPS 3KW bez přetoku

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Kony.cz
Příspěvky: 105
Registrován: ned dub 10, 2022 11:07 am
Lokalita: Znojmo
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3.43 kW

Nastavení iSolar SPS 3KW bez přetoku

Příspěvek od Kony.cz »

Ahoj.
na zahradě mám nyní ostrov kde mám :
2 x panel
1 x regulátor ePever
1 x iSolar SPS 3KW
1 x baterie LifePo 134 Ah 24V (jmenovité napětí 25.6V, koncové nabíjecí napětí 27.35V, Koncové vybíjecí napětí 25.2V, Maximální poovolený rozsah napětí 24.0-28.4V)

nyní to mám zapojeno :
Z panelu to jde do regulátoru ePever
z regulátoru do baterek
z baterek do iSolar
z iSolar -> 230V
takže iSolar mi vlastně dělá jen měnič, ale nyní se k nám na zahradu kope eletrika a chtěl bych někoho poprosit jestli by mi nemohl napsat kde a co v iSolar nastavit, abych do něj zapojil přívod elektriky, zapojil sem i panely. Tento iSolar by obsluhoval vše a hlavně by pracoval tak aby nešli žádné přetoky a je ze sítě se dobijeli baterie, pokud by nestačili panely.
Samozřejmě bych potřeboval i nastavení pro tu mojí baterii.

Pokud by se prosím někdo našel a mohl by mi napsat návod kde a co nastavit. (stylem "zmáčkni menu, najeď na ..... dej tam tuto hodnotu, pak zmačkni toto.... a takto vše nasttavit)

Děkuji mockrát

Určitě by se tento návod mohl hodit více lidem
Soban
Příspěvky: 3479
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Nastavení iSolar SPS 3KW bez přetoku

Příspěvek od Soban »

No těžko ti někdo napíše úplně přesný postup protože i když tyto krabice mají FW podobný, nastavují se stejně tak jednotlivé položky můžou být na jiném místě - pod jiným číslem.

Takže vzít návod a postupovat postupně.

Takže jako režim nastavit SBU bývá to jako první položka.

Pak třeba nastavit kmitočet sítě na 50Hz pokud to v menu je
Tak napětí 230V pokud to tam je.

No za další maximální kombinovaný proud (Maximum charging current:) nastavit 70A pokud nejde tak co největší k té hodnotě.

Jako typ baterky USE.
A napětí bulk na 27.4V
A napětí float na 26.8V
A pak napětí kdy se to bude přepínat do bypassu a zpět
Takže položka Setting voltage point back to utility source when selecting “SBU priority” or “Solar first” in program 01. na hodnotu 24V
A položku Setting voltage point backu to battery mode when selecting “SBU priority” or “Solar first” in program 01. na 26.8V pokud by nešlo tak na 27V.
No a odkud se bude nabíjet Charger source priority: CSO (tj první z panelů a pokud panely nedávají tak ze sítě).
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Kony.cz
Příspěvky: 105
Registrován: ned dub 10, 2022 11:07 am
Lokalita: Znojmo
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3.43 kW

Re: Nastavení iSolar SPS 3KW bez přetoku

Příspěvek od Kony.cz »

A to vlastne muzu nastavit dopredu jeste nez pripojim panely a elektriku ne? A pak az to budu mit tak treba za mesic jen pripojim privod elektriky a prepojim panwly z regulatoru do toho iSolaru


PS: nenasel by se nekdo z okoli Znojma kdo by mi to prosim za mensi uplatek nastavil? Abych mel jistotu :)

PPS: a nebo nekdo treba pres videohovor messanger, ze bych natacel displey a rikal mi co mam mackat :)
Soban
Příspěvky: 3479
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Nastavení iSolar SPS 3KW bez přetoku

Příspěvek od Soban »

Tak snad namačkat to zvládneš sám ne?

Prostě dlouho zmáčkneš enter a pak šipkama se v tom posunuješ enter přepneš na nastavení položky šipkama nastavíš a enter potvrdíš a šipkama se posuneš na jinou položku atd.......

A pokud sem skopíruješ tu tabulku z návodu tak ti klidně napíšeme které položky jak změnit.

Není to nic složitého.....

Jinak při režimu SOL nebo SBU by žádné přetoky neměly vzniknout pokud není chyba v FW.

Jinak videa jak se prochází v menu a nastavuje třeba tu: https://www.youtube.com/watch?v=U10O-fHiAZM nebo https://www.youtube.com/watch?v=sssyjyOc4n0
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Kony.cz
Příspěvky: 105
Registrován: ned dub 10, 2022 11:07 am
Lokalita: Znojmo
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3.43 kW

Re: Nastavení iSolar SPS 3KW bez přetoku

Příspěvek od Kony.cz »

Soban
Příspěvky: 3479
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Nastavení iSolar SPS 3KW bez přetoku

Příspěvek od Soban »

Za hodinku budu doma tak ti na to mrknu a vysvětlím.......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Soban
Příspěvky: 3479
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Nastavení iSolar SPS 3KW bez přetoku

Příspěvek od Soban »

Takže budu to popisovat tak jako v návodu, napíšu číslo to je to co je pak uprostřed v tom rámečku na LCD při nastavování a vpravo je hodnota co je tam je nastavená.

Já budu psát číslo, význam položky a co tam máš nastavit - poznámka

00 prostě nic to nedělá vyskočíš z toho menu zase spět....

01 režim v jakém ta krabice pracuje nastav SBU - jede z panelů a baterky
(UTI - jede ze sítě, pouze jak vypadne přepne se na baterky, SOL - Jede z panelů a baterky - jak přestane svítit přepne se na síť)

02 Maximální nabíjecí proud do baterky nastav 0.5C baterky takže u tvé 135Ah nastav 70

03 Jaké akceptuje napětí na vstupu ze sítě - kdy ho považuje za dobré nastav UPS to je rozsah 170-280V
(APL je 90-280V)

05 Typ baterky li ion tam není tak musíš nastavit USE - pak se dají další parametry nastavovat dál v menu.
(AGn je olovo AGN a FLd je olovo kam doléváš destilovanou vodu)

06 Zda se krabice při přetížení sama restartuje - to nechceme nech tam Lkd - zakázáno.
(LkE - povoleno)

Ty automatické restarty nech vypnuté protože při poruše se to vypne a pak to musíš ručně vypnout a zapnout aby to naskočilo, když tam dáš automatické a bude na výstupu skrat tak se to bude samo pořád restartovat a když u toho nebudeš tak se to urestartuje.........

07 To stejné akorát pro teplotu nechat zakázané tkd - zakázáno
(tkE - povoleno)

09 Výstupní frekvence u nás je 50Hz takže nech tam 50
(60 - je 60Hz u nás se nepoužívá)

11 Maximální proud nabíjení ze sítě můžeš nastavit pro tvoji baterku až 70A ale podle mě tam budeš mít u svého modelu pouze volbu 15 a 25 při 15 se bude baterka ze sítě nabíjet déle takže nastav maximum 25.

12 Napětí kdy se přepne režim z baterky na síť - zapne bypass - pojedeš ze sítě když bude baterka vybitá nastav 24.0V pokud chceš baterku více šetřit nastav 24.5V

13 Napětí kdy se to přepne spátky na baterku nastav nech 27.0V

16 Odkud se bude brát energie na nabíjení baterky nastav CSO - bude nabíjet z panelů a pokud z panelů nic nepůjde tak pak ze sítě.
(CUt - nabíjení ze sítě jedině pokud síť nebude tak z panelů - toto určitě nechceš, SNU - používat se bude jak panely tak síť, OSO - pouze panely - tato volba nebude nikdy nabíjet baterku ze sítě)

18 Alarm - pískání bON - zapnut bOF - vypnut tady to záleží na tobě zda chceš aby to pískalo.

19 Nastavení displeje ESP - po minutě se displej vrátí na první obrazovku kEP - na displeji zůstane to co jsi si tam nastavil - zase záleží co preferuješ já používám kEP.

20 Zda bude podsvícení LCD pořád svítit LON - svítí pořád LOF - vypíná se zase záleží na tobě co si nastavíš

22 Zase alarm když vypadne napájení AON - zapnut AOF - vypnut - zase záleží zda chceš aby to pískalo

23 Zapnout bypass při přetížení bYd - zakázán bYE - povolen doporučuji nastavit bYE
Při přetížení měniče při zapnutém bypasu se to přepne na síť a přes síť může přes to projít dvojnásobný výkon.

25 Zda zůstane při chybě svítit chyba na LCD a LED - zase záleží na tobě nechal bych co tam je.

26 Bullk napětí při nabíjení baterky - bere se v potaz pouze když je jako baterka nastavená USE nastav 27.6V

27 to stejné ale float nastav 26.8V

29 Napětí kdy se měnič úplně vypne aby nezničil baterku nastav 21.0V či 22.0V prostě o něco větší napětí než baterku odpojí její BMS - nevím co v BMS je nastavené.

30 Zapnutí eqalizace - používá se pouze u olova takže nechat vypnuté EdS - vypnuto
(EEN - zapnuto)

Další položky se týkají té eqalizace takže je nech napokoji když je to vypnuto se neuplatňují.

36 Vynucení eqalizace nech AdS - vypnuto
(AEN - zapnuto - nezapínat používá se pouze u olova)

Tak doufám že se v tom vyznáš :-) a že jsem pomohl.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Kony.cz
Příspěvky: 105
Registrován: ned dub 10, 2022 11:07 am
Lokalita: Znojmo
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3.43 kW

Re: Nastavení iSolar SPS 3KW bez přetoku

Příspěvek od Kony.cz »

Díky moooooooooc. Tohle je super naaavod
Soban
Příspěvky: 3479
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Nastavení iSolar SPS 3KW bez přetoku

Příspěvek od Soban »

Není zač....

Ono je to u axpertů pomalu u všech podobné, ale rozdíly tam jsou proto jsem chtěl vidět ten originál co jsi k tomu dostal.

Jinak přetok může udělat režim SUB což tvůj model tam vůbec nemá, a aby se něco dostalo na svorky AC IN tak jedině nějakou poruchou či chybou FW

Jinak pozor pokud měnič nebude mít AC IN tak se nepřepne do bypassu a bude baterku vybíjet až do toho nastaveného napětí kdy se má vypnout!
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Kony.cz
Příspěvky: 105
Registrován: ned dub 10, 2022 11:07 am
Lokalita: Znojmo
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3.43 kW

Re: Nastavení iSolar SPS 3KW bez přetoku

Příspěvek od Kony.cz »

Jinak pozor pokud měnič nebude mít AC IN tak se nepřepne do bypassu a bude baterku vybíjet až do toho nastaveného napětí kdy se má vypnout!


Co toto presne znamena?? Mam to naataveni tedyudelat az po zapojeni privodu elektruky?
Soban
Příspěvky: 3479
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Nastavení iSolar SPS 3KW bez přetoku

Příspěvek od Soban »

Nemusíš.

Prostě znamená to přesně co jsem napsal.

Když nemá AC IN no tak pojede až do doby kdy napětí na baterce klesne na to co máš nastavené v položce 29 a pak se vypne. (Jednoduše když nemá AC IN tak nemůže zapnout bypass a jet ze sítě.)

Takže prostě nastav napětí pro jistotu v položce 29 třeba na 23.5V protože vybíjet baterku pod 24V nemá už moc smysl u lifepo4.

Ale když tam bude to co jsem navrhoval 21V či 22V tak pokud to nebudeš vybíjet až se měnič vypne tak se taky nic nestane a pokud to zareaguje jednou tak i při 21V což je 2.62V na článek v baterce se nic nestane, ale už to pro tu baterku není OK - chceš aby vydržela co nejdéle.
Ona by to měla i odpojit BMS jak to moc klesne, ale to zase nedělá dobře měniči jak se mu odpojí baterka.

Nastavit v položce menší napětí jak 24V je proto že měnič může při zapnutí motoru dodat krátkodobě až 6kW a při takovém proudu může poklesnout napětí na chvíli pod těch 24V a mohl by se vypnout.
Při takovém proudu pak už záleží i na tom jak tlusté kabely spojuje měnič s baterkou.

Prostě při výkonu 3kW a 24V baterce tam teče 125A a to už nějaký úbytek na kabelu udělá.

EDIT:

O baterce:

24V lifepo4 baterie se skládá většinou z 8 článků!

Napětí na článcích se za normálního stavu má pohybovat od 3V do 3.45V tj to je pak 24V až 27.6V cokoliv mimo tento rozsah jí zkracuje životnost.

Jinak aby jsi baterku nezničil tak prostě napětí na článku by nikdy nemělo klesnout pod 2.5V a nad 3.65V pokud tyto napětí překročíš tak potom baterce rapidně skracuješ životnost a to až tak že ji můžeš zničit.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Kony.cz
Příspěvky: 105
Registrován: ned dub 10, 2022 11:07 am
Lokalita: Znojmo
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3.43 kW

Re: Nastavení iSolar SPS 3KW bez přetoku

Příspěvek od Kony.cz »

Mohl bych se ještě zeptat ?
Nyní to mám stále zapojené přes regulátor ePever a eaSun využívám jen jako měnič napětí z baterek na 230V.
a chtěl bych se zeptat, za 14 dní jdu na zahradu udit (přespat) a tak mě napadá, že pokud by mi nestačila elektrika v baterce, tak jestli mužu zapojit do měniče elektrocentrálu a jestli mi to začne dobijet baterku..

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek