Stránka 1 z 2

BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

PříspěvekNapsal: úte črc 31, 2012 4:31 pm
od toxic_cz

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

PříspěvekNapsal: úte črc 31, 2012 5:36 pm
od SJM
Obyvatele to nepotěší. Také nepotěší ten závěr, že výrobu elektřiny v Indii je potřeba razantně zvýšit, je jen obtížně představitelné, že by se tak stalo především z OZE.

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

PříspěvekNapsal: úte črc 31, 2012 6:02 pm
od toxic_cz
Představte si třeba týden v Evropě bez elektřiny a v černém městě pár běžně fungujících svítích domácností s FVE ostrovem, docela bych se asi bál.

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

PříspěvekNapsal: úte črc 31, 2012 9:49 pm
od mypower.cz
toxic_cz píše:Představte si třeba týden v Evropě bez elektřiny a v černém městě pár běžně fungujících svítích domácností s FVE ostrovem, docela bych se asi bál.


uz se na to tesim :D

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

PříspěvekNapsal: stř srp 01, 2012 9:16 am
od prochazka85
docela bych se bal pri blackou svitit naplno, staci kdyz pri bource vypadne sit na 2-3h v ulici
a uz muj svitici dum pritahuje nechtenou pozornost.
Pri nejakem vetsim blackoutu by to mohlo byt az nebezpecne.

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

PříspěvekNapsal: stř srp 01, 2012 10:44 am
od mypower.cz
prochazka85 píše:docela bych se bal pri blackou svitit naplno, staci kdyz pri bource vypadne sit na 2-3h v ulici
a uz muj svitici dum pritahuje nechtenou pozornost.
Pri nejakem vetsim blackoutu by to mohlo byt az nebezpecne.


pri nejakem delsim blackoutu by nejspise zacaly vznikat lokalni energeticke site (odhad). Podle me by si to spolecnost vyresila po svem. Mimochodem co by vlastne delal ten vtrhnuvsi clovek do baraku kde se pri blackoutu sviti? Sel se zeptat jak to delame?
A: No hele, pamatujes si jak sem ti onehda rikal o tech panelech a tys mi rikal ze je jeste dlouha navratnost a ze te CEZ nepripoji a ze se to nevyplati a ze baterky jsou drahe a ze maji kratkou zivotnost a ze ti to neutahne elektricky kotel a domaci elektrickou pec na taveni olova a ze na to kasles?
B: :?
A:Tak sup sup.. zitra muzes svitit taky..
:D

EDIT:
A: A z prebytku muzou svitit oba dva co bydli vedle tebe .. :idea: Jake si koupi baterky je na nich...

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

PříspěvekNapsal: stř srp 01, 2012 11:31 am
od xmasin
A je nutné svítit, když ostatní nesvítí? Já plánuju FVE jako úsporu přes den (lednice, PC ...) a pro případ výpadku jako zálohu, ale to neznamená, že na sebe musím nějak upozorňovat, takže klidně budu svítit baterkou nebo svíčkama, hlavně, že mě půjde plynový kotel, lednice, vodárna, alarm a kamerový systém. Na druhou stranu pro tyhle případy není od věci mít po ruce nějaké obranné prostředky, třeba minové pole :D. Jinak já jsem zažil výpadek proudu na tři dny při kalamitě na Jablonecku v roce 2010 a tehdy hlavní lokality daly dohromady poměrně rychle, ale ty trochu zastrčené zprovoznili až asi za dva až tři dny.
Navíc je česká distribuční soustava poměrně předimenzovaná, takže tak masivní výpadek jako v Indii nám nehrozí.

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

PříspěvekNapsal: stř srp 01, 2012 3:26 pm
od anywhereonline
Přesně tak, souhlas. Mrazák, chladnička - uchování potravin. vodárnu může nahradit ruční pumpa.

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

PříspěvekNapsal: stř srp 01, 2012 8:37 pm
od vata
Úplný výpadek elektřiny tohoto rozměru v Evropě by měl asi velmi zajímavé důsledky. Pokud by po dvou dnech ještě nepropukla zrovna anarchie a drancování nebo něco na ten způsob, určitě by nás to donutilo zamyslet se velmi vážně nad tím, zda je totální zasíťování a nejen energetická centralizace takové terno. Možná bychom pak masivněji začali budovat domácí FVE právě kvůli vlastní energetické bezpečnosti.
Mimochodem, sledovala jsem na půl ucha tiskovku, kde prezentovali energetickou koncepci, a ta pasáž, kde povídali, že v těch numerech počítají s rozvojem střešních FVE byla sympatická, až do chvíle, kdy jsem si uvědomila, že čekají, že si lidé začnou vlastní FVE opatřovat tak nějak jaksi sami od sebe, bez podpory, bez pomoci.
Možná že hlavním motivátorem pro domácnosti má být právě cena energie, prostě budeme čekat, až bude tak drahá, že si vlastní panýlek opatří každý :) Takže, váhavci - běžte do toho teď, za pár let totiž bude po panelech příšerná sháňka.

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

PříspěvekNapsal: stř srp 01, 2012 9:08 pm
od SJM
vata píše:Takže, váhavci - běžte do toho teď, za pár let totiž bude po panelech příšerná sháňka.


Zatím nejlepší účinnosti dosahují komerční panely monokrystal Sanyo-Panasonic HIT - cca 19%. Opravdová sháňka začně až budou v nabídce komerční panely s účinností 30-35%, řekl bych.

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

PříspěvekNapsal: čtv srp 02, 2012 7:24 am
od LIX
Čo z toho že majú takú účinnosť keď zájde slnko a ich prúd klesne na 50mA pri 50W panely a amorf bude mať 1,2A pri 50W panely? :D (Osobná skúsenosť) Príde mi to ako kvantita vs kvalita, ale možno som v omyle.

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

PříspěvekNapsal: čtv srp 02, 2012 7:44 am
od bert
SJM píše:Zatím nejlepší účinnosti dosahují komerční panely monokrystal Sanyo-Panasonic HIT - cca 19%. Opravdová sháňka začně až budou v nabídce komerční panely s účinností 30-35%, řekl bych.
Až na to, že tá účinnosť nebude za cenu súčastných panelov. :?

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

PříspěvekNapsal: čtv srp 02, 2012 10:10 am
od SJM
I současné panely mají za sebou výrazný cenový vývoj.

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

PříspěvekNapsal: čtv srp 02, 2012 12:04 pm
od Veles
Cena bude jinde u 30-35? Priklad televiznich prijimazu od CRT pres Plazmu do LCD ukazuje prave opak. Pocitace to same, auta to same (pomer ceny vuci platu v danem roce).

U vyroby vzdy platilo, kdyz se zaplati stroje a vyvoj cena klesa hooodne rychle(diky konkurenci ciny je snizovani o to rychlejsi). Kdyz se bude vyrabet velke mnozstvi opet muzou snizit cenu(i pri mensi maji navratnost ve stejnem intervalu).

Takze ceny 30-35ucinnych panelu je to posledni ceho se bojim....


Edit:
co se tyka blackoutu, uz jenom to, ze existuje skupinka lidi co zacinaji brat rozvodnou sit jako zalohu a jednou na vlastnim(admin ma centralu). Ukazuje smer vyvoje neudava firma typu IBM, ale male firmy (v zacatcich treba google, apple apod.). Kdyz se ukaze to co delaji lidi na tomto vebu jako zivotaschopne pak se teprve chytne velka firma nebo vznikne na novem odvetvi novy gigant...

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

PříspěvekNapsal: pát srp 03, 2012 9:34 am
od radex
Veles píše:Kdyz se ukaze to co delaji lidi na tomto vebu jako zivotaschopne pak se teprve chytne velka firma nebo vznikne na novem odvetvi novy gigant...

Jsem zvědav, jak to dopadne. Taky může nastat obdoba vývoje v telekomunikacích a varianta "česká wifi" - posledních 5-10 let - kdy (tehdy na hraně zákona) vznikly sousedské sítě a menší a střední firmy. Ty firmy jsou celkem úspěšné a ovládly většinu domácností, přesto paradoxně zůstal velmi úspěšný také Telecom-O2.

http://www.earchiv.cz/b11/b1130001.php3

V energetice by scénář vypadal tak, že domácnosti a menší a střední firmy budou hodně soběstačné, ale ČEZ si přesto vyrobí a vykasíruje svoje.

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

PříspěvekNapsal: stř led 08, 2014 11:07 am
od redcrown
No já si myslím, že pokud by nastal delší blackout - několik týdnů - na větším území (na úrovni více zemí nebo EU), tak rozhodně nastanou hrozné věci. Rozhodně si nemyslím, že kdo má zálohu vlastní, že může být v klidu. Podle mě ho ostatní sežerou, zabijou nebo tak něco. V tu chvíli totiž nebudou platit žádná pravidla, zákony, pořádek,...Prostě totální kolaps společnosti. Tady by asi na nějakou dobu pomohlo jedině ozbrojení.
Hlad, zima a bída jsou nevyzpytatelné!

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

PříspěvekNapsal: stř led 08, 2014 11:33 am
od georgiik
Kdo ještě nečetl zkuste knihu: Ondřej Neff, Tma 2.0 - druhé vydání je o dost pesimističtější. Nebylo by příjemné kdyby svět takhle dopadl :(.

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

PříspěvekNapsal: stř led 08, 2014 12:08 pm
od Wagoneer
Georgiik - doplním ještě jednu knihu:
W. Fortschner - Vteřinu poté....

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

PříspěvekNapsal: stř led 08, 2014 1:07 pm
od ota
Při totálním blackoutu trvajícím pár dní máme velký problém úplně všichni.
Jedna věc je, že mi pojede doma lednice a mrazák ale až to sním, jídlo nikde nekoupím. Málo domácností má doma zásobu na víc než pár dní.
K čemu mi bude fungující wifina, když v datacentru došla v dieselu nafta po pár hodinách blackoutu.
Půjdou možná satelitní spoje, ale ty se taky nebudou mít kam připojit. Data půjdou tak na radioamatérské bázi na packetu a to max 9k6.
Telefony si doma z FV nabiju, ale nebudou BTS. Možná budou k něčemu vysílačky, pokud by se zorganizovala síť.
Svítící okno bude po pár dnech velký magnet pro hordy promrzlých, hladových lidí, kterým je všechno jedno. Hlídací pes bude k ničemu, ten projde potravním řetězcem jako první. A na to aby někdo udržel smečku zoufalých lidí za hranicí pozemku nikdo nemá prostředky. Ani bych na to neměl žaludek.
Nikdo se nedostane do práce a pokud by tam došel pěšky, stejně tam nebude mít co dělat pokud zrovna nebude dřevorubec. Žádná výrobní firma, neřkuli továrna se z FV neutáhne. Vyhlídky to nejsou hezké.

Re: BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

PříspěvekNapsal: stř led 08, 2014 1:26 pm
od brumlaj
ota píše:Žádná výrobní firma, neřkuli továrna se z FV neutáhne.
A co náš zdejší dřevozpracující Slovák? On nevyrábí? Já bych jej za výrobní firmu v pohodě považoval. Jeho zprávy jak řeže dřevo na cirkulárce (nebo čemkoli jiném lomozícím) v době plánované odstávky DS navztek okolí jsou kouzelné.