Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pon lis 28, 2022 3:13 pm


Ohřev vody

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
Další

Ohřev vody

Příspěvekod drama » čtv lis 03, 2011 1:36 pm

Dostal jsem od známého specialisty docela zajímavý tip na http://www.solareto.cz/, možná by to někoho mohlo zajímat. Je to tedy Čina, ale za 29.000,- je to kompletní 200l systém na ohřev vody. Já do toho asi nepůjdu, protože na střechu bych to těžko dával a od země ke kohoutku je to moc daleko (dům je ve svahu).
?
drama
 
Příspěvky: 993
Registrován: čtv črc 28, 2011 11:01 am

Re: Ohřev vody

Příspěvekod dedo2 » úte lis 19, 2013 9:06 pm

Zdravým,

Možno Vás sklamem ,ale Tento menič je použiteľný len k FV panelom na nič iné.
Na fotke sú hodnoty namerané 70V 6A ktoré sú dodávané do špirály Bojlera.

Všetko aktuálne čo sa deje zobrazuje LED panel,Voltmeter a Ampermeter t.j napatie a prúd pretekajúci špirálou a ak je zavolený menič meria FV články(aktualne hodnoty).

Dole bližšií popis je pre 2 druhy regulátorov podľa fin.možností je možné zohriať 2 Bojlere postupne (lacnejšia)alebo Boiler a potom Menič dotovať sieť (drahšia treba prifázovací menič adekvátneho výkonu)

Regulátor optimálne využíva aktuálny výkon clánkov.Nezatažuje FV clánky do skratu ako sa to deje pri priamom pripojení FV clánkov na bojler cez elektronické relé.
Sériové zapojenie 8-10 clánkov (240-300V) bez problémov vyhreje vodu v 150 litrovom bojleri na 80 stupnov.
Väcšinou sa docítate, že voltaické clánky sa používajú len na predohrev vody v bojleri. S týmto regulátorom to pravda nie je.Je to ohrev aj na max teplotu bojlera pokial je akotak slnecný den.
A je to jedno ci to je v lete alebo v zime. Nesmú byt však zakryté snehom.

Z mojej skúsenosti (inštalované a monitorované doma 10 panelov – 2kW špirála, 120l bojler + tento regulátor) sa dá bojler vyhriat doobeda.
Poobede môžete zohrievat druhý alebo voltaiku využit na prifázovací menic.
Všetko závisí od spotreby teplej vody v domácnosti.

Sú dva druhy regulátora. Bojler-Bojler alebo Bojler-Menic.

Bojler-Bojler – Po nahriatí jedného prioritného bojlera sa prepne automaticky na druhý.
Zobrazenie stavu LED indikáciou a VAmetrom.

Bojler-Menic – Na regulátore si môžete navolit 2 stavy. Zobrazenie stavu LED indikáciou a VAmetrom.
1 stav – MENIC- bojler je blokovaný a regulátor sa prepne na mód pripnutia prifázovacieho menica – Mód pre zimné obdobie – pre tých, ktorí majú dvojvalentné bojlere a popri kúrení sa ohreje aj voda v bojleri.
Voltaika sa využije na dotáciu energie do siete. Hocikedy ked chcete podporit vašu spotrebu energie voltaikou.
2 stav – AUTO – Priorita je nahriat bojler a po jeho nahriatí sa regulátor prepne na stav pripojenia prifázovacieho menica na siet.V tom dni sa už regulátor neprepne na bojler.
- RESET - Ak by bola potreba ešte dalej zohrievat vodu(zvýšená spotreba teplej vody) v tom danom dni tak treba stlacit tlacítko RESET.
Regulátor sa opät prepne na ohrievanie bojlera.Po nahriatí sa znova pripája Menic.
Stavy sa dajú kedykolvek menit.
Vecer sa regulátor samocinne vypne a vypne aj prifázovací menic. AC alebo aj DC stranu.
Ráno sa to všetko zapne a nastaví na zvolený mód(prepínac).

Odporúcam na Bojler 2kW - 8 clánkov 30V 8A pracovných. ( poprípade stací aj 7 clánkov) Regulátor v skrinke so všetkým príslušenstvom (LED aj VA meranie )Bojler-Menic stojí 120 EUR ( Bojler-Bojler 100EUR)
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
V prípade, že chcete ušetrit ale len pre zdatných elektrikárov je aj verzia bez skrinky a merania –s LED indikáciou stojí 50EUR doporucujem § min 22 V každom prípade to nedoporucujem pripájat tým bez elektro vzdelania. Je to práca s vysokým DC napätím.
Zariadenie je spolahlivé a bez neoprávneného zásahu Vás prežije.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
S Regulátormi bude pribalená kompletná dokumentácia na pripojenie.

Veľa úspechov
JaR

-----Pôvodná správa-----
Od: dedogoldwing@gmail.com [mailto:dedogoldwing@gmail.com]
Odoslané: 18. novembra 2013 19:47
Komu: ballek.juro@gmail.com
Predmet: Bazos.sk - odpoved na inzerat 31368340 - Regulator Fotovoltaickych clankov na bojler

Zdravím Juraj,mal by som záujem,možem dostatDetailný popis (princip.Dakujem.Chcem si o preštudovat.čo ukazuju tie meráky

Zdravím ,takýto inzerat som objavil ,zaujal ma ,napísal som o podrobný popis a tu je výsledok,možno to bude niektorých zaujímat.
?
dedo2
 
Příspěvky: 135
Registrován: úte úno 14, 2012 7:47 am

Re: Ohřev vody

Příspěvekod Mirek » sob kvě 24, 2014 9:26 pm

Porovnání fotovoltaického a fototermického ohřevu vody zde
http://oze.tzb-info.cz/solarni-kolektor ... hrevu-vody
Jaromír Bednář
http://www.prozname.cz
?
Mirek
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte bře 29, 2011 4:42 pm

Re: Ohřev vody

Příspěvekod camel1cz » ned kvě 25, 2014 9:22 am

Nedokážu posoudit reálnost pořizovacích cen, ale některé ceny mě tam zarazily - např. regulátor za 25kKč??? To teda nevím jaký... vůbec mi příjde cena za 8 panelů + regulátor + DC bojler + konstrukce a montáž za 90kKč dost.

Ale i kdybych šel do navrhovaného systému, tak bych použil normální AC bojler a koupil menič s regulátorem axpert - rozhodně za míň než 25 co uvažují ten regulátor. Tím se dostaneme cenově určitě o 10 dolů i v uvažované kalkulaci.

Co mi příjde také vhodné uvážit je přebytkovost obou variant v létě - elektro systém mi příjde snáze využitelný.
3,78 kWp [12 x AUO 315 W mono]
5 kVA Axpert King [PIP-5048MK]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
?
camel1cz
 
Příspěvky: 733
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm

Re: Ohřev vody

Příspěvekod Mirek » ned kvě 25, 2014 4:24 pm

camel1cz píše:Nedokážu posoudit reálnost pořizovacích cen, ale některé ceny mě tam zarazily - např. regulátor za 25kKč??? To teda nevím jaký... vůbec mi příjde cena za 8 panelů + regulátor + DC bojler + konstrukce a montáž za 90kKč dost.

Ale i kdybych šel do navrhovaného systému, tak bych použil normální AC bojler a koupil menič s regulátorem axpert - rozhodně za míň než 25 co uvažují ten regulátor. Tím se dostaneme cenově určitě o 10 dolů i v uvažované kalkulaci.

Co mi přijde také vhodné uvážit, je přebytkovost obou variant v létě - elektro systém mi příjde snáze využitelný.


Pokud máte uplatnění na přebytky elektřiny, tak je možné to zařídit tak, aby spotřeba na ohřev vody nebyla pro 4 člennou rodinu 12-15 kWh ale jenom 3 kWh za den. Pokud to uplatnění nemáte, dejte méně panelů. Za předpokladu, že na ohřev vody použijete EnergyPanel s hnací jednotkou. Touto kombinací by se možná dalo snížit spotřebu na ohřev vody na nějakých 10 - 15%, přebytky k tomu nepočítaje. Součet obou doplňujících se výkonů bude za přijatelnou cenu mnohem vyšší.

http://jaromirbednar.wordpress.com/2013/07/06/jak-nejlevneji-ohrivat-vodu-v-bojleru/
Jaromír Bednář
http://www.prozname.cz
?
Mirek
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte bře 29, 2011 4:42 pm

Re: Ohřev vody

Příspěvekod camel1cz » ned kvě 25, 2014 4:48 pm

Přiznám se, že jsem moc nepochopil jak to myslíte.

Já jen říkám, že přebytky ze solárních systémů jsou vždycky (jinak se značně zkracuje sezóna)... a pokud mám přebytky v termo systému, tak je těžko uplatním.

S elektro systémem a trochu jiným zapojením (AC) jsem schopen postavit buď levnější/návratnější systém a nebo už FVE (i s bateriemi), která má zase větší užitnou hodnotu.

Nevím, jestli je možné koupit někde i heatpipe kolektor za tak dobré ceny jako se objevují občas tady FV panely, ale sestava navrhovaná v tom článku na TZB by se dala postavit výrazně levněji.
3,78 kWp [12 x AUO 315 W mono]
5 kVA Axpert King [PIP-5048MK]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
?
camel1cz
 
Příspěvky: 733
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm

Re: Ohřev vody

Příspěvekod Mirek » ned kvě 25, 2014 7:04 pm

Psal jste o FV, tak přebytky využít jdou. Měl jsem na mysli zkombinovat FV panely s EnergyPanelen s pohonnou jednotkou, například TERMBOX. Ta s příkonem 400 W ohřeje 300 l vody, ale na rozdíl od klasického solárního systému, za každého počasí, 335 dnů v roce. Uvedenou spotřebu pak nebude problém částečně pokrýt z FV, přebytky budou ale větší, nebo FV může být menší - levnější. http://www.prozname.cz
Jaromír Bednář
http://www.prozname.cz
?
Mirek
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte bře 29, 2011 4:42 pm

Re: Ohřev vody

Příspěvekod camel1cz » ned kvě 25, 2014 8:13 pm

Já se bavíl čistě o tom článku a reagoval na to, že se mi to porovnání nezdá... Váš EnergyPanel neznám, nemluvím o něm a ani vy by jste neměl v diskuzi o článku na TZB a srovnávání FV a FT ohřevu vody.

EnegyPanel je nejspíš nějaké tepelné čerpadlo a to je úplně jiná kategorie výrobků. Pokud chcete prezentovat tenhle výrobek, tak prosím popište jak funguje a jaké má parametry.

Neberte to zle, ale když jsem si přečetl článek na vašem webu nazvaný "Co je to termodynamický solární panel a zda má někdo s tímto zkušenost?" a o tom, co to je tam je minimum a o zkušenostech vůbec nic, je to pouze PR článek o tom, jak to už půl světa používá... jsem značně skeptický a měl by být každý potenciální zákazník.

Pokud je fígl v kombinaci FV a FT na jedné desce, tak to není nic nového, už jsme to tady řešili před léty a faktické výsledky takových systémů jsou sporné. Dále, pokud je pravda má domněnka, že jde o kombinaci FV a FT, tak mě totálně mate vaše prohlášení "Ta s příkonem 400W ohřeje 300l vody, ...za každého počasí" - když je zataženo, tak FT i FV vyrobí naprosté minimum energie a 400W bude ohřívat 300l vody šíleně dlouho (počítat se mi to nechce, ale za den to určitě nestihne).

P.S. jen se modlím, aby zde nepadlo slovo "volná energie"
P.S.2. nezlobte se, ale jsem docela alergický na "zázračné" krabičky
3,78 kWp [12 x AUO 315 W mono]
5 kVA Axpert King [PIP-5048MK]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
?
camel1cz
 
Příspěvky: 733
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm

Re: Ohřev vody

Příspěvekod JirkaK » ned kvě 25, 2014 8:34 pm

Podle toho, co jsem z těch uvedených odkazů zjistil, se jedná o spojení tepelného čerpadla a solárního ohřevu. Teoreticky dobrá myšlenka (zrovna nedávno se to tu v některém vlakně naťuklo), ale je otázka, jak tomu bude v praxi. Hlavně bych viděl nevýhodu v tom, že narozdíl třeba od FT ohřevu to je závislé na dodávce el. energie (neuvažuji oběhové čerpadlo, to se ale dá snadno pořešit FV panelem nebo akumulátorem). Další věc, které bych se bál, je skutečná životnost. Co jsem tam někde pochytil, tak chladicí médium má na výstupu z kompresoru až 130 °C, což mi přijde docela dost. A to předpokládám, že pokud dojde třeba k situacím, kdy budu mít nahřátý výparník (ten Al panel na střeše nebo někde jinde) a ta jednotka se zapne, tak tam ty teploty budou ještě vyšší. Když už nic, tak to asi nebude nic dobrého pro mazivo (předpokládám, že bude degradovat). Pak by mě taky zajímalo, jak to vlastně vychází cenově, aspoň nástřel "panel vyjde na tolik a tolik jednotka vyjde na tolik a tolik".

Co mě ale dostalo (mimo nějakých vágních formulací jako že se tím dá ohřát 300 l vody za 6 Kč, jen se jaksi nepíše, při jakém tarifu a s jakou počáteční a koncovou teplotou), je uvádění možnosti instalace toho panelu třeba v interiéru. No, nevím, pokud to není chladicí box, tak mi to přijde jako pěkná hloupost, abych si z nějaké místnosti v domě dělal lednici a tím teplem pak ohříval bojler.

EDIT: tak s tou výstupní teplotou jsem možná napsal blbost, ale i tak nejsem o životnosti moc přesvědčený (existuje na to nějaká studie, která by zkoumala životnost kompresoru dle teplot chladicího média?).
Naposledy upravil JirkaK dne ned kvě 25, 2014 8:42 pm, celkově upraveno 1
?
JirkaK
 
Příspěvky: 112
Registrován: čtv zář 27, 2012 12:38 pm

Re: Ohřev vody

Příspěvekod Felix » ned kvě 25, 2014 8:39 pm

Zkráceně pricip ledničky , ale obráceně ...
http://www.energy-panel.cz/cz/termbox/

Tady jsou ty zázračné bojlery ...
http://www.termosol.cz/_cms/data/download/katalog2011.pdf
Pokud by to bylo jak píše výrobce , bylo by to super .. Ale říkat 2kW topnému tělesu systém antilegionela je docela vtipné :roll: .

Ceník
https://docs.google.com/file/d/0B3KcuR1_jD7gWUxEMHBPMnc4T1U/edit
Měnič/nabíječ Victron Energy MultiPlus 48V/4500W , Victron Blue Solar MPPT 150/70 , zatím nezapojeno ...
?
Felix
 
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 16, 2013 2:55 am

Re: Ohřev vody

Příspěvekod gupa » ned kvě 25, 2014 9:26 pm

On tento způsob ohřevu vody z interiéru není v létě v přehřátém domě vůbec špatný. Pokud totiž vyfukuji teplo nějakým otvorem z domu ven, vzniká podtlak a logicky ten se vyrovnává zase proudem přehřátého vzduchu z venku. Takže takové interní řešení se mi líbí. Nelíbí se mi cena. To je moc. Dále mi vrtá hlavou, jak je řešen galvanicky nerez v ohřívači. Ona bodová koroze je prevít. Dále proč je had u sloupce vertikálně u spodu pro jako vstup z termiky dobře, ale tepelné čerpadlo je odporostřed a ještě přes plášť, bo mne napadá jak se ohřeje voda tím tepelným čerpadlem od poloviny dolů? To by vnitřek musel mít vložený cylindr pro vztlak a podtlak studené vody aby kolovala lépe, nebo nějaká oběhovka... jinak se ohřívá prakticky jen půlka objemu vody. To je základ první hodiny fyziky v 5té třídě s pokusem ohřevu plamenem odprostřed zkumavky kdy spodní část se drží rukou jako chladná část protože voda prostě takto necirkuluje.
Uživatelský avatar
gupa
 
Příspěvky: 1831
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm

Re: Ohřev vody

Příspěvekod Mirek » ned kvě 25, 2014 11:30 pm

Primárně je zařízení určeno k úspornému ohřevu vody, ale i sekundární ochlazování nějakého prostoru je možné. Víc o tom jsem psal už před třemi roky http://jaromirbednar.wordpress.com/2011/12/11/mate-v-dome-chladnejsi-mistnost-spiz/. V létě bych tedy byl primárně pro umístění EnergyPanelu venku, v zimě je zase možné využít odpadní teplo od kotle, nebo akumulačních nádrží. Těžko, se ale takový odběr tepla uskuteční v nízko energetických domech. Je tu i možnost využít vnitřní výměník http://jaromirbednar.wordpress.com/2012/01/05/jaky-vyznam-ma-vnitrni-vymenik/
Koroze nerezu souvisí s kvalitou vody. Pokud nechcete nerezovou nádrž, můžete použít jednotku TERMBOX a tu jednoduše napojit na váš stávající bojler.
Umístění výměníku je na nádrži dole, stejně jako to mají jiné nádrže na solární ohřev. Co se stane, když topný had v solárním bojleru praskne už pár lidiček poznalo. Z důvodu bezpečnosti je tedy u jednotek ThermBoil výměník vně nádrže. Čidlo které stroj zapíná je na spodní části nádrže, stačí tedy malý odběr a začne krátký dohřev odebraného množství vody.

Ale za dotazy, které ještě nikdo nepoložil, vážně děkuji
Jaromír Bednář
http://www.prozname.cz
?
Mirek
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte bře 29, 2011 4:42 pm

Re: Ohřev vody

Příspěvekod PavelR » pon kvě 26, 2014 5:30 am

no a nestane se z toho venkovniho vymeniku pri teplotach kolem nuly kostka ledu a tim to hasne stejne jak topeni klimou?
?
PavelR
 
Příspěvky: 2735
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm

Re: Ohřev vody

Příspěvekod gupa » pon kvě 26, 2014 6:34 am

Mirek píše:
Ale za dotazy, které ještě nikdo nepoložil, vážně děkuji


Má stroj plynulou regulaci výkonu? Pokud něco takového mám spojit s FVE výrobou, má to indukční odběr nebo odporový?

Děkuji za odpověď ohledně ceny, sice jste mi neodpověděl přímo kolik stojí Vaše zařízení, ale pro porovnání s Neosolarem mi to stačí.

O účinnosti samotného solárního systému nejsem přesvědčen, byl jsem svědkem větších solárních polí kdy to montovaly za socialismu podniky v okolí a ještě loni jeden prasečák měl tyto panely v kopřivách nahromadě, jedno bytové družstvo to vzdalo a to při montáži skoro shořela střecha jejich kotelny a jedna kancelářská budova a nevím kde ještě, jedná se o město Hustopeče jejich JZD a živočišné výroby okolo, kdy to tu bylo velmi propagováno a dohromady do 10ti let se to rušilo nebo předělávalo.

Okolo termiky se mi zdá, že jde z velké většiny tahání peněz z kapes a nějakou kompenzaci v kombinaci s nějakým zajímavým strojem se mi zdá už moc složité a vlastně dost drahé.
Uživatelský avatar
gupa
 
Příspěvky: 1831
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm

Re: Ohřev vody

Příspěvekod Mirek » pon kvě 26, 2014 9:21 am

Jestli se ptáte na to, zda je jednotka na připojení k FV nějak uzpůsobena, tak není. Jinak se zapojuje do běžné zásuvky. Možná, že v tomto někdo ještě nevyužité rezervy využije a něco navrhne.

To, co popisujete dál, je asi věcí údržby a toho, jaký k tomu má majitel vztah. To, jestli někdo třeba jen nedoplní do systému kapalinu a proto si nechá utíkat energii mezi prsty asi nebude chybou solárního systému, například,
Jaromír Bednář
http://www.prozname.cz
?
Mirek
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte bře 29, 2011 4:42 pm

Re: Ohřev vody

Příspěvekod brumlaj » pon kvě 26, 2014 2:17 pm

už fakt, že je třeba doplňovat solární kapalinu, a hrníček na kafe jako nutné technické vybavení na to stačit nebude, je pro uživatele záporná vlastnost solárního FT systému.
Naposledy upravil brumlaj dne pon kvě 26, 2014 3:02 pm, celkově upraveno 1
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
?
brumlaj
 
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 1:24 pm

Re: Ohřev vody

Příspěvekod Felix » pon kvě 26, 2014 2:32 pm

Jo to jsem také řešil a dá se to udělat pumpičkou ...

http://eshop.neosolar.cz/rucni-pumpicka
Měnič/nabíječ Victron Energy MultiPlus 48V/4500W , Victron Blue Solar MPPT 150/70 , zatím nezapojeno ...
?
Felix
 
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 16, 2013 2:55 am

Re: Ohřev vody

Příspěvekod jirina » pon kvě 26, 2014 3:23 pm

brumlaj píše:už fakt, že je třeba doplňovat solární kapalinu, a hrníček na kafe jako nutné technické vybavení na to stačit nebude, je pro uživatele záporná vlastnost solárního FT systému.

U trubicoveho systemu Heat Pipes zadny problem s doplnovanim solarni kapaliny neni. Okruh je uzavren a zmeny v tlaku jsou regulovany expansni nadrzi.
?
jirina
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát bře 14, 2014 9:39 pm

Re: Ohřev vody

Příspěvekod Mirek » pon kvě 26, 2014 3:35 pm

To je teorie, praxe vám ukáže, že se něco vždycky ztratí a to ani nezjistíte kde. to nezáleží na typu kolektorů.
Jaromír Bednář
http://www.prozname.cz
?
Mirek
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte bře 29, 2011 4:42 pm

Re: Ohřev vody

Příspěvekod Kostěj » pon kvě 26, 2014 8:05 pm

Mám ploché kolektory na střeše již přes 7 let a ještě jsem kapalinu nedoplňoval. Nicméně předpokládám, že mi ten zmiňovaný hrníček na kafe na to bude stačit. Postup: Ve sklepě vypustím vzduch z expanzky. Na střeše sundám dvě tašky, abych se dostal zhora k automatickému odvzdušňováku (je na půdě těsně pod taškama na nejvyšším místě soustavy). Rozeberu a vyčistím odvzdušňovák. Před smontováním odvzdušňováku do něj doleju dva až čtyři hrníčky kapaliny. Znovu natlakuji expanzku. Za ušetřených 2.255 Kč za solární pumpičku zakoupím 8 litrů oblíbeného destilátu, který si budu svým tempem malý frťan obden užívat několik let.
?
Kostěj
podporuje fórum
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm

Další

Zpět na Fototermika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: CC [Bot] a 0 návštevníků

Reputation System ©'