Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: stř úno 01, 2023 6:47 am


Washingtonské letiště obklopí solární panely

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.

Washingtonské letiště obklopí solární panely

Příspěvekod karelkilian » pát říj 25, 2019 12:06 pm

Dobrý den,

máme tu pátek před prodlouženým víkendem, což tradičně znamená, že jsme pro Vás připravili článek k zamyšlení a diskuzi. Tentokrát se podíváme do Washingtonu na plány 100MW solární farmy.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Washingtonské letiště obklopí solární panely

Provozovatel mezinárodního letiště Washington Dulles hodlá ve spolupráci s energetickou firmou Dominion Energy Virginia rozjet rozsáhlý pilotní projekt. Jeho cílem je prozkoumat možnosti využití sluneční energie v rámci této klíčové součásti dopravní infrastruktury.

Na ploše bezmála 500 hektarů (pro lepší představu odpovídá asi 900 fotbalovým hřištím) má vyrůst solární farma s celkovým výkonem 100 megawattů. Prvním krokem za tímto cílem bylo podepsání smlouvy o pronájmu ploch mezi vedením letiště a společností Dominion Energy Virginia. Následovat bude zahájení studie proveditelnosti.

Zelená energie pro 25 tisíc domácností

Solární elektrárna bude připojena ke stávající rozvodné síti, nacházející se na pozemku mezinárodního letiště Dulles. Rezidenční i komerční zákazníci v nejlidnatějším virginském regionu tak budou moci využívat čistou energii.

„Partnerství s Dominion Energy v tomto důležitém projektu nám poskytne data a nástroje, jež potřebujeme k určení role, kterou může sluneční energie hrát na významném mezinárodním letišti nyní a v budoucnosti,“ řekl manažer letiště Mike Stewart. „Tento projekt je v souladu s cílem úřadu zvýšit udržitelnost a environmentální výkonnost našich zařízení.“

Plány počítají s tím, že při špičkovém výkonu by fotovoltaická farma mohla napájet až 25 tisíc domácností. Tím by se stala jedním z největších solárních zařízení v severní Virginii.

První kroky

„Jsme potěšeni, že můžeme spolupracovat s městským úřadem ve Washingtonu na tomto ambiciózním projektu získávání energie z obnovitelných zdrojů,“ uvedl Keith Windle, viceprezident pro obchodní rozvoj Dominion Energy. „Více než 24 milionů cestujících, kteří každý rok přilétají a odlétají z letiště Dulles, budou svědky využití slunečního záření k výrobě čisté energie pro Virginii.“

Dominion Energy již podala žádost k regionální instituci, která koordinuje elektrickou rozvodnou síť na celém území Washington, D.C.. Cílem je propojení solárního projektu s přenosovou energetickou soustavou.

Hotovo bude do čtyř let

Předpokládá se, že celé zařízení bude uvedeno do provozu před rokem 2023. Solární farma je součástí plánů společnosti Dominion Energy Virginia na rozšíření portfolia obnovitelných zdrojů energie s cílem snížit do roku 2030 emise uhlíku o 55 %.

Dalším krokem k cíli za zelenější energií plán na vybudování největší americké větrné farmy na moři. Projekt Coastal Virginia Offshore Wind (CVOW) má být teprve druhou pobřežní větrnou farmou v USA a vůbec první, kterou bude vlastnit společnost poskytující veřejné služby. Má být umístěna více než 40 kilometrů od Virginia Beach.

Také samotné letiště usiluje o snížení ekologické zátěže. Minulý měsíc obdrželo od Ministerstva dopravy dotaci v celkové výši 854 786 amerických dolarů (cca 19 milionů korun) na podporu infrastruktury letiště s nízkými emisemi v rámci vládního programu VALE.

Jak vidíte budoucnost solární energie?

Zdroje: internationalairportreview.com, nbcwashington.com, smart-energy.com, electrek.co, airport-technology.com.
Uživatelský avatar
karelkilian
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm


Re: Washingtonské letiště obklopí solární panely

Příspěvekod kodl69 » pát říj 25, 2019 12:35 pm

Zrovna okolo letiště mi soláry přijdou jako zvýšení rizika - nějaký letadlo se "trochu" mine dráhy, a nejenom že tyče z konstrukce je rozpárají, aby z něho něco vyteklo,a 600V stringy to jistě dokážou škrknout. Takže za mě takhle ne. Na střechu odbavovací haly a všech těch skladů, co tam jsou, proč ne. Mrknul jsem na to slavný letiště na mapách, a asi kvůli FVE budou kácet les. pokud teda nebudou panely hned těsně vedle drah. A ty velký nádrže necelejch 200m od dráhy jsou taky pěkný. Potom mají v americe spoustu hrdinů mezi hasičema...
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69
podporuje fórum
 
Příspěvky: 6651
Registrován: sob črc 19, 2014 7:56 pm


Re: Washingtonské letiště obklopí solární panely

Příspěvekod rva » pát říj 25, 2019 12:45 pm

Solární lány, stejně jako větrné farmy i farmy na biopaliva, využívají málo koncentrovanou energii. To znamená, že potřebují rozsáhlé plochy. A tyto plochy jsou tímto degradovány. V zemích s vysokou hustotou zalidnění tak mizí prostor využitelný pro zástavbu, lesy, zelené plochy. Zajisté není nic příjemného bydlet vedle kilometr dlouhého plotu, na jehož druhé straně je lán panelů.
Ale při vhodně nastavené dotaci se samozřejmě i Česko může stát soběstačným v pěstování banánů.
_______________________________________________________________________
33 kWp, LiFePO4 32 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A)
?
rva
 
Příspěvky: 2729
Registrován: úte dub 23, 2013 9:21 am


Re: Washingtonské letiště obklopí solární panely

Příspěvekod Jozef51 » pát říj 25, 2019 1:03 pm

Mozno v zaujme ekologie by mohli ku solarnej farme pripojit i zrusenie letiska:)
?
Jozef51
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice


Re: Washingtonské letiště obklopí solární panely

Příspěvekod PavelR » pát říj 25, 2019 6:41 pm

no ze zruseni letiste by mela nejvetsi radost greta :D
?
PavelR
 
Příspěvky: 2815
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pmZpět na Magazín MyPower.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Reputation System ©'