USA chtějí do roku 2050 vyrábět 45 % elektřiny z OZE

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.
Uživatelský avatar
karelkilian
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm

USA chtějí do roku 2050 vyrábět 45 % elektřiny z OZE

Příspěvek od karelkilian »

Dobrý den,

je tu pátek a s ním další článek ke čtení, zamyšlení a případné diskuzi. Dnes se podíváme na plány USA.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

USA chtějí do roku 2050 vyrábět 45 % elektřiny ze sluneční energie

Bidenova administrativa na začátku září oznámila, že Spojené státy budou usilovat o to, aby do roku 2050 vyráběly téměř polovinu elektřiny ze solárních zdrojů. K dosažení 40% podílu solární energie do roku 2035 musí USA do roku 2025 instalovat v průměru 30 gigawattů solární kapacity ročně, což je proti současnosti dvojnásobné tempo, a v letech 2025 až 2030 až 60 gigawattů ročně.

Podrobnosti byly zveřejněny ve zprávě ministerstva energetiky, která byla publikována současně s oznámením Bidenovy administrativy. Podle této zprávy chce ministerstvo do roku 2035 zvýšit podíl elektřiny ze slunečního záření na 40 % ze současných pouhých 3 %. Do roku 2050 pak chce její zastoupení zvednout až na 45 %.

Klimatická změna se týká všech

Ambiciózní plán znamená, že Spojené státy budou muset zčtyřnásobit svou dosavadní roční výstavbu solárních kapacit, vysvětlilo ministerstvo. Vyžadují také razantní změnu v politice USA a miliardy dolarů investic na přizpůsobení národní elektrické sítě k přechodu na solární energii.

Zpráva reaguje na nárůst ničivých globálních povětrnostních jevů a živelních katastrof, jako byl hurikán Ida či lesní požáry v Turecku, Řecku a USA v posledních měsících. Návrh se snaží revidovat energetický sektor v zemi, změnit politiku a infrastrukturu ve snaze bojovat proti zhoršujícím se dopadům klimatických změn.

Prezident Joe Biden při nedávné návštěvě čtvrtí postižené hurikánem Ida označil změnu klimatu za „krizi týkající se všech“. Podobně generální tajemník OSN António Guterres komentoval poslední zprávu IPCC o změně klimatu jako „červený kód pro lidstvo“.

V srpnu Bidenova administrativa oznámila další ambiciózní plán, podle něhož by do roku 2030 měla být polovina všech automobilů prodaných v USA s nulovými emisemi. Úspěch při dosahování tohoto cíle bude do značné míry záviset také na změně politiky, velkých investicích a změně chování spotřebitelů.

Bidenův pohled na klimatickou krizi

Biden ve svém komentáři k hurikánu Ida varoval, že je načase, aby se Amerika začala vážně zabývat nebezpečím, jinak bude čelit ještě větším ztrátám na životech a majetku. Je přesvědčen, že očividné škody, od lesních požárů na západě až po spoušť způsobenou hurikány na jihu a severovýchodě, mění skeptiky ohledně změny klimatu na věřící. Roky nevyslyšených varování vědců, ekonomů a dalších znamenají, že čas na reakci je krátký.

„Hrozba je tady. A nezlepší se to,“ řekl Biden v New Yorku. „Otázkou je, zda se to může zhoršit. Můžeme zabránit tomu, aby se to zhoršilo.“ Dále uvedl, že hrozbu lesních požárů, hurikánů, tornád, záplav a dalších extrémních projevů počasí je nutné řešit způsobem, který zmírní ničivé dopady změny klimatu.

Proběhlé přírodní katastrofy daly Bidenovi příležitost prosadit v Kongresu schválení plánu na vynaložení 1 bilionu dolarů na posílení celostátní infrastruktury, včetně elektrických rozvodných sítí, vodovodních a kanalizačních systémů, aby lépe odolávala extrémnímu počasí. Legislativa prošla Senátem a čeká na hlasování ve Sněmovně reprezentantů.

Nová příležitost

Ministryně energetiky Jennifer Granholm ve svém prohlášení uvedla, že zpráva ministerstva energetiky „osvětluje skutečnost, že solární energie, náš nejlevnější a nejrychleji rostoucí zdroj čisté energie, by mohla do roku 2035 vyrábět dostatek elektřiny pro všechny domácnosti v USA a vytvořit pracovní místa pro až 1,5 milionu lidí.“

Ředitelka kanceláře ministerstva energetiky pro technologie solární energie Becca Jones-Albertus zdůraznila, že zpráva ministerstva energetiky byla „navržena jen jako vodítko“ pro inovace v oblasti solární energie a pro politiku obnovitelných zdrojů energie, nikoli jako prohlášení administrativy. Jinými slovy, úspěch do značné míry závisí na změnách v politice prováděných Kongresem od současnosti do budoucna.

Solární energie má potenciál dodávat do patnácti let až 40 % elektřiny v zemi, což je desetinásobný nárůst oproti současnému výkonu. Bude však vyžadovat miliardy dolarů investic do modernizace národní elektrické sítě.

Podle ministerstva energetiky instalovaly Spojené státy v loňském roce rekordních 15 gigawattů solárních elektráren. Solární energie však napříč tomuto rekordu stále představuje jen něco přes 3 % současných dodávek elektřiny.

Sluncem prozářená budoucnost


Ze studie „Solar Futures Study“, kterou vypracovala Národní laboratoř pro obnovitelnou energii při ministerstvu energetiky, vyplývá, že do roku 2035 by země potřebovala čtyřnásobně zvýšit roční přírůstky solární kapacity a zajistit 1 000 gigawattů energie do sítě s převahou obnovitelných zdrojů.

Do roku 2050 by solární energie mohla poskytovat až 1 600 gigawattů, což by znamenalo výrobu více elektřiny, než se dnes spotřebuje ve všech obytných a komerčních budovách v zemi. Dekarbonizace celého energetického systému by mohla do roku 2050 přinést až 3 000 gigawattů solární energie díky zvýšené elektrifikaci v dopravě, budovách a průmyslu.

Odborníci předpokládají, že politiky čisté energie, které jsou v současné době projednávány v Kongresu, povedou ke snížení emisí oxidu uhličitého v síti do roku 2035 až o 95 % oproti roku 2005 a do roku 2050 dokonce o celých 100 %.

Zpráva uvádí, že „i bez společného politického úsilí budou tržní síly a technologický pokrok hnací silou významného rozšíření solárních a dalších technologií čisté energie a také podstatné dekarbonizace“, přičemž se odvolává na klesající náklady na solární panely a další příznivé faktory.

Není čas čekat - je nutné jednat

Asociace solárního energetického průmyslu (Solar Energy Industries Association) naléhavě požaduje, aby solární energie v USA do roku 2030 dosáhla alespoň 20% podílu na výrobě elektřiny. Její prezidentka a generální ředitelka Abigail Ross Hopper uvedla, že studie „jasně ukazuje, že bez výrazného politického pokroku nedosáhneme potřebné úrovně dekarbonizace“.

Ministerstvo energetiky odhaduje dodatečné náklady na výstavbu solární infrastruktury do roku 2050 na přibližně 562 miliard dolarů. Velká část výdajů přitom závisí na „pokračujícím technologickém pokroku“ v oblasti získávání a skladování solární energie. Zpráva uvádí, že tyto investice by se masivně vrátily, neboť podle odhadů by měly ušetřit přibližně 1,7 bilionu dolarů díky „zabránění škodám na klimatu a zlepšení kvality ovzduší“.

Bidenův první federální rozpočet požadoval více než 60% zvýšení výdajů, což by vedlo k investicím souvisejícím se změnou klimatu ve výši více než 36 miliard dolarů, které by odvrátily nejhorší dopady pomalu se rozbíhající krize.

Co myslíte: zvládnou USA do roku 2050 vyrábět 45 % elektřiny ze sluneční energie?

Zdroje: energy.gov, apnews.com, interestingengineering.com.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek