Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: stř úno 01, 2023 7:17 am


Elon Musk věří, že celé USA lze napájet jen sluneční energií

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.

Elon Musk věří, že celé USA lze napájet jen sluneční energií

Příspěvekod karelkilian » pát led 03, 2020 2:23 pm

Dobrý den,

máme tu první pátek roku 2020, a protože míníme pokračovat v tradici, čeká Vás další článek k zamyšlení i diskuzi. Tentokrát se podíváme na myšlenky a nápady Elona Muska v oblasti solární energie.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Elon Musk věří, že celé USA lze napájet jen sluneční energií

Ambiciózní generální ředitel Tesly a SpaceX Elon Musk je zapáleným propagátorem solární energie. Kromě jiného je například přesvědčen o tom, že by fotovoltaické panely, nainstalované v opuštěném kousku Arizony, Texasu nebo Utahu, mohly zásobovat zelenou elektřinou celou zemi.

Součástí Elonova impéria je také společnost Solar City, která v říjnu uplynulého roku představila solární střechu Tesla Solarglass Roof. Ta se od běžné fotovoltaické elektrárny liší především tím, že jako solární panely fungují přímo jednotlivé střešní tašky. Není tak nutné instalovat na střechu žádné nosné konstrukce, což snižuje cenu počáteční investice.

Věčně zelený Elon

Firemní portfolio Elona Muska čítá mimo jiné také elektromobily Tesla, které do celé vize dokonale zapadají. Elektrický vůz bude možné nabíjet ze solárních tašek na domě a v případě nouze může zastat roli akumulátoru a obstarat nouzové napájení domácnosti.

Musk je dlouhodobým zastáncem solární energie - například před dvěma lety tvrdil, že solární energie může ukončit energetickou krizi v Portoriku, ke které došlo následkem pustošení hurikánu Maria. „Tesla vyrábí elektřinu pro mnoho menších ostrovů po celém světě, ale není tu žádný limit škálovatelnosti, takže to lze udělat i pro Portoriko,“ prohlásil v říjnu 2017.

Guvernér Portorika Ricardo Rossello odpověděl, že je určitě připraven přijmout tuto výzvu a potenciální partnerství. V té době již Muskova společnost například zásobovala elektřinou téměř 100 % ostrova Tau, což je malý ostrůvek, který je součástí Americké Samoy, na němž žije zhruba 600 obyvatel.

Elonovy tašky odolají i kladivu

Počátkem prosince se Elon na Twitteru pochlubil zpomaleným videem, na kterém ukazuje vysokou odolnost solárních střešních tašek. „Super pevná střecha, která vyrábí čistou energii, vypadá skvěle a stojí méně než normální střecha se solárními panely!“ napsal hrdý generální ředitel.

V příspěvku pochopitelně nemohl chybět odkaz na oficiální stránky Tesla Solarglass Roof, kde se můžete dočíst, že střešní tašky Solarglass jsou vyrobeny z tvrzeného skla a jsou více než třikrát pevnější než standardní střešní tašky.

Na webu je v modelovém příkladu srovnání nákladů na solární střechu s běžnou střechou s dodatečnou instalací. V případě tašek Tesla Solarglass Roof vychází čtvereční stopa (cca 0,09 m2) na 7 dolarů, kdežto u běžných tašek a solárních panelů na samostatné konstrukci na asi 12 dolarů.

Musk versus Gates

Jeden ze sledujících však Muskovi oponoval a odkázal na zakladatele Microsoftu Billa Gatese, který vidí budoucnost v jaderné energii. Právě zde se ukázala Muskova zapálenost pro fotovoltaiku - na poznámku odpověděl: „Mýlí se. Sluneční energie může dávat gigawatt na čtvereční kilometr! Vše, co potřebujete, je kus země o rozloze 100 × 100 kilometrů v opuštěném koutě Arizony, Texasu nebo Utahu (nebo kdekoli), který by dokázal generovat více energie, než potřebují celé USA.“

Musk se přitom odkazuje na článek z roku 2015, který analyzoval jeho tvrzení. Podle něj byla spotřeba elektřiny v USA v průměru asi 425 GW. V případě instalace solárních panelů do oblasti s rozlohou 10 000 km2 by taková fotovoltaická farma byla schopná generovat až 500 GW, což je skutečně více než je potřeba.

Z toho tedy plyne, že Muskova představa, podle které by celé Spojené státy mohly fungovat výhradně na obnovitelnou energii, není vůbec mimo realitu. Tuto myšlenku podporuje i profesor stavebního a environmentálního inženýrství ze Stanfordské univerzity Mark Z. Jacobson, který věří, že by tak mohla být vyráběna elektřina pro celý svět.

S ohledem na fakt, že změna klimatu velmi pravděpodobně souvisí s využíváním fosilních paliv, je rozhodně dobrý nápad přemýšlet o alternativách. Pokud jsou předpoklady Muska a Jacobsona reálné, pak taková možnost určitě stojí za zvážení.

Dává vám Muskova vize smysl, nebo „plave na vodě“?

Zdroj: interestingengineering.com.
Uživatelský avatar
karelkilian
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm


Re: Elon Musk věří, že celé USA lze napájet jen sluneční ene

Příspěvekod PetaJoule » pát led 03, 2020 5:27 pm

Kdyz se na neco hodi dostatecne velke mnozstvi zdroju, vsechno jde.

...s rozlohou 10 000 km2 by taková fotovoltaická farma byla schopná generovat až 500 GW...

Z toho tedy plyne, že Muskova představa, podle které by celé Spojené státy mohly fungovat výhradně na obnovitelnou energii, není vůbec mimo realitu.


Solarni farma o rozloze 10 000 km² je mimo realitu. Pak tedy i vse co stavi na tomto predpokladu.

Co rozhodne neni mimo realitu jsou decentralni FVE "na kazde strese" a jadro - pokud jej nespravuji simpanzove - muze pokryt zaklad. Rozhodne bych preferoval 500GW roztrousenych po cele zemi nez koncentrovanych na jednom miste 100x100km, kde jeden mracek... nebo bombicka...
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
Uživatelský avatar
PetaJoule
podporuje fórum
 
Příspěvky: 260
Registrován: čtv črc 17, 2014 7:58 pm
Bydliště: Laniakea Supercluster

Lokalita: Praha

Re: Elon Musk věří, že celé USA lze napájet jen sluneční ene

Příspěvekod rva » pát led 03, 2020 5:35 pm

Ať to amerika zkusí. Evropa se o něco podobného též pokouší. Jinak je to samozřejmě nesmysl z více důvodů. Závislost na oslunění, kapacita přenosové sítě, noc a zimní tma. To vše je proti Muskovi. Ale chápu, že když je to jeho business, tak za něj bude bojovat.
_______________________________________________________________________
33 kWp, LiFePO4 32 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A)
?
rva
 
Příspěvky: 2729
Registrován: úte dub 23, 2013 9:21 am


Re: Elon Musk věří, že celé USA lze napájet jen sluneční ene

Příspěvekod rottenkiwi » pát led 03, 2020 6:06 pm

Nech to skúsi v menšom, pre štáty:
Cal., Nev., Utah, Ariz., Col., New M., Texas, Can., Oklahoma.

Keď tu vybuduje dist. sieť, potom nech to skúsi potiahnuť aj inde.
MPPT 35 A MPPT 100 A ESP32 BMS SunSynk The Picnik RTB2004
Chudy dela, bohaty ho vyuziva, vojak brani oba. Platce dani plati vsem trem. Tulak odpociva za vsechny ctyri a ochmelka pije za vsech pet.
Banker okrada vsech sest a pravnik se pre se vsemi sedmi. Lekar zabiji vsech osm. Hrobnik pohrbiva vsech devet. Politik zije ze vsech deseti.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
 
Příspěvky: 4782
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Bydliště: SO, SK


Re: Elon Musk věří, že celé USA lze napájet jen sluneční ene

Příspěvekod PetaJoule » pát led 03, 2020 6:18 pm

Je tedy fakt, ze proti takove Arizone jsme tu naprosty solarni žabaři.

solar_map.jpg


https://simple.wikipedia.org/wiki/List_ ... population

Arizona 7.3M populace, 2+ MWh/m²/rok ... 8-)

To by slo, pokud (a pouze pokud) by Arizona byla schopna zasobovat se solarni energii - byt jen 80% - pak bych se teprve ohlizel jak toho docilit v jinych statech.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
Uživatelský avatar
PetaJoule
podporuje fórum
 
Příspěvky: 260
Registrován: čtv črc 17, 2014 7:58 pm
Bydliště: Laniakea Supercluster

Lokalita: Praha

Re: Elon Musk věří, že celé USA lze napájet jen sluneční ene

Příspěvekod jahodovák » pát led 03, 2020 6:23 pm

ono se asi tak velká nedá vybudovat ale že chce velké a ne malé má své opodstatnění,,velká bude vydělávat majiteli a menší vždy jen někomu jinému,než jemu...za vším hladej zisk...ono jde i sčítat malé plochy a pokud budou na střechách domků,a každý bude mít akumulaci,tak ani nebude třeba budovat masivní sít,jen takovou,která dovolí v případě nouze malým ale konstantním výkonem to uložiště dobít,pokud se k tomu ještě přidá řízené nabíjení tak by to mohlo jít i u nás,jen by se o obnovitelnejch nesmělo jen kecat a vytvořit pro ně podmínky.Myslím,že by i stačilo na komponenty snížit dan na 5 procent a hned by to bylo o něčem jiném.... ;)
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1704
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: Elon Musk věří, že celé USA lze napájet jen sluneční ene

Příspěvekod unicast » pát led 03, 2020 7:23 pm

Ono to půjde. Jen to bude chtít TAPC (Trans-Atlantic Power Cable) a TPPC (Trans-Pacific Power Cable). Jinak samozřejmě USA mají velkou výhodu v zeměpisné šířce (a taky zároveň nevýhodu, záleží na úhlu pohledu, v prostoru mezi San Diegem, CA a Phoenixem, AZ byste fakt žít nechtěli, v Gila Bend i v Yumě bylo neskutečné vedro už začátkem dubna a kromě několika věznic, dvou dálnic, železnice a kaktusů Saguaro tam vlastně nic není; stejně tak to není nic moc kolem Barstow, CA, což je další sytě rudá oblast severovýchodně od LA).
?
unicast
 
Příspěvky: 753
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am


Re: Elon Musk věří, že celé USA lze napájet jen sluneční ene

Příspěvekod josse » pát led 03, 2020 7:30 pm

Kdo byl poslední dobou v Americe, nejlépe na cestě z Californie do Arizony, ví, že síť a slušný začátek už tam mají. Na malém kousku je několik solárních co vyrábí i v noci, kousek dál jsou zase větrníky jakoby postavená zeď proti větru a kousek dál zas fotovoltaické panely, že není vidět kde končí a když se jede kolem skoro nestačí nádrž benzínu. Mezitím spousta drátů, protože to je v pustinách kde nic jiného není. Diskutujme o tom, ale můžu vás uklidnit: už na tom pracují a dost usilovně! A už docela dlouho! A spousta toho už běží. Je pravda, že některé oblasti potřebují elektriky obrovité množství, tak jim to ještě pár let potrvá. Pak už ani s tou ropou nebudou vědět kam prodávat kolik jim jí zbyde.

Jestli o něčem v Evropě uvažujeme, v Americe už něco stojí a to zbylé se už minimálně staví. A do budoucna jim stačí rozšiřovat. Opuštěných míst mají spoustu a na vhodných místech (narozdíl od Evropy, tady to musíme cpát do Afriky a vymýšlet HV-DC a podobné...) Hlavně ty solární elektrárny co mají v těch třech státech se zásobníky na noc, ty tam pěkně rostou. Ani nevím jestli máme v Evropě alespoň jednu v ostrém provozu.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
?
josse
 
Příspěvky: 1114
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm


Re: Elon Musk věří, že celé USA lze napájet jen sluneční ene

Příspěvekod brumlaj » pát led 03, 2020 9:26 pm

V komentářích zase stažený ocas. Až bude na každém domě v ČR FVE (vyjma militantních zastánců jaderné energie), tak dle mého názoru bude obyvatelstvo z 90% samozásobeno. Podnikavce neřeším, neboť ti si za své zajisté pořídí to nejvýhodnější (ale první odpadlíci od tvrdé teorie groše v kešeni již i u nás existují a na halách se jim již FVE vyjímá). Inu a za pomocí decentralizovaných úložišť z aku elektromobilů, případně průtočných aku, bioplynek.... i těch zbylých 10% dáme. Kabely z afriky jsou tak nebezpečný nesmysl, který je akorát tak hodný srovnání s jadernou energetikou.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
?
brumlaj
 
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 1:24 pm


Re: Elon Musk věří, že celé USA lze napájet jen sluneční ene

Příspěvekod jahodovák » pát led 03, 2020 10:03 pm

Myslím,že nemalá část tech,co sem chodí už vyrobí víc,než stačí spotřebovat,stačí jen se dohodnout se sousedy a ono jak uvidí že je to životaschopné tak se i některý přidá,otázka je zda to vůbec stihnem než bude změna....
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1704
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: Elon Musk věří, že celé USA lze napájet jen sluneční ene

Příspěvekod chatař » pát led 03, 2020 10:13 pm

brumlaj píše:V komentářích zase stažený ocas. Až bude na každém domě v ČR FVE (vyjma militantních zastánců jaderné energie), tak dle mého názoru bude obyvatelstvo z 90% samozásobeno. Podnikavce neřeším, neboť ti si za své zajisté pořídí to nejvýhodnější (ale první odpadlíci od tvrdé teorie groše v kešeni již i u nás existují a na halách se jim již FVE vyjímá). Inu a za pomocí decentralizovaných úložišť z aku elektromobilů, případně průtočných aku, bioplynek.... i těch zbylých 10% dáme. Kabely z afriky jsou tak nebezpečný nesmysl, který je akorát tak hodný srovnání s jadernou energetikou.


Ještě před tím, než bude v ČR FVE na každé střeše, vláda zavede daň z instalovaného výkonu. Anebo hodí do samovýroby elektřiny jiné vidle. Snad si někdo nemyslí, že státní monopol ČEZ utře hubu, a občan se mu bude smát? Fotovoltaika se nesmí vyplatit.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
?
chatař
 
Příspěvky: 838
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm


Re: Elon Musk věří, že celé USA lze napájet jen sluneční ene

Příspěvekod jahodovák » pát led 03, 2020 10:22 pm

Ono to nebude tak horké,měštáci se do toho nepohrnou a podle zákona času se mi zdá,že to nestihnou....vždyt by to bylo proti jejich hlásání ekologická výroba....a na ní dan ze slunce,myslím,že by to neprošlo..
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1704
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: Elon Musk věří, že celé USA lze napájet jen sluneční ene

Příspěvekod brumlaj » pát led 03, 2020 10:24 pm

jednou jsme nestydatost odrazili. Není důvod nejít proti hlavním zbraní tak jako to dělali naši dědové v 30. letech minulého století. Každý má jen takové svobody jaké si uhájí.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
?
brumlaj
 
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 1:24 pm


Re: Elon Musk věří, že celé USA lze napájet jen sluneční ene

Příspěvekod střídač_N » sob led 04, 2020 2:01 am

Fotovoltaický panel má několik podstatných předností:
-není to točivý stroj
-zvládnutá technologie výroby
-snadná instalace
-snadná údržba, tedy snad i bezúdržba
-není toxický
-terorismu odolný!!!

z mého prvního pohledu je to téměř ideální zdroj. Má jen jednu podstatnou nevýhodu, když na něj nesvítí slunce, přestává být zdrojem.

Co může být lepšího než někde opřít panel a těšit se z té nejvzácnější energie.
No, a USA mají tu výhodu, že mají pro panely dostatek prostoru ve vhodném obratníkovém pásmu. Stačí jen zvládnout akumulaci a nemyslím tím Li akumulátory, ale získání energetické kapaliny do palivových článků a je energie přehršel.

Z mého druhého pohledu je představa Muska vcelku reálná a vsadím hodně vysoko, že již i realizovatelná. Zatím co my se budeme trápit s atomem a naděláme si do budoucna neskonalé problémy. Alejo, dobře nám tak, když jsme si zvolili pitomce.
?
střídač_N
 
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 1:22 pm


Re: Elon Musk věří, že celé USA lze napájet jen sluneční ene

Příspěvekod zbek » sob led 04, 2020 7:48 am

souhlasim fotovoltaický panel je užasna věc takove male perpetum mobile opřeš ho a když sviti tak roky vyrabí energii ktera jinak dopadne na zem bez užitku a životnost 25let je docela brutalni když se kouknu na cenu novych panelu a jejich učinnosti tak si je za deset let vyměnim i když budou fungovat. tohle by mělo byt na každem baraku . Jasně pokud někomu nevadi velka plocha , připadne zastiněni tak toho ještě přežijou.
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000. FV 275 Wp 12V gel baterie
?
zbek
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned bře 31, 2019 12:49 pm


Re: Elon Musk věří, že celé USA lze napájet jen sluneční ene

Příspěvekod NOPARasito » sob led 04, 2020 9:56 am

On teda Musk jede i v Australii.
https://www.teslafan.cz/clanky/tesla-sp ... y-na-svete
Je to jen "MANAGER", asi pro srovnani s ostatnima manazerama (jako ADA, BILL, JOBS).
V jednom ma jako, kazdej s FV pravdu. Proc nevyuzit energii, kterou najdete "NA ULICI"(jen ji staci sebrat).
A kazdopadne elektrarny typu Jadro, Tokamak apod. jsou jen zdroje, ktere tu jen okoli budou skodit, at jiz primo, tak i neprimo. Slunce zatim vytvorilo z vice jak 90% energii(FV, vitr, voda, fosilni paliva, atd.), kterou tu nedokazeme ani z 0,5% vyuzit. Tak proc s tim nezacit, kdyz nam do toho hraji i 16-lete deti :yes:
Uživatelský avatar
NOPARasito
 
Příspěvky: 2418
Registrován: stř črc 18, 2018 11:14 pm


Re: Elon Musk věří, že celé USA lze napájet jen sluneční ene

Příspěvekod brana » pát kvě 07, 2021 2:52 pm

josse píše:Kdo byl poslední dobou v Americe, nejlépe na cestě z Californie do Arizony, ví, že síť a slušný začátek už tam mají. Na malém kousku je několik solárních co vyrábí i v noci, kousek dál jsou zase větrníky jakoby postavená zeď proti větru a kousek dál zas fotovoltaické panely, že není vidět kde končí a když se jede kolem skoro nestačí nádrž benzínu. Mezitím spousta drátů, protože to je v pustinách kde nic jiného není. Diskutujme o tom, ale můžu vás uklidnit: už na tom pracují a dost usilovně! A už docela dlouho! A spousta toho už běží. Je pravda, že některé oblasti potřebují elektriky obrovité množství, tak jim to ještě pár let potrvá. Pak už ani s tou ropou nebudou vědět kam prodávat kolik jim jí zbyde.

Jestli o něčem v Evropě uvažujeme, v Americe už něco stojí a to zbylé se už minimálně staví. A do budoucna jim stačí rozšiřovat. Opuštěných míst mají spoustu a na vhodných místech (narozdíl od Evropy, tady to musíme cpát do Afriky a vymýšlet HV-DC a podobné...) Hlavně ty solární elektrárny co mají v těch třech státech se zásobníky na noc, ty tam pěkně rostou. Ani nevím jestli máme v Evropě alespoň jednu v ostrém provozu.

před par lety jsem jel ze San Diega do Arizony koukal jsem na spoustu vetrniku-co mne ale zarazilo,ze se z 20 tocil jeden a ne ze by nefoukalo...protože byli zhurba stejne vysoko a tocil se jen sem tam nektery...nevim proc...ale vetisna jich proste stala...
?
brana
 
Příspěvky: 50
Registrován: sob dub 08, 2017 5:16 pm


Re: Elon Musk věří, že celé USA lze napájet jen sluneční ene

Příspěvekod jahodovák » pát kvě 07, 2021 8:25 pm

Věřit lze dnes ledasčemu,většina kdo sem chodí už tuší že by to i částečně šlo i u nás,ale musela by být ochota přejít od slov k činům,přestože se vláda tváří že dělá pro lid jen to nejlepší,stačí se podívat co se dnes děje,nělo by být už dnes jasné že o blaho a zdraví lidí jim ale vůbec nejde a vedou si jen tu svou písničku a ještě si myslí,že za to nemají odpovědnost a následky pak hodí na obyčejný lid,tak jak to umí.Jednají na příkaz někoho,kdo je má v hrsti,jinak snad ani není možné aby se tato někdo choval.Takto to dopadne vždy,když musí jakákoliv firma vytvářet nepřiměřený zisk a ten nepoužít na zlepšení situace ale naopak jen ke zbohatnutí malé vrstvy elit,a k zotročení zbytku populace.Jsem jen zvědav,zda většině dojde,že pokud budou časem neproduktivní budou se jich chtít rychle zbavit a že se budou moct spolehnout jenom na sebe a ne na zbohatlíky....
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1704
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: Elon Musk věří, že celé USA lze napájet jen sluneční ene

Příspěvekod fugas » sob kvě 08, 2021 9:42 am

Jsem srdečně rád, že neznám úplně vše v co Elon a jeho kamarádi věří.Každopádně kde je vůle, tam je i řešení.Nesmí ale být motivací prachy a moc.Až někdo z těchhle dobráků přijde třeba s FV políčky na rodinné domky s tím, že po bezplatné instalaci se věc bude sama splácet a pak majiteli něco málo přilepší, začnu přemýšlet jestli se nemýlím.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
podporuje fórum
 
Příspěvky: 2035
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pmZpět na Magazín MyPower.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Reputation System ©'