Malá velká FVE-Victron

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
majky94
Příspěvky: 1
Registrován: pon dub 26, 2021 2:42 pm

Malá velká FVE-Victron

Příspěvek od majky94 »

Zdravím.
Mám pár dotazů před odbouchnutim objednávek.

A stringy a regulátor
- mám střechu 40° vychod+západ (jih je víc k západní straně)
K tomu plánuji východ 12* (3p4s) 400wp a na západ 12*(3p4s) 460wp
Vzhledem k tomu že to není čistý jih. Počítám s tím že ne vše pojede na ,,max,, ale budu mít ,,energii,, po celý den ,jeden string bude asi často na východní straně pod stínem komína. Takže z východu pojede v poledne jen 2stringy až se slunce překlopí.

1A -peak
Jaký je teoretický maximální Peak výkonu?(když zanedbáme ten stín komína)
2A -paraleni spojení V+Z
Napětí panelů je skoro stejné lze spojit východ a západ paralelně a použít 250/100A regulátor? Nebo je lepší použít 2* 250/85. Jde mi o to že když si vezmu že to nikdy neude v tom wattpeaku tak není možný že by ten 100A mohl stačit ? Usitrelo by se tím nemalé peníze. Rozdíl 1x100 2x85 je docela solidní. +To pak zabere méně místa.
Co jsem se dočetl tak napětí na panelů je skoro vždy i pod měsícem ale proud je na ,,nule,,. Tedy jen se sčítají proudy v uzlu.
3A- Jištění
Ja jistit jednotlivé stringy? Mohl by mi někdo dát buď odkaz na nejaky jistič,odpinac atd? Hodnoty panelů dávám do příloh .

B-menic.
Tady to bude zajímavé. Pár let budem bydlet v tomto domečku než postavíme druhý tzv ,, vysněný,, a ten první budem pronajímat nebo ho necháme návštěvám atak. Např na léto kdy mamka chce vypadnout z Prahy.
1b- 1F/3F
Jsme ve fázi rekonstrukce a mít rozvaděč na 1f /3F je prakticky jedno . Teď jsem ale omezen prostorem a to hodně. Takže bych raději třeba jen jeden MP II 5000VA přes který by jel domeček a až bude vysněný dům tak vše (stringy prodloužit až do domu ) a měniče rozšířit na 3f nebo jen paralelním spojením zesílit 1F.
Jde mi o výkon zda to bude stačit na provoz.
2b
Měnič 5000VA má výkon 4kw . Tzv trvale ale píše se Peak 8kw. Jak dlouho dokáže jet třeba na5-6kw?
Jde mi třeba o to když sepne čerpadlo ve studni 1,1kw (asi na 2minuty) nebo v přečerpávající jímce (5minut) 2,5kw při běhu některých spotřebičů
3b
Taky jsem zde četl že existuje nějaké relatko které při sepnutí jednoho spotřebiče odpojí druhé. Jakože když třeba sepne to čerpadlo tak by nesepl bojler.
Mohl by mi někdo poslat nějaký odkaz na tohle ?
Jestli to tak opravdu je tak by šlo udělat ze v momentě kdy třeba dům bere víc jak 3,5kw nesepne bojler,čerpadlo kanalizace (to má nádrž na kubík tak to v klidu vydrží než se třeba dovari)

C-konstrukce.
C1
Jedná se o novou plechovou satjam trend střechu

Kombivruty a profily to je jasné ale nenašel jsem profil v 7m a delší max 4,3m. A to by končilo uprostřed jednoho panelu. . Jak se to řeší normálně napojit kolejnici na sebe a je to?
C2 uzemnění
Na svorkovnici v rozvaděči anebo až k zemnící tyči?

D-napojeni na vysněný dům
Tady je otázka jak pak (za 3az 4roky) natáhnout kabely od domu k domu.
Jestli mít jištění ,,pod střechou,, a od jištění je už spojit dejme tomu na 4kabely (2pro V a 2pro Z)a táhnout např v CYKY 4x16mm nebo 5*16 včetně zemnění.
Popřípadně dle bodu 2A kdyby to šlo tak jen 2*25mm kabely. .

Děkuji za případné rady/připomínky.

PS:píšu to na telefonu a to už skoro 2h. Tak prosím omluvte jestli jsem se někde uklikl na automatická oprava textu nahradila slovo nějakou kravinou ;)
Přílohy
Screenshot_20220918-031631_Samsung Notes.jpg
Screenshot_20220918-031737_Samsung Notes.jpg
Screenshot_20220918-030757_Sun's path.jpg
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Malá velká FVE-Victron

Příspěvek od rva »

1A - maximální výkon si nasimuluj v https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/. Každý sklon musíš zvlášť. A vyber si, že chceš hodinová data, která si potom sečteš. Maximum bude někde kolem letního slunovratu. Odhaduji, že to bude víc než 100A. Jak si s tím tento regulátor poradí, nevím. Těm mým to asi nevadí a zvládnout si sami omezit proud na přípustnou hodnotu.
2A - klidně se spojuje V+Z, za cenu mírné degradace výkonu (protože mppt napětí V střechy se mírně liší od napětí Z střechy).
3A - U jištění je optimální, když máš pod každým FV polem kombi box, kde jde každý string přes FV pojistku (hodnotu ber dle toho, co máš napsané zezadu na panelech) já mám jen + pól, ale dnes bych jistil oba (protože mám VF vstup, kde vstup není galvanicky oddělen od země a oba fousy mají napětí vůči zemi) Vypadá to nějak takto: https://www.aliexpress.com/item/4001139258021.html. Paralelní stringy se v kombi boxu spojí a jdou přes DC jistič https://www.aliexpress.com/item/4000529722874.html kterým v případě údržby string odpojíš. Někdo má před ním ještě napojení pro přepěťovku.
1B - počítat s 1f elektrárnou už při výběru spotřebičů. Pokud existuje jen 3f verze spotřebiče, existují i frekvenční měniče, které dovedou z 230V udělat 3x400V.
3B - jedná se o přednostní relé, schema např. https://elektrika.cz/data/clanky/dva-bo ... -byte/view
C1 - pro spojení profilů jsou hliníkové vkládané "U" profily. Já mám https://www.ehlinik.cz/spojka-solar-pro ... 00101.html, ale když chyběla, nacpal jsem tam i pozinkovanou DIN lištu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Malá velká FVE-Victron

Příspěvek od Diablo1st »

2A - Ja už by som dal v tomto prípade 2ks regulátorov. Predsa len povesiť na jeden 250/100 cez 10kWp sa mi zdá už troška moc.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Karlik73
Příspěvky: 95
Registrován: sob pro 18, 2021 4:41 pm

Re: Malá velká FVE-Victron

Příspěvek od Karlik73 »

Tak na ten regulator povesis vlastne cokoliv a on ti da jen to co umi. No a kdyz to bude vychod a zapad, tak ti tam myslim stejne pojede vzdy skoro jen jeden string,ne? Dal bych tedy asi jen tu 100
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Malá velká FVE-Victron

Příspěvek od Diablo1st »

Karlik73 píše:Tak na ten regulator povesis vlastne cokoliv a on ti da jen to co umi. No a kdyz to bude vychod a zapad, tak ti tam myslim stejne pojede vzdy skoro jen jeden string,ne? Dal bych tedy asi jen tu 100
To nie je tak docela pravda. Bude dávať vždy aj ten druhý, len menej.

Na ten 250/100 sa dá povesiť panely do max. 70A, ale ja nie som moc zástancom nejaké zariadenie drtiť až na krv. Ak uvažujem o stringoch cez 10kWp tak už tých pár sto € navyše za druhý regl nie je až taká položka. Aspoň bude aj nejaká záloha, ak by nedajbože jeden regl kľakol.
Ja by som radšej zobral 2ks 250/85 alebo 250/70 na 10,3kWp. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Malá velká FVE-Victron

Příspěvek od brin »

Stále mi nikdo nikdy nebyl schopen odpovědět, proč by se nemohl regulátor neomezeně přepanelovávat. Pokud nepřekročím stanovené napětí, tak se z logiky věci prakticky nemůže nic stát. Regulátor totiž sice vyhledává optimální bod výroby, ale jen do chvíle, kdy zajistí maximální aktuálně povolený proud na výstupu. Tohle je jeho základní funkce, kterou musí zvládat, bez toho by to nebyl nabíječ baterií. Panely navíc nejsou aktivní prvek, nic nevyrábí do chvíle, kdy je zatížíte, tudíž když je nezatížíte plně, elektřina se prostě nevyrobí. Nemohu se tedy stále dopátrat mechanismu, kterým by se měl MPPT regulátor poškodit. Napětím to nebude. Proudem to také nebude, to by se regulátor musel chtít usmažit sám a to bych vyhodnotil jako chybový stav. Můžete mi tedy někdo vysvětlit, na co by měl ten regulátor umřít?
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Malá velká FVE-Victron

Příspěvek od FrantisekCa »

Mozem sa domnievat, ze je to napr. koli skratovemu prudu a taktiez koli regulacii, ktora neni okamzita vzhladom na vystupne parametre.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Malá velká FVE-Victron

Příspěvek od rva »

Mám ten EPSolar v podpisu - max. 60 A. Při přepanelování najel na vyšší proud, zobrazoval vyšší proud a naměřil jsem vyšší proud klešťákem. Někdy se přehřál a odpojil. Teď už na něm mám jen tolik panelů, aby k tomu nedocházelo.
Používal jsem Axpert mppt 5 kW. U něj po přepanelování docházelo k tomu, že když proud překročil dovolenou hodnotu (tuším 60 A), tak uvnitř relátko (jsou tam 2 relátka 70 A v sérii) odpojilo panely, znovu je připojilo a najíždělo se zezhora na takové napětí, aby proud nebyl překročen. Jedno relátko na to rozpínání pod plným proudem dojelo - po rozebrání se mi ho podařilo rozhýbat. Tak jsem pár panelů ubral.
Teď mám silně přepanelované (na jednom mám 13 kWp oproti doporučeným 4.5 kWp / 18 A) ISolar SM II - 3 pracují paralelně. Vypadá to, že si nastavují vstupní proud tak, aby nepřekročily doporučené hodnoty. Vyrábějí paraleně a když neběží mppt (v noci), tak se o dodávaný výkon podělí poctivě tak, že každý dodává třetinu (odchylka mezi nimi je cca 30 W). Možná to nesouvisí s přepanelováním, ale čím větší výkon z panelů zpracovávají, tím víc se liší v tom, kolik kdo z nich dodává (rozdíl klidně i 500 W) a víc kolísá i výstupní AC napětí. Dokonce ten nejvíce přepanelovaný (který fungoval jako Master) spadl 2x do chyby. Tak jsem udělal Master z toho, na kterém je přepanelování nejmenší a do chyby nic nespadlo.
Prostě kdo přepaneluje dokonce až tak, že dodávaný proud může být vyšší než doporučená hodnota, se nesmí divit, že se děje něco neobvyklého.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Malá velká FVE-Victron

Příspěvek od FRSO »

brin píše:Stále mi nikdo nikdy nebyl schopen odpovědět, proč by se nemohl regulátor neomezeně přepanelovávat. Pokud nepřekročím stanovené napětí, tak se z logiky věci prakticky nemůže nic stát. Regulátor totiž sice vyhledává optimální bod výroby, ale jen do chvíle, kdy zajistí maximální aktuálně povolený proud na výstupu. Tohle je jeho základní funkce, kterou musí zvládat, bez toho by to nebyl nabíječ baterií. Panely navíc nejsou aktivní prvek, nic nevyrábí do chvíle, kdy je zatížíte, tudíž když je nezatížíte plně, elektřina se prostě nevyrobí. Nemohu se tedy stále dopátrat mechanismu, kterým by se měl MPPT regulátor poškodit. Napětím to nebude. Proudem to také nebude, to by se regulátor musel chtít usmažit sám a to bych vyhodnotil jako chybový stav. Můžete mi tedy někdo vysvětlit, na co by měl ten regulátor umřít?
Přepanelovat lze třeba MPPT Victron do max napětí a proudu na vstupu, stejně pokud bude proud na výstupu dosažen, tak to ořízne a výkonově se tím sníží i proud na vstupu, MPPT stejně najíždí postupně, takže se nemůže nic stát, na jedné Fve jsem měl přepanelovaný systém na 12V, MPPT 100/30, panely 285Wp 2S2P, pokud stačí využívat max výkon z panelů jen cca 420W, tak je to OK. Běžně na chatu kde je lednice, světla a TV dávám MPPT 100/20, panely 280-325Wp 2S1P, aku 12V/200-250Ah Hopecke, nebo Lifepo4 202Ah Bms 120A.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Malá velká FVE-Victron

Příspěvek od Diablo1st »

A náhodou nezávisí veľkosť prúdu od osvitu?

Čo sa stane, ak pri slabšom osvite bude na regulátore prúd niekde pri maxime a do toho vykukne priame slnko z poza mrakov?
Podľa mňa výrobcovia neudávajú hodnotu max. prúdu len tak pre srandu. Victron má pri 100A verzii 70A skratový prúd.

Ďalšia vec je, že ostane kopec energie na streche. Viac ako 5,8kW z 10,3kWp pola cez ten regulátor nepretečie, čo je podľa mňa škoda. Mierne prepanelovanie je OK, ale prepanelovať o 77% sa mi nezdá rozumné. Ešte pozor na jednu vec. Ten mppt sa pri 100A bude zahrievať a tuším od 45°C začne znižovať svoj výkon. Takže je možné, že z 10,3kW poľa bude dobíjať len nejakými 4,5kW!
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Malá velká FVE-Victron

Příspěvek od FRSO »

Diablo1st píše:A náhodou nezávisí veľkosť prúdu od osvitu?

Čo sa stane, ak pri slabšom osvite bude na regulátore prúd niekde pri maxime a do toho vykukne priame slnko z poza mrakov?
Podľa mňa výrobcovia neudávajú hodnotu max. prúdu len tak pre srandu. Victron má pri 100A verzii 70A skratový prúd.

Ďalšia vec je, že ostane kopec energie na streche. Viac ako 5,8kW z 10,3kWp pola cez ten regulátor nepretečie, čo je podľa mňa škoda. Mierne prepanelovanie je OK, ale prepanelovať o 77% sa mi nezdá rozumné. Ešte pozor na jednu vec. Ten mppt sa pri 100A bude zahrievať a tuším od 45°C začne znižovať svoj výkon. Takže je možné, že z 10,3kW poľa bude dobíjať len nejakými 4,5kW!
U Victronu se nestane nic, při 250/80 jsem při plném výkonu pole 5,4kWp nastavil nabíjecí proud na 1A vypl a zapl znovu panely a vše OK.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek