vrb píše:Problém v patentování je v tom, že bez návratnosti se nevyplatí nic vyvíjet a člověk, který vyvine něco užitečného, tak se sám znevýhodní před těmi, kteří se flákají a pak to operou.
Nejde o mamon ale o přežití.
Mamon je, když podplatím úřady aby vyhnaly z domovů lidi bez odpovídající náhrady aby tam soukromá firma mohla vytěžit uhlí, to spálit a elektřinu prodat se ziskem do zahraničí.
Patentovani chapu jako snahu zamezit ostatnim aby prisli s timtez co jsem vymyslel ja. Vymyslim kolo, necham si ho zapatentovat, kdokoliv kdo kolo treba nakresli mi musi zaplatit. Ten kdo vymyslel kolo ve stejnem case taky ale byl na patentovem urade o chvili pozdeji nez ja ma smulu. Nemyslim si ze je to OK

Jde o preziti ale na ukor druhych. Prezit se da i bez toho aby to bylo na ukor druhych. Napriklad idealne se to projevuje u totalne obecnych veci, jako napriklad pokusy o patentovani kliknuti mysi, hypertextoveho odkazu, nebo treba co se zdejsiho mypoweroveho oboru tyce odesilani dat z cidel na SMS. To je prej taky patentovane.
vrb píše:Tady je dost šprtů, vypomeňte si jak ve škole byli na tom lépe ti, kteří se na úkol vykašlali a šli hrát fotbal a kalit s holkama a potom to od někoho opsali. Ten, kdo se doma mořil s úkolem tak měl zákonitě slabší fyzičku a méně času na kalbu - to byly náklady vývoje úkolu - a sám se znevýhodnil oproti flákačům. Sice mohl být sám na sebe hrdý, ale holky pak šly tancovat s namachrovaným flákačem a finančně na tom taky nebyl lépe, než ten, co šel po fotbale na brigádu a úkol opsal taky. Způsobuje to potom selektivní genocidu aktivních inteligentních lidí. Čína taky má výhodu před západem když kopíruje nákladně vyvíjené technologie.
Holky zlatokopky

Konci v nekterych pripadech dosti nestastne i kdyz predchozi etapy zivota byvaji plne stesti, radosti a bezstarostnosti. Ovsem taky budovani si zavislosti.
vrb píše:Socialismus prostě principielně nefunguje. Muselo by se to řešit fašismem, kdy by státní aparát podle užitečnosti vynálezu uhradil náklady vývoje + odpovídající provize. Ale to by vám ten systém ihned rozežrala korupce do nepoužitelnosti. (viz strukturální fondy EU, grantové agentury a státní podpora rozvoje )
Zadny rezim principielne nefunguje. Jediny rezim nikdy nepokryje potreby lidi, kteri jsou obrovsky individualni.
vrb píše:AD Star Trek- to je vlastně idealizovaný obraz fungující fašistické(komunistické) společnosti. Státní aparát dbá na dodržování pravidel a ta důsledně vymáhá. Systém pravidel je nastaven tak, že společnost je stabilní a funkční. Na udedení tohohle do reality zatím neexistují technologie a ještě dlouho existovat nebudou. Je to na delší vysvětlování, ale život ve své podstatě je zatím dlouhodobě nejvíce efektivní.
No ve startreku je spousta ruznych spolecnosti zalozenych na ruznych hodnotach. Jedni jsou zalozeni tezce na zisku a obchodu (ferengove), druzi na prisne logice a potlaceni emoci (vulkanci), dalsi jsou valecnici se kterymi neni obcas rozumna domluva (klingoni), pak tam vystupuji lide (pozemstane), kteri se stale maji co ucit a stale trpi nekterymi nepeknymi lidskymi vlastnostmi (nerozvaznost, riskovani, jednani ovlivnene emocemi).. nerekl bych ze je to az tak rizeno statnim aparatem, spise mi prijde ze ti lide (tedy pozemstane) uz tak nejak jakoby maji jine hodnoty nez jsou zname nam ted.
vrb píše: - Dovedete si představit Enterprise za 100 let, kdy porodnost neefektivních lidí je 7x vyšší než zbytku posádky a přitom každý má garantované právo na vzduch vodu a potraviny? ta loď by se rozpadla, protože by tam nebyli ani kvalifikovaní údržbáři. Co ale s těma děckama blbců chcete dělat? Němci to zkoušeli 1939-1945 ale nebylo to hezké.
To neni az tak jednoznacne jak by dopadla enterprise za 100 let. Myslim ze takova lod by urcite nemela nekonecne prostory a ze by vznikaly kolonie na obyvatelnych planetach misto toho aby se preplnovala jedna mala lod. Ta lod slouzi ne jako planeta ale jako dopravni prostredek. Treba vnimam ze na Enterprise, coz je vyzkumna mise, se sami lide tak nejak vyhybaji intimnim stykum protoze vi ze by to nedelalo dobrotu, ze by je to emocne ovlivnovalo, ze by to zmenilo jejich usudek a ze by sve povinnosti na enterprise nemohli delat tak jako dosud.
vrb píše:Navrhněte funkční řešení nákladů vývoje a nebude problém zrušit autorská práva a patentovou ochranu.
Nejde. Idealni reseni neumim navrhnout, nicmene vim jedno. Psal jsem to vyse.. Pripad dvou vynalezcu, kteri prijdou na stejnou vec, treba predstavme si
warp pohon, kdyz uz jsme tak u toho startreku a ted jeden dojde na patentovy urad o hodinu drive, timpadem ma pokryte naklady na vyvoj pac bude mit prijmy z licenci. Ten druhy se muze jit obesit protoze ho ten prvni navic jeste projistotu zazaluje za zneuziti patentu. A co ted? Oba o sobe nemuseli nikdy vedet ale paralelne mohli pracovat na tomtez a oba do toho dat obrovske usili. Proc ma jeden byt zvyhodnen nad tim druhym? Me to neprijde spravedlive. Kdo driv prijde ten driv mele, a kdo prijde pozdeji, ten nenamele nic, protoze mlyn uz zavira tak at treba chcipne hlady a chleba si neupece. To neni uplne dobre toto.
vrb píše:BTW v případě nějakého významného vynálezu je lepší ho utajit, sám si na tom udělat živnost a až si na sebe vydělá, tak zveřejnit pro všechny. tenhle systém se zatím osvědčil nejlépe. např Faraday, Tesla, Edison, Einstein a tak
To utajeni muze mit velmi kratkodobe trvani. Na to nelze spolehat, tudiz spolehat na to ze na tom vydelam taky uplne moc nejde. Nebo taky ta doba nez si to na sebe adekvatne (patrne dle usudku vynalezce) vydela, muze byt tak dlouha
(v souvislosti s utajenim a opatrnosti), ze muze byt objeveno neco jeste lepsiho co predchozi vynalez uplne nahradi.