Stránka 1 z 2

Světlo v dáli - vodík?

PříspěvekNapsal: pon zář 28, 2020 7:33 am
od Plazivec
Svítá naděje?

Kód: Vybrat vše
http://www.sjf.tuke.sk/ket/images/dokumenty/Popis_zariadenia_H2_kompresor.pdf


Možná se v dáli objevilo světlo. TUKE vyvíjí vodíkový kompresor nezávisle od EPFL. Nový SVK ministr hospodářství do tohoto projektu vkládá docela překvapivé naděje. Budou prý dotace z EÚ, bude prý celý hydrogen program pro využití i v dopravě. SVK vyrokovala na summitu leadrů EÚ k sanaci ekonomik po covid19 vysokou dotační podporu na následující léta. Bude problém peníze utratit ve stanovených lhůtách. Ministr tvrdí, že si to nenechá ujít, vodík je prý jeho srdcovka.

Největší problém FVE - uskladnění přebytků - by levnou domácí technologí, kterou vyvíjí také EPFL (prozatím nevím, v jakém stavu od jara 1919 to momentálně je) byl vyřešen. Tím by se také vyřešil problém se vzácnými prvky, potřebnými pro výrobu baterií. Nebylo by je tolik potřeba.

Re: Světlo v dáli - vodík?

PříspěvekNapsal: pon zář 28, 2020 9:54 am
od marko250
Jestli jsem to správně pochopil,tak mají dva kompresory,které tlačí vodík do slitiny podchlazené nízkým tlakem a na druhé straně tu slitinu ohřívají TČ ,tím vznikne vyšší tlak a vodík se sám posune dál do nějakého zásobníku. Na ten ohřev jde 1/3 el. energie.Než by to šlo přímo kompresorem,je tak?
Tak teď je otázka jaký objem dokáží přemístit v čase takovým zařízením.A stále není energeticky řešen vývin čistého vodíku jako takového a jeho bezpečné skladování a následné transporty a užití v zařízení.Jediná výhoda vodíku je jeho lehkost a čistota při energetické přeměně,vše ostatní kolem je problém.

Re: Světlo v dáli - vodík?

PříspěvekNapsal: pon zář 28, 2020 10:41 am
od Plazivec
Vše chápeš velice správně. Dokonce i v souvislostech. Vodíkový cyklus jde od vývinu, přes kompresi a skladování až do užití a po celé trase ho provází jeden veliký fyzikální problém - malá molekula vodíku. Z toho vyplývá celá řada problémů, počínaje nároky na těsnění a konče problémy s vodíkovou korozí, neboli křehnutím oceli a obecně kovů. Z těchto důvodů je doposud komerční používání vodíku nemožné, z hlediska vysokých nákladů na technologii. Obecně je vývin vodíku tou nejlevnější technologií v celém řetězci a v souvislosti se solární energií velmi lákavé. Jak jsi správně poznamenal, potřebujeme cenově dostupný kompresor, a cenově dostupnou skladovací technologii. Pokud se tohle podaří vyřešit, mohl by mít vodík šanci, protože rozvoji a zlevnění palivových článků brání právě tohle.

EPFL ještě minulé jaro zveřejnila projekt domácího vodíkového kompresoru velikosti lednice, ovšem na další informace jsem již nenarazil. Proto mé zaujala iniciativa SVK min. hospodářství, která možná nastartuje výzkum v této oblasti směřující ke komerčnímu využití.18.9. bylo podepsáno SAV, TUKE, UPJŠ memorandum o vzniku Centra výzkumu vodíkových technologií (CVVT). Tak snad se možná ještě něčeho dožijem.

Re: Světlo v dáli - vodík?

PříspěvekNapsal: pon zář 28, 2020 10:52 am
od kodl69
Podle mě je řešením doladit výrobu metanu pomocí elektřiny a CO2 ze vzduchu, na metan už je hotová infrastruktura, a i ty auta se na něj dokáží pohybovat (schválně nepíšu jezdit, to si představuju jinak). Potom je jedno, jestli je ta výroba metanu nějaká centrální, nebo jsou to malý jednotky přímo u elektráren, protože rozvod zemního plynu je prakticky všude.

Re: Světlo v dáli - vodík?

PříspěvekNapsal: pon zář 28, 2020 11:47 am
od josse
kodl69 píše:Podle mě je řešením doladit výrobu metanu pomocí elektřiny a CO2 ze vzduchu, na metan už je hotová infrastruktura, a i ty auta se na něj dokáží pohybovat (schválně nepíšu jezdit, to si představuju jinak). Potom je jedno, jestli je ta výroba metanu nějaká centrální, nebo jsou to malý jednotky přímo u elektráren, protože rozvod zemního plynu je prakticky všude.
Přesně tak a ještě jednu výhodu to má, skladovat CH4 jde bez úniků (průsak H2 všemi možnými materiály) a daleko bezpečněji se skladuje CH4 než H2...

Komponenty na skladování CH4 jde pro domácí skladování sehnat právě z těch přibližovadel...

Re: Světlo v dáli - vodík?

PříspěvekNapsal: pon zář 28, 2020 1:11 pm
od redcrown
Metan by šel strčit i pod plachtu, po vzoru bioplynky, tedy bez kompresoru a tlakové nádoby. Neznám detaily problematiky metanu, ale i mě to připadá jako daleko schůdnější.

Re: Světlo v dáli - vodík?

PříspěvekNapsal: pon zář 28, 2020 2:43 pm
od josse
redcrown píše:Metan by šel strčit i pod plachtu, po vzoru bioplynky, tedy bez kompresoru a tlakové nádoby. Neznám detaily problematiky metanu, ale i mě to připadá jako daleko schůdnější.
Tak velká plachta pro skladování neexistuje :-) to je jen správný tlak při kterém bakterie nejvíce prdí... To není skladování, to je minimální buffer pro řízení tlaku před kompresorem...

Re: Světlo v dáli - vodík?

PříspěvekNapsal: pon zář 28, 2020 3:21 pm
od jahodovák
Je třeba pochopit,že současná garnitura nemá nejmenší zájem o provoz jakéhokoliv média,které by bylo levné a dostupné všem,naopak dělá vše pro to aby došlo jakýmkoliv způsobem k eliminaci lidstva na jimy určené množství lidí a jejich přeměnu na bioroboty.Současná populace než bude snížena na ten správný,dle nich si má jejich manipulací svou likvidaci sami zaplatit a ještě mají nabýt dojmu,že to tak dělají správně a pro blaho lidstva.Jak to tak pozoruji,málokdo vůbec tuší oč jde a vše co se děje nejenže schvaluje ale i aktivně pracuje na svém zániku.Ani ti,co to propagují neví že až bude vše podle plánu hotovo,dojde i na ně a myslí si,že oni vyvolení budou vládnout,nebubou,dojde i na ně....Až se povede eliminovat všechnu toto cházku,budou uvolněny technologie o kterých se vám ani nezdá,že je to jen pohádka,možná je ale na každém čemu dává energii a co očekává.Zatím je třeba se řídit zákony přírody a ne těmi pokroucenýmy,které jsou dočasně nastoleny a každý kdo nedodržuje ty přírodní bude za to po zásluze odměněn.Nebude to hned ale dočkáme se toho,ač se to zatím zdá jako nepravděpodobné.Na netu a už i v literatuře je toho dost,jen to chce hledat.Přeji každému aby to pochopil a začal se podle toho řídit a tím se dočkal i lepších časů.Je to jako v tom moudru,jeden honák přivede 40 koní k napajedlu a ani 40 honáků nedonutí jednoho koně se pokud nebude chtít napít......

Re: Světlo v dáli - vodík?

PříspěvekNapsal: pon zář 28, 2020 4:38 pm
od Plazivec
kodl69 píše:Podle mě je řešením doladit výrobu metanu ...........


..se nevylučuje, metan se dělá z vodíku za pomoci elektřiny a CO2. Tady jde ale o něco jiného. Víme, že karbidy umí leccos s vodíkem a že je k tomu zapotřebí relativně málo energie. Chce to jen dotáhnout do konce. Svého času stála CD vypalovačka majetek a pár lidí si s tím ve své době i pár korun vydělalo na nelegálním kopírování. Nakonec ta technologie byla, a i je dodneška, dostupná za hubičku. Dokonce už i skončila nástupem SSD, což byla v začátcích také neskutečná drahota a dneska máme v kapse miniaturní databanku. Vše je jen o masovosti, pokud bude možnost masového nasazení, firmy se poperou o technologii a vše bude víc a víc levňejší. Ovšem krom baterií, kde je nedostatek vzácných kovů a nikdo nechce, aby naši kouli trefil další lithiový šutr.

Re: Světlo v dáli - vodík?

PříspěvekNapsal: pon zář 28, 2020 5:27 pm
od jahodovák
výroba metanu je vyřešena ,podívej se na bioplynky,jen je to jako se vším,někdo si z toho udělal dojnou krávu a z dobré věci se stal další prů....tím,že místo likvidace odpadů se žíví hlavně kukuřicí,která ničí pole a pěstuje se místo něčeho,co nám bylo prospěšné k naší obživě a naopak nás to nutí k čím dál větší závislosti na sousedech,kteří to jistě uvítají a jen co se jim to tu podaří ještě víc zlikvidovat s radostí zvednou cenu své produkce,nakonec se o tom může každý přesvědčit v obchodech.Možná mám zkreslený názor a je to jinak a všichni si nás váží a dělají to pro nás nezištně pro náš dobrý pocit....

Re: Světlo v dáli - vodík?

PříspěvekNapsal: úte zář 29, 2020 12:37 pm
od fukuši
jahodovák píše:Je třeba pochopit,že současná garnitura nemá nejmenší zájem o provoz jakéhokoliv média,které by bylo levné a dostupné všem,naopak dělá vše pro to aby došlo jakýmkoliv způsobem k eliminaci lidstva na jimy určené množství lidí a jejich přeměnu na bioroboty.Současná populace než bude snížena na ten správný,dle nich si má jejich manipulací svou likvidaci sami zaplatit a ještě mají nabýt dojmu,že to tak dělají správně a pro blaho lidstva.Jak to tak pozoruji,málokdo vůbec tuší oč jde a vše co se děje nejenže schvaluje ale i aktivně pracuje na svém zániku.Ani ti,co to propagují neví že až bude vše podle plánu hotovo,dojde i na ně a myslí si,že oni vyvolení budou vládnout,nebubou,dojde i na ně....Až se povede eliminovat všechnu toto cházku,budou uvolněny technologie o kterých se vám ani nezdá,že je to jen pohádka,možná je ale na každém čemu dává energii a co očekává.Zatím je třeba se řídit zákony přírody a ne těmi pokroucenýmy,které jsou dočasně nastoleny a každý kdo nedodržuje ty přírodní bude za to po zásluze odměněn.Nebude to hned ale dočkáme se toho,ač se to zatím zdá jako nepravděpodobné.Na netu a už i v literatuře je toho dost,jen to chce hledat.Přeji každému aby to pochopil a začal se podle toho řídit a tím se dočkal i lepších časů.Je to jako v tom moudru,jeden honák přivede 40 koní k napajedlu a ani 40 honáků nedonutí jednoho koně se pokud nebude chtít napít......

Tohle tesat do kamene tak nějak to opravdu bude....

Re: Světlo v dáli - vodík?

PříspěvekNapsal: pát říj 09, 2020 10:24 pm
od matobabetak
ja neviem, mne pride najrealnejsie nahadzat panely na budovy, fasady, fabriky a pod... vybudovat velke uloziska el. energie a pouzivat elektroauta ako tesla =Jednoduché!
vodik je pekny v labaku ale doma by som to nechxel a ani nedokazal zaplatit, takisto vykurovanie. el energia z panelov ok ale neviem si predstavit kurit vodikom tj mat doma zasobnik :O

Re: Světlo v dáli - vodík?

PříspěvekNapsal: pát říj 09, 2020 11:16 pm
od Plazivec
Tady jde o obecný problém fotovoltaiky a to je - ukládání přebytků. Systém s baterkama to nevyřeší, protože baterky mají omezenou životnost, jejich výroba je drahá, ekologicky taky není moc košér. Vodík se jeví jako velmi vhodný, vzhledem k tomu, že je jednoduše vyrobitelný pomocí fotovoltaiky, je ekologický, protože jeho spalováním vzniká voda. Teoreticky by se dal udělat cyklus, kde by se točila tatáž voda donekonečna. Problémem je "jen" chybějící technologie.

Re: Světlo v dáli - vodík?

PříspěvekNapsal: sob říj 10, 2020 6:01 am
od radot
nenašiel som originál video, ktoré som chcel, už to bolo asi 15 rokov dozadu. Chlapík investoval stovky tisíc USD do vlastného výskumu výroby a priameho využitia vodíka. Má dokonca práčku, ktorá ide na vodík.

Niekto urobil kratšie prierezové video ako to vyzerá o okolo jeho domu.

https://youtu.be/ToIZFQnjRNs

Re: Světlo v dáli - vodík?

PříspěvekNapsal: sob říj 10, 2020 6:44 am
od PavelR
má to pěkně naladěný. Jako někde na samotě proč ne. Ale v zástavbě nevím nevím. Podle mě moc nebezpečná technologie pro národ kutilů jakým jsme ....

Re: Světlo v dáli - vodík?

PříspěvekNapsal: sob říj 10, 2020 8:54 am
od lubomirz
rozmyslam preco ma ujo napisane na tych nadrziach ze flammable gas. Tam sa proste nemoze stat ziadny pruser, ze ?
A teraz to daj do ruky kazdemu sedlakovi co ma v riti dieru, idealne zabudovat dole pod zem... (asi bude dovod preco musia byt podla zakona vsetky taketo nadrze nad povrchom v neuzavretom priestore).

Re: Světlo v dáli - vodík?

PříspěvekNapsal: sob říj 10, 2020 9:13 am
od kodl69
vím o nádržích na LPG, který jsou sice nad zemí, ale v betonové "ohradě" vyplněné pískem, tj nádrž je komplet zasypaná. A asi to není domácí tvorba, je tam těch nádrží takhle několik...

Re: Světlo v dáli - vodík?

PříspěvekNapsal: sob říj 10, 2020 9:32 am
od dano
Vodik je zaujimavy z hladiska dostupnosti a emisii, ale energeticka efektivita jeho ziskavania uz tak velmi nie. Tiez skladovanie moze byt problem. Mal som nejaky cas doma vodikovu flasu a tych 250atm vo flasi uz nieje sranda. Pre bezneho cloveka je dostupna jedine moznost vyrobit si vodik doma rozkladom vody, teda elektolyzou, ak teda nepocitam chemicku moznost :lol: . Uz je to par rokov co som skusal zarucene konstrukcie elektorlyzerov, ktore maju vysoku ucinnost, je to nieco podobne ako "stroje" na volnu energiu. Realna ucinnost elekrolyzy je cca 25%. Auto na vodik ma spotrebu cca 1kg H2 na 100km, nato treba 10litov vody a cca 65kWh el. energie. Samozrejme aby skladovanie vodika malo vyznam treba ho skladovat pod tlakom 200-300atm. V nadrzi auta na vodik je tlak 700atm. Stlacenie ci skvapalnenie vodika je dalsia draha a energeticky narocna technologia. Pri vysokych koncentraciach rychlo zhori, ale problem je, ze pri zmiesani zo vzduchom v rozsahu 4-75% je extremne vybusny, dokonca aj pri rychlej expanzii sa moze sam vznietit, takze nejaka doma vyrobena technologia je loteria. Ja som vodikom plnil balony a ostalo mi aj na experimenty, odvtedy mam voci vodiku este vacsi respekt. V Norsku ziskavaju vodik zo zemneho plynu, teda cena je tam zaujimava, ale nieje to tak davno co tam vybuchla cerpacia stanica na vodik.

Re: Světlo v dáli - vodík?

PříspěvekNapsal: sob říj 10, 2020 9:47 am
od Plazivec
Co se týče bezpečnosti, svého času panovalo ve vědeckých kruzích přesvědčení, že člověk nemůže přežít rychlost vyšší než 40km/h. Tudíž vynálezy jako vlak, nebo podobné, nemohou nikdy tuto rychlost překročiti, neboť veškeré cestující osazenstvo bude ve smrt obráceno.
Pro skladování a přepravu nebezpečných látek už jsou stanoveny meziánrodní předpisy. Není nic jednoduššího, než že zařízení pro výrobu a skladování vodíku bude a já myslím že už i je, zařazeno jako vybraná zařízení, podobně jako jsou plynové kotle atd. Zemní plyn, nebo PB jsou stejně nebezpečné, ne-li více, než vodíková zařízení a to z důvodu, že lidé si už na ně zvykli a nejsou tak ostražití, jako by tomu bylo v případě nové technologie - vodíkové.
Nejobtížnější na celé záležitosti bude udělat z vodíku cédéčko. Technologie CD nosičů byla nesmírně drahá v začátcích, ale jakmile se přes ni začalo napalovat porno, rozjela se jako raketa. Je potřeba udělat z vodíku porno, t.j. vzbudit masový zájem.
Pro malé domácí FVE potřebujeme malé kompaktní zařízení, které vyrobí , uskladní a přes palivové články dodá x kWh energie. Baterie jsou sice efektivnější, ale nelze do nich uskladnit přebytky. U vodíku se jedná jen o velikost nádrže.

Re: Světlo v dáli - vodík?

PříspěvekNapsal: sob říj 10, 2020 10:24 am
od dano
Ked ti buchne vodik, bude ti jedno co "svého času panovalo ve vědeckých kruzích" :lol:
Inak auto na vodik nieje ziadna novinka v casopise elektron pisali clanky o realnych autach na vodik zaciatkom 80tych rokov, pricom funkcne stroje na vodikovy pohon fungovali skusobne uz v 50tych rokoch.
Su pevne dane fyzikalne vlastnosti latok, to by som takto mohol napisat aj o jadrovom palive, ale realita je ina.
Porovnavat vodik a zemny plyn alebo PB je z hladiska inych fyz. vlastnosti a bezpecnosti uplne mimo.
CDcko bola nova technologia, vodik je znamy od roku 1766 a na skladovani a doprave sa prakticky nic nezmenilo poslednych 100 rokov, mozno jedine to, ze vysokotlave flase sa vyrabaju uz aj z kompozitnych materialov.
Dnes ti uz vdaka EU nepredaju bez obcianskeho ani flasu 33%-neho peroxidu vodika :lol: