FVE na ohrev AKU nádrže

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
jabko
Příspěvky: 21
Registrován: pát dub 12, 2013 9:29 am

FVE na ohrev AKU nádrže

Příspěvek od jabko »

Pozdravujem,
potreboval by som poradiť od veci znalých. Rekonštruujem starší rodinný dom a na podporu vykurovania a ohrevu TUV som plánoval zapojiť 6kW (3x2kW na 230V) špirálu do 1000l Aku nádrže cez 3x BEL regulátory ( alebo OPL MPPT, alebo iný systém ...) Panely už mám zakúpené 27ks - 225Wp (JKM225P-60) zapojené by mali byť 9ks v sérii pre každý regulátor.
Bel regulátory sa mi pozdávali s toho dôvodu že ak by sa ohriala voda tak by sa cez ne v budúcnosti mohol pripojiť regulátor nabíjania a nabíjať akumulátory (prípadne menič ktorý má integrovaný regulátor nabíjania)
Len som narazil na cenu. Ak použijem 3xBEL alebo nejaký iný systém blížim sa k cene meniča a menič by som v budúcnosti aj tak kupoval, som si vedomí že teplých mesiacoch by som mal panely len na okrasu a tak môžem el. energiu využiť na napájanie domácnosti.
Aký menič by ste mi odporučili s ktorým by som mohol s danými panelmi ohrievať vodu a napájať domácnosť. Použil by som aj akumulátor, zatiaľ len minimum a ak by boli financie tak by som pridával.
Ale prioritou by mal byť ohrev vody v aku.
Ďakujem
Pár rokov dozadu som mal aký taký prehľad v meničoch ale teraz pribudlo veľa nových
JVB
Příspěvky: 25
Registrován: pon úno 27, 2023 4:29 pm
Lokalita: Brno - venkov
Výkon panelů [Wp]: 4600
Kapacita baterie [kWh]: 20

Re: FVE na ohrev AKU nádrže

Příspěvek od JVB »

Ahoj, taky jsem začal s BELem, protože se mi zdály drahé a nerentabilní baterky. Krmil jsem z toho TUV, gril a topné spirály v troubě. Vše natahané jen provizorně, když jsem pak zjistil, že dá práci to dodělat se všemi pojistkami, přepínači... - Tak nakonec jsem koupil MUST a baterky. K mustu VHM by asi šly ty tvoje panely 3SXP (3do serie a několik stringů paralelně, asi ale ne všechny, to by bylo na MPPT v Mustu už moc, pokud je vše na jih).
Ale na topení ani Must, ani BEL - V zimě moc nesvítí. Fotovoltaika je jen na březen až září.
Takže doporučuju Must 48V 5,5kw VHM a baterku, 48V aspoň 10kwh. Stejně k tomu dojdeš, a pak koupíš další baterky a začneš šilhat po drahých Victronech...
Must 5,5Kw, paleta 10x460Wp JJV
Historie: 1997 vrtulka s dynamem 12V 2009 termika 10m2+500L bojler FV ohřev TUV BEL
Soban
Příspěvky: 3478
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: FVE na ohrev AKU nádrže

Příspěvek od Soban »

Asi bych zvážil tento měnič: https://shop.mypower.cz/menic-kombinova ... 200w-11543

Připojíš tam stringy co mají napětí:
Rozsah MPPT napětí FV okruhu: 150 VDC ~ 430 VDC
Což když máš tolik panelů tak kolem těch 200-300V seskládáš.

Datasheet https://www.mivvyenergy.cz/cs/index.php ... achment=39
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: FVE na ohrev AKU nádrže

Příspěvek od Neo »

jabko píše:.... na podporu vykurovania a ohrevu TUV som plánoval zapojiť 6kW (3x2kW na 230V) špirálu do 1000l Aku nádrže ...
... Panely už mám zakúpené 27ks - 225Wp (JKM225P-60)
6kWp na nádrž 1000 litrů je trochu málo panelů nebo velká nádrž.
Pro ohřátí vody z 15°C na 60°C potřeboješ 52kWh energie a při 6kWp na střeše budeš potřebovat více jak 10 hodin slunečního svitu.
JS
++
Diablo1st
Příspěvky: 1626
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE na ohrev AKU nádrže

Příspěvek od Diablo1st »

Neo píše:
jabko píše:.... na podporu vykurovania a ohrevu TUV som plánoval zapojiť 6kW (3x2kW na 230V) špirálu do 1000l Aku nádrže ...
... Panely už mám zakúpené 27ks - 225Wp (JKM225P-60)
6kWp na nádrž 1000 litrů je trochu málo panelů nebo velká nádrž.
Pro ohřátí vody z 15°C na 60°C potřeboješ 52kWh energie a při 6kWp na střeše budeš potřebovat více jak 10 hodin slunečního svitu.
JS
Kde je napísané, že musí nabiť 1000l akumulačku za 1 deň? Za pár dní sa akumulačka nabije a FVE bude pokrývať len straty.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
cipis
Příspěvky: 4378
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE na ohrev AKU nádrže

Příspěvek od cipis »

Jj, naopak, je to lepsi "poddimenzovat", protoze co by to obrovske pole pak delalo?
To jsou prave ty propocty, efektivita a ucelnost. Tlf. ustredny je take blbost dimenzovat na 100%, protoze to nikdy neodsahne takoveho provozu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7405
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ohrev AKU nádrže

Příspěvek od kodl69 »

zkuste to počítet z druhé strany. Co se do nádrže vleze za energii je jedna věc. Druhá věc je výdej energie, tj predpokládaná denní spotřebu pro topení a podle toho dimenzovat to pole. Samozřejmě s použitím https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/
což naprosto zničí představu o levným dotápění FV v zimě. Možná na podzim a na jaře...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4378
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE na ohrev AKU nádrže

Příspěvek od cipis »

Jo, tahle stránka by měla být povinná pro všechny, co se chtějí zaregistrovat ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 220
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ohrev AKU nádrže

Příspěvek od JirkaE »

Neo píše:
jabko píše:.... na podporu vykurovania a ohrevu TUV som plánoval zapojiť 6kW (3x2kW na 230V) špirálu do 1000l Aku nádrže ...
... Panely už mám zakúpené 27ks - 225Wp (JKM225P-60)
6kWp na nádrž 1000 litrů je trochu málo panelů nebo velká nádrž.
Pro ohřátí vody z 15°C na 60°C potřeboješ 52kWh energie a při 6kWp na střeše budeš potřebovat více jak 10 hodin slunečního svitu.
JS
Na podporu ohřevu pitné nebo topné vody je nutné počítat s :

2000Wp na 200 - 250 Litrů v létě...

2000Wp na 80 - 120 Litrů v zimě...

Aby se výsledek pohyboval mezi efektivní podporou až ohřevem samotným.

6kWp se v nádrži 1000Litrů v zimě naprosto ztratí a nemá naprosto žádný efekt.

Na jaře a na podzim to maliličko pomůže, ale na spotřebě současného paliva nebude téměř znát a v létě, až to nebude potřeba, ohřeje za 2 dny naplno a pak i udrží naplno = jenže téměř k ničemu.

To zařízení bude neefektivní a diskutabilní návratnost vůbec.

Takhle vypadá efektivních 2000Wp ukládaných do vody v zimě, do 125 Litrů - pouze fotovoltaikou ohřívaného bojleru.

Odkud přetéka do bojleu ohřívaného ze sítě který ji drží na stabilní teplotě a denně dohřeje potřebný rozdíl.
Pak to efektivní být může.
Přílohy
Screenshot_20230103-180134_Gallery.jpg
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 220
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ohrev AKU nádrže

Příspěvek od JirkaE »

A takhle vypadá efektivních 6,9kWp v nádrži NADO 500/140 ve velmi malém rodinném domku, který je dobře zateplený, kde fotovoltaika v zimě - která je štědřejší na sluníčko snížila množství dřeva na polovinu.

A i v tomhle případě přetéká voda ze smaltované vnitřní nádrže zásobníku NADO ještě skrz bojler klasický na energii ze sítě, protože sluníčko je velmi nestabilní zdroj energie a pokuď je rodinka až do večera v práci, tak by se jinak mohlo stát, že se nemají večer v čem osprchovat, když teplota v akumulační nádrži spadne na 25 Stupňů..., pokud nechtěji Akumulačku dohřívat ze sítě, nebo čekat - až se voda ohřeje kamny...

A pak je ještě otázka, jak kdo využije, v tomhle případě - přebytečných 5kWp/h v létě.
Přílohy
Zdenda1.jpg
Diablo1st
Příspěvky: 1626
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE na ohrev AKU nádrže

Příspěvek od Diablo1st »

Pokiaľ nie je v akumulačke výmenník pre TUV je somarina riešiť FVE pre takúto akumulačku len pre vykurovanie. Vtedy, keď sú najväčšie prebytky kúriť netreba.
Je lepšie zaobstarať si klímu a prikurovať s ňou v prechodných obdobiach a cez leto s ňou chladiť.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 220
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ohrev AKU nádrže

Příspěvek od JirkaE »

Diablo1st píše:Pokiaľ nie je v akumulačke výmenník pre TUV je somarina riešiť FVE pre takúto akumulačku len pre vykurovanie. Vtedy, keď sú najväčšie prebytky kúriť netreba.
Je lepšie zaobstarať si klímu a prikurovať s ňou v prechodných obdobiach a cez leto s ňou chladiť.
Je to tak, souhlasím :D

Teplá pitná voda je potřeba celoročně a lze ji použít I PRO pračku, nebo myčku, nebo i bazén pro děti...

Topení jako vedlejší produkt v mezisezóně a pomoc v zimě je zajimavé pouze u dobře zateplených domů, pokud je dobře vyřešený přebytek v létě...

Pokud někdo zužitkuje v létě 4kWp v klimatizaci + baterie a domácí spotřeba + 2kWp do vody, pak může být 6kWp i bez velkých přebytků krásně využitých pro vlastní spotřebu - ALE NE POUZE PRO AKUMULAČNÍ NÁDRŽ.

Přikládám schéma od jiného zákazníka - také 6,9kWp a také NADO 500/140 (počátek září 2022)
Ale spirála / TPK / LXDC 4,6kW DC.

Tohle je sice moje práce, nicméně na přání zákazníka.
Můj díl je pouze fotovoltaický ohřev vody, přebytek a baterie pak dělala jiná firma (jeho kamarád).

Náš zákazník - náš pán... :fuuu:

Systém je v zimě slabý.. Spotřeba paliva se snížila o cca 20%
Zisk je ale z prodeje v létě a celkové náklady na ohřev pitné vody jsou oproti dřívějšku o 85% nižší.

Akumulační nádrž má i 2,5kW AC spirálu na fázi s přebytky...

Data o úsporách na energiích ještě nemám, ale předpokládám / odhaduji - že je energie ze sítě budou o cca 70-75% dole. Data budou až v září, až se uzavře celoroční provoz.

Je to hybridní měnič 5kW + baterie 3 x 3,6kWh

Jeden string 2,3kWp jde napřímo do měniče.
Druhý 2,3kWp přímo do akumulačky.
Třetí 2,3kWp do akumulačky a po ohřátí se automaticky přepne na měnič...
Přílohy
5kW1PH.png
jabko
Příspěvky: 21
Registrován: pát dub 12, 2013 9:29 am

Re: FVE na ohrev AKU nádrže

Příspěvek od jabko »

Ďakujem za Vaše pripomienky.
Aby som to lepšie ozrejmil, viem čo dokáže resp. nedokáže fotovoltaika. Doma som zrealizoval FVE s dvomi Victronami a u brata ohrev vody cez Mppt regulátory (3x10 - 225Wp panelov, 2x Mppt OPL prijoritne ohrieva vodu v 2 bojleroch po nahriatí prepne výkon do AKU nádrže, 1x10 panelov je pripojených na Axpert 5000W s 3x aku pylontech).
Ja som vzhľadom na financie chcel v prvom kroku riešiť ohrev vody ako som spomínal na začiatku. Až bude dosť financií tak systém prerobiť na napájanie domácnosti s možnosťou uložiť prebytočnú energiu uložiť do do bojlera, resp do AKU nádrže. (niečo podobné ako je obrázok od JirkaE) Ale s tým žeby som nič nedodával do siete.
Ale ceny Mppt regulátorov išli riadne hore od mojej poslednej realizácie a preto som sa pýtal na menič (preskočil by som prvý krok :-) ). Ide mi o to aby som mohol do meniča pripojiť najlepšie 3x po 9 panelov a utiahol mi 6kW špirálu.
Ďakujem
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 220
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ohrev AKU nádrže

Příspěvek od JirkaE »

jabko píše: Ide mi o to aby som mohol do meniča pripojiť najlepšie 3x po 9 panelov a utiahol mi 6kW špirálu
K tomu není potřeba měnič....

Stači LXDC BOX 6,9kW MONO do kterého lze 3 x 9 Panelů připojit a ohřívá 6,9kW spirálu...

V mnoha verzích Akumulačních nebo Smaltovaných nádrží DZD-Dražice...

Komplet 6,9kW = Spirála 6,9kW + BOX 6,9 MONO stojí od 18.499,- Kč a máš to komplet s bezpečným zapínáním a vypínáním i s keramickými spirálami ve smaltovaném pouzdru s velmi dlouhou životností....

Stačí jen přes pojistky připojit FV-Panely... :)


Nebo to můžeš udělat jako Ampérák.... ;)



(na obrázku TPK - Spirála 4,6kW ale to nevadí / 6,9kW je stejná, jen jsou uvnitř 3 keramické spirály :) )
Přílohy
LXDC BOX 6,9kW.jpg
TPK 210-12 6,9kW.jpg
20220120_093318.jpg

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek