Stránka 1 z 1

Soumrak nad vytápění dřevem v krbovkách?

PříspěvekNapsal: ned říj 03, 2021 8:18 am
od mypower.cz
https://www.ceskestavby.cz/clanky/smraka-se-nad-vsemi-kotli-na-uhli-a-take-nad-domacimi-krby-na-drevo-29843.html

WHO má políčeno na veškeré kotle na uhlí a také na domácí krby na dřevo. Je otázkou, jak se k tomu postaví politici napříč EU včetně těch našich.

Přísná opatření si vyžádala ochrana ovzduší, tedy potřeba čistého, dýchatelného vzduchu, resp. co nejčistšího. Jde o to, aby kvalita ovzduší nepředstavovala riziko pro naše zdraví. Ovšem WHO (Světová zdravotnická organizace) jde ještě dál. Hodlá totiž ještě více zpřísnit limity na znečištění ovzduší. A v konečném důsledku bude zřejmě zakázáno vytápět v jakýchkoli kotlích na uhlí, ale i v domácích krbech na dřevo, ve kterých si rádi přitápíme. Alespoň má na ně WHO zatím políčeno.


Při této příležitosti by bylo dobré zmínit článek, který vyšel zde na MyPower.CZ v magazínu o tom, jak v polském Krakově zakázali topit uhlím a dřevem.

Dále pak připomínám jednu zajímavou anketu zde na MyPower.CZ o tom, jak a čím zdejší komunita vytápí.

Na chatách, samotách a odlehlých místech tedy připravit oteplovačky, bundy, svetry. V zájmu čistého ovzduší. Nedej bůh snad vůbec dovolit si zapálit táborák a opéct buřta ve skupině lidí. To budou strašné emise a všichni kolem se zcela jistě udusí. A nebo ty politiky a odborníky z WHO konečně vyházet vidlema do hnoje a hned pak je zavřít do ostře hlídaného blázince na doživotí kvůli jejich společenské nebezpečnosti?

*fall*

Re: Soumrak nad vytápění dřevem v krbovkách?

PříspěvekNapsal: ned říj 03, 2021 9:18 am
od kodl69
To jsou poslední výkřiky pomatenců, než je v lepším případě přestanou lidi respektovat (zkuste se každý sám zamyslet, kolik nařízení a zákonů denně porušujete) v horším vyhážou z oken nebo vystřílí. A radikální řešení předpokládám, koud na ten úřad lidi snadno dojdou i pěšky. A to si zase většinou ti úředníci na menších městech uvědomují. Doporučuju něco od historika řízlýho politologem: https://www.securitymagazin.cz/historie ... 57245.html a začít řešit nejenom elektriku, ale i dobrý sousedy a dodavatele základních potravin nejlépe na principu barteru, ten inflace neovlivní...
P.S: a skoro celou afriku, půl indie a značnou část jižní ameriky, kde se vaří na ohni, vystřílí. Ne, spíš se k těmhle lidem tahle blbost nikdy nedostane, stejně jako auto s funkčními emisnímy systémy euro 7...

Re: Soumrak nad vytápění dřevem v krbovkách?

PříspěvekNapsal: ned říj 03, 2021 9:31 am
od ViktorEX
a tak ta křeč se dala očekávat. co myslíte, že se stane, když bude stát plyn nesmysl, když bude stát uhlí nesmysl, a když bude stát elektrika nesmysl? no lidi začnou pálit, co jim přijde pod ruce. vrátí se k oblíbené "ostravské raketě" ...

Re: Soumrak nad vytápění dřevem v krbovkách?

PříspěvekNapsal: ned říj 03, 2021 10:30 am
od jahodovák
A stejně některým nedojde,že vůbec nejde o ekologii...

Re: Soumrak nad vytápění dřevem v krbovkách?

PříspěvekNapsal: ned říj 03, 2021 10:30 am
od LIX
Ja to úplne chápem s tým krakovom, ale to bude tým že som astmatik a stačí že u nás na dedine kde máme 3500 obyvatelov pár debilov naloží do kotla úplne všetko čo horí. Guma plasty, dokonca si dovolím povedať že aj komunálny odpad. Nemôže predsa ísť niekomu hodinu dve čierny štiplavý dym z komína.
Milujem vôňu ohňa, opekanie, aj kúrenie drevom, nie som žiadny prehnaný ekológ s kecami typu: toto a toto ničí planétu, ale napríklad ja sa nemôžem presťahovať ani do mesta, v lete by ma tam zničila už len prašnosť, nie to ešte tisíce komínov v zime. Ja viem, ľudia bez respiračných ťažkostí to toľko nevnímajú, ale tiež to ničí ich pľúca.
Ďalšia strana mince je že ak v nejakom meste zakážu kúrenie drevom a uhlím, mali by spraviť všetko pre to, aby títo ľudia dokázali bez finančnej ujmy prejsť na plyn, prípadne elektrické kúrenie. Zasa prejsť na elektrické kúrenie je v polsku nonsens kedže poliaci majú veľkú časť el. energie z uholných elektrárni. :D
A neviem síce ako to majú poliaci s plynofikáciou, ale ťahať zrazu plyn do každej domácnosti v krakove amen tma.

Re: Soumrak nad vytápění dřevem v krbovkách?

PříspěvekNapsal: ned říj 03, 2021 11:27 am
od lemra79
Předpokládám, že na jaře bude velký zájem o dřevo, z toho důvodu jsem dřevní ofenzívu přeložil na příští týden. Pokud mě šáhnou na krbový kamna, už mi to nebude úplně jedno jako s plynem. Ale stejně zatápím až za tmy, tak strach nemám.....

Re: Soumrak nad vytápění dřevem v krbovkách?

PříspěvekNapsal: ned říj 03, 2021 1:47 pm
od ViktorEX
no prosim te, ja si poridil elektrarnu, i kdyz jsem byl velky odpurce. ale predikce prudce stoupajici ceny za elektrinu me rozhoupala.
a v cervnu jsem koupil uhli na dva roky dopredu. co bude pak se uvidi, ....

na stole lezi dva scenare, jeden dobry, a jeden spatny. verim, ze to nakonec dobre dopadne. ale nasledujici dva roky asi bude divočina. ekonomicky, socialne, ...

Re: Soumrak nad vytápění dřevem v krbovkách?

PříspěvekNapsal: ned říj 03, 2021 3:15 pm
od jahodovák
Sice těch scénářů by mohlo být i víc ale jako vždy,všemu je jinak ...a dobře to dopadne,tada jak pro koho..možná řeknete,že je to blbost ale já věřím tomu,že každému podle zásluh..

Re: Soumrak nad vytápění dřevem v krbovkách?

PříspěvekNapsal: ned říj 03, 2021 5:10 pm
od pete
Myslím, že panika není na místě. Ten odkazovaný článek trochu přehání a snaží se tu paniku vyvolat, a navíc v úvodním příspěvku diskuze jsou z něho vypíchnuté jen vybrané věty a přidaná tvrzení, která v článku vůbec nejsou. V tom článku se taky píše, že "Jde však pouze o doporučení, politici nejsou povinni se jím řídit. Záleží proto právě na nich, jak se k problematice postaví.".

Dal jsem si tu práci a přečetl si i to samotné doporučení WHO (https://apps.who.int/iris/bitstream/han ... 28-eng.pdf) a v něm se o zákazu topení v krbových kamnech nebo dokonce dělání ohníčků na buřty nepíše vůbec nic. Je tam jenom zmíněno, že spalování fosilních paliv a biomasy přispívá ke znečištění vzduchu. To hlavní co v něm je jsou tabulky pro šest hlavních látek znečišťujících ovzduší jak venku tak i v budovách a jejich koncentrace, pro které je prokázaný negativní vliv na lidské zdraví, doporučené bezpečné limity těchto koncentrací a doporučení pro jejich postupné snižování (těch limitů).

Co s těmi doporučeními uděláme je na nás, nebo spíš na těch, které si zvolíme jako své zástupce a zákonodárce. WHO nic nenařizuje. WHO jen sbírá vědecké poznatky a z nich vytváří zdravotní doporučení pro členské země. Pokud si na základě těchto doporučení u nás zakážeme veškerou dopravu, topení a výrobu elektřiny ze zdrojů co něco vypouští do vzduchu, a pak v zimě pomrzneme, tak to bude jen naše blbost.

Re: Soumrak nad vytápění dřevem v krbovkách?

PříspěvekNapsal: ned říj 03, 2021 5:20 pm
od mypower.cz
pete píše:Myslím, že panika není na místě.


Nemate pravdu. Na NAS to rozhodne neni. Na mě urcite rozhodne stoprocentne ne. Je to na debilite politiku, viz Krakov. A take debilite volicu, kteri debilni politiky dosadi. Je dobre myslet kriticky nad tim, ze to je jen doporuceni. Castokrat takova doporuceni, kdyz se jich chyti debilni politik, tak je z toho peklo pro spolecnost. Doufat, ze se to stat nemuze, je hodne naivni. Je potreba byt ve strehu a politika, ktery se pokusi na neco takoveho pomyslet, zkratka zavcasu vyliskat. To se neda nic delat. Problem je, ze nikdo ho liskat nepujde a spise vetsina sklopi hrb, vyhodi krbovky a bude topit svickama jak radi napriklad v jedne nemecke kampani.

aneb

Re: Soumrak nad vytápění dřevem v krbovkách?

PříspěvekNapsal: ned říj 03, 2021 5:37 pm
od pete
Voliči jsme MY. Dokonce i politici můžeme být my, to nejsou žádní mimozemšťani co nám sem někdo tajně dosadil, to jsou třeba i naši sousedi. Pokud jsme jako voliči debilní tak máme holt debilní zástupce. Tady vidím jedinou cestu v osvětě a vzdělávání, aby těch debilů bylo co nejmíň. Určitě není řešení v nějakým vyliskávání nebo vyhazování do hnoje, to totiž ti debilové umí líp a mohli by se inspirovat a máme tu zase totalitu a budem na to jen čumět s otevřenou hubou.

WHO svíčky doma nedoporučuje, jsou totiž docela silným zdrojem zrovna toho zdraví škodlivého znečištění vzduchu. Zajímal by mě odkaz na tu německou kampaň na topení svíčkama. Já tu fotku našel jenom tady https://www.kxan36news.com/with-blackou ... lectricity a to je o nouzovým ohřevu při déletrvajícím blackoutu. S doporučením WHO to nemá nic společnýho.

Re: Soumrak nad vytápění dřevem v krbovkách?

PříspěvekNapsal: ned říj 03, 2021 6:11 pm
od jahodovák
Ano,voliči jsme my ale nemáme v ruce nástroje na ovlivnění voleb,ty mají ti nahoře a vůbec se nerozpakují je použít,způsobů je mnoho...pokud chceš používat svíčky které nemají škodlivý vliv na zdraví použij ty z pravého včelího vosku....

Re: Soumrak nad vytápění dřevem v krbovkách?

PříspěvekNapsal: ned říj 03, 2021 6:17 pm
od Pawel
Ukažte v této době na nedebilní politickou stranu která se postaví za normální život a normální lidi.

Re: Soumrak nad vytápění dřevem v krbovkách?

PříspěvekNapsal: ned říj 03, 2021 6:30 pm
od lemra79
tady lze jen doporucit, zalozte si rozumnou stranu pro rozumne lidi. Lid hleda nove alternativy, uspech zarucen, jen se obavam, ze se z vas vyklubou zase jenom lumpove...

Re: Soumrak nad vytápění dřevem v krbovkách?

PříspěvekNapsal: ned říj 03, 2021 6:31 pm
od mypower.cz
pete píše:Voliči jsme MY. Dokonce i politici můžeme být my, to nejsou žádní mimozemšťani co nám sem někdo tajně dosadil, to jsou třeba i naši sousedi.


Pokud do množiny MY patříte i VY, pak vás pasuji na toho, co to může změnit a případě tomu zabránit, a spoléhám na vás.
Pokud mi řeknete, že sám nic nezmůžete a že na vás nikdo nedá a že máte spoustu práce, dětí, starostí, manželek, apod., tak pak jste na to právě přišel, jak to s těma volbama a politikama je.

Re: Soumrak nad vytápění dřevem v krbovkách?

PříspěvekNapsal: pon dub 11, 2022 9:14 pm
od matobabetak
v prvom rade by sa mali zaujmat preco sa ruda vytazi, posiela na druhy kontinent kde sa vyrobi kov, na dalsi kde sa vyrobi motor, na stvrty kde pracka a na piaty sa to dovezie. potraviny to iste, preco chciet v januari to co rastie cez leto ? a tak vozime vsetko hore dole po svete a pohaname to fosilnimy palivami. tam keby zacali otravovat pomohli by viac ludom a planete ako riesit ze niekdo spali drevo z lesa co ma za domom a popol vysype spet do lesa ...

moja skusenost, ak sa pouzije suche drevo hoci aj v piecke ktora nema idealne parametre po par minutach uz ide iba teplo z komina, nemam sice rozbor spalin ale viem ze je to viac v pohode ako ked cikany opaluju kable, rozoberaju chladnicky a vypustaju olej z aut priamo u nas na dednine na hlavnej ceste ..ale tych nemozu riesit, maju to nepriamo nariadene.

kupil som piecku na naftu cez bazos, potrebujem ked nieco robim v dielny na zahrade, tj betonova garaz trochu tepla aby sa tam dalo pracovat, pouzivam aj piecku na drevo ale do tej treba prikladat.
kupil som, vycistil som a bol som prekvapeny aky vynaliezavy boli nasi predkovia inziniery, nadrz, regulacna komorka s plavakom, spalovacia komora, klapka regulacie vzduchu ...take jednoduche ze sa to neda pokazit ani po 50 rokoch.
na naftu funguju az moc dobre, treba max 50 % vykonu inak su cervene :D
ale nedalo mi to a olej z traktora, auta, motoriek a pod som namiesal 2l nafty ku 8l oleju...kvoli viskozite pod bodom mrazu.
staci hodit kusok pepa, pustit ventil a za 10 min su krasne zohriate...ziadny dym, sadze nic iba horuci zvduch z komina.
spalovacia komora je krasne vapalena ako sviecka na pile :D

blbozdorne, bez elektriny, vyuzivajuce odpad...ale staci jeden sused co si kupi silny kotol na drevo aby usetril, nadrbe tam bud odpad alebo pozaviera vsetko aby to rychlo nehorelo a cela obec vydymena ze sa neda dychat. ano takeho ked zdokumentuju nech aj adekvatne potrestaju ale ostatnym nech daju pokoj