Ostrovní FVE pro skleník

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
alesh
Příspěvky: 1
Registrován: pát říj 08, 2021 11:04 am

Ostrovní FVE pro skleník

Příspěvek od alesh »

Vážení,
rád bych tu s Vaším přispěním zkonzultoval můj plán ostrovní elektrárny pro napájení ventilace, automatizace a zavlažování skleníku.

Co budu napájet?
3x 24 V ventilátory s max. příkonem okolo 750 W dohromady
Raspberry Pi, senzory, atd. (trvalý odběr řekněme 40 W)
čerpadlo a elmg. ventily zavlažování – cca 150 W
zatmívání – elektromotor cca 150 W

Vzhledem k tomu, že všechny potřebné komponenty seženu v provedení 24 VDC, myslím, že systémové napětí 24 VDC je jasná volba a můžu tím pádem vynechat měnič. Nebo radši 48 V a velký step-down měnič 48/24V ?

Provoz skleníku uvažuju v období březen – listopad. Největší žrouti jsou samozřejmě ventilátory, ale mají výhodu v tom, že jejich provoz na plný výkon je potřeba jen ve chvíli, kdy mi na skleník pere přímé slunce a tedy ve chvíli, kdy by měl být dostatek energie. A i tak je jejich výkon dost předimenzovaný. Ventilátory mají PWM vstup a o jejich regulaci se bude starat RPi.

Čerpadlo a elektromotor zatmívání sice taky budou žrát dost, ale jejich provoz se uvažuje jen pár minut denně.

Moje představa zatím je 4x panel 1,7 x 1 m okolo 350-375 W. Při rychlém prohledání nabídky vidím víc různých výrobců a spoustu prodejců, ceny jsou okolo 4500 Kč/ks. Např. Longi 375W LR4-60HPH. Nějaké doporučení, nebo je to jedno? Umístění panelů plánuju na zem před skleník z jihu tak, aby samozřejmě nestínily.

Další věc je regulátor. Nemám tušení, který zvolit. K panelům výše bych mohl zvolit např. Victron SmartSolar/BlueSolar MPPT 150/60 (zapojení panelů 2P2S) nebo např. Epsolar 6420AN MPPT 60A (4S). Rozdíl v ceně je celkem značný. Nejsem si jistý, co bych vlastně měl po regulátoru chtít, kromě toho, aby z něj šlo vytáhnout co nejvíce dat jednoduše do RPi. Nebo i třeba nějaká Čína? Např. https://www.aliexpress.com/item/3295100 ... .subject_0

Baterie. Vzhledem k cyklování baterie bude asi vhodná LiFePO4. Je sestava LiFePO4 CATL 120Ah 25,6V 50A z místního obchodu dobrá volba? Cenově vychází velmi dobře, řekl bych.

Další věc, se kterou docela tápu, jsou ochranné prvky. Co budu potřebovat, abych to měl „košer“? Skleník samozřejmě nemá žádný hromosvod a není u něj dostupné žádné zemnění. Asi bych ale byl schopen něco okolo zakopat a na těch 5 Ω se dostat. Nevím, jestli to má nějaký vliv, ale skleník je kousek od vedení ZVN – vzdálenost ke krajnímu vodiči je cca 35 m.

Předem díky za všechny rady a připomínky. A taky díky, že tu vůbec tohle fórum je.
Zdraví, a.
kodl69
Příspěvky: 7487
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní FVE pro skleník

Příspěvek od kodl69 »

24V systém tj 8s lifepo4 je cca 26-27.5V v nabitým stavu, to sedí na 33V z panelů - stačí PWM regulátor patřičně dimenzovaný. Pro MPPT bys musel použít buď 40V panely2x1m, nebo je spojovat po dvou do série. Úplně na zem bych to nedával, už třeba kvůli znečištění odstřikující špinavou vodou s hlínou. Baterie tak, aby proudy byly pod 0.5C, raděj míň. potom pro 4 panely raděj 100Ah v baterkách. Jestli to chápu, tak ventilátory pojedou, když svítí slunce a je tam horko, závlaha +- každodenně. Udělat vše na 24V je dobrý řešení, jenom je potřeba počítat s většími průřezy drátů pro spotřebiče, a minimalizovat délky vedení.
Potřebnej výkon v panelech si ověř tady: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP - doporučená rezerva je tak na 3 dny provozu, asi bez ventilátorů, předpokládám, že když jsou těžký mraky, tak se moc nechladí. Kdysi jsem pomáhal se ostrovním systémem pro filtraci a pod u zahradního jezírka, to mi přišlo energeticky ještě horší, 2kWp panelů nebyly na trvalej provoz 100W filtrace málo...
Vodu budeš čerpat přes den, do nějaké nádrže nahoře, a pak samospádem, nebo i v noci? pokud bys měl spotřebu přes den, tak by se dal udělat systém, kde toho do baterie moc nepůjde, a bude omezenej nabíjecí proud a většina elektriky se hned spotřebuje. Možná by se na tom dalo něco ušetřit za baterky, ale bude o to dražší regulátor...
Hlavně doboru BMS, případně na zimu odpojit spotřebu úplně,nebo baterky zazimovat.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 711
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Ostrovní FVE pro skleník

Příspěvek od shuty »

ja len k tomu vetraniu sklenika - podla mna by bolo dobre doplnit sklenik o automaticky otvarac okna. je to za par korun, funguje to samostatne automaticky a bez akehokolvek napajania. hlavne to bude fajn pre pripad nejakej zavady na fve aby sa ti zelenina neuvarila ak sa v teple nezopnu ventilatory a sklenik sa prehreje. navyse budes tym padom potrebovat menej ventilatorov alebo ich menej casto spustat.

https://zahradnynabytok.org/produkt/aut ... MzEALw_wcB
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
cipis
Příspěvky: 4801
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ostrovní FVE pro skleník

Příspěvek od cipis »

A každý rok měnit olej, těsnění a další krámy ... Provozovali jsme to víc jak deset let, za tu dobu dvakrát vyměnili a nakonec vše vyházeli. A ve skleníku na zahradě teď ve vhodnou dobu okna podložíme latí a pak ji zase na podzim dáme pryč.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pawel
Příspěvky: 836
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Ostrovní FVE pro skleník

Příspěvek od Pawel »

Proč měnit olej to není auto.
cipis
Příspěvky: 4801
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ostrovní FVE pro skleník

Příspěvek od cipis »

Protože to nikdy nevydrželo celou sezónu netéct. Dřív nebo později to začalo prosakovat, kapat atd.
A kvůli případné kontaminaci tam asi olej do auta dávat nebudeš.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pawel
Příspěvky: 836
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Ostrovní FVE pro skleník

Příspěvek od Pawel »

Kdy tu někdo napsal olej tak jsem napsal auto. Asi šlo o nějaké šmejdy tlumiče.
cipis
Příspěvky: 4801
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ostrovní FVE pro skleník

Příspěvek od cipis »

Cože?
Těch otvíračů je asi celá řada různých, ale je to furt stejný princip. Olej se zahřívá a vytlačuje tyčku "nahoru" a zvedá okno. Plnou syntetiku tam nedáš, aby sis neudělal bordel ve skleníku, takže trpí pak kroužky atd., takže se to jen zhoršuje. Až už to není jak přetěsnit, tak koupíš něco jiného a vše se opakuje v bledě modrém. Proto jsme to také vyházeli.
A to byl jako úplně první velký píst na 4 okna, to už nefungovalo od výroby samo o sobě.
Jestli bude někdy nějaké otvírání ve skleníku, tak už jedině motorické.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pawel
Příspěvky: 836
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Ostrovní FVE pro skleník

Příspěvek od Pawel »

Kdy pak trpí? Nemusí se tam dávat jen olej a ani ne long. Když to tou kapalinou naplníte moc že jde píst při ohřátí na doraz tak to neudrží žádné těsnění. U sousedů mají nějaké samo domo a už otvírají okno tak 15 let a určitě ně nikdo ani nešáhnul. Je to jen o fyzice.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 711
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Ostrovní FVE pro skleník

Příspěvek od shuty »

mal som za to ze v tychto piestoch je parafin aspon tak som to niekde cital. mam otvarace este len prvu sezonu takze neviem podat blizsie informacie. ak je to ale take hrozne ako pise cipis tak sa za moj prispevok ospravedlnujem....
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
skopec
Příspěvky: 137
Registrován: pon srp 16, 2021 8:35 pm

Re: Ostrovní FVE pro skleník

Příspěvek od skopec »

Mám samodomo ze starého tlumiče a funguje to už hodně let.
D34: 3,3kWp 174° (6*235 Wp + 6*310 Wp) + EPsolar Tracer 6420AN + Epsolar IPower IP5000-42-Plus-T + 4* VRLA GEL 12V/150Ah + 16*LiFePo4/120Ah, WIFI: 50Wp 174° + PWM KLX1230+3*VRLA AGM 12V/17Ah, Včely: 10Wp 180° + Epsolar LS LS1024B + VRLA AGM 12V/17Ah, Automatizace: 15 * Wemos D1 mini/lite
Matess
Příspěvky: 1600
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Ostrovní FVE pro skleník

Příspěvek od Matess »

obecně je to dobrý nápad a nevypadá to špatně. Jak to bude s odběrem v zimě? bude tam nějaký nebo to bude spíš uspané?

Je to takový projekt který kdybych dělal pro sebe udělal bych jej z komponent co bych posbíral na bazaru. Nejsem tak velký zastánce pwm regulátorů ale jistě fungovat to bude. Výhodou mppt bude větší volnost ve výběru panelů. Opět bych se nebál kouknout zde na bazar a něco si vybrat.
cipis
Příspěvky: 4801
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ostrovní FVE pro skleník

Příspěvek od cipis »

K tomu otvírání přes píst - technologie určitě pokročila, ale jak jsem psal, po letech otravování jsme to prostě ve skleníku zrušili.
Nicméně bude určitě existovat něco víc profi, ale to je pak otázka, k čemu ten skleník slouží - jestli jen na doma nebo je to i na vydělávání atd. Hobby řešení pro hobby použití se mi neosvědčilo ... Takže shuty rozhodně neomlouvat, nápad je to dobrý, ale za pár kaček asi nebude.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ChlapeczDediny
Příspěvky: 241
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní FVE pro skleník

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Ventilátor čistě na malý panel nestačí? Svítí = je teplo a jede ventilátor. Nesvítí = ventilátor nejede, ale ani se nic nehřeje.
U mne to takhle "automaticky" jede na chalupě. V létě čistě větrání chalupy, v zimě přes solární sušičku ovoce ohřívaný vzduch vysušuje chalupu. Ale skleník zatím nemám, tak jen tipuju.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
Kostěj
Příspěvky: 615
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní FVE pro skleník

Příspěvek od Kostěj »

cipis píše:Protože to nikdy nevydrželo
Mám skleník v provozu od 3/2011 a v něm 2x "Automatický otevírač oken skleníků (38x9,5x5cm) - PRO SKLENÍKY ZENIT" kus za 600 Kč. Oba stále fungují, nevím o nich. Nemít je, jsou věci ve skleníku asi každý rok spálené, to si člověk může 100x říkat: ráno prostě otevřeš dveře, to nezapomeneš, to dáš. Za mne: je to výrobek, co nemá chybu.
skopec
Příspěvky: 137
Registrován: pon srp 16, 2021 8:35 pm

Re: Ostrovní FVE pro skleník

Příspěvek od skopec »

ChlapeczDediny píše:Ventilátor čistě na malý panel nestačí? Svítí = je teplo a jede ventilátor. Nesvítí = ventilátor nejede, ale ani se nic nehřeje.
U mne to takhle "automaticky" jede na chalupě. V létě čistě větrání chalupy, v zimě přes solární sušičku ovoce ohřívaný vzduch vysušuje chalupu. Ale skleník zatím nemám, tak jen tipuju.
Nějaké podrobnosti o té sušičce a chalupě?
D34: 3,3kWp 174° (6*235 Wp + 6*310 Wp) + EPsolar Tracer 6420AN + Epsolar IPower IP5000-42-Plus-T + 4* VRLA GEL 12V/150Ah + 16*LiFePo4/120Ah, WIFI: 50Wp 174° + PWM KLX1230+3*VRLA AGM 12V/17Ah, Včely: 10Wp 180° + Epsolar LS LS1024B + VRLA AGM 12V/17Ah, Automatizace: 15 * Wemos D1 mini/lite
Pawel
Příspěvky: 836
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Ostrovní FVE pro skleník

Příspěvek od Pawel »

Ty větráky také trochu vypadají na hračku ale jak tu někdo občas píše "kdo si hraje nezlobí" A naprostý souhlas.
ChlapeczDediny
Příspěvky: 241
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní FVE pro skleník

Příspěvek od ChlapeczDediny »

skopec píše: Nějaké podrobnosti o té sušičce a chalupě?
Primitivní bezvýměniková bedna s nízkou účinností v zimě, ale na konci léta to nějaká jabka usuší.
http://zahradavkopci.sk/solarna-susicka-ovocia/
http://zahradavkopci.sk/solarna-susicka-dostala-komin/
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek